Προς το περιεχόμενο

Mecool M8S PRO L review


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντιμετωπίζεις τα πρακτικά προβλήμα της ελλειξης reset που οταν το αγοράζουμε δεν ξέρουμε την έλλειψη ή πιστευουμε οτι "δε θα μας κάτσει αναγκη".

Καταρχήν το καλώδιο usb πρεπει να ειναι ΚΑΙ data και οχι απλό power cable για φορτίσεις συσκευών.

Ασχολήσουμε μόνο με τη διάταξη με τα πράσινα βελάκια.

Ανοιγεις το προγραμμα, φορτώνεις το img, πατας start και βάζεις το sub μονο απο τη μια πλευρα (π.χ. υπολογιστη)

γεφυρώνεις τα "πράσινα σημεία", χωνεις την αλλη ακρη usb και παρατηρείς το πρόγραμμα και ακους ήχο. Αρχιά θα κάνει ένα μπιπ και μετα θα γραψει Downloading και ένα ποσοστό. Αν αυτό δεν εχει γινει σε 5-10 δευτερολεπτα, βγαλε το usb και δοκίμασε σε αλλη θύρα. Μόλις δεις ποσοστό γράζεις το γεφύρωμα.

Τέλος μπορεις να δοκιμάσεις και την τυχη σου με το διακοπτη reset κάτω απο την πλακέτα που εκει βραχυκυκλώνεις τα δυο "μαξιλαράκια" αριστερα και δεξια

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακριβώς αυτά που λες έκανα. Το καλώδιο είναι type A male to usb A male 10 εκατοστών και το έχω χρησιμοποιήσει αρκετες φορές για να περάσω ρομ σε άλλα μποξάκια. Στο usb burning tool κάνω αυτά που πρέπει. Δοκίμασα όλες τις θύρες usb σε box και pc, διαφορετικές εκδοσεις windows, διάταξη με πράσινα βελάκια, διάταξη με μαξιλαράκια. Τζίφος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις εμπειρία απο μποξακια, software και σωστό καλώδιο, τοτε το μονο που μπορεω να φανταστώ εινια οτι δεν γινεται σωστή επαφή ώστε να γινει βραχυκύκλωμα. Δεν μπορώ να φανταστώ κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το μόνο που φαντάζομαι είναι ότι δεν γίνεται σωστή επαφή αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να μη γίνεται σωστά στην επαφή. Μήπως χρειάζεται να ασκήσω πίεση? Λογικά όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ξέρει κανείς κάποιο remote control app με το οποίο να μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου

σαν τηλεχειριστήριο;

Έχω δοκιμάσει το cetusplay αλλά δεν δουλεύει το πληκτρολόγιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/15/2018 στις 5:40 ΜΜ, kostart13 είπε

Καλησπέρα,

ξέρει κανείς κάποιο remote control app με το οποίο να μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου

σαν τηλεχειριστήριο;

Έχω δοκιμάσει το cetusplay αλλά δεν δουλεύει το πληκτρολόγιο....

Χρησιμοποιώ το SURE απο το Google play με το Samsung S6 (που έχει απο μαμά και υπέρυθρες) και τηλεχειρίζομαι απο τηλεόραση και media player εως AC αιρκοντίσιον εικοσαετίας ! Αν δέν εχει IR το κινητό σου δέ ξέρω πόσο θα σου κάνει. εμένα με έχει βολέψει αφάνταστα πάντως, ειδικά σε κάποια καταστήματα που έχουν τις τηλεοράσεις τους στη διαπασών και δέν μπορείς να μιλήσεις με άνθρωπο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kavayiannis είπε

Χρησιμοποιώ το SURE απο το Google play με το Samsung S6 (που έχει απο μαμά και υπέρυθρες) και τηλεχειρίζομαι απο τηλεόραση και media player εως AC αιρκοντίσιον εικοσαετίας ! Αν δέν εχει IR το κινητό σου δέ ξέρω πόσο θα σου κάνει. εμένα με έχει βολέψει αφάνταστα πάντως, ειδικά σε κάποια καταστήματα που έχουν τις τηλεοράσεις τους στη διαπασών και δέν μπορείς να μιλήσεις με άνθρωπο....

Δεν το ήξερα το sure και το δοκίμασα. Τα σπάει (σε σχέση με αλλες αντιστοιχες εφαρμογές που χρησιμοποιώ). Thanks για το info.

Καραβασικό πλεονέκτημα οτι μαζί με το προγραμμα μπαινει απευθείας και βασική database οποτε αν θελεις να προσθέσεις remote δε χρειάζεται να συνδεθείς online για να κάνεις search. Του έκοψα απο την αρχή την προσβαση στο net, οποτε ουτε με νοιάζει για leaks προσωπικών δεδομένων. Γενικά απο οσο ειδα ειναι ειλικρινές και εξηγεί τα permisions που χρειαζεται.

Μια ερώτηση. Στους media players που ανεφερες, ειναι και το m8s pro L; αν ναι, με ποια ονομασία/μάρκα το βλέπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 4/11/2018 at 12:14 ΠΜ, isay said:

Αφου εχεις εμπειρία απο μποξακια, software και σωστό καλώδιο, τοτε το μονο που μπορεω να φανταστώ εινια οτι δεν γινεται σωστή επαφή ώστε να γινει βραχυκύκλωμα. Δεν μπορώ να φανταστώ κατι αλλο.

Επειδή δεν κατάφερα τίποτα με τα pins, από το να πάει το box στα σκουπίδια σκέφτομαι να δοκιμάσω τη λύση με το reset button του άλλου box. Όχι να το συγκολλήσω (μια και δεν έχω ιδεά από αυτά) αλλά απλώς να το στερεώσω, αν μπορέσω, ίσα ίσα για μια χρήση για να το πατήσω για μερικά δευτερόλεπτα μπας και πιάσει το reset. Αν καταφέρω και το στερεώσω υπάρχει περίπτωση να δουλέψει ή πρέπει οπωσδήποτε να γίνει συγκόλληση με καλάι? Το καλάι ως υλικό λειτουργεί απλώς συγκολλητικά ή χρησιμεύει και σε κάτι άλλο? Αν πχ έβαζα κάποιου είδους κόλλα και κούμπωνε καλά το reset button, θα γινόταν δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, isay είπε

Δεν το ήξερα το sure και το δοκίμασα. Τα σπάει (σε σχέση με αλλες αντιστοιχες εφαρμογές που χρησιμοποιώ). Thanks για το info.

Καραβασικό πλεονέκτημα οτι μαζί με το προγραμμα μπαινει απευθείας και βασική database οποτε αν θελεις να προσθέσεις remote δε χρειάζεται να συνδεθείς online για να κάνεις search. Του έκοψα απο την αρχή την προσβαση στο net, οποτε ουτε με νοιάζει για leaks προσωπικών δεδομένων. Γενικά απο οσο ειδα ειναι ειλικρινές και εξηγεί τα permisions που χρειαζεται.

Μια ερώτηση. Στους media players που ανεφερες, ειναι και το m8s pro L; αν ναι, με ποια ονομασία/μάρκα το βλέπει;

Δε δοκιμασα το mecool. Xtreamer ειχα. Τωρα πηρατο mele ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, letom είπε

Επειδή δεν κατάφερα τίποτα με τα pins, από το να πάει το box στα σκουπίδια σκέφτομαι να δοκιμάσω τη λύση με το reset button του άλλου box. Όχι να το συγκολλήσω (μια και δεν έχω ιδεά από αυτά) αλλά απλώς να το στερεώσω, αν μπορέσω, ίσα ίσα για μια χρήση για να το πατήσω για μερικά δευτερόλεπτα μπας και πιάσει το reset. Αν καταφέρω και το στερεώσω υπάρχει περίπτωση να δουλέψει ή πρέπει οπωσδήποτε να γίνει συγκόλληση με καλάι? Το καλάι ως υλικό λειτουργεί απλώς συγκολλητικά ή χρησιμεύει και σε κάτι άλλο? Αν πχ έβαζα κάποιου είδους κόλλα και κούμπωνε καλά το reset button, θα γινόταν δουλειά?

Το καλάι δρα ως συνδετικό αλλά και ως αγωγός.

Οι τρύπες ειναι καλυμμένες (εν μέρη ή τελείως) οποτε δεν θα "κουμπώσει".

Βρες κάποιον να στο περάσει-κολλήσει, έστω να κολλήσει δυο κομματάκια καλώδιο στο "απο κάτω reset, που θα τα βγάλεις εμπρος και οταν θες reset θα τα ακουμπας ή ματίζεις ελαφρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια σας. Στην πρώτη σελίδα κάποιος ρώτησε για Netflix και αν, αφού έχει android tv λογισμικό, υποστηρίζει hd. 

 

Επειδή είναι αρκετά σημαντική πληροφορία για πολύ κοσμο, αν κάποιος θα μπορούσε να το τσεκάρει θα ήταν τέλεια . Ευχαριστούμε εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pdinalis είπε

Γεια σας. Στην πρώτη σελίδα κάποιος ρώτησε για Netflix και αν, αφού έχει android tv λογισμικό, υποστηρίζει hd. 

Επειδή είναι αρκετά σημαντική πληροφορία για πολύ κοσμο, αν κάποιος θα μπορούσε να το τσεκάρει θα ήταν τέλεια . Ευχαριστούμε εκ των προτέρων!

Εχει αναφερθεί πολλάκις στα σχετικά θέματα οτι όλη η σειρά mecool M8s Pro (w/+/L/σκετο) εχουν άδεια DRM L1 οποτε παιζουν κανονικά netflix HD.

Πιο συγκεκριμένα, αν είναι περασμένο android TV version, η εφαρμογή netflix HD (άσπρο κοκκινο εικονίδιο) ειναι διαθεσιμη στο playstore.

Αν ειναι περασμένη ΜΗ tv version τοτε στο playstore είναι διαθεσιμη η SD version (κοκκινο μαυρο εικονιδιο) και ο κάτοχοςπρεπει να βρει την HD version απο αλλες πηγες, η οποία παιζει κανονικα netflix HD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητέ @isay

Άργησα να δω ότι κάποιος απαντησε. Κατ' αρχήν πίστεψε με ότι έχω διαβασει εκτενώς σε πολλά κυρίως στα αγγλικα φόρουμ για τα "θεματα" και όσο αφορά το "πολλακις", σε ΑΥΤΌ το thread, δεν έθιξε το θέμα ούτε ένας που κατέχει το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ μηχάνημα  (pro L) γι αυτό και επανέλαβα την ερώτηση ενός άλλου συμφορουμιτη.

Η απάντηση σου είναι άκρως παραπλανητικη. Ναι με και τα 3 μηχανάκια έχουν την δυνατότητα DRM L1 στην θεωρία, αλλά στην πράξη για το pro+ πχ που διάβασα εκτενεστατα, ο μόνος τρόπος να το αξιοποιήσεις είναι μέσω custom Rom με αρκετές μεταβλητές στο αν θα πετύχει. ΔΕΝ λειτουργεί ως hd το Netflix με το "μαμισιο" firmware. 

Στην απόλυτη θεωρια, στην σειρά pro L ΜΆΛΛΟΝ δουλεύει εξαρχής με το "μαμισιο" firmware κανονικα. Θα ήταν ευχής έργο αν κάποιος που το έχει, και δεν έβαλε custom firmware να μας πει αν βλέπει hd Netflix ή όχι.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pdinalis είπε

Αγαπητέ @isay

Άργησα να δω ότι κάποιος απαντησε. Κατ' αρχήν πίστεψε με ότι έχω διαβασει εκτενώς σε πολλά κυρίως στα αγγλικα φόρουμ για τα "θεματα" και όσο αφορά το "πολλακις", σε ΑΥΤΌ το thread, δεν έθιξε το θέμα ούτε ένας που κατέχει το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ μηχάνημα  (pro L) γι αυτό και επανέλαβα την ερώτηση ενός άλλου συμφορουμιτη.

Η απάντηση σου είναι άκρως παραπλανητικη. Ναι με και τα 3 μηχανάκια έχουν την δυνατότητα DRM L1 στην θεωρία, αλλά στην πράξη για το pro+ πχ που διάβασα εκτενεστατα, ο μόνος τρόπος να το αξιοποιήσεις είναι μέσω custom Rom με αρκετές μεταβλητές στο αν θα πετύχει. ΔΕΝ λειτουργεί ως hd το Netflix με το "μαμισιο" firmware. 

Στην απόλυτη θεωρια, στην σειρά pro L ΜΆΛΛΟΝ δουλεύει εξαρχής με το "μαμισιο" firmware κανονικα. Θα ήταν ευχής έργο αν κάποιος που το έχει, και δεν έβαλε custom firmware να μας πει αν βλέπει hd Netflix ή όχι.

Ευχαριστω.

Παραπλανητική! Μάλιστα!

Μάλλον έκανα λάθος που θέλησα να δώσω παραπάνω τεχνική πληροφορία, γιατί προφανώς αναζητούσες μια πιο λιτή-γενική-έτοιμη απάντηση χωρίς επιπλέον στοιχεία για το πως/γιατι, ουτε θεματα που μπορει να αντιμετωπισεις στο μέλλον Στο πλαίσιο αυτό λοιπόν η λιτή - γενική απάντηση ειναι:

Όλη η σειρά m8s pro (σκέτο/L/+/W) παιζει netflix σε HD, με την εργοστασιακή rom που έρχεται απο τη μαμα-εταιρεία. Υπήρξαν κάποια ελάχιστα κομμάτια με προβλημα στο τσιπάκι-drm και το netflixHD τα οποία αντικαταστάθηκαν απο την εταιρεία-πωλητες.

Αν τώρα πιστευεις (δικαίωμα και επιλογή σου) οτι η απάντηση μου ειναι και πάλι παραπλανητική, ίσως θα έχεις την βέλτιστη επιβεβαίωση επικοινωνώντας απευθείας με τον πωλητη για να σε παραπέμψει στο εργοστάσιο κατασκευής της παρτίδας που εμπορεύεται.

Αν εχεις διάθεση να διαβάσεις περισσότερα απο τις εδω μέσα συζητήσεις, ρίξε μια ματιά και στις παρακάτω (ενδεικτικές) συζητήσεις)

Ελπιζω να σε βοήθησα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι nexus roms που προοριζονται για το pro L ,ισχυουν και για αυτο με την φωνητικη αναζητηση και το android TV;

Ενω ειναι ευκολο στην πλοηγηση του με το android TV,με ψιλοχαλαει ο περιορισμος στα apk.

Οσοι εχετε δοκιμασει nexus τι αποψη εχετε;

Επεξ/σία από Warzycha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...