Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/10/2023 στις 9:12 ΜΜ, aGka8l είπε

Nα κανω μια ερώτηση  για ατομική επιχείρηση ,

βλεπω στο bestprice πχ κινητό τιμή web 90 ευρώ , με απαλαγή φπα 85€.  ωραια ναι το ξέρουμε το κόλπο , 

αλλα αν το πάρω σαν απόδειξη λιανικης αφου ειναι κάτω απο 100ευρώ θα μπορέσει να δικαιολογηθεί σαν έξοδο αφου εχει πληρωθεί με κάρτα?

Λογικά για τέτοιο είδος [που κανονικά μπαίνει στα πάγια της επιχείρησης] ο λογιστής απλώς θα σου το αναμορφώσει για να είστε κι εσύ κι εκείνος στην ασφαλή πλευρά. Με απλά λόγια η απάντηση στο ερώτημά σου: όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
5 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Καλημέρα.

Απαλλαγή ΦΠΑ παίρνουν και τα smartwatches? 

 

Ρωτάω γιατί εδώ έχει την επιλογή να το πάρεις χωρίς φπα το ρολόι

Oχι δεν παιρνουν, αλλα αν δεις στο site που παρεθεσες, για το οποιο υπάρχει παρεμπιπτόντως dedicated νημα στο sub forum Smartphones (και σου προτεινω να το διαβάσεις), εχει αυτην την επιλογή σε διάφορα (αν οχι ολα, δεν κοιταξα καλα) τα ειδη του, οπότε υποθέτω πως μετά δεν θα σε αφήσει να ολοκληρώσεις την αγορα διχως να πληρωσεις τον ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stormrain είπε

Oχι δεν παιρνουν, αλλα αν δεις στο site που παρεθεσες, για το οποιο υπάρχει παρεμπιπτόντως dedicated νημα στο sub forum Smartphones (και σου προτεινω να το διαβάσεις), εχει αυτην την επιλογή σε διάφορα (αν οχι ολα, δεν κοιταξα καλα) τα ειδη του, οπότε υποθέτω πως μετά δεν θα σε αφήσει να ολοκληρώσεις την αγορα διχως να πληρωσεις τον ΦΠΑ.

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά. Σαν αγρότης έχω παραγγείλει ένα τηλέφωνο σύμφωνα με το άρθρο 39α που δικαιούμαι φοροαπαλλαγή και το αγόρασα χωρίς ΦΠΑ. Ένας γνωστός μου λογιστής μου ανέφερε ότι μπορεί να μην απόδοσα τώρα το ΦΠΑ αλλά θα το καταβάλλω στη φορολογική δήλωση που θα κάνω. Δεν το έχω ξανά ακούσει αυτό και νόμιζα ότι απαλλάσσεσαι οριστικά με το ΦΠΑ. Ξέρει κάνες τι ισχύει τελικά ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα και εγω το δικό μου λόγιστη περί του θέματος γιατί με ενδιαφέρει .

Αρχικά πρέπει να πληρωθεί απο κάρτα που είναι συνδεδεμένη με το επαγγελματικό σου λογ/σμο. 

Πληρώνεις το ποσό χωρίς το Φ.Π.Α , εγω αυτό κατάλαβα .

Και σε ηλεκτρονική πλήρωμη που έγινε περί άρθρου 39Α επέλεξα να γίνει ταυτοποιήση χωρίς τη εφαρμογη ΑΑΔΕ γιατί άκρη δε έβγαλα και το έφτιαξαν οι ίδιοι με το ΑΦΜ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά πληρώνεις τον ΦΠΑ. Απλά αντί να τον καταβάλει το κατάστημα από το οποίο το αγόρασες, το καταβάλεις εσυ ως επιχειρηματίας.

Αυτο έγινε για τα Σκρουτζ ο μαγαζιά που έπαιρναν τον ΦΠΑ από τον καταναλωτή και τον έτρωγαν χωρίς να τον αποδώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, george1807 είπε

Μια χαρά πληρώνεις τον ΦΠΑ. Απλά αντί να τον καταβάλει το κατάστημα από το οποίο το αγόρασες, το καταβάλεις εσυ ως επιχειρηματίας.

Αυτο έγινε για τα Σκρουτζ ο μαγαζιά που έπαιρναν τον ΦΠΑ από τον καταναλωτή και τον έτρωγαν χωρίς να τον αποδώσουν.

Αφαιρείτε από τον ΦΠΑ εσόδων που έχεις να πληρώσεις, μιας και αποτελεί έξοδο. Αν πχ έχεις ΦΠΑ τριμήνου από κύκλο εργασιών 1500€ και έχεις κάνει αγορά με απαλλαγή ΦΠΑ και το ποσό του ΦΠΑ που είναι 200€ τότε θα αποδώσεις στην εφορία 1300€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Αφαιρείτε από τον ΦΠΑ εσόδων που έχεις να πληρώσεις, μιας και αποτελεί έξοδο. Αν πχ έχεις ΦΠΑ τριμήνου από κύκλο εργασιών 1500€ και έχεις κάνει αγορά με απαλλαγή ΦΠΑ και το ποσό του ΦΠΑ που είναι 200€ τότε θα αποδώσεις στην εφορία 1300€. 

Σωστά, όποτε πληρώνεται αν προκύψει κάτι τέτοιο. Δεν χάνεται ξαφνικά ο ΦΠΑ όπως νομίζουν οι πιο πολλοί και ότι η κυβέρνηση αποφάσισε να τον κάνει δώρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, gio07 είπε

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά. Σαν αγρότης έχω παραγγείλει ένα τηλέφωνο σύμφωνα με το άρθρο 39α που δικαιούμαι φοροαπαλλαγή και το αγόρασα χωρίς ΦΠΑ. Ένας γνωστός μου λογιστής μου ανέφερε ότι μπορεί να μην απόδοσα τώρα το ΦΠΑ αλλά θα το καταβάλλω στη φορολογική δήλωση που θα κάνω. Δεν το έχω ξανά ακούσει αυτό και νόμιζα ότι απαλλάσσεσαι οριστικά με το ΦΠΑ. Ξέρει κάνες τι ισχύει τελικά ; 

αυτο που σου ειπε ο λογιστης σου. Τι νομιζες? οτι οι επαγγελματιες δεν πληρωνουν ΦΠΑ ? Απλα δεν το πληρωνουν και να το εκπεσουν μετα απο το ΦΠΑ των πωλήσεων τους, και ο λογος ειναι ενας.
Να μην περναει το ΦΠΑ απο τα λαμογια διαφορων "καταστηματων" στο internet που εκαναν αυτη την δουλεια. Ετρωγαν το ΦΠΑ, και μετα φουντάραν την επιχειρηση.

 

24 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Αφαιρείτε από τον ΦΠΑ εσόδων που έχεις να πληρώσεις, μιας και αποτελεί έξοδο. Αν πχ έχεις ΦΠΑ τριμήνου από κύκλο εργασιών 1500€ και έχεις κάνει αγορά με απαλλαγή ΦΠΑ και το ποσό του ΦΠΑ που είναι 200€ τότε θα αποδώσεις στην εφορία 1300€. 

Λαθος τα λες. 
Κανεις αγορα 1000+ ΦΠΑ = 1240. 
Παλια πληρωνες 240€ ΦΠΑ και το έκλεινες με 240€ ΦΠΑ πωλησεων σου. Παλια πληρωνες δηλαδη λιγοτερα 240€ ΦΠΑ στο ΦΠΑ τριμηνου.
Τωρα δεν το πληρωνεις στην αγορα του κινητου, δεν το αφαιρεις στην πληρωμη του ΦΠΑ πωλησεων σου.
Εν ολιγης. Τον πληρωνεις κανονικα τον ΦΠΑ για το κινητο, λαπτοπ. Δεν στο χαριζει καποιος. Απλα δεν περναει απο το χερι του εμπόρου.

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, andreaspA είπε

Λαθος τα λες. 
Κανεις αγορα 1000+ ΦΠΑ = 1240. 
Παλια πληρωνες 240€ ΦΠΑ και το έκλεινες με 240€ ΦΠΑ πωλησεων σου. Παλια πληρωνες δηλαδη λιγοτερα 240€ ΦΠΑ στο ΦΠΑ τριμηνου.
Τωρα δεν το πληρωνεις στην αγορα του κινητου, δεν το αφαιρεις στην πληρωμη του ΦΠΑ πωλησεων σου.
Εν ολιγης. Τον πληρωνεις κανονικα τον ΦΠΑ για το κινητο, λαπτοπ. Δεν στο χαριζει καποιος. Απλα δεν περναει απο το χερι του εμπόρου.

Ναι, έχεις δίκιο,  δεν το έθεσα σωστά. Παλία έδινες τα λεφτά του ΦΠΑ στον έμπορο και τα συμψηφίζες με τον ΦΠΑ που εισέπραττες, τώρα δεν δίνεις τον ΦΠΑ στον έμπορα και δεν τα αφαίρεις από την ΦΠΑ που εισπράτεις. Ουσιαστικά αυτό που έκαναν με την αλλαγή του τρόπου απόδοσης ΦΠΑ ήταν να αλλάξουν για κάποιες κατηγορίες προϊόντων την αλυσίδα καταβολής ΦΠΑ. Το σύστημα καρουζελ που χρησιμοποιούσαν ήταν το εξής. 

Φτιάχνεις μια εισαγωγική εταιρία Α που εισάγει το κινητό τιμολογεί στην Β η οποία το εμπορεύεται. Η Β κάνει κανόνια τις αποδόσεις ΦΠΑ αλλά η Α τρώει το οφείλει να αποδώσει και επειδή και οι δύο εταιρίες, επί της ουσίας, είναι συμφερόντων του ίδιου προσώπου αυτός κερδίζει τον ΦΠΑ που δεν αποδίδει. Αυτός ήταν και ο λόγος που τα σκρουτζομάγαζα σου έβγαζαν την ψυχή για να τιμολογήσουν χωρίς ΦΠΑ, γιατί ουσιαστικά χάναν το κέρδος από την διαδικασία. Με τον νέο νόμο βέβαια που έφεραν οι άρχοντες της διανόησης το 2017 το μόνο που άλλαξε είναι να τρώει τον ΦΠΑ η Β εταιρία και να αλλάζουν τα φορολογικά στοιχεία της Β εταιρίας, αντί της Α κατά περιόδους, αφού στην λιανική πώληση, που τελικά ενδιαφέρει αυτούς που κάνουν τα καρουζελ το ΦΠΑ το αποδιδει η Β εταιρία αντί της Α που ήταν παλιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
3 λεπτά πριν, polonos1313 είπε

Η φοροαπαλλαγή ισχύει μόνο για κινητά ,λάπτοπ και κονσόλες ? Για pc parts οχι ?

Στις δαπάνες για pc parts το τιμολόγιο έχει κανονικά ΦΠΑ ο οποίος είναι με δικαίωμα έκπτωσης εφόσον αφορά παραγωγική δαπάνη ή πάγιο και ο λήπτης είναι εταιρεία ενταγμένη σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ. [Για τις λοιπές περιπτώσεις ο ΦΠΑ πάει με pro rata ή όλος ως δαπάνη, ανάλογα.]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...