Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Τώρα μιλησα με τράπεζα και είναι κανονικά 9  ΑΦΜ περασμένος μέσα, οπότε τι κάνω; 

Αν ειναι σωστος ο IBAN στην αιτηση δεν υπαρχει λογος να κανεις νεα αν προκειται να βαλεις παλι τον ιδιο! Λογικα η τραπεζα εκανε λαθος οπως και σε πολλους αλλους (περιπου 60.000 ειχαν θεμα με IBAN).

Τεσπα οπως θες..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
33 λεπτά πριν, NasosNk είπε

Αν ειναι σωστος ο IBAN στην αιτηση δεν υπαρχει λογος να κανεις νεα αν προκειται να βαλεις παλι τον ιδιο! Λογικα η τραπεζα εκανε λαθος οπως και σε πολλους αλλους (περιπου 60.000 ειχαν θεμα με IBAN).

Τεσπα οπως θες..

Τι λάθος έκαναν; 

Ερώτηση για να μην επαναλαμβανομαστε, 

Αν ήταν να είχε θέμα η αρχική αίτηση μετα τις αλλαγές στα κριτήρια θα μου είχε βγάλει μήνυμα ε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Τι λάθος έκαναν; 

Ερώτηση για να μην επαναλαμβανομαστε, 

Αν ήταν να είχε θέμα η αρχική αίτηση μετα τις αλλαγές στα κριτήρια θα μου είχε βγάλει μήνυμα ε; 

Δες το βιντεο 

 στο 07:55 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθα Ελλάδα για γιορτές και μου ήρθε ο προβληματισμός αν οι γονείς μου δικαιούνταν αυτό το πράμα.

Υποτίθεται πως θα το έπαιρναν αυτόματα γιατί είναι πάνω απο 70 αλλά δεν έγινε τίποτα οπότε επειδή δεν είμαι σίγουρος για τα κριτήρια δεν ξέρω απλά δεν το δικαιούνταν ή αν υπήρξε κάποιο πρόβλημα. Και μιλάω για πρόβλημα για τον παρακάτω λόγο:

Μπήκα στην σελίδα αίτησης για το μέρισμα και βρήκα αυτό:

image.png.d5a9329b13ba356a45257ca1eab94eeb.png

 

'Οτι δηλαδή το ΑΜΚΑ και το ΑΦΜ του πατέρα μου δεν είναι συνδεδεμενα (μπήκα απ της μάνας μου γιατί απ του πατέρα μου δεν μπορούσα να μπω γι αυτόν τον λόγο).

Οπότε μπορεί να δικαιούνταν και να το έχασαν γι αυτό τον λόγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 15/12/2018 στις 12:15 ΜΜ, tsioulak είπε

Πανω κατω το ιδιο προβλημα με εσενα, μου εβγαλε την αιτηση απο την αρχη ως μη εγκριμενη και δεν αφηνει να κανω καμια αλλαγη και το σφαλμα ειναι η μονιμη και νομιμη διαμονη, η αληθεια ειναι οτι λειπει μια αιτηση απο την θεια μου (η οποια ελειπε και περισυ btw αλλα το μερισμα το πηρε) ΑΛΛΑ ειχε πληρωθει προστιμο (την επομενη χρονια) για την αιτηση που ελειπε. Οποτε ναι, και σε εμενα φαινεται να αποριπτει το νοικοκυριο απο την αρχη διχως να δινει καμια δυνατοτητα υποβολης της αιτησης.

ΥΓ. Στην δικια μου περιπτωση ειναι μονοπροσωπο το νοικοκυριο αλλα σε εσενα που ειναι πολυπροσωπο δοκιμασε μηπως μπορεις να προχωρησεις την αιτηση απο αλλο μελος του νοικοκυριου, δεν πρεπει να δουλεψει αλλα υποπτευομαι οτι αυτο που συμβαινει σε εμας (και σε αλλους) ειναι τεχνικο προβλημα, υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα δοκιμαζοντας να προχωρησεις την αιτηση απο αλλο μελος του νοικοκυριου να "ξεκολησει" την αιτηση του αρχηγου του νοικοκυριου.

Αν και πέρασε αρκετός καιρός, σου απαντώ σήμερα, εφόσον συνδέθηκα. Τελικά δεν τη δέχθηκε την αίτηση, παρόλο που προσπάθησα με τα στοιχεία και των δύο γονέων μου. Δεν είχα και χρόνο να πάω στην εφορία μήπως και γινόταν καμμιά αλλαγή αλλά θα περάσω εκ των υστέρων κάποια στιγμή για να με πληροφορήσουν. 🙂Τουλάχιστον για την απουσία της φορολογικής δήλωσης του 2014 να με ενημερώσουν, κάτι που δεν ισχύει. Θα μου εξηγήσουν όμως άραγε? Τι λες και εσύ? Καλό υπόλοιπο του μήνα! 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Inci624 είπε

Αν και πέρασε αρκετός καιρός, σου απαντώ σήμερα, εφόσον συνδέθηκα. Τελικά δεν τη δέχθηκε την αίτηση, παρόλο που προσπάθησα με τα στοιχεία και των δύο γονέων μου. Δεν είχα και χρόνο να πάω στην εφορία μήπως και γινόταν καμμιά αλλαγή αλλά θα περάσω εκ των υστέρων κάποια στιγμή για να με πληροφορήσουν. 🙂Τουλάχιστον για την απουσία της φορολογικής δήλωσης του 2014 να με ενημερώσουν, κάτι που δεν ισχύει. Θα μου εξηγήσουν όμως άραγε? Τι λες και εσύ? Καλό υπόλοιπο του μήνα! 🙂

Να παρεις τα λεφτα το αποκλειω, να σου εξηγησουν τι εγινε το θεωρω... δυσκολο, να σου πουν τι εγινε με την δηλωση του 2014... ισως.

ΥΓ. Ουτε εγω καταφερα να το προχωρησω για την θεια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

β) Το συνολικό ύψος εισοδήματος ή καταθέσεων του νοικοκυριού ή/και η τρέχουσα αξία μετοχών, ομολόγων κ.λπ. δεν μπορεί να υπερβαίνουν το εξής ποσό, έως έξι μήνες πριν από την υποβολή της αίτησης:

Μονοπρόσωπο νοικοκυριό, 1.200 ευρώ.

Η διατυπωση με μπερδευει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, johnmadgr είπε

β) Το συνολικό ύψος εισοδήματος ή καταθέσεων του νοικοκυριού ή/και η τρέχουσα αξία μετοχών, ομολόγων κ.λπ. δεν μπορεί να υπερβαίνουν το εξής ποσό, έως έξι μήνες πριν από την υποβολή της αίτησης:

Μονοπρόσωπο νοικοκυριό, 1.200 ευρώ.

Η διατυπωση με μπερδευει....

Τι σε μπερδεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vairass είπε

Άνοιξε η εφαρμογή;

δεν νομιζω να υπαρξει καν εφαρμογη ειναι πολυ μικροτερο απο περσι το ποσο που θα δωσουν.Λογικα θα δωσουν αυτοματα σε αυτους που παιρνουν κεα,εχουν ταξει 5% επιστροφη προκαταβολης στις επιχειρησεις και αν περισσεψει κανα ψιχουλο θα δωσουν σε χαμηλοσυνταξιουχους.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, johnmadgr είπε

δηλαδη πρεπει να εχεις ετησιο εισοδημα 1200ε? αυτο με μπερδευει

Το 6 μηνό πριν την υποβολή της αίτησης. Ξεκάθαρα το λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, johnmadgr είπε

κανεις δεν θα το παρει αν ειναι ετσι

Νομίζεις. Ο κόσμος που παίρνει Κέα θα το πάρει. Και δεν είναι λίγοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...