Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απογορευεται ενας υδραυλικος-ηλεκτρολογος-λογιστης να εχει μια κονσολα στο γραφειο του και την ωρα που αραζει, η βαραει μυγες  απο την αναδουλεια να παιζει  κανενα παιχνιδακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
12 ώρες πριν, PanosK212 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. ο Γερμανός δηλαδή αφαιρεί κανονικα τον ΦΠΑ χωρίς να αλλάζει την τιμή προς τα πάνω κ τέτοια;

Yeap, κανονικότατα χωρία καμία αναπροσαρμογή τιμής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Κατι τετοιες ερωτησεις μου κανανε πριν 10 χρονια οταν μαθαιναν οτι εχω επιχειρηση στο ονομα μου.Σοβαρεψου, δεν θα γλιτωσεις τιποτα εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, 4saken είπε

Κατι τετοιες ερωτησεις μου κανανε πριν 10 χρονια οταν μαθαιναν οτι εχω επιχειρηση στο ονομα μου.Σοβαρεψου, δεν θα γλιτωσεις τιποτα εσυ.

γιατι?

απλα δεν εχει ιδεα απο αυτα γιατι τα διαχειριζεται ο πατερας του οποτε μην παμε για μαλλι και βγουμε κουρεμενοι :P

πως δεν θα γλυτωσω εννοεις?

νομιζω ομως οτι δεν πληρωνει φπα ανα τριμηνο που αναφερθηκε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κάποιος έχει ξενοδοχείο (ή εν γένει τουριστικό κατάλυμα με ΕΣΛ ΕΟΤ) είναι ενταγμένος σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, οπότε εμπίπτει στο πεδίο εφαρμογής της ΠΟΛ 1150/2017. Το εάν υποβάλλει περιοδική ΦΠΑ ανά μήνα ή ανά τρίμηνο έχει να κάνει με το είδος των βιβλίων που τηρεί (απλογραφικό ή διπλογραφικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Zazula είπε

Εάν κάποιος έχει ξενοδοχείο (ή εν γένει τουριστικό κατάλυμα με ΕΣΛ ΕΟΤ) είναι ενταγμένος σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, οπότε εμπίπτει στο πεδίο εφαρμογής της ΠΟΛ 1150/2017. Το εάν υποβάλλει περιοδική ΦΠΑ ανά μήνα ή ανά τρίμηνο έχει να κάνει με το είδος των βιβλίων που τηρεί (απλογραφικό ή διπλογραφικό).

οποτε προχωραω ρωτωντας και τον λογιστη του  ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, opcorsa είπε

οποτε προχωραω ρωτωντας και τον λογιστη του  ε ?

Ε ναι, θα χρειαστεί πρώτον να συμφωνήσει ο ίδιος να σου κάνει την εξυπηρέτηση και δεύτερον να γνωρίζει τη συγκεκριμένη κίνηση κι ο λογιστής του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Zazula είπε

Ε ναι, θα χρειαστεί πρώτον να συμφωνήσει ο ίδιος να σου κάνει την εξυπηρέτηση και δεύτερον να γνωρίζει τη συγκεκριμένη κίνηση κι ο λογιστής του.

το μονο ευκολο.. αλλωστε ολη η ελλαδα με εξυπηρετησεις ζει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω μια αγορα ενος κινητου αλλα μου ειπε ο φιλος οτι αν ειναι απαλλαγη φπα μπορει να το κανει αλλα αν ειναι επιστροφη δεν μπορει. Τι ακριβως παιζει ξερετε? Δηλαδη δεν μπορει να το πληρωσει και να το παρει μετα πισω γτ ειναι πιστωτικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tomy34 είπε

Θελω να κανω μια αγορα ενος κινητου αλλα μου ειπε ο φιλος οτι αν ειναι απαλλαγη φπα μπορει να το κανει αλλα αν ειναι επιστροφη δεν μπορει. Τι ακριβως παιζει ξερετε? Δηλαδη δεν μπορει να το πληρωσει και να το παρει μετα πισω γτ ειναι πιστωτικος

Αυτό που σου λέει είναι ότι αν πρόκειται για κάτι με έκπτωση ΦΠΑ τον οποίο τον καταβάλλει (λ.χ. μια οθόνη), τότε δεν μπορεί να εξυπηρετήσει επειδή είναι πιστωτικός ήδη κι έτσι τον ΦΠΑ που θα δώσει στον έμπορο δεν θα τον έχει "εκμεταλλευτεί" την ώρα της αγοράς — αλλά πολύ αργότερα, αν ποτέ. Μαλλαλόγια σου λέει: μην μου ζητάς στην ουσία να τσοντάρω εγώ τον ΦΠΑ στον οποίο θα 'χω κάποτε δικαίωμα έκπτωσης, αλλά τώρα θα κληθώ να τον πληρώσω.

Εδώ όμως η έκπτωση του ΦΠΑ γίνεται τη στιγμή της αγοράς κι άρα τέτοιο θέμα δεν υφίσταται. Το πόσο χρεωστικός ή πιστωτικός είναι ο αγοραστής στον ΦΠΑ δεν έχει κάποια επίδραση. Τα εν λόγω είδη αποκτώνται χωρίς να γίνει καταβολή του ΦΠΑ τη στιγμή της αγοράς τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...