Προς το περιεχόμενο

Mecool M8S PRO L review


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως φλασάρουμε ρομ σε αυτό το μηχάνημα? Δεν έχει reset button. Στο freaktab κάτι λένε για terminal app αλλά δεν κατάλαβα σε ποιο σημείο το χρησιμοποιούμε.

<<The safest bet is always to install the full Amlogic burn package with USB Burning Tool. With no reset switch, you can trigger USB detection by typing "reboot update" in a terminal window.>>

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει. Να σημειώσω ότι δεν είμαι άσχετος, έχω φλασάρει ρομ σε άλλα κουτιά και με τη μέθοδο microsd και μέσω pc με burning tool. Απλώς μέχρι τώρα όλα τα κουτιά είχαν reset button ενώ αυτό όχι και εκεί είναι που σκαλώνω.

Και μια ερώτηση άσχετη με τα παραπάνω, σχετική με το box: όταν γίνονται update οι εφαρμογές που έχω βάλει συντομεύσεις στην αρχική οθόνη, οι συντομεύσεις εξαφανίζονται και πρέπει να τις ξαναπροσθέσω. Συμβαίνει και σε εσάς αυτό? Με τη στοκ ρομ.

Επεξ/σία από letom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

(το επομενο σαν καθοδήγηση - δεν το εχω δοκιμάσει, προτιμώ το hardware reset)

Δες αν στο developer mode εχει επιλογη show terminal app. Αν το εχει μονο στην custom rom, και οχι στην εργοστασιακή, τοτε θελει εμμεσο τροπο, δηλαδη να βαλεις custom rom μεσω του update της εργοστασιακής και μετα να βρεις αν εχει terminal.

Με αφορμή το ερώτημα σου και απο συμπτωση έκανα μια διαπιστωση που αφορα τα m8s pro, m8s pro plus και m8s pro L, Και τα τρία εχουν δυο σημεία που "μπαίνει" reset διακόπτης. Μια στην πάνω πλευρα και μια στην κάτω (βλ παρακατω εικόνες). Για την περιπτωση του m8s pro δεν μας νοιαζει γιατί ετσι κι αλλιως εχει reset button (στην κατω πλευρα).

kkk1.jpg

kkk2.jpg

 

Άρα οι οδηγίες που εδωσα για να μπει reset button στο m8s pro plus --> https://www.insomnia.gr/forums/topic/672575-mecool-m8s-pro-plus-review-και-σκάλισμα/

ισχύουν και για το M8s Pro L. Εννοείται οτι μπορει κάποιος να βραχυκυκλωνει τα pin και με ενα κομματι καλώδο/συρμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! H στοκ ρομ δεν έχει terminal. Δηλαδή λες ότι μέσω του update της στοκ μπορώ να περάσω custom? Αν είναι έτσι τότε τι να το κάνω το terminal της custom αφού θα έχω την έχω ήδη περάσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πέρασα τη nexus rom από το update της στοκ. Παρατήρησα ότι μου κράτησε μέσα εφαρμογές κλπ, δηλαδή δεν έγινε clean install οπότε για να το κάνω clean ενεργοποίησα το terminal app της nexus, έδωσα εντολή reboot recovery και μπήκα στην TWRP. Εκεί επέλεξα να κάνει wipe τα πάντα εκτός της sd card, και προσπαθώ τώρα να φλασάρω το .img της nexus. Στο install image  μου λέει Select partition to Flash image και έχει 3 επιλογές: Boot, Recovery, Logo. Όποιο από τα 3 και να επιλέξω μου βγάζει σφάλμα Size of image is larger than target device. Τι στο καλό γίνεται?
Δοκίμασα να εγκαταστήσω τη ρομ και από zip αλλά κι εκεί μου βγάζει σφάλμα Mount: failed to mount /dev/block/system at /system: Device or resource busy.

Και η βλακεία είναι ότι έχω κάνει wipe τα πάντα και αν πάω να κάνω reboot μου λέει No OS installed. Μάλλον δεν έπρεπε να κάνω Wipe και το System. Έχει αυτό σχέση με το ότι δεν εγκαθίσταται η ρομ?

Τεσπα, έγινε ό,τι έγινε. Πως το σώζω? Μπορώ να κάνω κάτι από τη recovery? Μπορώ με usb burning tool χωρίς reset button?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω διάφορα λάθη λάθη για τη διαδικασία με το twrp που προκύπτουν επειδή δεν μελέτησες αρκετά οδηγους στο νετ (υπάρχουν πολλοί). Το twrp είναι ενα παρα πολύ δυνατό πολυεργαλείο, αλλά χωρίς μελέτη κάνει ζημια.

Πάμε στη λύση που θα το σώσεις (σώζεται). Χρειάζεσαι windows, τη rom σε μορφή img (κατεβασε την απο to freaktab),ένα καλώδιο usb DATA male-to-male και κάποιο τρόπο να ενεργοποιεις το reset (εστω κι αν ειναι ενα κομματακι καλώδιο ή συνδετήρας για να βραχυκυκλώσεις τα σωστα pins στην αρχή). Δες τα παρακατω βιντεο και αν google it θα βρεις πολύ περισσότερο υλικο.

Spoiler

 

 

 

 

Μερικα tips :

  • Γενικά η σειρά ειναι Α.Ταιζεις img, Β.Πατας start Γ.Reset -καλωδιο Δπεριμενεις να τελειώσει. Προσεχε να εχεις τη σωστή rom.
  • Το start μπορεις να το πατησεις απο πριν και μετα να βαλεις το καλώδιο. Είναι το ιδιο και στο προτείνω να το πατησεις απο πριν για να εχεις "προβλημα" μονο το βραχυκυκλωμα των reset pins.
  • Το reset/βραχυκυκλωμα το πατάς μεχρι να δεις οτι αρχίζει το ποσοστό, μετα σταματάς το reset/βραχυκυκλωμα
  • Αν στην εναρξη του usb burning tools εχεις κινεζικα, στο δευτερο μενου ειναι επιλογη γλωσσας και διαλεγεις english
  • Το πρώτο boot ΠΑΝΤΑ αργει πολύ παραπάνω. Αφησε το να τελειώσει
  • Εχω διαπιστώσει σε κάποια boxes μια απο τις θυρες κάνει για flash, οποτε αν δεν σου κάθετε με τιποτα η μια θυρα, δοκιμασε την επομενη. ΔΕΝ ξερω για το L τι ισχυει. Επισης μου εχει τυχει να χρειαστεί να αλλαξω και θυρα usb στον υπολογιστη (σπάνιο)

Γενικά οταν εχεις zip το κάνεις απο το update app ή απο το twrp, ενω αν εχεις img το κάνεις με το usb burning tools.

 

Edit : Βρήκα αλλο ενα βιντεο για προηγουμενο προβλημα σου με reset απο terminal. Αν ειχα το L, εγω δεν θα ασχολιομουν τόσο. Απο την πρώτη μέρα θα του ειχα κολλήσει reset button ή θα εκανα βραχυκυκλωμα.

Spoiler

 

 

 

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks, θα δω τα βίντεο και θα το προσπαθήσω. Με twrp έχω φλασάρει δεκάδες ρομ σε κινητά χωρίς πρόβλημα. Και 99% έκανα wipe μόνο data, cache, dalvik αλλά αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα κάνει και system κάποιες φορές. Αν είχε reset θα το έκανα εξαρχής με usb burning tool αλλά τελικά βλέπω δεν μπορώ να αποφύγω το shorten pins (δεν το έχω ξανακάνει). Δεν ανοίγει και εύκολα αυτό το κουτί. Ενώ γύρω γύρω του έβαλα χάρακες για μοχλούς και το σήκωσα, δεν βγαίνει το καπάκι με τίποτα. Μοιάζει να είναι κουμπωμένο (ή κολλημένο με κάτι) στο κέντρο. Πίεσα τους χάρακες σε σημείο που ράγισε το κουτί στη μια άκρη. Ίσως στα βίντεο να δείχνει πως το ανοίγουμε. Τέλος πάντων, σ' ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια και ελπίζω να καταφέρω να το αναστήσω το box. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, letom είπε

Thanks, θα δω τα βίντεο και θα το προσπαθήσω. Με twrp έχω φλασάρει δεκάδες ρομ σε κινητά χωρίς πρόβλημα. Και 99% έκανα wipe μόνο data, cache, dalvik αλλά αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα κάνει και system κάποιες φορές. Αν είχε reset θα το έκανα εξαρχής με usb burning tool αλλά τελικά βλέπω δεν μπορώ να αποφύγω το shorten pins (δεν το έχω ξανακάνει). Δεν ανοίγει και εύκολα αυτό το κουτί. Ενώ γύρω γύρω του έβαλα χάρακες για μοχλούς και το σήκωσα, δεν βγαίνει το καπάκι με τίποτα. Μοιάζει να είναι κουμπωμένο (ή κολλημένο με κάτι) στο κέντρο. Πίεσα τους χάρακες σε σημείο που ράγισε το κουτί στη μια άκρη. Ίσως στα βίντεο να δείχνει πως το ανοίγουμε. Τέλος πάντων, σ' ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια και ελπίζω να καταφέρω να το αναστήσω το box. 

Πολλες φορες ψάχνουμε το δυσκολο και χάνουμε το απλο αυτονόητο. Τα m8s pro σκετο/L/plus/W ανοιγουν πανευκολα αν βγαλεις τις βιδες που ειναι κατω απο τα αυτοκολλητα ποδαρακια. Δες στο παρακατω βιντεο του carlos απο το 3:10 και πέρα (ΠΡΟΣΕΧΕ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΜΗ ΣΠΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΕΡΑΙΑ WIFI). Αν τωρα θες να βγαλεις και την πλακετα, ειναι αλλες βιδες πανω στην πλακετα.

 

Το reset ειναι σε δυο σημεια, οπως σου εδειξα σε προηγουμενες φωτογραφίες. Ευκολα εχεις προσβαση στην πρωτη φωτογραφια (με 4 pins) που βραχυκυκλώνεις τις δυο κοντα στο εξατερικό περιβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε όχι, δεν γίνονται αυτά! :) Ευτυχώς που δεν έσπασα το κουτί δηλαδή. Δεν θα φανταζόμουν ποτέ ότι έχει βίδες κάτω από τα ποδαράκια. 

 

Εdit: Εντάξει το άνοιξα. Πριν κάνω shorten pins θα ψάξω μήπως ταιριάζει κάνα διακοπτάκι από ένα καμμένο mxii-g και ένα h96 που έχω. 

Επεξ/σία από letom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξα ένα h96 και είδα ότι έχει reset button σαν αυτό που δείχνεις στον οδηγό σου αλλά με πιο κοντό κουμπί. Το πολύ πολύ να χρεάζεται μεγαλύτερη οδοντογλυφίδα για να πατηθεί. Νόμιζα ότι το reset button ξεκουμπώνει και κουμπώνει με κάποιο κλιπσάκι ή κάτι παρόμοιο αλλά απ' ό,τι βλέπω στο h96 είναι κολλημένο με soldering. Σε έπρηξα αλλά αν θες πες μου πως το ξεκολλάω και πως το κολλάω. Βασικά, χρειάζεται εμπειρία? Έχω κολλητήρι αλλά καθόλου εμπειρία. Το ξεκόλλημα υποθέτω γίνεται εύκολα, ζεσταίνω το υλικό μέχρι να λιώσει και τραβάω προσεκτικά το button να αφαιρεθεί. Μετά πως το κολλάω? Απλώς λιώνω καλάι (ή όπως λέγεται) και το αφήνω να στάξει στα σημεία στήριξης? Ή έχω ψαρώσει άσχημα και δεν χρειάζεται τίποτα από όλα αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το κάνεις. Δεν εχεις την εμπειρία, οποτε καλυτερα να τα πας σε ενα ηλεκτρονικό εργαστηρι της περιοχης σου να το κανει καποιος αλλος. Δεν πρεπει να σου παρει πάνω απο 10αρικο και ειναι πιο σιγουρο αποτελεσμα

Παρολο που οι κολλήσεις ειναι γαματη γνώση, θελει χρονο και εμπειρία, την οποια την αποκτά σιγα σιγα και μετα απο απειρες κολλησεις σε δοκιμαστικες πλακέτες, οχι σε αυτη που θελουμε να φτιάξουμε.

  • Για αποκολληση χρειαζεσαι κολλητήρι, τρόμπα, καλάι και κάποιο πενσάκι (το εξαρτημα καιει)
  • Για κόλληση θες τα ιδια χωρίς την τρόμπα.
  • Για τρόμπα εδω και αρκετο καιρο χρησιμοποιώ ένα εργαλειο που συνδυαζει κολλητηρι και τρόμπα και εχω γλυτωσει πολυ μπερδεμα.

Δες τα τρια παρακάτω βιντεο σαν ενδεικτικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το ξεχνάω αυτό προς το παρόν. Πριν το δώσω αλλού θέλω να το παλέψω μόνος μου μέχρι εκεί που μπορώ. Μου μένει η λύση του βραχυκυκλώματος. Μπορώ να το κάνω και με τα 2 pins της πρώτης φωτό και με το ένα pin της δεύτερης? Ή μόνο με τα 2 της πρώτης? Και απλώς ακουμπάω πάνω έναν συνδετήρα και σθνδέω στο box το usb male to male (το οποίο θα είναι ήδη συνδεδεμένο στο pc και θα έχει πατηθεί το start στο burning tool)? Παίζει να κάψω κάνα pc έτσι? Είπαμε καλός ο πειραματισμός με φθηνά μηχανάκια αλλά το pc το θέλω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κάτω φωτογραφία ειναι η κατω πλευρα και ειναι 2 pins, αυτα οποια πρεπει να βραχυκυκλώσεις. Στην πάνω ειναι η πάνω πλευρα, αυτη που βλεπεις οταν ανοιγεις το καπάκι και πρεπει να βραχυκυκλώσεις τα δυο εμπρόσθια pins, δηλαδη αυτά που ειναι "προς τα έξω". Κάνει και συνδετήρας αλλα ακομα καλυτερα ενα κομματκι καλώδιο με μόνωση, εκτός απο τα δυο ακρα που ακουμπάνε τα pins. Ενω τα εχεις βραχυκυκλωμένα, βαζεις το usb και μολις δεις ποσοστό βγάζεις το βραχυκυκλωμα. Αν δεν γίνει εντος 3-4 δευτερολέπτων , ξανά απο την αρχή (ισως και με αλλαγη θύρας). Δες τα βιντεο που σου εχω δώσει, οπου εκει όταν "πατανε" το reset ειναι το δικό σου βραχυκύκλωμα.

Το πως τώρα θα τα καταφέρεις να το κάνεις ειναι αλλο θεμα. Αν είχες 4 χέρια θα βοηθούσε.

Να κάνεις ζημια αν προσέχεις και ακολουθεις κλασσικους κανονες προστασίας, ειναι δυσκολο. Αν π.χ. φοράς μάλλινα ρουχα ρισκάρεις ζημια απο στατικό. Αν πιάνεις άγαρμπα την πλακέτα ρισκάρεις ζημια, κλπ. Στη δική σου περιπτωση το πιο επικίνδυνο ειναι να "σου φυγουν τα καλώδια" την ώρα που κουμπώνεις usb και να βραχυκυκλώσεις κάτι αλλο. Γενικα πρέπει να προσπαθήσεις για να κανεις ζημια και αυτό θα γινει στο box και οχι στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν είμαι σίγουρος αν το "προς τα έξω" το εννοείς ως προς την πλακέτα ή ως προς το λευκό τετράγωνο πλαίσιο. Τα 2 pins είναι αυτά που δέιχνουν τα κίτρινα βέλη ή τα πράσινα?

edit: Υποθέτω ότι είναι τα πράσινα και θα κάνω απόπειρα με αυτά. Βρήκα και ένα ποστ που αναφέρει ότι κρα΄τωντας πατημένο το "1" στο remote, λειτουργεί σαν reset. Θα το δοκιμάσω και αυτό. 

edit 2: Αυτό με το remote δεν πιάνει. Έκανα και μερικές προσπάθειες με τα pins αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μου βγήκε το λάδι, όντως χρειάζονται τέσσερα χέρια χαχα. Αυτό με το usb που πρέπει πρώτα να μπει στο pc και μετά στο box έχει όντως σημασία να γίνει με αυτή τη σειρά? Ρωτάω γιατί θα μου ήταν πολύ πιο απλό να το έχω ήδη στο box και μετά αφού ενώσω τα pins να το βάλω στο pc χωρίς να κάνω ζογκλερικές κινήσεις για να το καταφέρω. Το ίδιο και με το τροφοδοτικό όταν φλασάρουμε από sd card. Έχει σημασία να μπει πρώτα στην πρίζα και μετά να βάζουμε το βύσμα στο box αντί για πρώτα βύσμα και μετά πρίζα?

imageproxy.jpg

Επεξ/σία από letom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, letom είπε

Επειδή δεν είμαι σίγουρος αν το "προς τα έξω" το εννοείς ως προς την πλακέτα ή ως προς το λευκό τετράγωνο πλαίσιο. Τα 2 pins είναι αυτά που δέιχνουν τα κίτρινα βέλη ή τα πράσινα?

edit: Υποθέτω ότι είναι τα πράσινα και θα κάνω απόπειρα με αυτά. Βρήκα και ένα ποστ που αναφέρει ότι κρα΄τωντας πατημένο το "1" στο remote, λειτουργεί σαν reset. Θα το δοκιμάσω και αυτό. 

edit 2: Αυτό με το remote δεν πιάνει. Έκανα και μερικές προσπάθειες με τα pins αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μου βγήκε το λάδι, όντως χρειάζονται τέσσερα χέρια χαχα. Αυτό με το usb που πρέπει πρώτα να μπει στο pc και μετά στο box έχει όντως σημασία να γίνει με αυτή τη σειρά? Ρωτάω γιατί θα μου ήταν πολύ πιο απλό να το έχω ήδη στο box και μετά αφού ενώσω τα pins να το βάλω στο pc χωρίς να κάνω ζογκλερικές κινήσεις για να το καταφέρω. Το ίδιο και με το τροφοδοτικό όταν φλασάρουμε από sd card. Έχει σημασία να μπει πρώτα στην πρίζα και μετά να βάζουμε το βύσμα στο box αντί για πρώτα βύσμα και μετά πρίζα?

 

Στη φωτό που ανέβασες είναι οι δυο επαφές που δείχνουν τα τόξα στο κάτω μέρος. Οι δυο επαφές δηλ. που έχουν μικρότερη απόσταση μεταξύ τους,(τα βλέπω όλα κίτρινα)

Δεν χρειάζεται να συνδέσεις το τροφοδοτικό! Θα πάρει ρεύμα από το PC σου αρκεί να επαρκεί το ρεύμα της USB. 

Φυσικά, μπορείς να συνδέσεις το καλώδιο πρώτα στο box, μετά να κρατήσεις με ένα στραβωμένο συνδετήρα π.χ τις επαφές βραχυκυκλωμένες, και τελευταίο να βάλεις το usb στον υπολογιστή.
Σε μένα κάνει να το δεί περίπου 5-6 δευτερόλεπτα, μετά αφαιρείς το γεφύρωμα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν καταφέρνω με τίποτα να το κάνω να το δει ο υπολογιστής. Το δοκίμασα σε όλες τις usb του pc και σε όλες του box, με win7 και με win10, και στην πάνω και στην κάτω μεριά της πλακέτας. Παίζει αυτό το σενάριο (δηλαδή να μην πιάσει η μέθοδος του short circuit) ή κάνω σίγουρα κάτι λάθος? Δοοκίμασα και με συνδετήρα και με κατσαβίδι. Υπάρχει κάποιο tip πάνω σε αυτό πέρα από το ότι ακουμπάμε τον συνδετήρα (ή τη λάμα του κατσαβιδιού) σαν γέφυρα ώστε να "ενώσει" τα 2 pins τα οποία στη μία πλευρά (κάτω φωτό) είναι τα 2 τετράγωνα "μαξιλαράκια" εκατέρωθεν του κύκλου και στην άλλη πλευρά (πάνω φωτό) είναι ένα στρογγυλό "μαξιλαράκι" και μια οπή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...