Προς το περιεχόμενο

Το νέο Tesla Roadster πιάνει τα 0-97χλμ./ώρα μέσα σε 1,9 δευτερόλεπτα και έχει τελική 400χλμ./ώρα!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκεί στοχεύει το Model 3 αλλά κακώς τα περιμένετε όλα από την Tesla, τόσες αυτοκινητοβιομηχανίες υπάρχουν με περισσότερα λεφτά και εργοστάσια και αν ψιλοεξαιρέσουμε την Nissan όλοι οι άλλοι τα ξύνουν ή βγάζουν concept cars και δελτία τύπου από το ~2008 που ξεκίνησε να ταράζει τα νερά η Tesla.

Τα ξύνουν ή απλα δεν προχωράνε σε ανακοινώσεις εντυπωσιασμού για μελλοντικά αυτοκίνητα τους, που θα κυκλοφορήσουν την επόμενη δεκαετία;

 

Ποντάρω τα λεφτά μου στο δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν κάνω λάθος τα εργοστάσια της Tesla λειτουργούν στο μάξιμουμ της δυνατότητας τους. Οπότε δεν είναι ότι έχουν πρόβλημα να διοχετεύσουν τα αυτοκίνητα τους στην αγορά. Από αυτήν την σκοπιά η εταιρία για ποιο λόγο να στοχεύσει σε φθηνότερα αυτοκίνητα αφού δεν έχει κανένα πρόβλημα να πουλήσει αυτά που ήδη παράγει;

 

μηλαρακι style?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς, αλλά αν μπορείς να παράγεις χ πράγματα προφανώς θέλεις να τα πουλήσεις στην μεγαλύτερη τιμή που μπορείς, γιατί και η Tesla είναι μια επιχείρηση που κοιτάει το κέρδος. Αν αυξήσει την παραγωγική της ικανότητα φαντάζομαι θα στραφεί και σε φθηνότερα αυτοκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξύνουν ή απλα δεν προχωράνε σε ανακοινώσεις εντυπωσιασμού για μελλοντικά αυτοκίνητα τους, που θα κυκλοφορήσουν την επόμενη δεκαετία;

 

Ποντάρω τα λεφτά μου στο δεύτερο.

Πόσο εκτός τόπου και χρόνου μπορεί να είσαι;

Κάθε χρόνο σε κάθε auto show βλέπουμε εκατοντάδες concept cars που μόνο πίπα Herb δεν σου παίρνουν.

 

Από την άλλη η Tesla ο,τι έχει παρουσιάσει το έχει κυκλοφορήσει (και μάλιστα με βελτιώσεις σε σχέση με το concept).

 

Αν θες να το παίξεις αναλυτής ξεκίνα την μελέτη και άσε τα ποντάρισμα για κανέναν που ξέρει πέντε πράγματα.

 

 

ΥΓ: Για πες μου πότε ανακοινώθηκε το concept της Porsche και πότε βγαίνει στην παραγωγή. Που ξέρεις και με τι χρονοδιαγράμματα παίζουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες τρομάρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο εκτός τόπου και χρόνου μπορεί να είσαι;

Κάθε χρόνο σε κάθε auto show βλέπουμε εκατοντάδες concept cars που μόνο πίπα Herb δεν σου παίρνουν.

 

Από την άλλη η Tesla ο,τι έχει παρουσιάσει το έχει κυκλοφορήσει (και μάλιστα με βελτιώσεις σε σχέση με το concept).

 

Αν θες να το παίξεις αναλυτής ξεκίνα την μελέτη και άσε τα ποντάρισμα για κανέναν που ξέρει πέντε πράγματα.

 

 

ΥΓ: Για πες μου πότε ανακοινώθηκε το concept της Porsche και πότε βγαίνει στην παραγωγή. Που ξέρεις και με τι χρονοδιαγράμματα παίζουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες τρομάρα σου.

Ναι, το έχει κυκλοφορήσει σε ένα κλάσμα της παραγωγής που υποσχόταν και κάτι έγινε.

 

Οι παραδοσιακές αυτοκινητοβιομηχανίες νομίζεις κάθονται και θαυμάζουν την Tesla και δεν προετοιμάζουν κάτι ήδη. Μάλλον πιστεύεις ότι η εξέλιξη θα γίνει σε μια νύχτα.

 

Συνέχισε αναλυταρά μου να μας διασκεδάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το έχει κυκλοφορήσει σε ένα κλάσμα της παραγωγής που υποσχόταν και κάτι έγινε.

Αν λες για το Model 3, αρχικά ήταν να κυκλοφορήσει το 2020 αλλά το έτρεξαν όσο δεν πάει για να βγει το 2017. Απ' ότι φαίνεται δεν τους βγήκαν ακριβώς οι ημερομηνίες καθώς οι γραμμές παραγωγής δεν δούλεψαν στην εντέλεια με την πρώτη και μετέφεραν το scale up κατά ένα τρίμηνο ( για την ώρα; ).

 

(Αν και ήδη άνοιξαν τις παραδόσεις σε απλό κόσμο, πέραν των υπαλλήλων).

 

Συνεχίζεις ν' αγνοείς με τι χρονοδιαγράμματα παίζουν.

 

 

Οι παραδοσιακές αυτοκινητοβιομηχανίες νομίζεις κάθονται και θαυμάζουν την Tesla και δεν προετοιμάζουν κάτι ήδη. Μάλλον πιστεύεις ότι η εξέλιξη θα γίνει σε μια νύχτα.

 

Συνέχισε αναλυταρά μου να μας διασκεδάζεις.

Οι περισσότερες δυστυχώς κάθονται και θαυμάζουν την Tesla περιμένοντας να βγάλει το φίδι από την τρύπα.

 

Μου αρέσει που το γύρισες πάντως. Ο δρόμος από το concept μέχρι την παραγωγή σε σοβαρούς αριθμούς παίρνει χρόνια, ειδικά όταν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία και οι γραμμές παραγωγής σου δεν είναι σχεδιασμένες για παραγωγή ηλεκτρικών.

 

Μπορείς να δεις για παράδειγμα το Model S που κυκλοφόρησε το 2012 και κανένα αυτοκίνητο μέχρι σήμερα δεν το ανταγωνίζεται άμεσα. Ούτε καν το Mission E ή το I-Pace που είναι πιο σοβαρές προσπάθειες και θα βγουν το 2018/2019 δεν μπορούν να το φτάσουν στην σημερινή του έκδοση, πόσο μάλλον στις μελοντικές.

 

Όπως σου είπα, μάθε με τι χρονοδιαγράμματα παίζουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες και γιατί δεν είναι όλα ρόδινα για τους νεοεισερχόμενους.

 

Συνέχισε αναλυταρά μου να μας διασκεδάζεις.

Σε αντίθεση με εσένα και μερικούς άλλους εδώ μέσα εγώ δεν το παίζω αναλυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λες για το Model 3, αρχικά ήταν να κυκλοφορήσει το 2020 αλλά το έτρεξαν όσο δεν πάει για να βγει το 2017. Απ' ότι φαίνεται δεν τους βγήκαν ακριβώς οι ημερομηνίες καθώς οι γραμμές παραγωγής δεν δούλεψαν στην εντέλεια με την πρώτη και μετέφεραν το scale up κατά ένα τρίμηνο ( για την ώρα; ).

 

(Αν και ήδη άνοιξαν τις παραδόσεις σε απλό κόσμο, πέραν των υπαλλήλων).

 

Συνεχίζεις ν' αγνοείς με τι χρονοδιαγράμματα παίζουν.

 

 

Οι περισσότερες δυστυχώς κάθονται και θαυμάζουν την Tesla περιμένοντας να βγάλει το φίδι από την τρύπα.

 

Μου αρέσει που το γύρισες πάντως. Ο δρόμος από το concept μέχρι την παραγωγή σε σοβαρούς αριθμούς παίρνει χρόνια, ειδικά όταν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία και οι γραμμές παραγωγής σου δεν είναι σχεδιασμένες για παραγωγή ηλεκτρικών.

 

Μπορείς να δεις για παράδειγμα το Model S που κυκλοφόρησε το 2012 και κανένα αυτοκίνητο μέχρι σήμερα δεν το ανταγωνίζεται άμεσα. Ούτε καν το Mission E ή το I-Pace που είναι πιο σοβαρές προσπάθειες και θα βγουν το 2018/2019 δεν μπορούν να το φτάσουν στην σημερινή του έκδοση, πόσο μάλλον στις μελοντικές.

 

Όπως σου είπα, μάθε με τι χρονοδιαγράμματα παίζουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες και γιατί δεν είναι όλα ρόδινα για τους νεοεισερχόμενους.

 

Σε αντίθεση με εσένα και μερικούς άλλους εδώ μέσα εγώ δεν το παίζω αναλυτής.

Άλλος το παιζει αναλυτής και δεν το καταλαβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος το παιζει αναλυτής και δεν το καταλαβαίνει.

Ίσως να είχες δίκιο αν ερχόμουν εγώ πρώτος να γράφω ό,τι μου κατέβει σε κάθε σχετικό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να είχες δίκιο αν ερχόμουν εγώ πρώτος να γράφω ό,τι μου κατέβει σε κάθε σχετικό θέμα.

Αυτό κάνεις, γράφεις σε κάθε θέμα με "αναλύσεις" για την τουαλέτα.

 

Χαραμίζεσαι εδώ, σοβαρά τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κάνεις, γράφεις σε κάθε θέμα με "αναλύσεις" για την τουαλέτα.

 

Χαραμίζεσαι εδώ, σοβαρά τώρα.

Μιας και έχεις αναλύσει σε τόσο βάθος τα posts μου για πες μου και εμένα που κάνω αναλύσεις αντί να παραθέτω νούμερα και τάσεις της αγοράς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...