Προς το περιεχόμενο

Συσκευες ( tvbox - tablets κλπ ) που παιζουν απροβληματιστα Netflix


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε isay ανεφερα τον "δικο μου τροπο" για αυτο ακριβως τον λογο, αν ηταν σιγουρος ο τροπος μου θα το εγραφα στις αντιστοιχες ενοτητες για να βοηθησω την κοινοτητα χωρις το (δεν υπαρχει γιατρεια)

Τεσπα ενταξει ολα καλα ευχαριστω για την απαντηση μην σπαμαρουμε χωρις λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 805
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άποψη μπορούν νά έχουν άπαντες….
Η άποψη έχει νά κάνει μέ τήν ξεχωριστή οπτική γωνία που ο κάθε ένας άνθρωπος βλέπει τά πράγματα.Το οτι καποιοι εδω δεν μπαινουμε στην διαδικασια του διαλογου δεν παει να πει ουτε οτι ειναι σωστα αυτα που λετε , ουτε οτι εχετε δικιο. Καλο θα ειναι λοιπον να μην κραζετε και προσβαλετε τις επιλογες του καθενος.Εχει γεμισει οι Ελλαδα κριτες του καναπε (που απο το ακουσα μου ειπανε και διαβασα κρινουν προσωπα και καταστασεις).Προσωπικα εχω κανει 70 παραγγελειες απο Gearbest απο τον Οκτωμβριο μεχρι τωρα .Ολα εχουν ερθει κανονικα χωρις τελωνεια και δασμους (και οποτε χρειαστηκε το support team με εξυπηρετησε αψογα) .Το μονο μειον που μπορω να καταθεσω ειναι μια μικρη καθυστερηση στις παραγγελειες Νοεμβριου λογω των συννεχομεννων γιορτων.κατα τα αλλα και καλυτερες τιμες και καλυτερα κουπονια και περισοοτερους ποντους ανταμοιβης

Η γνώμη είναι το ενδιάμεσο ανάμεσα στη γνώση και την άγνοια. Πλατων
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε tata22 για εμένα δε θα δεχτώ το χαρακτηρισμό "κριτής του καναπέ". Δεν φτάνω τον αριθμο των προσφατων παραγγελιών σου απο gearbest (γιατί απο τον Οκτ τις έκοψα σχεδόν μαχαίρι) αλλά έχω αρκετές μικρες και ελάχιστες μεγάλες. Η κριτική που κάνω προς το μαγαζί (και κάποιους κουπονάδες) είναι γιατί αυτα που γράφω τα εχω βιώσει ο ίδιος ή εχω συμμετάσχει/διαβάσει προβληματικές περιπτώσεις σε fora/σελιδες/ομάδες. Για τις αγορές απο το εξωτερικό, οσο πιο διαβασμένος ειναι κάποιος τόσο πιο επιτυχημένες αγορές κανει και εχει το μεγιστο κέρδος. Οσο πιο αδιάβαστος ή πιο αφελής είναι κάποιος τόσο πιο πιθανό να φάει χτυπο ή να πρέπει να γράφει τόνους tickets μπας και βρει το δικιο του. Το gearbest μου θυμίζει δημοσια υπηρεσία που πήγε ο Χ και ρωτα γιατί του κόπηκε η συνταξη και του απαντανε (στον ίδιο) οτι με βάση το συστημα εχει πεθάνει (κι ας ειναι μπροστά του) και μετα αυτός πρεπει να αφιερώσει κόπο/χρονο/χρήμα να αποδείξει το αντίθετο.

Χωρις διάθεση άμεσης και προσωπικής αμφισβήτησης, η στατιστική σου, δε συνάδει με τη συνηθη στατιστική του gearbest. Θεωρώ αδύνατον να εχεις 70 παραγγελίες και όλες να πηγανε καλα (την καθυστερηση δεν τη μετρω) και σε όσες έκατσε προβλημα να ειχες αριστο customer care. Εδω μέσα (βάζω και τον εαυτό μου) θα βρεις πλήθος περιπτώσεων που αντιμετωπιζουν τρελές καταστάσεις (με βάση τη κοινη λογική). Μπορεί να είναι στατιστικά μειοψηφία αλλά δεν μπορει όλοι αυτοι να ειναι κριτές του καναπε.

Ενδεικτικά απο τελευταίες περιπτώσεις που θυμάμαι (και με λιγο ψάξιμο άνετα τις βρίσκεις) :

  • Αλλαγές στον τρόπο αποστολής που συνήθως ειναι βλαπτική για τον αγοραστη
  • Customer care (pre ΚΑΙ after sales) ό,τι να'ναι. Οι copy-paste απαντήσεις πάνε σύννεφο
  • Κλασσική επισημη σταθερή γραμμή οτι τα τελωνεια είναι του πελάτη (σε οποιαδήποτε περιπτωση) . Λένε στους κουπονάδες να λένε το αντιθετο αλλά στατιστικά ΔΕΝ το καλύπτουν σε όλους (τους αγοραστες) και αν το κάνουν γινεται μετα απο τόνους tickets και παζαρια
  • κ.α.

Το bangood ειναι αλλο ενα μεγαλο κινεζοsite και πουλά και αυτό τόνους πραγματα στην Ελλάδα. Είναι τυχαίο που σπανίζουν οι αναφορες για προβλήματα ή χαζομάρες αποστολών/τελωνειων; Είμαι απολυτα σιγουρος οτι και εκει γίνονται λάθη αλλά για να μη γίνεται τόσο ντόρος σημαίνει οτι ειναι πολύ πολύ λιγοτερα και αν γίνονται αντιμετωπιζονται σοβαρά απο το μαγαζι.

Αν εμφανιστεί ο Χ μέσος συνφορουμίτης με την ερώτηση "Υπάρχει ασφαλής μεθοδος αποφυγης τελωνειου; ", στο δε gearbest η απάντηση ειναι "οχι", ενω στο bangood η απαντηση ειναι "ναι, priority direct mail" και στο lightinthebox "ναι, με το να πληρώσεις ασφάλεια τελωνειου". Τυχαίο; Είναι ολοι αυτοι που το γράφουν κριτές του καναπε; Και μονο απο τα στατιστικά αποστολών που γραφουμε πολλοί εδω μέσα, φαινεται αυτό που λεω

Οποιος ψωνίζει απο gearbest να το κάνει συνειδητά και εν γνώση του ο,τι αν κάτσει στραβή, θα πρεπει να αποδειξει οτι δεν ειναι ελεφαντας για να βρει το δικιο του. Ετσι ειτε να ψωνιζει απο σοβαρό κουπονά (ενδεικτικά ο Σωτήρης, για μενα ειναι σοβαρός) ή να προτιμά να πληρώνει 10-15% πιο ακριβά και να ψωνιζει απο αλλου. Η αγορά απο κουπονά δεν λύνει ως δια μαγείας τα πιθανά προβλήματα, αλλα ουσιαστικά "φορτώνει" τον μπελά σε άλλον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, th3ofilos είπε

 Ρωτησα κατι στο φορουμ και μου δινεις την απαντηση οπως και εγω εχω δωσει απαντησεις σε αλλα μελη στο παρελθον για κατι που ξερω και μπορω να βοηθησω

 

8 ώρες πριν, th3ofilos είπε

Φιλε isay ανεφερα τον "δικο μου τροπο" για αυτο ακριβως τον λογο, αν ηταν σιγουρος ο τροπος μου θα το εγραφα στις αντιστοιχες ενοτητες για να βοηθησω την κοινοτητα χωρις το (δεν υπαρχει γιατρεια)

Αφού πήρες την απάντησή σου, δεν ρίχνεις και τον τρόπο αγοράς για ηλεκτρονικό τσιγάρα για να βοηθήσεις την κοινότητα;

 

4 ώρες πριν, tata22 είπε

Άποψη μπορούν νά έχουν άπαντες….
Η άποψη έχει νά κάνει μέ τήν ξεχωριστή οπτική γωνία που ο κάθε ένας άνθρωπος βλέπει τά πράγματα.Το οτι καποιοι εδω δεν μπαινουμε στην διαδικασια του διαλογου δεν παει να πει ουτε οτι ειναι σωστα αυτα που λετε , ουτε οτι εχετε δικιο. Καλο θα ειναι λοιπον να μην κραζετε και προσβαλετε τις επιλογες του καθενος.Εχει γεμισει οι Ελλαδα κριτες του καναπε (που απο το ακουσα μου ειπανε και διαβασα κρινουν προσωπα και καταστασεις).Προσωπικα εχω κανει 70 παραγγελειες απο Gearbest απο τον Οκτωμβριο μεχρι τωρα .Ολα εχουν ερθει κανονικα χωρις τελωνεια και δασμους (και οποτε χρειαστηκε το support team με εξυπηρετησε αψογα) .Το μονο μειον που μπορω να καταθεσω ειναι μια μικρη καθυστερηση στις παραγγελειες Νοεμβριου λογω των συννεχομεννων γιορτων.κατα τα αλλα και καλυτερες τιμες και καλυτερα κουπονια και περισοοτερους ποντους ανταμοιβης

Η γνώμη είναι το ενδιάμεσο ανάμεσα στη γνώση και την άγνοια. Πλατων
 

"Μικρή καθυστέρηση"; :-( Ακόμα περιμένω από τις αρχές Οκτωβρίου προϊόν από το GB. Από εκεί ψωνίζω μικροπράγματα διότι δεν με καίει αφού δεν θα περάσει τπτ τελωνείο. Αλλά σιγά μην είναι και το Άμαζον.

Το support λειτουργεί με μία απάντηση την ημέρα (στα ticket που ανοίγεις) από κάθε πλευρά. Μία εγώ, μία εκείνοι. Συνήθως γίνεται επιστροφή χρημάτων μόνο μετά από συνδιαλλαγή πέντε-έξι ημερών. Έμφαση στο "συνήθως" διότι οι άνθρωποι είναι της ταλαιπωρίας. Ξεκινάμε με "GB wallet/αντικατάσταση", περνάμε στο "partial refund" και καταλήγουμε στο "paypal" (εκτός αν θέλω να αγοράσω κάτι άμεσα, οπότε παίρνω τα χρήματα στο wallet).

Ούτε εγώ γράφω τις εμπειρίες μου για το GB, που είναι μέτριες. Σημαίνει ότι δεν έχει χάλια το μαγαζί; Δεν συμφωνώ πάντα με τον @isay αλλά γενικά έχει δίκιο. Έχουν χαλάσει. Πολύ ή λίγο, δεν έχει σημασία. Εξηγεί τι πρέπει να προσέξουμε, ο καθένας μετά κάνει κουμάντο μόνος του. Απλό είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τον mention και ειλικρινά χαίρομαι που δε συμφωνεις πάντα μαζί μου. Ειλικρινά

Η κριτική σκέψη ειναι που στο τέλος δινει ωφέλιμα αποτελέσματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε @isay Οσο αφορα το χαρακτηρισμό που εκανα "κριτής του καναπέ" τον περνω πισω και σου ζητω δημοσια συγνωμη. Μολις διαπυστωσα οτι εισαι και ενημερωμενος και αυτα που λες εχουν μια βαρυτητα . >Απλα Εχω κουραστει απο αυτο το κινηγι των πελατων των κουποναδων και το μαγαζιων .Απο το κινεζομαγαζο που δεν συμπαθεις οντως δεν ειχα καποιο προβλημα ..πες με τυχερο  δεν ξερω . Καθυστερησεις υπηρχαν αλλα οχι στο shiping αλλα στην παραδωση απο Ελτα γενικως Οπως και να χει μην χαλαμε τις καρδιες μας .. ολα θελουν ψαξιμο .. και κατι που σημερα συμφερει μπορει αυριο να μην ειναι αξιοπιστο.  

και οσο αφορα αυτο που εγραψες Η κριτική σκέψη ειναι που στο τέλος δινει ωφέλιμα αποτελέσματα. με βρισκει απολυτα συμφωνο .

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2018 στις 3:18 ΜΜ, isay είπε

Βρήκα λιγο χρόνο και σκάλισα αρκετά το m8s pro s912 3 (ddr4) 16gb που πήρα πριν λιγο καιρό. (παραπομπές - links στο τέλος). Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι τα ιδια θα ισχύουν και για το μεγαλο του αδερφακι με s912 3/32

Του έβαλα custom rom (stock nexus) που ΔΕΝ ειναι atv (επιλογή μου) και του πέρασα το αντίστοιχο netflix apk απο την αντίστοιχη atv custom rom. Το boxaki εδωσε άνετα netflix FHD (1080) και σε monitor fhd και σε τηλεοραση 4k. Αρχικά έκανα τις δοκιμές με τα test patterns και μετα με διαφορες ταινίες και σειρες. Με τη "μαμα" εργοστασιακή rom (με ή χωρίς τα updates της) δεν εκανα καμια αντιστοιχη δοκιμή. Δε μου αρεσε σαν rom, βρήκα αρκετά κουσουρια και ελλειψεις και έφαγε ποδι σε dt.

Επισης η αντίστοιχη εφαρμογή youtube (έκδοση 12.44.xx) στην 4k τηλεοραση σήκωσε βιντεο 4κ επιλεγοντας απο το μενου την αντιστοιχη ποιότητα. Οταν το δοκίμασα συνδεμένο σε fhd μονιτορ (σιγα μη δε το δοκίμαζα) μόλις του ζητησα αναλυση 4Κ,  κόλλησε το σύμπαν, βγήκε μαυρη οθόνη και ο μονος τρόπος να ξεκολλήσει ήταν να του κλείσω το ρευμα (αρα δε ζητάμε youtube 4k σε fhd οθονη/μονιτορ). 

Τέλος κατεβασα δοκιμαστικά αρχεία βιντεο απο το jellyfish και τα εβαλα να παιξουν με vlc και kodi. Κατεβασα δυο αρχεία, ενα fhd και ένα 4k στις καλυτερες δυνατες ποιότητες. Δε μάσησε πουθενά και τα επαιξε αγόγγυστα και χωρίς κολλήματα.

Σε όλα τα παραπανω η θερμοκρασία του soc δεν ξεπέρασε τους 32C (το ειδα 2 φορες, η σύνηθη τιμή ήταν 28-30), δηλαδή η πατέντα με το ανεμιστηρακι/γρίλες/ποδαράκια που εχω κάνει δουλευει άψογα. Πριν την πατεντα θυμάμαι οτι χωρίς πολύ σκάλισμα ευκολα επιανε τους 50-60. Βέβαια τώρα ειναι χειμώνας αλλά και το καλοκαιρι μια χαρά θα κρατήσεις χαμηλά τις θερμοκρασίες. Τα apps που χρησιμοποιησα ήταν τα cpu float και cpu monitor (thank zaliskeo/vrwmiari ). Κάποια αλλη μερα θα προσθέσω κάποια σχολια σε εκεινο το topic

Με δυο λογια:

  • Το mecool m8s pro με επεξεργαστή s912, μνημη 3gb ddr4 ram, χωρο 16gb επιβεβαιωμένα παίζει netflix FHD (και χωρίς προβλήματα με υποτιτλους)

Είμαι σχεδόν σιγουρος οτι και το μεγαλο του αδερφάκι (3/32) θα ειναι το ίδιο, οποτε αν ψάχνετε για επιβεβαιωμενη αγορα ψάχτε τα στο banggood ή σε ευρωπαικές αποθήκες αλλων μαγαζιών. Βέβαια αυτόν τον καιρό που το banggood εχει ανεβάσει την τιμή, ΔΕΝ ειναι συμφερουσα αγορα, γιατί κάνει εικονική αυξηση για τις εκπτώσεις (chinese neew year) που θα κάνει τον επομενο μήνα. Τοτε λογικά θα ρίξει πολύ την τιμή. Μια καλή τιμή (με κουπόνι, εκπτώσεις, κλπ) ειναι κάπου 50-60 ευρω και σε αυτά τα χρήματα είναι καλή αγορα. 

Παραπομπές

m8s pro 3/16 https://www.banggood.com/M8S-PRO-Amlogic-S912-3GB-DDR4-RAM-16GB-ROM-TV-Box-p-1134601.html

m8s pro 3/32 https://www.banggood.com/Mecool-M8S-PRO-Amlogic-S912-3GB-DDR4-RAM-32GB-ROM-5_0G-WIFI-TV-Box-p-1158353.html

netflix test patterns (θελει λογαριασμο) http://www.insomnia.gr/forums/topic/480400-επιλογή-android-tv-box/?page=219&tab=comments#comment-56213847

Custom rom http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/mecool/firmware-roms/657555-rom-mecool-m8s-pro-stock-nano-nexus-roms-android-7-1

Custom rom ATV http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/mecool/firmware-roms/658501-rom-mecool-m8s-pro-tvstock-nexus-rom-android-tv-7-1

Αρχεία jellyfish (jellyfish-120-mbps-4k-uhd-h264.mkv και jellyfish-400-mbps-4k-uhd-hevc-10bit.mkv) http://jell.yfish.us/

Πατέντα με ανεμιστήρα/ποδαρακια http://www.insomnia.gr/forums/topic/480400-επιλογή-android-tv-box/?do=findComment&comment=56199574

CPU monitor https://play.google.com/store/apps/details?id=com.glgjing.stark

CPU float https://play.google.com/store/apps/details?id=com.waterdaaan.cpufloat&hl=el

Αυξηση τιμή http://www.insomnia.gr/forums/topic/480400-επιλογή-android-tv-box/?page=221&tab=comments#comment-56219015

Ελπίζω να μην τσαντιστείς με τις ερωτήσεις μου hehe, αλλά είναι πάρα πολλές οι σελίδες για να τις διαβάσω όλες ώστε να βρω απάντηση. 

Υπάρχει κάποιος οδηγός βήμα-βήμα που να δείχνει πως γίνεται το στήσιμο που λες ; Πχ πως βάζεις την custom rom (είδα το link που σε παραπέμπει στο ποια να βάλεις), αλλαγή γλώσσας που λές σε ένα άλλο top κλπ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 λεπτά πριν, sundance_kid είπε

Roku Express απροβλημάτιστα, με προφίλ, ελληνικούς υπότιτλους, auto-start ούτε lag, ούτε τιποτα.

Αυτό ακριβώς πήρα και εγώ. Θα συμφωνήσω σε όλα! Φοβερό tool.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κατάλαβα σωστά η ROM που πρέπει να κατεβάσω είναι αυτή που έχω κυκλώσει στην φωτογραφία ; 

Την περνάω σε στικάκι και μετά κάνω απλά εγκατάσταση στο tv box  ; Πρέπει να κάτι κάτι άλλο πριν απο αυτό ; 

rom.jpg

Επεξ/σία από SakisLeft
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο εκ των προτέρων. Εκτός απο backup δεδομένων, αν χρειάζεσαι κάτι.

Μετά την ενημέρωση, αφού μπεις, καλό θα ήταν να κάνεις και μιά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. 

 

Αργεί λίγο να μπει την πρώτη φορά, μην φοβηθείς και το σβήσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παιζει netflix με ελληνικους υποτιτλους ΑΛΛΑ σε SD αναλυση, οποτε αν το εχεις σε μεγαλη τηλεοραση ... δε λεει.

Επισης δε λεει το 1/8 σε ram/rom. Ram ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...