Προς το περιεχόμενο

Mecool M8S PRO L review


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλοι.
Παρέλαβα και εγώ αυτή την συσκευή (με μαμά rom) και θέλω να της βάλω την rom ''update_M8S_PRO_L-V0213_TVStock-20180830'' (TVStock Nexus ROM (Android TV 7.1).μέσω  του updater του υπαρχοντος λογισμικού βεβαίως αλλά λίγο έχω χαθεί .
Μπορείτε να με βοηθήσετε με την διαδικασία ,δεν την βρίσκω στα Ελληνικά κάπου και δεν έχω εμπειρία να το κάνω μέσω flash tool ,αφήστε που δεν έχω και τα καλώδια...
Please...

Επεξ/σία από super_ban_bunny
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, super_ban_bunny είπε

m8s pro, Καλησπέρα φίλοι.
Παρέλαβα και εγώ αυτή την συσκευή (με μαμά rom) και θέλω να της βάλω την rom ''update_M8S_PRO_L-V0213_TVStock-20180830'' (TVStock Nexus ROM (Android TV 7.1).μέσω  του updater του υπαρχοντος λογισμικού βεβαίως αλλά λίγο έχω χαθεί .
Μπορείτε να με βοηθήσετε με την διαδικασία ,δεν την βρίσκω στα Ελληνικά κάπου και δεν έχω εμπειρία να το κάνω μέσω flash tool ,αφήστε που δεν έχω και τα καλώδια...
Please...

Για αυτό που ζητάς δε νομίζω να βρεις αναλυτικό οδηγό ή βιντεο στα ελληνικά (εγω τουλάχιστον δε θυμάμαι να εχω συναντήσει). Προσπάθσε να βρεις για τα αδερφάκια του (m8s pro, m8s pro W και m8s pro plus) γιατί αν βρεις η διαδικασία ειναι πανομοιότυπη. 

Αν τελικά αποφασίσεις να κρατήσεις την εργοστασιακή rom, πέρνα απο το link της υπογραφής μου μου μιλώ για το m8s pro plus, διαβασε τον και επικεντρώσου στο κομμάτι αφαίρεσης της προ-εγκατεστημένης σαβουρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά το brickara ,μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να το ξεμπρικάρω ;
Είμαι σε nexus bootloop ,μπαίνει twrp αλλά δεν φλασάρει ούτε το img ούτε το update.zip από το thread ....
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ενημέρωση :
Διάβασα  μερικές σελίδες πίσω και κτλβ πως η μόνη λύση είναι το ''βραχυκύκλωμα'' για να το πετύχω. Ελπίζω να είμαι πιο τυχερός από εκείνο το  παλικάρι που απέτυχε  .Επίσης πως το ψάχνω το καλώδιο ,βρήκα αυτό αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι και data.Με βολεύει το public γιατί δεν έχει μεταφορικά (έχει  κατάστημα εδώ στην επαρχία).


https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/cables-kalodia/Turbo-X-kalodia-USB-Male-to-Male-Cable.htm

Ποια rom να εγκαταστήσω επίσης μπορείτε να μου πείτε;

Εν το μεταξύ αν είχα πάρει backup την rom μέσω twrp , θα μπορόυσα  να την επαναφέρω τώρα σωστά  ;Αν ναι , θα μπορούσε κάποιος αν έχει την ευγενή καλοσύνη να μου στείλει ένα backup της συσκευής του για να γλιτώσω όλο αυτό το μανίκι ;;;;;
Please βρε παιδιά βοήθεια !!!!
Η rom που είχε πάνω ήταν η παρακάτω , πέρασα την nexus μέσω update  αλλά δεν είχε wifi enabled ,έτσι μετά έγινε το λάθος με τα wipes κτλ...

IMG_20181125_220137.jpg

Επεξ/σία από super_ban_bunny
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, super_ban_bunny είπε


Ενημέρωση :
Διάβασα  μερικές σελίδες πίσω και κτλβ πως η μόνη λύση είναι το ''βραχυκύκλωμα'' για να το πετύχω. Ελπίζω να είμαι πιο τυχερός από εκείνο το  παλικάρι που απέτυχε  .Επίσης πως το ψάχνω το καλώδιο ,βρήκα αυτό αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι και data.Με βολεύει το public γιατί δεν έχει μεταφορικά (έχει  κατάστημα εδώ στην επαρχία).


https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/cables-kalodia/Turbo-X-kalodia-USB-Male-to-Male-Cable.htm

Ποια rom να εγκαταστήσω επίσης μπορείτε να μου πείτε;

Για να λύσεις το προβλημα, χρειάζεσαι

  • καταλληλη rom για το μηχανάκι σου σε μορφή img (οχι update.zip), είτε εργοστασιακή (τις λένε stock) ή custom αν δεν θες την εργοστασιακή (*)
  • Υπολογιστή με windows
  • Το προγραμμα Amlogic USB Burning Tool εκδοση 2.0.8 και πάνω
  • καλώδιο usb που ειναι και data, οχι μονο φορτισης (αυτο που εβαλες κάνει γιατί λεει για μεταφορα αρχείων)
  • Διαβασμα οδηγών και βιντεο για να δεις τη διαδικασία. Η διαδικασία για ολα τα mecool m8s pro χωρις reset button (ουτε το δικό σου έχει) ειναι η ιδια, οποτε αν βρεις πχ για τo pro W ή το pro plus ειναι ακριβώς η ίδια. Ναι θα χρειαστεί να ανοιξεις το κουτι και να βραχυκυκλώσεις τα καταλληλα σημεια την καταλληλη χρονικη στιγμή

(*) Ενα καλο σημείο που μπορεις να κοιτάξεις για roms, οδηγίες, εργαλεία, κλπ ειναι το forum του freaktab, οπου στην υποκατηγορία s912 (  https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/mecool/firmware-roms  )ειναι οι roms για το δικό σου μηχανάκι. Βρες την κατάλληλη rom και διαβασε και τα σχόλια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα που λες φίλε μου και το ζωντάνεψα με την μέθοδο του Burn_Card_Maker φτιάχνωντας μία sd card κτλ ,το πρόβλημα είναι οτι όποια rom και αν έχω βάλει σε καμία δεν δουλέυει το wifi και το bluetooth .
Βρήκα κάποιον με το ίδιο bug  ,κανείς όμως δεν του δίνει απάντηση.
Έχεις καμία ιδέα ;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, super_ban_bunny είπε

Κατάφερα που λες φίλε μου και το ζωντάνεψα με την μέθοδο του Burn_Card_Maker φτιάχνωντας μία sd card κτλ ,το πρόβλημα είναι οτι όποια rom και αν έχω βάλει σε καμία δεν δουλέυει το wifi και το bluetooth .
Βρήκα κάποιον με το ίδιο bug  ,κανείς όμως δεν του δίνει απάντηση.
Έχεις καμία ιδέα ;
 

ΠΟΙΑ rom έβαλες; Ειναι εργοστασιακή; Είναι custom; Αν μπορεις να δώσεις link της αναρτησης που το κατέβσες θα βοηθούσε. 

To μονο που μου έρχεται στο μυαλο ειναι οτι εχεις λάθος rom ή rom η οποία για το δικό σου wifi module χρειάζεται κάποιο επιπλεον patch. Αυτό στο λεω γιατί εχω παρατηρήσει γενικά για τα boxes, οι εταιρίες να βγάζουν κατά καιρους διαφορες εκδόσεις με διαφορετικά τμήματα hardware (emmc, wifi-bt, κλπ) οποτε η αντιστοιχη rom να πρέπει να υποστηρίζει και το αντιστοιχο hardware. 

Αυτό που μπορεις να κάνεις ειναι να διαβάσεις σχόλια για τη rom που κατεβασες και πως μπορεις να αναγνωρίσεις τις διαφοροποιήσεις στο δικό σου hardware (πχ απο το sn, απο αυτοκολλητο, απο νουμερο πλακετας, κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάτι νομίζω παίζει με την κατάληξη LB οπου είναι και το δικό μου ,ίσως εκεί να κάνω λάθος .Αλλά και πάλι δεν μπορώ να βρώ άλλη ROM.
Tο tv box μου είναι το M8s pro L s912 3G32G ddr3 LB και η τελευταία rom που έβαλα είναι η MECOOL M8S PRO L  20180316 απο εδώ
https://chinagadgetsreviews.com/download-android-7-1-2-firmware-for-mecool-m8s-pro-l-tv-box.html βεβαίως δοκίμασα και όλες τις τελευταίες απο εδώ
https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/mecool/firmware-roms/676338-rom-mecool-m8s-pro-l-tvstock-nexus-rom-android-tv-7-1 .
 

IMG_20181126_154204.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αγόρασα το Μecool M8S PRO L για απλή χρήση. Έχω μερικές απορίες.

- Έχει εγκατεστημένο τον Νetflix αλλά βγάζει το σφάλμα ui-800-3. Έψαξα τι είναι το σφάλμα και λέει οτι θέλει αναβάθμιση αλλά δεν κατάφερα να την κάνω.

- Κατέβασα το Novago για να το δοκιμάσω απο το Aptoide tv αλλά βγάζει και αυτό οτι θέλει αναβάθμιση. Με στέλνει στο Playstore αλλά δεν υπάρχει το κουμπί αναβάθμιση.

- Δεν με αφήνει να ρυθμίσω την φωτεινότητα

- Στο εικονικό πληκτρολόγιο που ανοίγει δεν δουλεύει το mouse αλλά μόνο το τηλεκοντρόλ.

 

IMG_1074.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/12/2018 στις 11:40 ΠΜ, music_1896 είπε

Αγόρασα το Μecool M8S PRO L για απλή χρήση. Έχω μερικές απορίες.

- Έχει εγκατεστημένο τον Νetflix αλλά βγάζει το σφάλμα ui-800-3. Έψαξα τι είναι το σφάλμα και λέει οτι θέλει αναβάθμιση αλλά δεν κατάφερα να την κάνω.

- Κατέβασα το Novago για να το δοκιμάσω απο το Aptoide tv αλλά βγάζει και αυτό οτι θέλει αναβάθμιση. Με στέλνει στο Playstore αλλά δεν υπάρχει το κουμπί αναβάθμιση.

- Δεν με αφήνει να ρυθμίσω την φωτεινότητα

- Στο εικονικό πληκτρολόγιο που ανοίγει δεν δουλεύει το mouse αλλά μόνο το τηλεκοντρόλ.

IMG_1074.JPG

Φίλε μου την έχουμε πατήσει με το Netflix και το συγκεκριμένο tv box. H Google έχει μπλοκάρει τις non certified συσκευές από το να παίζουν εφαρμογές όπως το Netflix, HBO κλπ. 

Προς το παρόν περιμένουμε την videostrong (την εταιρεία που κατασκευάζει το mecool) να συνεννοηθεί με την Google (να πληρώσει δηλαδή για τα digital rights) ή να βγάλει ένα fix όπως έγινε πριν καιρό που δεν έπαιζε σε HD .

 Μια λύση για να βλέπεις Netflix προσωρινά (αν και νομίζω θα γίνει μόνιμη κατ' εμέ) είναι να βάλεις κάποια έκδοση για  tablet και θα βλέπεις τουλάχιστον σε SD και με μόνο μειονέκτημα ότι θα πρέπει να έχεις mouse για να περιηγείσαι στο περιβάλλον του. 

Επεξ/σία από nwildjohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δοκιμασα μετα απο καιρο (αφου με ειχε κουρασει το linux coreelec+ codi +netflix πακετο),να βαλω στη rοm nexus  ,τo v2 apk και παιζει κανονικα το netfilx (ασπρο σηματακι) σε HD!!!δοκιμασμενο σε mecool pro και mecool pro L !!!ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ UPDATE!!!!

 

Επεξ/σία από speedlife
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 22/04/2019 at 22:53, speedlife said:

δοκιμασα μετα απο καιρο (αφου με ειχε κουρασει το linux coreelec+ codi +netflix πακετο),να βαλω στη rοm nexus  ,τo v2 apk και παιζει κανονικα το netfilx (ασπρο σηματακι) σε HD!!!δοκιμασμενο σε mecool pro και mecool pro L !!!ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ UPDATE!!!!

Μεσω kodi δεν επαιξε? έχει και ενα v3 το δοκιμασες μηπως?
Έχω στο pro L μου ενα παλιό mobile apk απο aptoide market που δουλευει αλλα σε SD , αν το V2 ειναι εστω 720p θα το δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως θεωρηθεί ξεθάψιμο, αλλά κάποιοι έχουν Mecool ακόμα...😀

Κολλούσε στην εκκίνηση και δε μπορούσα να κάνω κάτι. Τελικά μπήκα σε μενού, πατώντας πολλές φορές στην εκκίνηση στο τηλεκοντρόλ το κουμπί Μενού.

Άρα δε χρειάζεται πινάκια κλπ. Μετά συνέχισα κανονικά.

Επεξ/σία από Lanike71
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...