Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NasosNk είπε

Βγηκε σημερα στο fm Αθηνα 9.84 και ειπε απλα να παμε στην τραπεζα να ενημερωσουμε το ΑΦΜ, ειτε ειμαστε δικαιουχοι ειτε συνδικαιουχοι. 

ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ γιατι θα παει για τις 28 η πληρωμη!

http://athina984.gr/wp-site/2018/12/17/koinoniko-merisma-21-12-i-kataliktiki-imerominia-ypovolis-aitiseon/

Σύμφωνα με τον κ. Τάγαρη «εκεί που υπάρχουν τα θέματα και δεν εγκρίνονται κάποιες αιτήσεις είναι δύο τα σημεία που έχουν εντοπιστεί. Το ένα είναι σε σχέση με τον συνδυασμό του IBAN και του ΑΦΜ. Όταν δηλαδή κάποιος έχει δηλώσει ένα IBAN στο οποίο δεν είναι συνδικαιούχος ή δικαιούχος, δεν εμφανίζεται μέσα δηλαδή το ΑΦΜ του, αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να πάνε στην τράπεζα και να ενημερώσουν τον λογαριασμό με το ΑΦΜ τους.  Σε αυτούς η αίτηση θα εκγριθεί μετά αυτόματα».

Εχω το ιδιο θέμα με το IBAN ο λογαριασμός ειναι μόνο στο ονομα μου εχω μιλήσει και με την τράπεζα και τα στοιχεια μου ειναι σωστα καταχωρημένα και μου βγαζει αυτο το μήνυμα  Η συσχέτιση του IBAN με τον ΑΦΜ του αιτούντα δεν μπόρεσε να επαληθευθεί.

 

Επεξ/σία από annaots
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, mezger είπε

Η κοινή δήλωση σωστά έγινε, από τη στιγμή που παντρευτήκατε κάνετε κοινή δήλωση, δεν έχει σημασία ποιο έτος αφορά η δήλωση και αν ήσασταν παντρεμένοι τότε. Στο λέω για να μην ψάχνεις να διορθώσεις λάθος που δεν υφίσταται.

Απο κει και πέρα εάν υπάρχει φιλοξενία εντός του 2017 έστω και για ένα μήνα φαίνεται έτσι και στο μέρισμα, οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Το αναμενόμενο επίδομα ενοικίου μπορεί να είναι δομημένο αλλιώς και να δέχεται την τρέχουσα κατάσταση και όχι αυτή την τελευταίας φορ.δήλωσης, έλεγξέ το όταν (και αν) βγει.

Και εγώ αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα.  Το 2017 υποβάλαμε κοινή δήλωση με τον σύζυγο μου. Για τους μήνες πριν τον γάμο, εντός του 2017, δηλώθηκε φιλοξενία του από μένα σε οικία που μου ανήκει. Δηλώθηκε σωστά σύμφωνα και με λογιστή και με ΑΑΔΕ.  Φαίνεται ξεκάθαρα δηλαδή ότι εγώ τον φιλοξένησα τους μηνες πριν τον γάμο, στην κοινή δήλωση που υποβάλαμε. 

Μπαινοντας στο site για το μέρισμα,  σε εκείνον όπως είναι λογικό δεν αφήνει να γίνει καν αίτηση και λέει είστε μέλος νοικοκυριού κ θα αξιολογηθείτε στ α πλαίσια του νοικοκυριού που σας φιλοξενεί κτλ κτλ. Σε μένα, αρχικά, εδωσε τη δυνατότητα για αίτηση, χωρίς όμως να με αφήσει να συμπληρώσω κινητό email iban, μου εμφάνισε απευθειασ μια καρτέλα με προσωπικά στοιχεία, εισοδήματα και κάτω κάτω το αποτέλεσμα της μη έγκρισης με την εξής επισήμανση: «Δεν δικαιούστε κοινωνικό μέρισμα ως φιλοξενούμενος». Αρχικά στη σύνθεση του νοικοκυριού είχε μόνο εμένα, όχι τον σύζυγο μου, μετά απο μέρες όμως το διόρθωσαν αυτό και εμφανίστηκε. Παρόλα αυτά μόνο δυνατότητα επαναξιολόγησης μου δίνει, χωρίς δυνατότητα ακύρωσης. 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Η ΑΑΔΕ μου επιβεβαίωσε ότι δηλώθηκαν όλα σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εκυρωσα την αιτηση μου για να κανω καινουρια ειχα θεμα με την 5ετια 

Τωρα δεν μπορω να κανω καθολου αιτηση τραγικο?

μου την βγαζει κατευθειαν ακυρωμενη ....δλαδη δεν ξερω τι να πω 

κατι ακουσα οσοι κατω τον 30 ετων εχουν ελπιδες για να δουμε

ειμαι 25ετων ζω με την μητερα μου που ειναι ανεργη εδω και ποσα χρονια  και τον ανηλικο αδερφο μου το διαμερσημα που κατοικουμε ειναι στο δικο μου ονομα 

δικαιουμαι κανονικα το μερισμα το πηρα και περσι

φετος το μονο προβλημα που μου βγαζει ειναι αυτο με την 5ετια 

που δηλωση δεν εκανα μονο το 13 που ημουν φανταρος 

δεν ξερω πια θα το παρουμε η μπααμιες !!!

θα δειξει...

31 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Ποιο είναι το πρόβλημα σου;

ειναι αν ακυρωσω την αιτηση θα μπορεσω να κανω καινουρια ( απαναξιολογηση ) οπως γραφει στα περισοτερα αρθρα για την 5ετια ....

αλλα τωρα το εκανα για να δω αν θα μπορεσω αλλα τελικα δεν μπορω με το που παταω επαναξιολογηση μου την βγαζει μην εγκριση (λογος 5 ετια )

αυτο ειναι το προβλημα μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένεις να αλλάξουν τα κριτήρια απλά.Σε παραπάνω άρθρο αναφέρει αυτό:

-για τους μέχρι 25 ετών δικαιούχους θα πρέπει να έχει υποβληθεί μια φορολογική δήλωση

Δε θα γίνει από τη μία μέρα στην άλλη. Λογικά μέχρι το τέλος της βδομάδας, αν αλλάξουν τα κριτήρια, θα ειναι διαθέσιμο.

ΥΓ. Δεν μπορείς να υποβάλλεις αίτηση μέσω της μητέρας σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν οριστικοποιηθηκε ακομη! υπομονη..

Και λογικα αν αργησει να τεθει σε εφαρμογη θα πρεπει να δωθει παραταση εστω 2 μερες μεχρι τις 23 για να προλαβουν να κανουν αιτηση.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, christakos07 είπε

Περιμένεις να αλλάξουν τα κριτήρια απλά.Σε παραπάνω άρθρο αναφέρει αυτό:

-για τους μέχρι 25 ετών δικαιούχους θα πρέπει να έχει υποβληθεί μια φορολογική δήλωση

Δε θα γίνει από τη μία μέρα στην άλλη. Λογικά μέχρι το τέλος της βδομάδας, αν αλλάξουν τα κριτήρια, θα ειναι διαθέσιμο.

ΥΓ. Δεν μπορείς να υποβάλλεις αίτηση μέσω της μητέρας σου;

οχι δυστυχος δεν μπορω διοτι ειναι δηλωμενη ως φιλοξενουμενη σε εμενα 

2 λεπτά πριν, NasosNk είπε

Δεν οριστικοποιηθηκε ακομη! υπομονη..

ναι οντως εχεις  δικιο 

σηγνωμη αν σας πρηζω απλα ειχα καποιες αποριες 

μπας και καποιος ξερει κατι παραπανο αυτο 

σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Εχει κανεις αλλος εκτος απο εμενα θεμα με τα 5 τελευταια ετη; Ενω η αιτηση μου εχει εγκριθει απ τις 10/12, το μηνυμα απο κατω ειναι: Λόγος Μη Έγκρισης / Παρατηρήσεις: Δεν βρέθηκαν 5 εκκαθαρισμένες δηλώσεις τα τελευταία 5 έτη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ChaosDelusion είπε

Καλημερα. Εχει κανεις αλλος εκτος απο εμενα θεμα με τα 5 τελευταια ετη; Ενω η αιτηση μου εχει εγκριθει απ τις 10/12, το μηνυμα απο κατω ειναι: Λόγος Μη Έγκρισης / Παρατηρήσεις: Δεν βρέθηκαν 5 εκκαθαρισμένες δηλώσεις τα τελευταία 5 έτη

Περίμενε μέχρι να φτιάξουν το σύστημα πολλοί έχουν αυτό το πρόβλημα.

Δες στην προηγούμενη σελίδα το link που έβαλε κάποιους σχετικά με την ηλικία και της απαιτούμενες φορολογικές δηλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kostasallinone είπε

Περίμενε μέχρι να φτιάξουν το σύστημα πολλοί έχουν αυτό το πρόβλημα.

Δες στην προηγούμενη σελίδα το link που έβαλε κάποιους σχετικά με την ηλικία και της απαιτούμενες φορολογικές δηλώσεις.

Εχω διαβασει αρκετα, δεν ξερω τι ισχυει.. Απο τι εξαρταται βασικα; Παιζει ρολο η ηλικια;
Το θεμα ειναι, να ελπιζω οτι θα το παρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ChaosDelusion είπε

Εχω διαβασει αρκετα, δεν ξερω τι ισχυει.. Απο τι εξαρταται βασικα; Παιζει ρολο η ηλικια;
Το θεμα ειναι, να ελπιζω οτι θα το παρω;

Αν εισαι κατω των 30 ναι,

Αν οχι λυπαμαι :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα είχαμε κάποια ενημέρωση σχετικά με τους νέους κατω των 30 που δεν εχουν φορολογικη δηλωση για 5 συνεχομενα ετη ?

Θα γινει μονη της η επανεξεταση των στοιχειων η πρεπει να ξανακανουμε δηλωση ? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ακύρωσα την αίτηση για να ξανα κάνω καινούρια και τωρα δεν μπορω με πετάει το σύστημα και μου βγάζει οτι δεν τηρώ τα κριτήρια λόγος 5ετιας 

δεν ξερω τι να κάνω τώρα... Πριν με έβγαζε απλα εγκεκριμενη και απο μεσα μου έβγαζε με κόκκινη ένδειξη παλι για την 5ετια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο το πρωι επαιρνα τηλεφωνο κι οταν χτυπουσε 2 φορες, μου το εκλειναν..
Δε θα την ακυρωσω, θα προσπαθησω αυριο να επικοινωνησω με την εφορια μηπως ξερουν (χαχα)

1 ώρα πριν, diofox είπε

εγω ακύρωσα την αίτηση για να ξανα κάνω καινούρια και τωρα δεν μπορω με πετάει το σύστημα και μου βγάζει οτι δεν τηρώ τα κριτήρια λόγος 5ετιας 

δεν ξερω τι να κάνω τώρα... Πριν με έβγαζε απλα εγκεκριμενη και απο μεσα μου έβγαζε με κόκκινη ένδειξη παλι για την 5ετια 

Εγω οντως δεν ειχα κανει καποια χρονια δηλωση.. Αλλα ειναι αστειο περυσι να το ειχα παρει κανονικα. Δηλαδη περυσι εμενα 5 χρονια αλλα φετος οχι..;; Σ εσενα γι αυτο στο εμφανιζει ή ειναι γενικοτερο το προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ChaosDelusion είπε

Ολο το πρωι επαιρνα τηλεφωνο κι οταν χτυπουσε 2 φορες, μου το εκλειναν..
Δε θα την ακυρωσω, θα προσπαθησω αυριο να επικοινωνησω με την εφορια μηπως ξερουν (χαχα)

Οχι μην την ακυρωσεις και γινει σαν την δικια μου και δεν θα ξερεις τι να κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...