Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα τα φώτα σας . Δεν εμπίπτω στον καινούργιο νόμο για άμεση απαλλαγή ΦΠΑ . Αν αγοράσω κινητή συσκευή και το κόψω τιμολόγιο (και πληρώσω ολόκληρο το ποσό ) θα αφαιρεθεί μετά ο ΦΠΑ στην εκκαθαριστική δήλωση τριμήνου όπως γινόταν τόσα χρόνια, η χάνω κάθε δικαίωμα επιστροφής φόρου ?

Επεξ/σία από drmanakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερει κανεις κανενα μαγαζι που τα προιοντα του να ειναι τιμες επιπεδου skroutz και να κοβει τιμολογιο στην τιμη που εχει στο σαιτ; Οσοι κοβουν τιμολογιο στην τιμη που δινουν στο σαιτ εχουν τα προιοντα τους 100+ ευρω πανω απο τον ανταγωνισμο...

Επεξ/σία από desperados
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, desperados είπε

Ξερει κανεις κανενα μαγαζι που τα προιοντα του να ειναι τιμες επιπεδου skroutz και να κοβει τιμολογιο στην τιμη που εχει στο σαιτ; Οσοι κοβουν τιμολογιο στην τιμη που δινουν στο σαιτ εχουν τα προιοντα τους 100+ ευρω πανω απο τον ανταγωνισμο...


        https://www.skroutz.gr/m/3704/Fair ( fair.gr )
        https://www.skroutz.gr/m/3003/HellasPhone ( hellasphone.gr )
        https://www.skroutz.gr/m/1712/Mmplanet ( mmplanet.gr )
        https://www.skroutz.gr/m/3634/Smartmobiles ( smartmobiles.gr )
        https://www.skroutz.gr/m/282/TerrabyteNet ( terrabytenet.gr )
        https://www.skroutz.gr/m/2423/YouHou ( youhou.gr )
        https://www.skroutz.gr/m/9/PriveShop (proveshop.gr)  

    Από αλυσίδες: Eshop, Πλαίσιο & Γερμανός

Κοντεύει Απρίλιος και ακόμα δεν έχετε καταλάβει γιατί συμβαίνει αυτό

Επεξ/σία από ChimairaX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/21/2018 στις 3:37 ΠΜ, drmanakias είπε

Θα ήθελα τα φώτα σας . Δεν εμπίπτω στον καινούργιο νόμο για άμεση απαλλαγή ΦΠΑ . Αν αγοράσω κινητή συσκευή και το κόψω τιμολόγιο (και πληρώσω ολόκληρο το ποσό ) θα αφαιρεθεί μετά ο ΦΠΑ στην εκκαθαριστική δήλωση τριμήνου όπως γινόταν τόσα χρόνια, η χάνω κάθε δικαίωμα επιστροφής φόρου ?

Για ποιον λόγο δεν εμπίπτεις στις προβλέψεις της ΠΟΛ 1150/2017; Είσαι εκτός κανονικού καθεστώτος ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 3/13/2018 at 3:11 PM, Malthador said:

Στον Γερμανό ήταν ανένδοτοι πάντως, ήθελαν την εικόνα του taxis για να αφαιρέσουν τον ΦΠΑ επάνω στο τιμολόγιο. Τους είπα ότι δεν θέλω να μου αφαιρεθεί ο ΦΠΑ και ήταν ανένδοτοι: είτε κόβεται τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ, είτε δεν κόβεται τιμολόγιο καθόλου.

^^ Πάνω σε αυτό μια απορία:

Μόλις δοκίμασα να βάλω παραγγελία με τιμολόγιο random smartphones στα eshops τριών μεγάλων αλυσίδων (Public, Πλαίσιο, Γερμανός). Ο Γερμανός δεν με αφήνει καν να κόψω τιμολόγιο, μου λέει να πάω στο πλησιέστερο κατάστημα (πράγμα αναμενόμενο). Στα άλλα δύο φτάνω πριν το τελευταίο βήμα και σε κανένα από τα δύο eshops δεν μου αφαίρεσε τον ΦΠΑ, ούτε μου ζήτησε να προσκομίσω επιπλέον στοιχεία (εικόνα από το taxis κλπ). Προχωράει την παραγγελία κανονικά με τιμολόγιο που θα περιέχει ολόκληρο τον ΦΠΑ μέσα.

Τι φάση; Το κάθε κατάστημα «διαβάζει» τον νόμο όπως γουστάρει;

 

On 3/23/2018 at 1:51 PM, ChimairaX said:

Κοντεύει Απρίλιος και ακόμα δεν έχετε καταλάβει γιατί συμβαίνει αυτό

Τι εννοείς;

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Μόλις δοκίμασα να βάλω παραγγελία με τιμολόγιο random smartphones στα eshops τριών μεγάλων αλυσίδων (Public, Πλαίσιο, Γερμανός). Ο Γερμανός δεν με αφήνει καν να κόψω τιμολόγιο, μου λέει να πάω στο πλησιέστερο κατάστημα (πράγμα αναμενόμενο). Στα άλλα δύο φτάνω πριν το τελευταίο βήμα και σε κανένα από τα δύο eshops δεν μου αφαίρεσε τον ΦΠΑ, ούτε μου ζήτησε να προσκομίσω επιπλέον στοιχεία (εικόνα από το taxis κλπ). Προχωράει την παραγγελία κανονικά με τιμολόγιο που θα περιέχει ολόκληρο τον ΦΠΑ μέσα.

Τι φάση; Το κάθε κατάστημα «διαβάζει» τον νόμο όπως γουστάρει;

Είναι η ανυπαρξία ονλάιν μηχανισμού ελέγχου της υπαγωγής στις προβλέψεις του 39Α. Η ΠΟΛ.1150/2017 αναφέρει ότι: « Για την επιβεβαίωση της ιδιότητας του αγοραστή ως υποκειμένου με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών, θα δημιουργηθεί κατάλληλη ηλεκτρονική εφαρμογή.» Ωστόσο στην απόφαση Δ.Σ.Σ. Α 1025708 ΕΞ 2018 με τους στόχους της ΑΑΔΕ για το 2018 τέτοιος στόχος δεν περιλαμβάνεται (ενώ αναφέρεται, φερ' ειπείν, η ανάπτυξη της εφαρμογής για τις βραχυχρόνιες μισθώσεις). Άρα μην σε ξενίσει κι αν περάσει ολόκληρο το 2018 χωρίς να δίνει η Διοίκηση τη δυνατότητα, σε όσα eshop θέλουν, να ελέγχουν ονλάιν το αν μια πώληση πρέπει να γίνει με χρέωση του ΦΠΑ ή όχι.

Επεξ/σία από Zazula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 ώρες πριν, Zazula είπε

Για ποιον λόγο δεν εμπίπτεις στις προβλέψεις της ΠΟΛ 1150/2017; Είσαι εκτός κανονικού καθεστώτος ΦΠΑ;

Όχι τελικά δεν εμπίπτω δέν (κάνει ΦΠΑ το άτομο στο οποίο θα κοβόταν ) ... Ρε παιδιά γιατί τόσος ντόρος . Απόσο κατάλαβα τελικά το πληρώνεις εσύ τον ΦΠΑ δεν στον χαρίζει κανείς + οτι μπαίνεις σε μανούρα για να τον αποδώσεις . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, Zazula said:

Είναι η ανυπαρξία ονλάιν μηχανισμού ελέγχου της υπαγωγής στις προβλέψεις του 39Α. Η ΠΟΛ.1150/2017 αναφέρει ότι: « Για την επιβεβαίωση της ιδιότητας του αγοραστή ως υποκειμένου με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών, θα δημιουργηθεί κατάλληλη ηλεκτρονική εφαρμογή.» Ωστόσο στην απόφαση Δ.Σ.Σ. Α 1025708 ΕΞ 2018 με τους στόχους της ΑΑΔΕ για το 2018 τέτοιος στόχος δεν περιλαμβάνεται (ενώ αναφέρεται, φερ' ειπείν, η ανάπτυξη της εφαρμογής για τις βραχυχρόνιες μισθώσεις). Άρα μην σε ξενίσει κι αν περάσει ολόκληρο το 2018 χωρίς να δίνει η Διοίκηση τη δυνατότητα, σε όσα eshop θέλουν, να ελέγχουν ονλάιν το αν μια πώληση πρέπει να γίνει με χρέωση του ΦΠΑ ή όχι.

Και τι θα γίνει δηλαδή; Θα μου στείλουν τιμολόγιο που θα έχει μέσα ένα κινητό μαζί με τον ΦΠΑ του; Είναι παράβαση αυτό, δεν φαντάζομαι ότι θα έκαναν κάτι τέτοιο τόσο μεγάλες αλυσίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Malthador είπε

Και τι θα γίνει δηλαδή; Θα μου στείλουν τιμολόγιο που θα έχει μέσα ένα κινητό μαζί με τον ΦΠΑ του; Είναι παράβαση αυτό, δεν φαντάζομαι ότι θα έκαναν κάτι τέτοιο τόσο μεγάλες αλυσίδες.

Εάν δεις ότι ο πωλητής πρόκειται να εκδώσει το τιμολόγιο με ΦΠΑ ενώ εσύ εμπίπτεις στις προβλέψεις του άρθρου 39Α κι εσύ το αποδεχθείς, τότε ο πωλητής δεν έχει κάνει καμία φορολογική παράβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Zazula said:

Εάν δεις ότι ο πωλητής πρόκειται να εκδώσει το τιμολόγιο με ΦΠΑ ενώ εσύ εμπίπτεις στις προβλέψεις του άρθρου 39Α κι εσύ το αποδεχθείς, τότε ο πωλητής δεν έχει κάνει καμία φορολογική παράβαση.

Μόλις ρώτησα το λογιστή μου, είναι φορολογική παράβαση για το κατάστημα.

Άπαξ και ζητήσεις τιμολόγιο ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να ζητήσει εκτύπωση του taxis, να δει εάν εμπίπτεις στις κατηγορίες του νόμου και -εφόσον ανήκεις- να σου κόψει τιμολόγιο χωρίς να περιλαμβάνεται ο ΦΠΑ.

Και βασικά, λογικό το βρίσκω. Ο νόμος φτιάχτηκε για να καλυφθεί το κενό νόμου που υπήρχε στους πωλητές-σκρουτζομάγαζα που έκαναν την κλασική κομπίνα, όχι στους τελικούς αποδέκτες. Ο τελικός αποδέκτης είτε με τον έναν, είτε με τον άλλο τρόπο θα πλήρωνε το αναλογούντα ΦΠΑ.

Παρ' το κι αλλιώς, αν είναι στη διακριτική ευχαίρεια του αγοραστή, τότε όλα τα σκρουτζομάγαζα συνεχίζουν να κόβουν κανονικά τιμολόγιο με τον ΦΠΑ μέσα και θα λένε μετά ότι «το αποδέχτηκε ο αγοραστής». Δεν έχει λογική.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μόλις ρώτησα το λογιστή μου, είναι φορολογική παράβαση για το κατάστημα.

Άπαξ και ζητήσεις τιμολόγιο ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να ζητήσει εκτύπωση του taxis, να δει εάν εμπίπτεις στις κατηγορίες του νόμου και -εφόσον ανήκεις- να σου κόψει τιμολόγιο χωρίς να περιλαμβάνεται ο ΦΠΑ.

Και βασικά, λογικό το βρίσκω. Ο νόμος φτιάχτηκε για να καλυφθεί το κενό νόμου που υπήρχε στους πωλητές-σκρουτζομάγαζα που έκαναν την κλασική κομπίνα, όχι στους τελικούς αποδέκτες. Ο τελικός αποδέκτης είτε με τον έναν, είτε με τον άλλο τρόπο θα πλήρωνε το αναλογούντα ΦΠΑ.

Παρ' το κι αλλιώς, αν είναι στη διακριτική ευχαίρεια του αγοραστή, τότε όλα τα σκρουτζομάγαζα συνεχίζουν να κόβουν κανονικά τιμολόγιο με τον ΦΠΑ μέσα και θα λένε μετά ότι «το αποδέχτηκε ο αγοραστής». Δεν έχει λογική.

Καλά, θα είχαμε διαφορετική άποψη με τον λογιστή σου σε μια τέτοια περίπτωση ελέγχου, αλλά αυτό δεν είναι καθόλου ασύνηθες στο ελληνικό φορολογικό σύστημα. :) Πρόσεξε πάντως, εγώ δεν είπα ότι δεν είναι παράβαση η άρνηση έκδοσης τιμολογίου βάσει της ΠΟΛ 1150/2017 (αυτό, φυσικά, είναι) ούτε ότι είναι στη διακριτική ευχέρεια του πωλητή το αν θα βάλει ΦΠΑ ή όχι (δεν είναι) — είπα ότι άπαξ και ο αγοραστής δεν πει τίποτα και το τιμολόγιο εκδοθεί με χρέωση του ΦΠΑ κι ο αγοραστής το αποδεχθεί, τότε απλώς πάμε βάσει § ΣΤ.4 της ΠΟΛ.

Επεξ/σία από Zazula
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Zazula είπε

Εάν δεις ότι ο πωλητής πρόκειται να εκδώσει το τιμολόγιο με ΦΠΑ ενώ εσύ εμπίπτεις στις προβλέψεις του άρθρου 39Α κι εσύ το αποδεχθείς, τότε ο πωλητής δεν έχει κάνει καμία φορολογική παράβαση.

Σε αυτήν την περίπτωση τότε για ποιον λόγο υπάρχει ο νόμος και γιατί να μην το κάνουν αυτό και οι χονδρέμπορες ώστε να συνεχίσουν ακάθεκτοι το έργο τους όπως πριν την 1/8/17;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ChimairaX είπε

Σε αυτήν την περίπτωση τότε για ποιον λόγο υπάρχει ο νόμος και γιατί να μην το κάνουν αυτό και οι χονδρέμπορες ώστε να συνεχίσουν ακάθεκτοι το έργο τους όπως πριν την 1/8/17;

Γι' αυτό κάνουμε όλη αυτή την ιστορία ώστε να ενημερώνεται ο κόσμος και να απαιτεί την έκδοση των παραστατικών με τον ορθό τρόπο για τη δική τους περίπτωση. Ο νόμος υπάρχει, αλλά οι επηρεαζόμενοι από αυτόν αγοραστές έχουν την υποχρέωση να είναι πλήρως και σωστά ενημερωμένοι επί του νόμου, των προβλέψεων και των διαδικασιών του. Εάν ένας καλόπιστος πωλητής εκδώσει παραστατικό με χρέωση ΦΠΑ ενώ δεν έπρεπε, τότε μόλις ενημερωθεί το λογιστήριό του από το λογιστήριο του αγοραστή θα πρέπει να εκδώσει πιστωτικό ΦΠΑ. Εάν ένας καλόπιστος αγοραστής αποδεχθεί παραστατικό χωρίς ΦΠΑ ενώ έπρεπε να τον έχει χρεωθεί (επειδή π.χ. είναι εκτός κανονικού καθεστώτος), τότε μόλις το δει το λογιστήριό του θα ενημερώσει το λογιστήριο του πωλητή προκειμένου να εκδώσει χρεωστικό ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Zazula said:

Καλά, θα είχαμε διαφορετική άποψη με τον λογιστή σου σε μια τέτοια περίπτωση ελέγχου, αλλά αυτό δεν είναι καθόλου ασύνηθες στο ελληνικό φορολογικό σύστημα. :) Πρόσεξε πάντως, εγώ δεν είπα ότι δεν είναι παράβαση η άρνηση έκδοσης τιμολογίου βάσει της ΠΟΛ 1150/2017 (αυτό, φυσικά, είναι) ούτε ότι είναι στη διακριτική ευχέρεια του πωλητή το αν θα βάλει ΦΠΑ ή όχι (δεν είναι) — είπα ότι άπαξ και ο αγοραστής δεν πει τίποτα και το τιμολόγιο εκδοθεί με χρέωση του ΦΠΑ κι ο αγοραστής το αποδεχθεί, τότε απλώς πάμε βάσει § ΣΤ.4 της ΠΟΛ.

Όπως έχω πει και παλιότερα, πήγα στο Γερμανό να αγοράσω κονσόλα (προϊόν που δεν δικαιολογείται από τα ΚΑΔ μου) και μου ζήτησαν εκτύπωση του taxis. Τους είπα ότι θέλω να κοπεί κανονικά τιμολόγιο με τον ΦΠΑ μέσα (γιατί ήθελα να πάρω την επιστροφή της Eurobank και για τον ΦΠΑ) και μου είπαν ότι αυτό δεν γίνεται, είναι  υποχρεωμένοι να πάρουν το taxis μου εφόσον θέλω να κοπεί τιμολόγιο και εάν εμπίπτω στις διατάξεις του νόμου, ο ΦΠΑ θα αφαιρεθεί είτε μου αρέσει είτε όχι. Εν ολίγοις δεν είναι στη διακριτική ευχαίρεια του πωλητή, αλλά δεν είναι ούτε στη διακριτική ευχαίρεια του αγοραστή (και άρα δεν υφίσταται που λες «άπαξ και ο αγοραστής δεν πει τίποτα...»).

Οπότε υπάρχει και τουλάχιστον μια αλυσίδα που διαφωνεί μαζί σου, εκτός από το λογιστή μου. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Όπως έχω πει και παλιότερα, πήγα στο Γερμανό να αγοράσω κονσόλα (προϊόν που δεν δικαιολογείται από τα ΚΑΔ μου) και μου ζήτησαν εκτύπωση του taxis. Τους είπα ότι θέλω να κοπεί κανονικά τιμολόγιο με τον ΦΠΑ μέσα (γιατί ήθελα να πάρω την επιστροφή της Eurobank και για τον ΦΠΑ) και μου είπαν ότι αυτό δεν γίνεται, είναι  υποχρεωμένοι να πάρουν το taxis μου εφόσον θέλω να κοπεί τιμολόγιο και εάν εμπίπτω στις διατάξεις του νόμου, ο ΦΠΑ θα αφαιρεθεί είτε μου αρέσει είτε όχι. Εν ολίγοις δεν είναι στη διακριτική ευχαίρεια του πωλητή, αλλά δεν είναι ούτε στη διακριτική ευχαίρεια του αγοραστή (και άρα δεν υφίσταται που λες «άπαξ και ο αγοραστής δεν πει τίποτα...»).

Οπότε υπάρχει και τουλάχιστον μια αλυσίδα που διαφωνεί μαζί σου, εκτός από το λογιστή μου. :P

Σύνηθες στις μεγάλες αλυσίδες να μένει ο αγοραστής με το τι του λέει ένας υπάλληλος που δεν γνωρίζει τις λογιστικές λεπτομέρειες (ακόμη κι ο διευθυντής ενός υποκαταστήματος είναι κατά πάσα πιθανότητα «ένας ακόμη υπάλληλος που δεν γνωρίζει τις λογιστικές λεπτομέρειες»). Σε αυτή την περίπτωση ζητάς να μιλήσεις με το κεντρικό λογιστήριο της εταιρίας. Φυσικά και είναι στη διακριτική ευχέρεια του αγοραστή, εφόσον το λογιστήριο λειτουργεί σωστά. Ωστόσο για ευκολία και για αποφυγή λαθών πολλές εταιρίες έδωσαν ντιρεκτίβα να εκδίδεται μόνον με έναν τρόπο το τιμολόγιο — χωρίς τούτο βέβαια να σημαίνει κι ότι είναι η ορθή πρακτική. Μπορεί να σου εκδώσει αμέσως μετά χρεωστικό τιμολόγιο μόνον για τον ΦΠΑ (βλ. § Ζ1 στην ΠΟΛ) — η άρνηση έκδοσης αυτού του παραστατικού είναι φορολογική παράβαση, διότι εδώ η ΠΟΛ είναι σαφής: «έχει την υποχρέωση κλπ». Εάν παρ' όλα αυτά δεν γίνει τίποτα, τότε και πάλι για να είσαι τουλάχιστον εσύ εντάξει φορολογικά, περιλαμβάνεις τον αντίστοιχο ΦΠΑ στη δήλωσή σου και τον αποδίδεις (αλλά χωρίς επιστροφή Eurobank).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...