Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, angelk1983 είπε

ενας ξαδερφος μου έχει μινιμαρκετ. εαν αγορασω κινητό τηλεφωνο χρησιμοποιωντας το εταιρικό του ΑΦΜ και γλιτώσω τον ΦΠΑ θα τον πληρώσει αυτός δηλαδή μετα στην απόδοση ΦΠΑ ή όχι??

Όχι...

ζητάνε βεβαια τα καταστηματα εξουσιοδοτηση και εκτυπωση απο ταξις.

... και φυσικά εννοείται ότι όλα τα κάνεις σε συνεργασία μαζί του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδιά χρεοπίστωση είναι. Επομίζεται ο αγοραστής το ΦΠΑ.

Τωρα αν μετά εχει πιστωτικό υπολοιπο να το εκπέσει παλι δεν σημαινει πως δεν το πληρωσε αλλα οτι δεν χρειαστηκε να το δωσει γιατι ισοψηφιστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μπηκα σε γνωστο παραλιακο σκρουτζομαγαζο για να παραγγειλω  κινητο,επειδη ειμαι επαγγελματιας εννοειται οτι θελω τιμολογιο....

τα χαρτια που ζητανε ειναι περισσοτερα απο οσα χρειαστηκα για να κανω εναρξη επιχειρησης !

Ελλαδαρα,οτι γουσταρει ο καθενας ζηταει ! ελεος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω την ανταλλαγή mails με σκρουτζομάγαζο, για την αγορά ενός κινητού κάνοντας χρήση του 39Α. Μόλις τους παρέθεσα την ΠΟΛ, ο "υπεύθυνος" έδωσε το οκ. Για να μην ανακυκλώνουμε τα ίδια, ισχύουν τα κάτωθι βάσει νομοθεσίας και όχι βάσει της πολιτικής του εκάστοτε καταστήματος.

1) Το κατάστημα υποχρεούται να επιβεβαιώσει αν ο αγοραστής είναι υποκείμενος με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου. Αυτό γίνεται εύκολα με την εικόνα του taxis. Επειδή έχουν φοβηθεί πολύ τα μαγαζιά με το εντελώς λάθος στημένα σκηνικό εφαρμογής του 39α, ζητούν extra στοιχεία όπως η έναρξη εργασιών και σε μερικές περιπτώσεις κάτι εντελώς κουφά (όπως αντίγραφο έναρξης εργασιών υπογεγραμμένη από εφορία, έγγραφο από το οποίο να προκύπτει η υποβολή δηλώσεων ΦΠΑ, κ.α.). Από αυτά, η σκαναρισμένη έναρξη εργασιών μαζί με το την επικαιροποιημένη εικόνα του taxis, είναι κάτι παραπάνω από αρκετά για την επιβεβαίωση.

2) Το κατάστημα δεν έχει κανένα απολύτως δικαίωμα, ούτε και νομική υποχρέωση, να ζητήσει υπεύθυνες δηλώσεις για το πόσες συσκευές αγοράστηκαν μέσα στο έτος, τι θα τι κάνεις τις συσκευές και μερικά άλλα κουφά που έγιναν της μόδας. Αν θέλω παίρνω 100 κινητά. Το αν μπορώ να τα δικαιολογήσω είναι θέμα φορολογικού ελέγχου και όχι του καταστήματος. Στην τελική, αν θέλει, μπορεί να καταγγείλει ανώνυμα ή επώνυμα το γεγονός σε οποιαδήποτε αρμόδια αρχή.

3) Από τη στιγμή που πουλάει χονδρική κάποιο κατάστημα, ο ΦΠΑ αφαιρείται από την τιμή που βλέπουμε όλοι αναρτημένη στο site, εκτός και αν αναφέρει διαφορετική τιμή για χονδρική. Το τελευταίο είναι αλήθεια δεν έψαξα αν έχει νομική βάση αλλά μάλλον έχει, καθώς οι τιμές προς χονδρέμπορους πχ είναι πάντα μικρότερες σε καταστήματα τροφίμων. Για το ηθικό κομμάτι όμως και μόνο, προσωπικά προσπερνώ το συγκεκριμένο κατάστημα.

4) Σαφώς και η επιβεβαίωση των στοιχείων δεν κρατά παραπάνω από μερικά λεπτά. Αυτά που ακούγονται τελευταία για 7-10 ημέρες είναι για ψυχολογικό εκβιασμό. Εδώ δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά καθώς δεν προκύπτει από κάποιο νόμο πως τα καταστήματα πρέπει να ολοκληρώνουν τον έλεγχο μέσα σε π.χ. 2 ημέρες. Επομένως we play along και περιμένουμε.

5) Δεν με ενδιαφέρει ο λόγος που το κάθε κατάστημα δεν θέλει να πουλάει με το άρθρο 39α. Από τη στιγμή που υπάρχει νόμος, πράττουμε όλοι αναλόγως. Όποιος δεν συμμορφώνεται, καταγγελία στις αρμόδιες αρχές.

Υ.Γ. Φυσικά και ακύρωσα την κάτωθι παραγγελία. Δεν απαντούσαν στο τηλ., δεν έστειλαν ποτέ το δεύτερο προτιμολόγιο και φυσικά αράδιαζαν παπάτζες στον εργοδότη μου μέχρι να τους παραθέσω το τμήμα της ΠΟΛ.

 

AYTOI: Μόλις κάνετε την κατάθεση και γίνει ο έλεγχος από το λογιστήριο θα σας σταλέι και το προιον

ΕΜΕΙΣ: Καλώς. Περιμένουμε το νέο προτιμολόγιο χωρίς το ΦΠΑ για να προβούμε στην κατάθεση του ποσού. Γνωρίζουμε περίπου την ημερομηνία παράδοσης;

ΑΥΤΟΙ: Καλησπέρα σας

Κατόπιν συνεννόησης με τον ιδιοκτήτη του καταστήματος  θα συνεχιστεί κανονικά η διαδικασία και θα σας αποσταλεί το προιον

ΕΜΕΙΣ: Καλησπέρα,

Σας απαντώ από το οικονομικό τμήμα της εταιρίας μας. Στην ΠΟΛ 1150/2017 την οποία και επικαλείστε, στην παράγραφο Γ3 αναφέρει:

Επισημαίνεται ότι η υποχρέωση του πωλητή εξαντλείται με την επιβεβαίωση της ιδιότητας του αγοραστή ως υποκειμένου με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου και δεν εξετάζεται από τον πωλητή τι είδους χρήση θα γίνει από τον υποκείμενο (δηλαδή εάν είναι στα πλαίσια της δραστηριότητάς του με δικαίωμα έκπτωσης ή όχι, ή ιδιωτική). Η χρήση του αγαθού από τον αγοραστή αποτελεί αντικείμενο ελέγχου της φορολογικής διοίκησης. Για το σκοπό αυτό οι υποκείμενοι/αγοραστές που πραγματοποιούν αντίστοιχες συναλλαγές/αγορές δύναται να ελέγχονται δειγματοληπτικά και με τυχαίο τρόπο, ετησίως, κατά την κρίση της φορολογικής διοίκησης

Επομένως δεν προκύπτει από την ΠΟΛ οποιαδήποτε υποχρέωση υποβολής υπεύθυνης δήλωσης. Παρακαλώ όπως μας ενημερώσετε ρητώς για το αν μπορείτε να μας εξυπηρετήσετε σύμφωνα με τους φορολογικούς και εμπορικούς νόμους ούτως ώστε να γνωρίζουμε πως θα προχωρήσουμε.

ΑΥΤΟΙ: H πολυγραφημένη οριζει να μην γίνεται κατάχρηση

Δεν μπορούμε να συνεχίσουμε την διαδικασία

ΕΜΕΙΣ: ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ!!

Ο ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΟΝΟ ΜΙΑ!!!!

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΜΗΠΩΣ  ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΗΛ!!!

ΑYΤΟΙ: Θέλουμε και υπεύθυνή δήλωση υπογεγραμμένη σε ΑΤ ότι δεν έχει αγοραστεί άλλη συσκευή μέσα στο έτος με 39 Α

ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΒΕΊΤΕ ΣΕ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΕΝΑ ΔΕΝ ΈΧΕΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΡΚΕΙ 5 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ

ΕΜΕΙΣ: ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ .ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΠΟ TAXIS.

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΤΙ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ!

ΘΑ ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ

 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο απλά....https://techingreek.com/skroutz-o-magaza-pou-emporevontai-smartphones-mia-organomeni-apati-olkis/

Βέβαια δεν είναι όλα τα σκρουτζομάγαζα έτσι. Στο δικό μας κατάστημα το πολεμάμε όσο μπορούμε ελπίζοντας να δικαιωθούμε προτού αναγκαστούμε να κλείσουμε....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, akefaloskavalaris said:

Μια επιβεβαίωση παρακαλώ γιατί ο λογιστής μου τον ........

Αγορά prebuilt desktop με τιμολόγιο πληρώνουμε τον ΦΠΑ ή όχι;

Φυσικά και πληρώνετε. 

Η ΠΟΛ δεν αφορά desktops. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

Φυσικά και πληρώνετε. 

Η ΠΟΛ δεν αφορά desktops. 

Αυτή η ΠΟΛ φυσικά. Ρωτώ γενικά, για prebuilt desktops πληρώνουμε ΦΠΑ, σωστά; 

(σ΄' ευχαριστώ ήδη για την απάντηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 minutes ago, akefaloskavalaris said:

Αυτή η ΠΟΛ φυσικά. Ρωτώ γενικά, για prebuilt desktops πληρώνουμε ΦΠΑ, σωστά; 

(σ΄' ευχαριστώ ήδη για την απάντηση)

Πληρώνεις κανονικά και μετά το συμψηφίζεις στην περιοδική δήλωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, txcellas said:

Παιδιά για αγορά ενός smartwatch μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτός ο τρόπος πληρωμής; 

Όχι. Η ΠΟΛ είναι ξεκάθαρη: μόνο laptop, tablet, κινητά και κονσόλες:

'Αφορούν αγαθά που παραδίδονται μεμονωμένα ή ως ενιαίο σύνολο, τα οποία κατατάσσονται στους κατωτέρω κωδικούς του Κοινού Δασμολογίου της Ε.Ε. (Συνδυασμένη Ονοματολογία – Σ.Ο., καν. 2658/87 του Συμβουλίου, όπως ισχύει για το 2017 με τον εκτελεστικό κανονισμό 1821/2016/6.10.2016):
-Κινητά τηλέφωνα: «85171200».
- Κονσόλες για παιχνίδια: «95045000».
- Ταμπλέτες ηλεκτρονικών υπολογιστών και φορητοί υπολογιστές: «84713000»
'

Και ο αγοραστής πρέπει να «είναι υποκείμενος στο φόρο με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών του».

Κοινώς, να αποδίδει ΦΠΑ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 26/11/2018 at 13:09, koulkos said:

2) Το κατάστημα δεν έχει κανένα απολύτως δικαίωμα, ούτε και νομική υποχρέωση, να ζητήσει υπεύθυνες δηλώσεις για το πόσες συσκευές αγοράστηκαν μέσα στο έτος, τι θα τι κάνεις τις συσκευές και μερικά άλλα κουφά που έγιναν της μόδας. Αν θέλω παίρνω 100 κινητά. Το αν μπορώ να τα δικαιολογήσω είναι θέμα φορολογικού ελέγχου και όχι του καταστήματος. Στην τελική, αν θέλει, μπορεί να καταγγείλει ανώνυμα ή επώνυμα το γεγονός σε οποιαδήποτε αρμόδια αρχή.

Αυτό που κολλάει τώρα; Γιατί να ενδιαφέρεται το κατάστημα πόσες συσκευές αγόρασε κάποιος μέσα στο έτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Malthador said:

Αυτό που κολλάει τώρα; Γιατί να ενδιαφέρεται το κατάστημα πόσες συσκευές αγόρασε κάποιος μέσα στο έτος;

Ανυπαρκτες αφορμες για να ακυρωσουν την συναλλαγη, το κανουν παρα πολλοι.

Απορια μου παντως ειναι τι ακριβως κανουν τα αρμοδια υπουργεια και φορεις σε τετοιες επιχειρησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Αυτό που κολλάει τώρα; Γιατί να ενδιαφέρεται το κατάστημα πόσες συσκευές αγόρασε κάποιος μέσα στο έτος;

Αν διάβαζες τη στιχομυθία που παρέθεσα φίλε μου δεν θα χρειαζόταν να ρωτήσεις. Είτε προσπαθούν να πουλήσουν με ΦΠΑ, είτε φοβούνται. Δεν ξέρω τι ισχύει με κάθε κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, koulkos said:

Αν διάβαζες τη στιχομυθία που παρέθεσα φίλε μου δεν θα χρειαζόταν να ρωτήσεις. Είτε προσπαθούν να πουλήσουν με ΦΠΑ, είτε φοβούνται. Δεν ξέρω τι ισχύει με κάθε κατάστημα.

Τη διάβασα και τη στιχομυθία και εξακολουθώ να βρίσκω εντυπωσιακό το ότι σου ζήτησαν ΥΔ ότι δεν έχεις αγοράσει άλλη συσκευή μέσα στο έτος. Προφανώς θέλουν να πουλήσουν με ΦΠΑ για να μην τον αποδώσουν.

Πάντως, αν δεν ήθελε να σου πουλήσει χωρίς ΦΠΑ, αρκεί να σου πει «δεν πουλάμε με τιμολόγιο» και έληγε εκεί το θέμα.

Για ποιό κατάστημα πρόκειται; Στείλε σε ΠΜ αν δεν θες να πεις εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...