Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα ΜΠΡΑΒΟ στο Σκρουτζ και από εμένα!

Παρ' όλα αυτά η νέα μόδα από καινούρια καταστήματα που πωλούν χωρίς φπα σε χαμηλές τιμές και ξεφυτρώνουν κάθε μέρα πλέον στο σκρουτζ είναι η εξής:

Οροι χρήσης /Πολιτική τιμών

Σύμφωνα με τo άρθρο 39 του νόμου N.2859 στις τιμές που αναγράφονται δεν συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ, διότι το κατάστημα απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής ΦΠΑ. 

Ζαζουλα είναι αυτό που έλεγες για μικρές επιχειρήσεις που εντάσσονται σε ειδικό καθεστώς φπα; Υπάρχει τρόπος να ελέγχουμε αν όντως ανήκουν σε ειδικό καθεστώς και απαλλάσονται από το φπα; Δε νομίζω βέβαια να πουλάνε παραμύθι έτσι ωμά στις ιστοσελίδες τους. Τα ρύθμισαν έτσι μάλλον ώστε να ωφελούνται από ευνοϊκούς όρους φορολόγησης ιδρύοντας νέες εταιρίες απ' ότι καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, GEOPA20 είπε

Σύμφωνα με τo άρθρο 39 του νόμου N.2859 στις τιμές που αναγράφονται δεν συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ, διότι το κατάστημα απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής ΦΠΑ. 

Ζαζουλα είναι αυτό που έλεγες για μικρές επιχειρήσεις που εντάσσονται σε ειδικό καθεστώς φπα; Υπάρχει τρόπος να ελέγχουμε αν όντως ανήκουν σε ειδικό καθεστώς και απαλλάσονται από το φπα; Δε νομίζω βέβαια να πουλάνε παραμύθι έτσι ωμά στις ιστοσελίδες τους. Τα ρύθμισαν έτσι μάλλον ώστε να ωφελούνται από ευνοϊκούς όρους φορολόγησης ιδρύοντας νέες εταιρίες απ' ότι καταλαβαίνω.

Ναι, είναι αυτό ακριβώς που αναλύω εδώ.

Η διαδικτυακή εφαρμογή της ΓΓΠΣ δεν εμφανίζει καθεστώς ΦΠΑ, μόνον αν ο ΑΦΜ είναι ενεργός και ποιος είναι ο κύριος ΚΑΔ (μαζί με κάνα δυο δευτερεύοντες).

Η δε εφαρμογή δημοσιότητας ΓΕΜΗ εμφανίζει μόνον ΑΦΜ κι αν είναι ενεργός — ούτε καθεστώς ΦΠΑ, ούτε φυσικά ΚΑΔ.

Επομένως η δήλωση περί απαλλαγής ΦΠΑ γίνεται από την ίδια την επιχείρηση, με την ανάληψη των συναφών ευθυνών αποκλειστικά από εκείνη. Για τους ιδιώτες καταναλωτές είναι μια συμφέρουσα ρύθμιση η ύπαρξη επιχειρήσεων που απαλλάσσονται ΦΠΑ, ωστόσο είναι εκτός ΠΟΛ 1150/2017 και δεν προσφέρουν κάποιο ιδιαίτερο συγκριτικό πλεονέκτημα για να είναι προμηθευτές σε επαγγελματίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, GEOPA20 είπε

Σε περίπτωση που μια τέτοια επιχείρηση ξεπεράσει τον προβλεπόμενο τζίρο των 10000 τότε πληρώνει αναλογικά φπα για το επιπλέον ποσό;

Τελικά από ότι μου είπε ο λογιστής μια τέτοια εταιρία θα αρχίσει να απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής φπα μόνο από το δεύτερο χρόνο λειτουργίας της και μόνο σε περίπτωση που δεν ξεπέρασε κατά τον πρώτο χρόνο το όριο των 10.000 ευρώ τζίρου. Αν το ξεπεράσει δεν απαλλάσσεται και τελικά πληρώνει φπα.

Σε κάθε περίπτωση τον πρώτο χρόνο θα λειτουργεί κανονικά πληρώνοντας φπα.

Ελπίζω να είναι σωστές οι πληροφορίες που μου έδωσε...

Επεξ/σία από Angelos1914
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με το πολυνομοσχέδιο που ψηφίστηκε χθες αυτό αλλάζει και πλέον θα μπορεί μια εταιρεία να ζητήσει απαλλαγή από το πρώτο έτος!

Έχουν να φυτρώσουν εταιρείες-φαντάσματα που θα απαλλάσσονται από ΦΠΑ...

Πηγή

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GEOPA20 είπε

Σε περίπτωση που μια τέτοια επιχείρηση ξεπεράσει τον προβλεπόμενο τζίρο των 10000 τότε πληρώνει αναλογικά φπα για το επιπλέον ποσό;

«Σημειώνεται ότι η υπέρβαση του ορίου εντός της χρήσης καθιστά υποχρεωτική τη μετάταξη της επιχείρησης στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ από την έναρξη της επόμενης διαχειριστικής περιόδου

3 ώρες πριν, Angelos1914 είπε

Τελικά από ότι μου είπε ο λογιστής μια τέτοια εταιρία θα αρχίσει να απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής φπα μόνο από το δεύτερο χρόνο λειτουργίας της και μόνο σε περίπτωση που δεν ξεπέρασε κατά τον πρώτο χρόνο το όριο των 10.000 ευρώ τζίρου. Αν το ξεπεράσει δεν απαλλάσσεται και τελικά πληρώνει φπα.

Σε κάθε περίπτωση τον πρώτο χρόνο θα λειτουργεί κανονικά πληρώνοντας φπα.

Ελπίζω να είναι σωστές οι πληροφορίες που μου έδωσε...

Στην πιάτσα είναι γνωστό ότι μια χαρά ιδρύεις μια τέτοια επιχείρηση στις 28/12/20χχ και δεν κάνεις καμία πώληση, οπότε η αναλογική πρόβλεψη για πλήρη χρήση βγάζει <10k€.

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Σύμφωνα με το πολυνομοσχέδιο που ψηφίστηκε χθες αυτό αλλάζει και πλέον θα μπορεί μια εταιρεία να ζητήσει απαλλαγή από το πρώτο έτος!

Έχουν να φυτρώσουν εταιρείες-φαντάσματα που θα απαλλάσσονται από ΦΠΑ...

Πηγή

Αυτό είναι πάντως η κανονική πρακτική σε πολλές χώρες της Ε.Ε. Στην Εσθονία πχ το εν λόγω όριο είναι 40k€, στο ΗΒ είναι 85k£. Απόλυτο εύλογο, και υποστηρικτικό της νέας επιχειρηματικότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα 12/6 μου απάντησαν  (τηλεφωνικά) από το τμήμα ΦΠΑ του ΥΠΟΙΚ σε καταγγελία που έκανα εχθές για μερικά από αυτά τα θέματα και μου είπαν τα εξής:

"Όσον αφορά την ταυτοπροσωπία, το φθινόπωρο - μέχρι το χειμώνα βαριά - θα τεθεί σε λειτουργία η νέα ηλεκτρονική εφαρμογή που ετοιμάζουμε για την επιβεβαίωση του αγοραστή ως δικαιούχου έκπτωσης του φπα. Όσον αφορά την χονδρική και την έκδοση τιμολογίων, ένας έμπορος, ακόμη και αν έχει ενεργό ΚΑΔ χονδρικής, δεν υποχρεούται να δεχθεί να κάνει χονδρική σόνι και καλά. Εχει το δικαίωμα αλλά όχι την υποχρέωση".

Δυστυχώς, δεν τους υποχρεώνει κανένας να κόψουν τιμολόγιο αν δεν θέλουν. Και ως παράδειγμα μιας πιθανής αιτίας για να ακολουθήσουν μία τέτοια εμπορική πολιτική μου έφερε το πρόβλημα της ρευστότητας που συνεπάγεται η χονδρική για τους εμπόρους που εισάγουν από τρίτες χώρες. Οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν μας σώζει τίποτα... 

...μόνο η απευθείας διασύνδεση των φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών με την ΓΓΠΣ και με την παράλληλη δυνατότητα του αγοραστή για έλεγχο της αυθεντικότητας του εκδιδόμενου παραστατικού μέσα από την ειδική εφαρμογή της ΓΓΠΣ που ήδη υπάρχει αλλά δεν λειτουργεί. Αλήθεια, πότε επιτέλους θα τεθεί σε εφαρμογή αυτό; Γιατί το καθυστερούν αφού θα βοηθήσει τόσο πολύ στην πάταξη της φοροδιαφυγής, θα απλοποιήσει λογιστικές διαδικασίες και θα οδηγήσει στην εισροή εκατομμυρίων διαφυγόντων έως τώρα ευρώ  στα κρατικά ταμεία;  

Επεξ/σία από GEOPA20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, GEOPA20 είπε

Ένα ΜΠΡΑΒΟ στο Σκρουτζ και από εμένα!

Παρ' όλα αυτά η νέα μόδα από καινούρια καταστήματα που πωλούν χωρίς φπα σε χαμηλές τιμές και ξεφυτρώνουν κάθε μέρα πλέον στο σκρουτζ είναι η εξής:

Οροι χρήσης /Πολιτική τιμών

Σύμφωνα με τo άρθρο 39 του νόμου N.2859 στις τιμές που αναγράφονται δεν συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ, διότι το κατάστημα απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής ΦΠΑ.

Καλό θα ήταν πριν αρχίζουμε να κυνηγάμε φαντάσματα να διαβάζουμε να μαθαίνουμε τι είναι αυτό που λέει ένας νόμος, ή τι σημαίνει ένας όρος. Τα έχουμε ξαναπεί... :-)

Αυτό που γράφεις σαν πρόταση ισχύει για επιχειρήσεις που έχουν τζίρο μέγιστο έως 10.000 ευρώ /έτος. Εκτός λοιπόν και αν πουλάνε πασατέμπους ανά τεμάχιο , δεν μπορώ να φανταστώ άλλο είδος , πολύ περισσότερο ηλεκτρονικό είδος που μπορεί να έχει τόσο μικρούς τζίρους. Επίσης δεν νομίζω ότι ένα κατάστημα που μπαίνει στο σκρουτζ μπορεί να κάνει τόσο μικρό τζίρο σε αυτή την κατηγορία έχοντας τιμές πάνω πάνω.

Αν θυμάμαι καλά ας μας πει ένας λογιστής , τη χρονική στιγμή που μία επιχείρηση φτάσει σε τζίρο το 10.001 ευρώ θα πρέπει άμεσα να προχωρήσει σε όλες τις προβλεπόμενες διαδικασίες για να ενταχθεί στους υπόχρεους ΦΠΑ οπότε και χάνει την απαλλαγή καταβολής. Αν δεν το κάνει το σύστημα θα ανάψει κόκκινο στην ΑΑΔΕ , με την περιοδική ΦΠΑ που θα κατατεθεί στο τρίμηνο. Επίσης αν θυμάμαι καλά η διάταξη αφορά μόνο φυσικά πρόσωπα και όχι νομικά αλλά σε αυτό μπορεί να κάνω και λάθος.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ολη την ιστορια και το τελεσιγραφο του σκρουτζ, θα ζημιωθει ο απλος καταναλωτης. Τα περισσοτερο γνωστα σκρουτζομαγαζα ανεβασαν τις τιμες στα ιδια επιπεδα με του τιμολογιου.

Το ΧΙΑΟΜΙ 5Α πχ το ειχαν λιανικη 90€ πιο πριν και τωρα πηγε περιπου 96€ δηλ. όσο το πουλουσαν με τιμολογιο (78+φπα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, theavenger2 είπε

Αυτό που γράφεις σαν πρόταση ισχύει για επιχειρήσεις που έχουν τζίρο μέγιστο έως 10.000 ευρώ /έτος. Εκτός λοιπόν και αν πουλάνε πασατέμπους ανά τεμάχιο , δεν μπορώ να φανταστώ άλλο είδος , πολύ περισσότερο ηλεκτρονικό είδος που μπορεί να έχει τόσο μικρούς τζίρους. Επίσης δεν νομίζω ότι ένα κατάστημα που μπαίνει στο σκρουτζ μπορεί να κάνει τόσο μικρό τζίρο σε αυτή την κατηγορία έχοντας τιμές πάνω πάνω.

Με δύο φυσικά πρόσωπα μπορώ να κάνω 98 Ο.Ε. με αναλογίες συμμετοχής από 99-1 έως 1-99, και άλλες 196 Ε.Ε. (ποσοστά, συν εναλλαγή ομορ.-ετερόρ. εταίρου) Με τρία άτομα, ακόμη περισσότερες. Το εμπορικό σήμα, η διακριτική επωνυμία (με πράξη παραχώρησης) και ο ιστότοπος παραμένουν τα ίδια, ο καταναλωτής δεν καταλαβαίνει τίποτα.

2 ώρες πριν, theavenger2 είπε

Αν θυμάμαι καλά ας μας πει ένας λογιστής , τη χρονική στιγμή που μία επιχείρηση φτάσει σε τζίρο το 10.001 ευρώ θα πρέπει άμεσα να προχωρήσει σε όλες τις προβλεπόμενες διαδικασίες για να ενταχθεί στους υπόχρεους ΦΠΑ οπότε και χάνει την απαλλαγή καταβολής. Αν δεν το κάνει το σύστημα θα ανάψει κόκκινο στην ΑΑΔΕ , με την περιοδική ΦΠΑ που θα κατατεθεί στο τρίμηνο. Επίσης αν θυμάμαι καλά η διάταξη αφορά μόνο φυσικά πρόσωπα και όχι νομικά αλλά σε αυτό μπορεί να κάνω και λάθος.

1. Η μετάταξη γίνεται από την επόμενη χρήση.

2. Αφορά και φυσικά και νομικά πρόσωπα.

2 ώρες πριν, theavenger2 είπε

Καλό θα ήταν να διαβάζουμε να μαθαίνουμε τι είναι αυτό που λέει ένας νόμος, ή τι σημαίνει ένας όρος. Τα έχουμε ξαναπεί... :-)

Επεξ/σία από Zazula
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Zazula είπε

Με δύο φυσικά πρόσωπα μπορώ να κάνω 98 Ο.Ε. με αναλογίες συμμετοχής από 99-1 έως 1-99, και άλλες 196 Ε.Ε. (ποσοστά, συν εναλλαγή ομορ.-ετερόρ. εταίρου) Με τρία άτομα, ακόμη περισσότερες. Το εμπορικό σήμα, η διακριτική επωνυμία (με πράξη παραχώρησης) και ο ιστότοπος παραμένουν τα ίδια, ο καταναλωτής δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Να μια ωραία, λογική εξήγηση λοιπόν.

 

3 ώρες πριν, theavenger2 είπε

Αυτό που γράφεις σαν πρόταση ισχύει για επιχειρήσεις που έχουν τζίρο μέγιστο έως 10.000 ευρώ /έτος. Εκτός λοιπόν και αν πουλάνε πασατέμπους ανά τεμάχιο , δεν μπορώ να φανταστώ άλλο είδος , πολύ περισσότερο ηλεκτρονικό είδος που μπορεί να έχει τόσο μικρούς τζίρους. Επίσης δεν νομίζω ότι ένα κατάστημα που μπαίνει στο σκρουτζ μπορεί να κάνει τόσο μικρό τζίρο σε αυτή την κατηγορία έχοντας τιμές πάνω πάνω.

Σωστά. Θα είχε νόημα μόνο αν ακολουθούν τη τακτική που αναφέρει ο Zazulas με πολλές διαφορετικές ΟΕ & ΕΕ ή θα έλεγα και αν έχουν πειραγμένη ταμειακή/φορολογικό μηχανισμό ώστε να αποκρύπτουν έσοδα. Διαφορετικά σε λιγότερο από μια εβδομάδα θα ξεπερνούσαν τον προβλεπόμενο τζίρο όπως είπες. Αλλά και να τον ξεπερνούσαν, η μετάταξη σε καθεστώς φπα, ούτως ή άλλως, θα γινόταν το επόμενο έτος, οπότε, αν κατάλαβα σωστά, κάνουνε την καλή για ένα έτος με το ένα αφμ, το αφήνουν να ξεκουρσατεί, αναλαμβάνει δουλειά το άλλο αφμ για το επόμενο έτος. Το μεθεπόμενο έτος ξαναγυρνάνε στο πρώτο αφμ εφόσον εν τω μεταξύ είναι φτωχό σε έσοδα και ούτω καθεξής... Ίσως, δυο αφμ και μόνο να αρκούν. Ένα καινούριο καρουζέλ,των αφμ μικρών εταιριών. 

Επεξ/σία από GEOPA20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν κατακλείδι ένα eshop μπορεί να έχει από πίσω 196 ΑΦΜ των 10.000...

Δεν είναι αρκετά 1.960.000 τζίρος το χρόνο για ένα eshop; Βάζει 1-2 συνεταίρους ακόμα!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Zazula είπε

Με δύο φυσικά πρόσωπα μπορώ να κάνω 98 Ο.Ε. με αναλογίες συμμετοχής από 99-1 έως 1-99, και άλλες 196 Ε.Ε. (ποσοστά, συν εναλλαγή ομορ.-ετερόρ. εταίρου) Με τρία άτομα, ακόμη περισσότερες. Το εμπορικό σήμα, η διακριτική επωνυμία (με πράξη παραχώρησης) και ο ιστότοπος παραμένουν τα ίδια, ο καταναλωτής δεν καταλαβαίνει τίποτα. 

 

Καμία αντίρηση αλλά θα πρέπει να ψάξεις μηχανή αναζήτησης  που να αποδέχεται καθε 10-20 πωλήσεις (για τόσες μιλάμε αν έχεις hot κινητά) να αλλάζεις φορολογικά κρατώντας το ίδιο site. Γιατί έχω την εντύπωση ότι καμία μηχανή αναζήτησης απο τις γνωστές δεν κάνει αποδεκτό κάτι τέτοιο. Οπότε ναι μπορείς προφανώς αλλά θα πρέπει κάθε φορά να αλλάζεις ιστοσελίδα, επωνυμία, φυσικά πρόσωπα γιατί αν φανεί η σχέση με άλλη εταιρεία παίζει να υπάρξει πόρτα από τις μηχανές.

Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει αλλά νομίζω ότι για το σκρουτζ το έχουν πει  οι ίδιοι σε ανακοίνωση τους στο techingreek.

Οπότε νομίζω λόγω του μικρού τζίρου κάτει τέτοιο δεν παίζει να παιχτεί τουλάχιστον στην Ελλάδα. Σε άλλες χώρες που το όριο αυτό ειναι μεγαλύτερο ίσως.

Ίσως εδώ θα πρέπει να μας πει κάποιος καταστηματάρχης τι παίζει με τις μηχανές και τι κάνουν και τί όχι ...

 

Επεξ/σία από theavenger2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, nickmanak είπε

Απο ολη την ιστορια και το τελεσιγραφο του σκρουτζ, θα ζημιωθει ο απλος καταναλωτης. Τα περισσοτερο γνωστα σκρουτζομαγαζα ανεβασαν τις τιμες στα ιδια επιπεδα με του τιμολογιου.

Το ΧΙΑΟΜΙ 5Α πχ το ειχαν λιανικη 90€ πιο πριν και τωρα πηγε περιπου 96€ δηλ. όσο το πουλουσαν με τιμολογιο (78+φπα).

Ο φπα στα αγαθά και υπηρεσίες είναι υποχρεωτικός σε όλα τα κράτη της γης και αποτελεί τη βασική πηγή εσόδων τους. 'Όταν ένα κράτος είναι πλούσιο ο λαός (ή αλλιώς ο καταναλωτής που λες) ευημερεί. Όταν ένα κράτος έχει οικονομικό έλλειμμα, αρχίζουν τα μνημόνια και τα βάρη για το λαό-καταναλωτή. Οπότε όχι, από την όλη ιστορία, ο καταναλωτής, μακροπρόθεσμα και επί της ουσίας, δεν ζημιώνεται αλλά ωφελείται. Πρέπει να δεις το ζήτημα στο σύνολό του.

1 ώρα πριν, theavenger2 είπε

Καμία αντίρηση αλλά θα πρέπει να ψάξεις μηχανή αναζήτησης  που να αποδέχεται καθε 10-20 πωλήσεις να αλλάζεις φορολογικά κρατώντας το ίδιο site. Γιατί έχω την εντύπωση ότι καμία μηχανή αναζήτησης απο τις γνωστές δεν κάνει αποδεκτό κάτι τέτοιο. Οπότε ναι μπορείς προφανώς αλλά θα πρέπει κάθε φορά να αλλάζεις ιστοσελίδα, επωνυμία, φυσικά πρόσωπα γιατί αν φανεί η σχέση με άλλη εταιρεία παίζει να υπάρξει πόρτα από τις μηχανές.

Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει αλλά νομίζω ότι για το σκρουτζ το έχουν πει  οι ίδιοι σε ανακοίνωση τους στο techingreek.

Οπότε νομίζω λόγω του μικρού τζίρου κάτει τέτοιο δεν παίζει να παιχτεί τουλάχιστον στην Ελλάδα. Σε άλλες χώρες που το όριο αυτό ειναι μεγαλύτερο ίσως.

Παραθέτω τι είπε το Skroutz σχετικά με αυτό:

  • Σχετικά με την αναφορά σε σχόλια της δημοσίευσης για πιθανή αλλαγή φορολογικών στοιχείων, να επισημάνουμε ότι δεν υπάρχουν ηλεκτρονικά καταστήματα που ξεκινούν συνεργασία με την εταιρεία μας και τροποποιούν τα φορολογικά τους στοιχεία εντός σύντομων χρονικών διαστημάτων. Για το συγκεκριμένο ζήτημα υπάρχει τακτικός έλεγχος από την ομάδα μας και σε περίπτωση εντοπισμού παρατυπιών, προβαίνουμε στις απαραίτητες ενέργειες. Εάν έχετε εντοπίσει κάποια σχετική περίπτωση, παρακαλούμε να μας την κοινοποιήσετε για να την εξετάσουμε.

Αν όμως κάποιος αλλάξει μαζί με τα φορολογικά στοιχεία και την επωνυμία τότε δεν προκύπτει τυπικά κάποια παραβίαση, εφόσον στα χαρτιά φαίνονται καινούρια πρόσωπα και τίτλοι. Επομένως οι ίδιοι ενορχηστρωτές μπορούν να ανοίγουν διαφορετικές εταιρίες σε ονόματα τρίτων και υπό διαφορετικό τίτλο να συνεχίζουν να εμφανίζουν τα καταστήματά τους στην μηχανή αναζήτησης. Δεν τους νοιάζει καθόλου το πως θα λέγεται το κατάστημα εφόσον δουλεύουν αποκλειστικά με τις χαμηλές τιμές στις πρώτες θέσεις του Skroutz και όχι με το όνομα.

Επεξ/σία από GEOPA20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Zazoula, εάν μια εταιρία που μετατάσσεται σε κανονικό καθεστώς φπα εξαιτίας υπέρβασης ορίου τζίρου, αλλά εν τω μεταξύ δεν έχει έσοδα ή υπέρβαση τζίρου στην επόμενη χρήση, αποκτάει πάλι το δικαίωμα απαλλαγής για την μεθεπόμενη χρήση; 

Επεξ/σία από GEOPA20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...