Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα πρέπει να κάνουμε ένα excellaki με τα καταστήματα που ζητάνε μόνο taxis για το καθεστώς και για αυτά που θέλουν ένα σωρό ακόμα χαρτιά. Να ξέρει ο κόσμος που να πάει και πια να αποφύγει. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, higraf είπε

Εκτός αν το πάρεις απο κατάστημα που είναι σε νησί με μειωμένο συντελεστή ΦΠΑ

Τι μου θυμησες τωρα...

Ειχα παραγγειλει ενα iPad πριν 6-7 χρονια απο ενα skroutzομαγαζο που ηταν το ποιο φτηνο.

Ειχα βαλει στοιχεια τιμολογιου κτλ.

Μου ηρθε με αποδειξη λιανικης μεσα με 13% ΦΠΑ.

Τους εστειλα e-mail ,τηλεφωνα και με αγνοουσαν.

Σε καποια φαση τους απειλησα με καταγγελια σε ΣΔΟΕ και μου το εστειλαν.

Το ειχαν βρει κολπο και τιμολογουσαν τοπικα σε νησι (εκει ηταν και η εδρα τους). 

Ετσι εβγαιναν πιο φτηνοι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση ο επαγγελματίας επιβαρύνετε κάπως. Πχ θα του έρθει μετά να πληρώσει τα χρήματα που αφαιρέθηκαν του ΦΠΑ ή κάτι? Ρωτάω γτ θέλω να αγοράσω ένα κινητό κ να χρησιμοποιήσω το ΑΦΜ κάποιου γνωστού αλλά μη του δημιουργήσω πρόβλημα. Επίσης ξέρουμε τι χρειάζεται (δικαιολογητικά και επαγγελμα) για να κανεις μια τέτοια αγορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liljordan είπε

Να κάνω μια ερώτηση ο επαγγελματίας επιβαρύνετε κάπως. Πχ θα του έρθει μετά να πληρώσει τα χρήματα που αφαιρέθηκαν του ΦΠΑ ή κάτι? Ρωτάω γτ θέλω να αγοράσω ένα κινητό κ να χρησιμοποιήσω το ΑΦΜ κάποιου γνωστού αλλά μη του δημιουργήσω πρόβλημα. Επίσης ξέρουμε τι χρειάζεται (δικαιολογητικά και επαγγελμα) για να κανεις μια τέτοια αγορά?

Ίσα ίσα, ο φίλος σου κερδίζει διότι αυτό το ποσό προσμετράται στα έξοδα της επιχείρησής του.

Μητρώο της επιχείρησης από το taxis χρειάζεται, με την τρέχουσα ημερομηνία με την αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 3 μέρες έκανα έρευνα για αγορά Κινητού με απαλλαγή του ΦΠΑ και όπως έχουμε δεί όλοι τα πράγματα είναι 

απελπιστικά. Βρήκα 3-4 που τελικά δεν θέλουν να τους κάνεις και το τραπέζι στην τοπική ταβέρνα αλλά για τον 

έλεγχο της υπαγωγής οι 2 ήθελαν απο 1-10 μέρες και ένας ανέφερε και παραπάνω.

Τελικά με βόλεψε το κατάστημα Store4u που ήθελε μόνο την προσωποποιημένη και για τον ελέγχω περίπου 20-30 sec.

 

(Το γράφω για να ξέρουμε ποιοι λειτουργούν όπως πρέπει και όχι όπως τους "βολεύει")

    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξαναγράψει εδώ και θα το ξαναγράψω. Σταματήστε να ταΐζετε τους απατεώνες!! Το έκανα και εγώ παλιότερα αλλά βλέποντας και διαβάζοντας όλα αυτά που γίνονται άλλαξα τρόπο σκέψης. Για να γλιτώσουμε λίγα ευρώ πάμε και ψωνίζουμε από τους απατεώνες αντί να πάμε σε αυτούς που είναι σωστοί. Και μετά γκρινιάζουμε γιατί μας καθυστερούν/ταλαιπωρούν/ακυρώνουν την παραγγελία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Email στο κατάστημα. Αν δεν απαντήσει σημαίνει ότι υπεκφεγει. Μετά καταγγελία στις αρμόδιες αρχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cacofonix-3 είπε

Email στο κατάστημα. Αν δεν απαντήσει σημαίνει ότι υπεκφεγει. Μετά καταγγελία στις αρμόδιες αρχές.

Τι εννοείς; τι email να στείλουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 hours ago, cacofonix-3 said:

Email στο κατάστημα. Αν δεν απαντήσει σημαίνει ότι υπεκφεγει. Μετά καταγγελία στις αρμόδιες αρχές.

Και τι θα λέει ακριβώς η καταγγελία; Ότι το Κράτος βαριέται να βγάλει μια ΠΟΛ για να καθορίζει τόσο τον μέγιστο χρόνο διεκπεραίωσης του αιτήματος όσο και την διαδικασία ελέγχου που οφείλουν να ακολουθούν τα καταστήματα; 

Γιατι αυτό συμβαίνει στην πραγματικότητα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

Email στο κατάστημα. Αν δεν απαντήσει σημαίνει ότι υπεκφεγει. Μετά καταγγελία στις αρμόδιες αρχές.

Τα καταστήματα αναφέρουν έτσι τους όρους που είναι καλυμμένα, σου λένε μέχρι 10 εργάσιμες μέρες επεξεργασία του αιτήματος σου και μέχρι 30 μέρες η παραγγελία για να έρθει το κινητό. Όταν κάνεις την παραγγελία αποδέχεσαι και τους όρους του καταστήματος, οπότε το να κάνεις εκ των υστέρων καταγγελία δεν έχει πολύ νόημα. 

Εν τέλει κερδισμένες κατέληξαν οι μεγάλες αλυσίδες γιατί πολύς κόσμος μπούχτισε αυτό το κρυφτούλι με το τιμολόγιο κι αγόρασε ελληνικής αντιπροσωπείας απο αλυσίδα. Άλλωστε, όσα μαγαζιά είχαν διαθέσιμο απόθεμα, δεν διέφεραν και τόσο πολύ απο τις αλυσίδες σε τιμές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...