Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Το ίδιο έβγαλε σε εμένα. Το iban δεν είναι λάθος και ειμαι κύριος δικαιούχος. Δεν υπάρχει άλλο όνομα στο λογαριασμό μου. Επίσης πέρυσι πάλι σε αυτο το iban μπήκε. Όλα αυτά σε τράπεζα Πειραιώς. Δεν ξέρω εσείς σε ποια τράπεζα έχετε θέμα. Αλλά οι περισσότεροι που δεν πληρώθηκαν ήταν σε Πειραιώς. Εγώ την ακύρωσα και έβαλα iban άλλης τράπεζας πάλι ως κύριος δικαιούχος. 

Εγώ πιστεύω ότι σε όσους βγάζει λάθος με την συσχέτιση του λογαριασμού και ακυρώσουν και κάνουν διόρθωση θα πληρωθούν στις 21. Αυτό καταλαβαίνω και από αυτά που δήλωσε τις προάλλες.

Και εγω στην Πειραιως ειμαι.

Δεν βγαινει καποιος να πει επισημα τι πρεπει να κανουμε.. Αν ειναι ετσι θα το κανω και εγω αυτο αλλα φοβαμαι μην παει για τις 28. Παιζει ομως να ναι οπως τα λες γιατι ειπε να ελεγξουν αν εχουν κανει λαθος τοτε να τις ακυρωσουν και να βαλουν το σωστο IBAN η να μπουνε συνδικαιουχοι αν δεν ειναι.

Ελπιζω απο Δευτερα να δωθουν ξεκαθαρες απαντησεις για ολα τα προβληματα που προεκυψαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, NasosNk είπε

Και εγω στην Πειραιως ειμαι.

Δεν βγαινει καποιος να πει επισημα τι πρεπει να κανουμε.. Αν ειναι ετσι θα το κανω και εγω αυτο αλλα φοβαμαι μην παει για τις 28. Παιζει ομως να ναι οπως τα λες γιατι ειπε να ελεγξουν αν εχουν κανει λαθος τοτε να τις ακυρωσουν και να βαλουν το σωστο IBAN η να μπουνε συνδικαιουχοι αν δεν ειναι.

Ελπιζω απο Δευτερα να δωθουν ξεκαθαρες απαντησεις για ολα τα προβληματα που προεκυψαν. 

Το πρόβλημα στις πιο πολλές περιπτώσεις οφείλεται σε λάθος της Πειραιώς και Όχι δικό μας. Εγώ για να τελειώνω έβαλα Εθνική. Κίνησα και τον λογαριασμό με μια μεταφορά για να είμαι σίγουρος και περιμένω. Απλά πιστεύω ότι στις 21 θα μπούνε σε όλους όσους έχουν βγάλει πρόβλημα με iban. Επειδή ηδη ήταν στο αρχείο της πληρωμής της 14ης Δεκεμβρίου και απεριφτηκε στο τελικό στάδιο της πληρωμής. 

Και στις 28 όμως να πάει, τουλάχιστον να γίνει η πληρωμή να τα πάρουμε σίγουρα. Μην φάμε άκυρο σε εγκεκριμένη λόγω τραπέζης και μετά δεν ξέρω τι γίνεται...Νομίζω τα λεφτά κάνουν φτερά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Το πρόβλημα στις πιο πολλές περιπτώσεις οφείλεται σε λάθος της Πειραιώς και Όχι δικό μας. Εγώ για να τελειώνω έβαλα Εθνική. Κίνησα και τον λογαριασμό με μια μεταφορά για να είμαι σίγουρος και περιμένω. Απλά πιστεύω ότι στις 21 θα μπούνε σε όλους όσους έχουν βγάλει πρόβλημα με iban. Επειδή ηδη ήταν στο αρχείο της πληρωμής της 14ης Δεκεμβρίου και απεριφτηκε στο τελικό στάδιο της πληρωμής. 

Και στις 28 όμως να πάει, τουλάχιστον να γίνει η πληρωμή να τα πάρουμε σίγουρα. Μην φάμε άκυρο σε εγκεκριμένη λόγω τραπέζης και μετά δεν ξέρω τι γίνεται...Νομίζω τα λεφτά κάνουν φτερά...

Προλαβαινουμε ομως να την ακυρωσουμε την Πεμπτη το βραδυ η Παρασκευη πρωι και να κανουμε νεα αν δεν πιστωθουν, εγω ειμαι συνδικαιουχους. 

Απ το συστημα θα εγινε λαθος και δεν προχωρησε η πληρωμη..δες εδω μια αλλη περιπτωση Μανα και Κορη ηταν μοναδικοι δικαιουχοι σε ξεχωριστους λογαριασμους και δεν πληρωθηκαν https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/105724-κοινωνικο-μερισμα-συσχέτιση-iban-αφμ/

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NasosNk είπε

Προλαβαινουμε ομως να την ακυρωσουμε την Πεμπτη το βραδυ η Παρασκευη πρωι και να κανουμε νεα αν δεν πιστωθουν, εγω ειμαι συνδικαιουχους. 

Απ το συστημα θα εγινε λαθος και δεν προχωρησε η πληρωμη..δες εδω μια αλλη περιπτωση Μανα και Κορη ηταν μοναδικοι δικαιουχοι σε ξεχωριστους λογαριασμους και δεν πληρωθηκαν https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/105724-κοινωνικο-μερισμα-συσχέτιση-iban-αφμ/

 Ναι το είδα Τώρα. Δεν ξέρω τι να πω. Τόσα εκατομμύρια αιτήσεις πέρασαν και κόλλησαν σε iban και μοναδικούς δικαιούχους? Δεν μπορώ να καταλάβω...Εγώ θα σου πρότεινα να προχωρήσεις σε ακύρωση της πρώτης αίτησης και να βάλεις άλλο iban. Από την στιγμή που βγάζει κάτω κάτω λάθος με κόκκινα και λέει δεν υπήρχε συσχέτιση δεν νομίζω να προχωρήσει. Αλλιώς θα έλεγε πχ δεν έγινε συσχέτιση στην πρώτη πληρωμή θα γίνει πληρωμή στις 21 αν βρήκαν το λάθος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά οι τράπεζες δεν έχουν επικαιροποιήσει τα ΑΦΜ των πελατών.

Η πλατφόρμα συγκρίνει τον ΑΦΜ του αιτούντα με τον αντίστοιχο του δηλωθέντα IBAN. 

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στειλει στον Γιωργο Αυτια μηνυμα για το προβλημα εμπλοκης IBAN - ΑΦΜ και μου απαντησε το εξης:
"Η ΗΔΙΚΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΝΕΑ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΙΒΑΝ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακουσα στην τηλεοραση οτι υπαρχει προβλημα αν εχουν δηλωσει το ιδιο iban δυο δικαιουχοι. Επισης αν πραγματι δεν εχεις κανει δηλωσεις τα τελευταια 5 χρονια δεν το παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NasosNk είπε

Εχω στειλει στον Γιωργο Αυτια μηνυμα για το προβλημα εμπλοκης IBAN - ΑΦΜ και μου απαντησε το εξης:
"Η ΗΔΙΚΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΝΕΑ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΙΒΑΝ"

Σου απάντησε; Και δηλαδή λέει να ακυρώσουμε αυτήν και να κάνουμε νέα αίτηση σε ΙΒΑΝ με μοναδικό δικαιούχο τον αιτούντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Asevastos είπε

Σου απάντησε; Και δηλαδή λέει να ακυρώσουμε αυτήν και να κάνουμε νέα αίτηση σε ΙΒΑΝ με μοναδικό δικαιούχο τον αιτούντα;

Ναι.. Αλλα παρολο αυτα δεν την εχω ακυρωσει ακομη γιατι φοβαμαι μην παει για τις 28 ενω υπαρχει πιθανοτητα να πληρωθει στις 21, Αυριο ισως βγει καποιος να τοποθετηθει επισημα για τα προβληματα και μετα βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγηκε σημερα στο fm Αθηνα 9.84 και ειπε απλα να παμε στην τραπεζα να ενημερωσουμε το ΑΦΜ, ειτε ειμαστε δικαιουχοι ειτε συνδικαιουχοι. 

ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ γιατι θα παει για τις 28 η πληρωμη!

http://athina984.gr/wp-site/2018/12/17/koinoniko-merisma-21-12-i-kataliktiki-imerominia-ypovolis-aitiseon/

Σύμφωνα με τον κ. Τάγαρη «εκεί που υπάρχουν τα θέματα και δεν εγκρίνονται κάποιες αιτήσεις είναι δύο τα σημεία που έχουν εντοπιστεί. Το ένα είναι σε σχέση με τον συνδυασμό του IBAN και του ΑΦΜ. Όταν δηλαδή κάποιος έχει δηλώσει ένα IBAN στο οποίο δεν είναι συνδικαιούχος ή δικαιούχος, δεν εμφανίζεται μέσα δηλαδή το ΑΦΜ του, αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να πάνε στην τράπεζα και να ενημερώσουν τον λογαριασμό με το ΑΦΜ τους.  Σε αυτούς η αίτηση θα εκγριθεί μετά αυτόματα».

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2018 στις 6:43 ΜΜ, paulprog είπε

Αρα απ’ ότι καταλαβαίνω ο λογιστής δεν έπρεπε να κάνει κοινή δήλωση. Μέρισμα δεν παίρνω, αλλά δεν πρέπει κάπως να διορθωθεί τώρα όλο αυτό απ’ την στιγμή που η δήλωση είναι λάθος; Η αυτά δεν αλλάζουν και τώρα ξανά του χρόνου; Στην συνέχεια μπορεί να βγει και κανένα επίδομα ενοικίου το οποίο πάλι δεν θα το δικαιούμαι λόγο του λάθους αυτού.

Η κοινή δήλωση σωστά έγινε, από τη στιγμή που παντρευτήκατε κάνετε κοινή δήλωση, δεν έχει σημασία ποιο έτος αφορά η δήλωση και αν ήσασταν παντρεμένοι τότε. Στο λέω για να μην ψάχνεις να διορθώσεις λάθος που δεν υφίσταται.

Απο κει και πέρα εάν υπάρχει φιλοξενία εντός του 2017 έστω και για ένα μήνα φαίνεται έτσι και στο μέρισμα, οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Το αναμενόμενο επίδομα ενοικίου μπορεί να είναι δομημένο αλλιώς και να δέχεται την τρέχουσα κατάσταση και όχι αυτή την τελευταίας φορ.δήλωσης, έλεγξέ το όταν (και αν) βγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση οσο αφορα την 5ετια γιατι τα γραφει μπερδεμενα παντου οπως εδω

Σύμφωνα με την ΗΔΙΚΑ, όσες αιτήσεις είχαν διαφορετικό δικαιούχο, αλλά ίδιο IBAN πάνω από τρεις φορές έχουν απορριφθεί. Παράλληλα, αιτήσεις με εμπλοκή στον έλεγχο ΙΒΑΝ- ΑΦΜ (συνδικαιούχοι) δεν έχουν ακυρωθεί αλλά έχουν μεταφερθεί για την επόμενη πληρωμή (144.000 αιτήσεις).

Η αίτηση παρά την εμπλοκή παραμένει έγκυρη οπότε θα πρέπει να διορθωθεί ή να προστεθεί IBAN συνδικαιούχου. Όσοι απορρίφθηκαν από το κοινωνικό μέρισμα, λόγω του ότι εντοπίστηκαν από το σύστημα ότι οι δικαιούχοι δεν ήταν κάτοικοι Ελλάδας τα τελευταία πέντε χρόνια, θα πρέπει να ξανακάνουν αίτηση. 

Προσοχή χρειάζεται ώστε να συμπληρωθούν σωστά ο ΙΒΑΝ, το email και ο αριθμός κινητού τηλεφώνου του δικαιούχου. Πρέπει να επισημανθεί πως σύμφωνα με τις οδηγίες εάν εμφανίζονται λανθασμένα στο σύστημα τα στοιχεία ο αιτών θα πρέπει να απευθύνεται στους παρακάτω φορείς: 

1. ΚΕΠ: εάν το πρόβλημα αφορά στον ΑΜΚΑ

2. ΕΦΚΑ: εάν το πρόβλημα συνδέεται με τον χρόνο ασφάλισης

3. ΟΑΕΔ: εάν το πρόβλημα αφορά στον χρόνο ανεργίας 

σιγουρα υπαρχουν πολλοι που θα ηθελαν να ξερουν τι να κανουν!!! ουτε ο ιδιος δεν ξερω 

αν ακυροσω την αιτηση και μετα δεν θα μπορεσω να κανω καινουρια το οτι δηποτε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 30 ΕΧΟΥΝ ΕΛΠΙΔΕΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΜΕΡΙΣΜΑ!

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/237404/koinoniko-merisma-2018-allages-stis-proypotheseis-gia-tous-30-eton-kai-kato-etoimazei-to-ypourgeio-oikonomikon?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...