Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.εχω αγοράσει χωρίς φπα κινητό πέρυσι με ειδικό καθεστώς αγρότη.μετα έμαθα ότι δεν δικαιουμαι.το κατάστημα το έκανε κανονικά αποφορολογηση.τι πρέπει να κάνω τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

Απ' ότι ξέρω γενικά ότι αγοραστεί με εταιρικό ΑΦΜ θα πρέπει σε ενδεχόμενο έλεγχο να βρίσκεται εντός εταιρείας. Αυτό θεωρώ δεδομένο βέβαια πως δεν ισχύει για το κινητό, αφού δεν είναι λογικό να το αφήνεις εκεί κάθε βράδυ που κλείνεις όταν είσαι ιδιοκτήτης της επιχείρησης και μπορεί να δεχθείς κλήσεις οποιαδήποτε στιγμή ούτε θα κάθεσαι εκεί κάθε μέρα όλη μέρα μήπως έρθει έλεγχος αφού υπάρχουν κι εξωτερικές δουλειές.

Στην ίδια κατηγορία μπαίνει και το λάπτοπ αν το χρησιμοποιείς για δουλειά? Όντως για δουλειά είναι, αλλά επίσης θα μεταφέρεται σπίτι κτλ αφού η δουλειά δεν τελειώνει όταν κλείνει το μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση: Εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά στα έσοδα δεν υπάρχει ΦΠΑ (remote εργασία σε αμερικάνικη εταιρία). Αν αγοράσω λάπτοπ χωρίς ΦΠΑ πρακτικά θα πρέπει να τον πληρώσω στο τέλος του τριμήνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, shrewdness said:

Μια ερώτηση: Εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά στα έσοδα δεν υπάρχει ΦΠΑ (remote εργασία σε αμερικάνικη εταιρία). Αν αγοράσω λάπτοπ χωρίς ΦΠΑ πρακτικά θα πρέπει να τον πληρώσω στο τέλος του τριμήνου;

Όχι. Οι υπηρεσίες που προσφέρεις δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ.

Κατά τα άλλα, δικαιούσαι επιστροφή ΦΠΑ για αγορές που σχετίζονται με την ΚΑΔ σου, όπως και αποφορολόγηση συσκευών κινητής/λαπτοπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, christakos07 είπε

Όχι. Οι υπηρεσίες που προσφέρεις δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ.

Κατά τα άλλα, δικαιούσαι επιστροφή ΦΠΑ για αγορές που σχετίζονται με την ΚΑΔ σου, όπως και αποφορολόγηση συσκευών κινητής/λαπτοπ.

 

Δηλαδή γλιτώνω ΦΠΑ 24% σε ό,τι περνάω ως έξοδο και επιπλέον γλιτώνω και φόρο εισοδήματος; Είναι σα να τα παίρνω στη μισή τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 hours ago, shrewdness said:

Μια ερώτηση: Εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά στα έσοδα δεν υπάρχει ΦΠΑ (remote εργασία σε αμερικάνικη εταιρία). Αν αγοράσω λάπτοπ χωρίς ΦΠΑ πρακτικά θα πρέπει να τον πληρώσω στο τέλος του τριμήνου;

Αν δεν υπάγεσαι στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ (οι υπηρεσίες που προσφέρεις δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ και εσύ δεν αποδίδεις ΦΠΑ), δεν έχεις δικαίωμα να αγοράσεις laptop χωρίς ΦΠΑ. Το άρθρο 39Α ισχύει μόνο για όσους υπάγονται σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, paredwse είπε

Αν δεν υπάγεσαι στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ (οι υπηρεσίες που προσφέρεις δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ και εσύ δεν αποδίδεις ΦΠΑ), δεν έχεις δικαίωμα να αγοράσεις laptop χωρίς ΦΠΑ. Το άρθρο 39Α ισχύει μόνο για όσους υπάγονται σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ. 

Υπαγομαι κανονικά απλά κάθε τρίμηνο δεν δηλώνω τίποτα ή σχεδόν τίποτα στη δήλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, shrewdness said:

Υπαγομαι κανονικά απλά κάθε τρίμηνο δεν δηλώνω τίποτα ή σχεδόν τίποτα στη δήλωση

Μάλιστα δεν δηλώνεις τίποτα και περιμένεις να αγοράσεις χωρίς ΦΠΑ ….αυτή η χώρα δεν σταματά  να μας εκπλήσσει !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos1973 είπε

Μάλιστα δεν δηλώνεις τίποτα και περιμένεις να αγοράσεις χωρίς ΦΠΑ ….αυτή η χώρα δεν σταματά  να μας εκπλήσσει !!!!

Φίλε διάβασε καλά τα μηνύματα. Τα έσοδα που λαμβάνω είναι απο Αμερική επομένως δεν έχουν ΦΠΑ. Τι να κάνω να αλλάξω τους νόμους των ΗΠΑ;

Και αφού ο υπολογιστής είναι έξοδο που το χρειάζομαι για την δουλειά μου γιατί να μη ρωτήσω αν μπορώ να το πάρω χωρίς φόρο; Αυτό δεν είναι το νόημα του ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε που θα πεταχτώ έτσι αλλά είναι κακό να σχολιάζονται έτσι άνθρωποι λόγω ημιμάθειας (αν είναι αυτός ο λόγος και όχι η ανούσια καφενειακή χολή). Και η ημιμάθεια δεν είναι κακή, αν δεν έχεις πραγματική εμπειρία πάνω σε κάτι.

Το λοιπόν, κάποιος ελεύθερος επαγγελματίας υπάγεται ή όχι σε κανονικό ή μη καθεστώς ΦΠΑ. Ουδεμία σχέση δεν έχει αυτο προφανώς με το αν κάποιος στο τρίμηνο έχει να αποδώσει ΦΠΑ. Αν δεν υπάγεται, δεν υποβάλλει περιοδική δήλωση ΦΠΑ. Αν υπάγεται, υποχρεούται να υποβάλλει περιοδική δήλωση ΦΠΑ. Ανάλογα με τις παρεχόμενες υπηρεσίες ή συμβάσεις, το ποσό του ΦΠΑ που είναι να αποδωθεί, ναι, μπορεί να είναι και μηδενικό. Στην περίπτωση του φίλου εδώ το ποσό είναι μηδενικό. Όπως και το δικό μου ποσό πριν κάποια χρόνια όταν δούλευα σε ερευνητικά προγράμματα που δεν υπόκεινταν σε ΦΠΑ (διότι τα ερευνητικά ιδρύματα στην Ελλάδα δεν έχουν την ένοια του ΦΠΑ στα προβλεπόμενα μιας σύμβασης που συνάπτεις σαν συνεργάτης). Η αντιστοίχιση με την περίπτωση του φίλου είναι ευκολη. Ατομική επιχείρηση στην Ελλάδα που έχει συνάψει σύμβαση με κάποιος που δεν είναι υπόχρεος ΦΠΑ είναι και οι 2 περιπτώσεις.

Το άρθρο 39α αφορά ελ. επαγγελματίες οι οποίοι ανήκουν σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ. Το αν η δήλωση είναι μηδενική είναι ΆΣΧΕΤΟ. Το άρθρο απλά αφαιρεί την πολυπλοκότητα του ΦΠΑ σε συγκεκριμένα προΪόντα. Μια χαρά μπορεί να κάνει αγορά ακόμα και αν δεν καταβάλλει ΦΠΑ κάθε τρίμηνο. Και φόρους πληρώνει κανονικά ο άνθρωπος, και κανονικά μπορεί να χρησιμοποιήσει το άρθρο 39α και μπορεί να έχει έξοδα τα οποία μεταφράζονται σε πιστωτικό ΦΠΑ για όποτε το χρειαστεί.

Ας μην μπερδεύουμε το ΦΠΑ με τη φορολόγηση κάποιου, ελπίζω να είναι λίγο πιο ξεκάθαρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, shrewdness είπε

Φίλε διάβασε καλά τα μηνύματα. Τα έσοδα που λαμβάνω είναι απο Αμερική επομένως δεν έχουν ΦΠΑ. Τι να κάνω να αλλάξω τους νόμους των ΗΠΑ;

Και αφού ο υπολογιστής είναι έξοδο που το χρειάζομαι για την δουλειά μου γιατί να μη ρωτήσω αν μπορώ να το πάρω χωρίς φόρο; Αυτό δεν είναι το νόημα του ΦΠΑ;

Κανονικά πρέπει να δηλώνεις τα έσοδα και στην Ελλάδα, και να πληρώνεις την διαφορά στον ΦΠΑ. 

Απο εκεί και πέρα, αφού δεν δηλώνεις τπτ εδώ, πως θα δικαιολογήσεις την αγορά? Αν δεν κάνεις αγορές με τιμολόγια, πολύ απλά θα πρέπει να πληρώσεις 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 hours ago, shrewdness said:

Υπαγομαι κανονικά απλά κάθε τρίμηνο δεν δηλώνω τίποτα ή σχεδόν τίποτα στη δήλωση

Από τη στιγμή που έχεις πολύ μικρή (ή και μηδενική) δήλωση ΦΠΑ, θα κληθείς να πληρώσεις τον ΦΠΑ του laptop. 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, Dinos1973 said:

Μάλιστα δεν δηλώνεις τίποτα και περιμένεις να αγοράσεις χωρίς ΦΠΑ ….αυτή η χώρα δεν σταματά  να μας εκπλήσσει !!!!

Η παροχή υπηρεσιών (πχ πληροφορικής) σε εταιρείες του εξωτερικού δεν επιβαρύνεται με ΦΠΑ (εξαιρείται), βάσει νόμου (αρθρο 14 κωδικα ΦΠΑ). Οπότε, κάθε τόσο τιμολογείται το καθαρό ποσό, χωρίς την προσαύξηση του ΦΠΑ.

Προφανώς ο εκάστοτε επαγγελματίας που υπάγεται στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, μπορεί να αγοράσει λάπτοπ/κινητό αποφορολογημένο ή να αιτηθεί επιστροφή ΦΠΑ για δαπάνες που δικαιολογεί η εκάστοτε ΚΑΔ.

Μην έχετε άποψη για όλα.

6 hours ago, paredwse said:

Από τη στιγμή που έχεις πολύ μικρή (ή και μηδενική) δήλωση ΦΠΑ, θα κληθείς να πληρώσεις τον ΦΠΑ του laptop. 

Τι ανακρίβειες είναι αυτές;

Παρείχα υπηρεσίες πληροφορικής σε χώρα της Ευρώπης εδώ και τρία χρόνια. Το τιμολόγιο μου δημιουργούσα κάθε μήνα δεν είχε επιβάρυνση ΦΠΑ.

Τα τελευταία 3 χρόνια είχα αγοράσει 3 κινητές συσκευές και δύο λάπτοπ, αφορολόγητα. Δεν πλήρωσα ποτέ τον ΦΠΑ.

Επιπλέον, όταν έκανα αγορές που δικαιολογούνταν από την ΚΑΔ μου (πχ. οθόνη υπολογιστή, αναλώσιμα εκτυπωτή) μου επιστρεφόταν ο ΦΠΑ.

Κάπου όπα, με την παραπληροφόρηση.

 

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...