Προς το περιεχόμενο

Mecool M8S PRO L review


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/mecool/firmware-roms/676338-rom-mecool-m8s-pro-l-tvstock-nexus-rom-android-tv-7-1

Nexus rom με launcher και  app draw...

https://imgur.com/a/corX4

 Πατεντα για θερμοκρασια σταθερη στους 50ο C

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, jnb είπε

http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/mecool/firmware-roms/676338-rom-mecool-m8s-pro-l-tvstock-nexus-rom-android-tv-7-1

Nexus rom με launcher και  app draw...

https://imgur.com/a/corX4

 Πατεντα για θερμοκρασια σταθερη στους 50ο C

Και εγω γυρισμενο αναποδα και με ενα 5v 60mm ανεμηστηρακι δεν ξεπερναω τους 55 αυτη την εποχη. 

Επεξ/σία από p_under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο το μηχανάκι, του φόρεσα κι εγώ την ROM του Magendanz και πάει τέντα. 

Θεμορκασία που μπορώ να δω;;;; αν και δε το ζορίζω καθόλου , η χρήση του ειναι αποκλειστικά 1-2 ώρες το βράδυ πριν τον ύπνο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LEFteriz είπε

ωραιο το μηχανάκι, του φόρεσα κι εγώ την ROM του Magendanz και πάει τέντα. 

Θεμορκασία που μπορώ να δω;;;; αν και δε το ζορίζω καθόλου , η χρήση του ειναι αποκλειστικά 1-2 ώρες το βράδυ πριν τον ύπνο :D

κατέβασε το cpu monitor από το playstore. ανοίγει μόνο του σε κάθε power on και έχει ένα διακριτικό εικονίδιο πάνω ψηλά στην επιφάνεια εργασίας. Επίσης μπορείς να το ρυθμίσεις να σε ειδοποιεί όταν το σύστημα πιάσει υψηλή θερμοκρασία. Εγώ το έχω σετάρει να βγάζει μήνυμα στους 80 βαθμούς Κελσίου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ Ωραία παρουσίαση απλά θα ήθελα να ρωτήσω .. Αξίζει να δώσεις το κάτι της παραπάνω..και να πάρεις Το Mecool M8S Pro με τις μνήμες τις DDR4 

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από tata22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tata22 είπε

Πολυ Ωραία παρουσίαση απλά θα ήθελα να ρωτήσω .. Αξίζει να δώσεις το κάτι της παραπάνω..και να πάρεις Το Mecool M8S Pro με τις μνήμες τις DDR4 

Ευχαριστώ

Σε ευχαριστω πολυ! 

Σε γενικες γραμμες η διαφορα μεταξυ DDR3 και DDR4 σε ενα tv box ειναι αξιοπροσεκτη απο θεμα επιδοσεων, καθως οι μνημες συσχετιζονται με ολη την λειτουργια του. 

Για το αν αξιζει εσύ θα το κρινεις σε σχεση παντα με την τιμη. Αν η διαφορα ειναι μικρη τοτε προφανως και αγορασε το pro αν η διαφορα εινα παραπανω απο 15-20 ευρω τοτε εγω παλι θα προτιμουσα το pro l. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση....εάν δεν γίνομαι κουραστικός να σου θέσω άλλο ένα μου δίλημμα ? (μια και είσαι καθ όλα ενημερωμένος)

Ανάμεσα στο Beelink GT1 Ultimate Vs και το Mecool M8S Pro τι θα μου προτείνατε λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι έχουν την ίδια τιμή και ότι δεν είμαι σχετικός για να προβώ σε βελτιώσεις από μόνος μου.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tata22 είπε

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση....εάν δεν γίνομαι κουραστικός να σου θέσω άλλο ένα μου δίλημμα ? (μια και είσαι καθ όλα ενημερωμένος)

Ανάμεσα στο Beelink GT1 Ultimate Vs και το Mecool M8S Pro τι θα μου προτείνατε λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι έχουν την ίδια τιμή και ότι δεν είμαι σχετικός για να προβώ σε βελτιώσεις από μόνος μου.

Ευχαριστώ.

Μην ανησυχείς δεν γίνεσαι κουραστικός. 

Αλλά επειδή δεν έχω καμία από τις δύο συσκευές καλύτερα να ρωτήσεις στο θέμα του φόρουμ "επιλογή tv box". Εκεί θα πάρεις πιο σωστή απάντηση καθώς υπάρχουν άτομα που έχουν εμπειρία με τις συσκευές που σε ενδιαφέρουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αγόρασα και εγώ το MEcool M8s L και συνεχώς 'οταν βλέπω ταινίες κόβεται η σύνδεση του με το δίκτυο μου WIFI με αποτέλεσμα να κόβεται και η ταινία η συνδεση με τα ρεπο κλπ. Αντίθετα όταν βλε΄πω κανάλια δορυφορικά δέν κόβεται. Εχει κανείς ιδέα τι  μπορεί να φταίει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kavayiannis είπε

Αγόρασα και εγώ το MEcool M8s L και συνεχώς 'οταν βλέπω ταινίες κόβεται η σύνδεση του με το δίκτυο μου WIFI με αποτέλεσμα να κόβεται και η ταινία η συνδεση με τα ρεπο κλπ. Αντίθετα όταν βλε΄πω κανάλια δορυφορικά δέν κόβεται. Εχει κανείς ιδέα τι  μπορεί να φταίει ?

όταν παρατηρείς ότι κόβεται το stream (φαντάζομαι ότι μιλάς για kodi) σε έχει πετάξει από το wifi εντελώς ή είσαι στο wifi και απλά δεν έχει internet εκείνη την στιγμή? 

αν ισχύει το δεύτερο τότε δεν έχει να κάνει με το kodi ή άλλο πρόγραμμα και στο ότι στα δορυφορικά δεν σε κόβει. Έχεις ελέγξει τις θερμοκρασίες? 

Αν όχι, κατέβασε το πρόγραμμα cpu monitor και βάλε το widget ώστε να παρατηρείς τι θερμοκρασίες πιάνει όταν βλέπεις streams. 
Τέλος, στην θέση σου θα δοκίμαζα custom rom από το freaktab για να δω αν συνεχίζει αυτό με το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/26/2018 στις 6:06 ΜΜ, kavayiannis είπε

Σημερα με πεταει απο το wifi μου ειτε εχω kodi ειτε οχι. 

 

3 ώρες πριν, kavayiannis είπε

Τελικα το καρφωσα στο ρουτερ με καλωδιο κ πεταει ! Το wifi του mecool πρεπει να ειναι για τα μπαζα...

το συγκεκριμένο tv box το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και είμαι της άποψης ότι το wifi του ήταν τίμιο. Εγώ προσωπικά δεν είχα παρόμοια προβλήματα. 

Τι ρούτερ έχεις? 

Όταν σε πετάει από το wifi τσέκαρε και το κινητό σου μήπως σε έχει πετάξει και σε αυτό. 

Ίσως χρειαζόταν απλά να αλλάξεις ένα κανάλι στο ρούτερ ώστε να έχεις καλύτερη σταθερότητα στο ασύρματο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/27/2018 στις 9:26 ΜΜ, p_under είπε

το συγκεκριμένο tv box το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και είμαι της άποψης ότι το wifi του ήταν τίμιο. Εγώ προσωπικά δεν είχα παρόμοια προβλήματα. 

Τι ρούτερ έχεις? 

Όταν σε πετάει από το wifi τσέκαρε και το κινητό σου μήπως σε έχει πετάξει και σε αυτό. 

Ίσως χρειαζόταν απλά να αλλάξεις ένα κανάλι στο ρούτερ ώστε να έχεις καλύτερη σταθερότητα στο ασύρματο. 

Το ρούτερ που έχω είναι της cosmote (το καλό το άσπρο όχι το ΖΤΕ). Οταν με πεταγε το mecool τα άλλα δούλευαν σωστά (κινητά, κάμερες, λάπτοπ .α.) και γι αυτό δοκίμασα να το καρφώσω πάνω στο ρουτερ με καλώδιο. Πρίν το καρφώσω επίσης έβγαζε "στρασακια" στην οθόνη προφανώς παρεμβολές οι οποίες επίσης εξαφανίστηκαν με το που το κάρφωσα. 

κατα τα άλλα αξιόπιστο μηχανάκι φαίνεται αν και μου έχει βγεί η @#$@#$@$ να το σετάρω μe αξιόπιστα λινκ που να δουλεύουν κιόλας μέσω kodi η και ανεξάρτητα. Υπάρχει αλήθεια κάποια εφαρμογή που μονομιάς να περνά τα λίνκ -repos ενημερωμένα είτε για το Kodi είτε για άλλα ? Φαίνεται οτι είναι δουλειά πλήρους απασχόλησης αυτή ! τέλος να σε ρωτ'ησω τη γνώμη σου μιας και τα λέμε εδω μέσα... το να έχεις κρυφή VPN μέσω ipvanish η άλλη θεωρείς οτι είναι απαραίτητη και αν ναί για ποιό λόγο ? Παιχνίδια δέν παίζω, ταινίες και κανάλια βλέπω.

Ευχαριστώ και πάλι

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kavayiannis είπε

Το ρούτερ που έχω είναι της cosmote (το καλό το άσπρο όχι το ΖΤΕ). Οταν με πεταγε το mecool τα άλλα δούλευαν σωστά (κινητά, κάμερες, λάπτοπ .α.) και γι αυτό δοκίμασα να το καρφώσω πάνω στο ρουτερ με καλώδιο. Πρίν το καρφώσω επίσης έβγαζε "στρασακια" στην οθόνη προφανώς παρεμβολές οι οποίες επίσης εξαφανίστηκαν με το που το κάρφωσα. 

κατα τα άλλα αξιόπιστο μηχανάκι φαίνεται αν και μου έχει βγεί η @#$@#$@$ να το σετάρω μe αξιόπιστα λινκ που να δουλεύουν κιόλας μέσω kodi η και ανεξάρτητα. Υπάρχει αλήθεια κάποια εφαρμογή που μονομιάς να περνά τα λίνκ -repos ενημερωμένα είτε για το Kodi είτε για άλλα ? Φαίνεται οτι είναι δουλειά πλήρους απασχόλησης αυτή ! τέλος να σε ρωτ'ησω τη γνώμη σου μιας και τα λέμε εδω μέσα... το να έχεις κρυφή VPN μέσω ipvanish η άλλη θεωρείς οτι είναι απαραίτητη και αν ναί για ποιό λόγο ? Παιχνίδια δέν παίζω, ταινίες και κανάλια βλέπω.

Ευχαριστώ και πάλι

Γιάννης

To kodi απο μόνο του ειναι πλεον μια πολύ πονεμένη ιστορία και καλό θα ήταν να προσπαθείς να εξετάζεις συμπεριφορα kodi και συμπεριφορα box σαν κατι τελειως διαφορετικά πραγματα. To kodi εχει καταντήσει απο μονο του να θελει συνεχεια σκάλισμα και δουλεια. ΜΗ συνεχισουμε εδω την κουβεντα και χαλαμε το θεμα, υπάρχει αλλο θεμα για το kodi με πολύ υλικο. To μονο που θα σου πω εδω σαν γενικες οδηγιες ειναι

  • Οταν ανοιγεις το kodi, ασε το 1-2 λεπτα να κανει τα updates του πριν αρχισεις το ψάξιμο
  • Φροντιζε να παρακολουθεις τις εξελίξεις και να αλλάζεις repos, builds, addons με βαση τις αλλαγες που γινονται. Παραδειγμα αυτο τον καιρό τα builds του gkn kodi δειχνουν να εχουν τα λιγοτερα προβληματα
  • ΚΛΕΙΝΕ το kodi, πριν κλείσεις το box.

Επίσης απο ψύξη του box, εχεις κάνει τιποτα ή το εχεις οπως ήρθε απο το εργοστάσιο;

Κάτι τελευταίο. Αν εχεις ακομα τη μαμισια rom, (επιλογή σου) κάνε αυτά που λεει στον παρακάτω οδηγό, γενικοτερα για το καλό του box σου

https://www.insomnia.gr/forums/topic/671610-mecool-m8s-pro-wl-αφαίρεση-πιθανού-bitcoin-miner/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...