Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνοπτικα σε περιπτωση που μπορει να με επιβεβαιωσει καποιος:

Προσφατη εναρξη ως ελ. επαγγελματιας με υπαγωγη σε κανονικο καθεστως ΦΠΑ. Για την ωρα κανω παροχη υπηρεσιων αποκλειστικα σε Αγγλια με καθεστως ενδοκοινοτικων συναλλαγων και μηδενικο ΦΠΑ.

Ισχυει η εκπτωση του ΦΠΑ που οριζει η ΠΟΛ 1150 και στη περιπτωση μου; Αν ναι, να φανταστω ομως πως στην εκκαθαριση 3μηνου θα πρεπει να καταβάλλω εγω το ποσο του ΦΠΑ της αγορας (καθως δεν θα εχω λαβει ΦΠΑ απο καπου αλλου ωστε να εκπέσει); Η μονη διαφορα δηλαδη αν παρω κατι με τιμολογιο θα ειναι οτι θα καταμετρηθει στις δαπανες μου, σωστα;

Εναλλακτικα ισως θα με συνεφερε να παραγγειλω απο εξωτερικο δηλωνοντας την αγορα ως ενδοικοινοτικη αποκτηση αγαθων (παλι με μηδενικο ΦΠΑ);

Αν τα μπερδευω καπου μου λετε.

Επεξ/σία από lephleg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
6 hours ago, lephleg said:

Συνοπτικα σε περιπτωση που μπορει να με επιβεβαιωσει καποιος:

Προσφατη εναρξη ως ελ. επαγγελματιας με υπαγωγη σε κανονικο καθεστως ΦΠΑ. Για την ωρα κανω παροχη υπηρεσιων αποκλειστικα σε Αγγλια με καθεστως ενδοκοινοτικων συναλλαγων και μηδενικο ΦΠΑ.

Ισχυει η εκπτωση του ΦΠΑ που οριζει η ΠΟΛ 1150 και στη περιπτωση μου; Αν ναι, να φανταστω ομως πως στην εκκαθαριση 3μηνου θα πρεπει να καταβάλλω εγω το ποσο του ΦΠΑ της αγορας (καθως δεν θα εχω λαβει ΦΠΑ απο καπου αλλου ωστε να εκπέσει); Η μονη διαφορα δηλαδη αν παρω κατι με τιμολογιο θα ειναι οτι θα καταμετρηθει στις δαπανες μου, σωστα;

Εναλλακτικα ισως θα με συνεφερε να παραγγειλω απο εξωτερικο δηλωνοντας την αγορα ως ενδοικοινοτικη αποκτηση αγαθων (παλι με μηδενικο ΦΠΑ);

Αν τα μπερδευω καπου μου λετε.

Ισχύει η έκπτωση κανονικά, το μόνο που χρειάζεται για να την έχεις είναι να έχεις ελληνικό ΑΦΜ σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, πράγμα που έχεις από τη στιγμή που έκανες έναρξη.

Από εκεί και πέρα, τα ΚΑΔ που έχεις δηλώσει στην έναρξη, δικαιολογούν την αγορά σου; Εάν ναι, τότε δεν θα καταβάλλεις ΦΠΑ. Εάν όχι, τότε θα πεις στο λογιστή σου να το περάσει στην τρίμηνη για να το πληρώσεις.

Ενδοκοινοτική μπορείς να κάνεις κανονικά, αλλά και πάλι ισχύουν τα ίδια με από πάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Malthador είπε

Ισχύει η έκπτωση κανονικά, το μόνο που χρειάζεται για να την έχεις είναι να έχεις ελληνικό ΑΦΜ σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, πράγμα που έχεις από τη στιγμή που έκανες έναρξη.

Από εκεί και πέρα, τα ΚΑΔ που έχεις δηλώσει στην έναρξη, δικαιολογούν την αγορά σου; Εάν ναι, τότε δεν θα καταβάλλεις ΦΠΑ. Εάν όχι, τότε θα πεις στο λογιστή σου να το περάσει στην τρίμηνη για να το πληρώσεις.

Ενδοκοινοτική μπορείς να κάνεις κανονικά, αλλά και πάλι ισχύουν τα ίδια με από πάνω.

Αυτη τη στιγμη κοιταω για κινητο και οι ΚΑΔ μου:

63111300 ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ Κύρια    
62011100 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ Δευτερεύουσα    
62022000 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

Οποτε αν καταλαβαινω καλα, η εκπτωση του ΦΠΑ θα ισχυε ακομη και αν δεν ειχα καθολου κυκλο εργασιων? Μονο και μονο απο την εναρξη και εχοντας συμβατους ΚΑΔ?

Επεξ/σία από lephleg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Malthador είπε

Εάν ναι, τότε δεν θα καταβάλλεις ΦΠΑ. Εάν όχι, τότε θα πεις στο λογιστή σου να το περάσει στην τρίμηνη για να το πληρώσεις.

ΙΑΝΑΑ αλλά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι ΕΕ τους οποίους πιάνει η ΠΟΛ είναι υποχρεωμένοι να καταβάλλουν το ΦΠΑ ως τελικοί δέκτες του αντικειμένου της αγοράς. Πιθανότητα να "μην πληρωθεί" ο ΦΠΑ είναι να έχει ο εν λόγω ΕΕ πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ, οπότε αφού το κράτος του χρωστά ΦΠΑ τον οποίο έχει πληρώσει παλιότερα, γίνεται συμψηφισμός, μειώνεται το πιστωτικό υπόλοιπο και "δεν αποδίδεται" ο ΦΠΑ της αγοράς. Αν ο ΦΠΑ του ΕΕ είναι στο 0 ή χρεωστικός, μια χαρά θα επιβαρυνθεί με τον ΦΠΑ της αγοράς, τον οποίο θα κληθεί να πληρώσει στο τέλος του τριμήνου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, angmar είπε

ΙΑΝΑΑ αλλά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι ΕΕ τους οποίους πιάνει η ΠΟΛ είναι υποχρεωμένοι να καταβάλλουν το ΦΠΑ ως τελικοί δέκτες του αντικειμένου της αγοράς. Πιθανότητα να "μην πληρωθεί" ο ΦΠΑ είναι να έχει ο εν λόγω ΕΕ πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ, οπότε αφού το κράτος του χρωστά ΦΠΑ τον οποίο έχει πληρώσει παλιότερα, γίνεται συμψηφισμός, μειώνεται το πιστωτικό υπόλοιπο και "δεν αποδίδεται" ο ΦΠΑ της αγοράς. Αν ο ΦΠΑ του ΕΕ είναι στο 0 ή χρεωστικός, μια χαρά θα επιβαρυνθεί με τον ΦΠΑ της αγοράς, τον οποίο θα κληθεί να πληρώσει στο τέλος του τριμήνου.

Αυτο αντιλαμβανομαι κι εγω, αλλα μαλλον θα πρεπει να ρωτησω λογιστη απο Δευτερα για να βγαλουμε ακρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρα σε ενα ηλεκτρονικο καταστημα σχετικα με την ΠΟΛ και ειδα το εξης ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ (που δυστυχως ειχα διαβασει και σε περσινα posts):

2018-10-29_15-37-26.png.42bac68000763b97f17de1e481c632a3.png

Τιμη με ΦΠΑ και αποδειξη: €396,44
Τιμη χωρις ΦΠΑ και τιμολογιο βασει ΠΟΛ (Αρθρο 39α): €391,13

Στην περιπτωση που δεν εχεις ΦΠΑ να εκπιπτει στη περιοδικη σου, θα πρεπει να καταβαλλεις επιπλεον €123,51 στο κρατος μετα! Θα το'χεις πληρωσει λοιπον €514,6 το S8!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, lephleg είπε

Τσεκαρα σε ενα ηλεκτρονικο καταστημα σχετικα με την ΠΟΛ και ειδα το εξης ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ (που δυστυχως ειχα διαβασει και σε περσινα posts):

2018-10-29_15-37-26.png.42bac68000763b97f17de1e481c632a3.png

Τιμη με ΦΠΑ και αποδειξη: €396,44
Τιμη χωρις ΦΠΑ και τιμολογιο βασει ΠΟΛ (Αρθρο 39α): €391,13

Στην περιπτωση που δεν εχεις ΦΠΑ να εκπιπτει στη περιοδικη σου, θα πρεπει να καταβαλλεις επιπλεον €123,51 στο κρατος μετα! Θα το'χεις πληρωσει λοιπον €514,6 το S8!

Κατι δεν παει καλα, δεν μπορει να σου πουλαει κατι με ΦΠΑ, οσο σου πουλαει κατι με τιμολογιο και χωρις ΦΠΑ. Μια ματια που εριξα στο skroutz για το s8 που θελεις, βλεπω ιδια τιμη για λιανικη/τιμολογιο και με το 39Α αφαιρουν ακριβως δια 1.24, οποτε δες αλλου. Το φπα δεν το χανεις θα σου βγει πιστωτικο, καποια στιγμη θα εχεις καποιο τριμινο θετικο, εκτος και αν δεν κοβεις τιποτα και δουλευεις φουλ μαυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lephleg είπε

Τσεκαρα σε ενα ηλεκτρονικο καταστημα σχετικα με την ΠΟΛ και ειδα το εξης ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ (που δυστυχως ειχα διαβασει και σε περσινα posts):

2018-10-29_15-37-26.png.42bac68000763b97f17de1e481c632a3.png

Τιμη με ΦΠΑ και αποδειξη: €396,44
Τιμη χωρις ΦΠΑ και τιμολογιο βασει ΠΟΛ (Αρθρο 39α): €391,13

Στην περιπτωση που δεν εχεις ΦΠΑ να εκπιπτει στη περιοδικη σου, θα πρεπει να καταβαλλεις επιπλεον €123,51 στο κρατος μετα! Θα το'χεις πληρωσει λοιπον €514,6 το S8!

Πήγα να παραγγείλω και εγώ για έναν ξάδερφο το iphone x με τιμ και αντιμετώπισα το ίδιο θέμα. Πήρα τηλ στον τύπο με το σκρουτζομαγαζο και μου είπε πως έτσι είναι τώρα η νομοθεσία . Δεν ξέρω σε ποια νομοθεσία αναφερόταν αλλά του απάντησα πως θα του κάνω καταγγελία (χωρίς να ξέρω καν για τη νομοθεσία για να δω αντίδραση). Η απάντηση στην αρχή ήταν αφού όλοι το κάνουν εσύ θα κάνεις καταγγελία σε μένα? Με έντονο ύφος. Εγώ απάντησα πως επειδή το κάνουν όλοι δε σημαίνει πως είναι και σωστό και τέλος πάντων κάπου εκεί κλείσαμε χωρίς να με έχει πείσει και πολύ για την εν λόγω νομοθεσία. 

Μετά πήρα και σε άλλο πιο γνωστό σκρουτζομαγαζο του κέντρου που έχω ψωνίσει παλιότερα, μου είπε και αυτός για ίδια τιμή τιμ και λιανική με τη διαφορά πως η τιμή λιανικής είναι προσφορά και προώθηση του μαγαζιού μέσω web και πως  δεν υπάρχει καποια προωθητική ενέργεια για τιμ. Ότι ναναι με 2 λόγια. Δεν ασχολήθηκα περαιτέρω πάντως γιατί δεν ειχα και χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Το φπα δεν το χανεις θα σου βγει πιστωτικο, καποια στιγμη θα εχεις καποιο τριμινο θετικο, εκτος και αν δεν κοβεις τιποτα και δουλευεις φουλ μαυρα.

Στη περιπτωση μου δεν ανεμενεται κατι τετοιο συντομα, μιας και για την ωρα δουλευω μονο με εξωτερικο. Ουτε παιρνω ΦΠΑ, ουτε αποδιδω λογω ενδοκοινοτικων.

Νομιζω αρκετα το κουρασα. Ηθελα να κοψω τιμολογιο να φαινεται εστω στις δαπανες μου αλλα με τοση λαμογια τριγυρω ξενερωσα και φοβαμαι μη το ακριβοπληρωσω το τηλεφωνο στο τελος.

Εχω στειλει e-mail στα πιο φθηνα σκρουτζομαγαζα, ζητωντας τιμη με βαση το 39Α. Αν δω να μου βγαινουν περιπου τα ιδια θα το προχωρησω, αλλιως θα ζητησω αποδειξη στο φθηνοτερο να τελειωνει.

 

Επεξ/σία από lephleg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, lephleg είπε

Στη περιπτωση μου δεν ανεμενεται κατι τετοιο συντομα, μιας και για την ωρα δουλευω μονο με εξωτερικο. Ουτε παιρνω ΦΠΑ, ουτε αποδιδω λογω ενδοκοινοτικων.

Νομιζω αρκετα το κουρασα. Ηθελα να κοψω τιμολογιο να φαινεται εστω στις δαπανες μου αλλα με τοση λαμογια τριγυρω ξενερωσα και φοβαμαι μη το ακριβοπληρωσω το τηλεφωνο στο τελος.

Εχω στειλει e-mail στα πιο φθηνα σκρουτζομαγαζα, ζητωντας τιμη με βαση το 39Α. Αν δω να μου βγαινουν περιπου τα ιδια θα το προχωρησω, αλλιως θα ζητησω αποδειξη στο φθηνοτερο να τελειωνει.

Εχει τοσα καταστηματα που δινουν ιδια τιμη λιανικη/τιμολογιο, αγορασε το κανονικα με φπα, αλλα τιμολογιο, στην χειροτερη θα το περασεις σαν εξοδο. Τωρα για την περιπτωση σου, οπου πρακτικα δεν παραγεις φπα, ισως αν μαζευτει καποιο ποσο απο τα εξοδα σου (με φπα), να προβλεπεται επιστροφη μετα απο καποιους μηνες.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Εχει τοσα καταστηματα που δινουν ιδια τιμη λιανικη/τιμολογιο, αγορασε το κανονικα με φπα, αλλα τιμολογιο, στην χειροτερη θα το περασεις σαν εξοδο. Τωρα για την περιπτωση σου, οπου πρακτικα δεν παραγεις φπα, ισως αν μαζευτει καποιο ποσο απο τα εξοδα σου (με φπα), να προβλεπεται επιστροφη μετα απο καποιους μηνες.

Δεν ξερω αν πλεον μπορεις να ζητησεις να πληρωσεις το ΦΠΑ στον πωλητη, ενω κοβεις τιμολογιο. Καπου διαβασα παραπανω πως πλεον δεν εχεις περιθωρια επιλογης στις συγκεκριμενες κατηγοριες προϊοντων. Αγοραζεις χωρις ΦΠΑ και το αποδιδεις μετα εσυ, θες δε θες. Αν γινεται, θα το κυνηγήσω γιατι οπως λες μετα απο μηνες μπορει να ισχυουν αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας ξαδερφος μου έχει μινιμαρκετ. εαν αγορασω κινητό τηλεφωνο χρησιμοποιωντας το εταιρικό του ΑΦΜ και γλιτώσω τον ΦΠΑ θα τον πληρώσει αυτός δηλαδή μετα στην απόδοση ΦΠΑ ή όχι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, angelk1983 είπε

ενας ξαδερφος μου έχει μινιμαρκετ. εαν αγορασω κινητό τηλεφωνο χρησιμοποιωντας το εταιρικό του ΑΦΜ και γλιτώσω τον ΦΠΑ θα τον πληρώσει αυτός δηλαδή μετα στην απόδοση ΦΠΑ ή όχι??

Εσύ τι λες? Αν ήταν έτσι όλοι θα αγοράζαμε με τιμολόγια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...