Προς το περιεχόμενο

Συσκευες ( tvbox - tablets κλπ ) που παιζουν απροβληματιστα Netflix


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 805
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά τα τελευταία μοντέλα. Όχι αυτά που έχουν στοκ αλλά των τελευταίων ετών παραγωγής των εργοστασίων.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω όσο το δυνατόν φτηνή και plug'n'play λύση που να μου δίνει netflix σε 1080 και έξοδο ήχου για να συνδέσω ηχεία 2.1 (καθώς η lg δεν έχει καμία έξοδο ήχου).

Για παράδειγμα, το Rokus ή το Amazon stick με ενθουσιάζουν με την απλότητα τους, αλλά δεν έχουν έξοδο ήχου, απ'ότι βλέπω.

Είναι μονόδρομος το tv box και αν ναι, ποιο είναι το πιο φτηνό που να μην θέλει μοντιφιές ή custom roms για να παίξει σωστά 1080;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2018 στις 1:23 ΜΜ, mr.Vox είπε

Για ον ήχο μπορείς να χρησιμοποιήσεις την έξοδο ακουστικών της τηλεόρασης.

Δεν έχει καμία έξοδο ήχου το συγκεκριμένο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Αν έχει scart παίζει κάποιες ακίδες να δίνουν έξοδο ήχου.

ενδιαφέρουσα ιδέα, το ψάχνω εδώ και κάποια ώρα σε ebay, αλλά η επόμενη απορία μου είναι η εξής:

αν συνδέσω scart, δεν θα δώσει όλο το σήμα εκεί η τηλεόραση;
Στις ρυθμίσεις της δεν έχει κάπου να επιλέγεις τον ήχο να φύγει από το scart.
Δεν θα δώσει και εικόνα και ήχο στο scart;
Επίσης, βρήκα διάφορα θέματα στο avclub.com που λένε ότι θέλει προενίσχυση ο ήχος και εγώ έχω ένα ταπεινό 2.1 σετ.

Επιμένω να καταλάβω, μην σκάω τσάμπα τάληρο για ένα καλώδιο που αν δεν κάνει, μετά θα είναι άχρηστο και δεν θα έχει καμία εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πάρεις έναν ανταπτορα scart σε rca ο οποίος θα βγάζει ένα καλώδιο για το σήμα βίντεο και δύο καλώδια για τον ήχο. Αντίστοιχα και για είσοδο αλλά δεν σε ενδιαφέρει αυτό.

Από τα εκεί καλώδια εξόδου ήχου θα πάρεις στέρεο ήχο. Κάτι καλύτερο δεν γίνεται. Ψάξε στο ebay ή και σε καταστήματα ηλεκτρονικών στην Ελλάδα. Το κόστος είναι μικρό. Είμαι σε κινητό τώρα και δεν μπορώ εύκολα να σου δώσω link.

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/c/699/metatropeis-adaptors.html?from=catspan&keyphrase=scart+σε+rca

ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΙΝ/ΟUT

dGs5teC.jpg

https://www.skroutz.gr/c/1964/kalodia_scart.html?from=catspan&keyphrase=scart+σε+rca

ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΙΝ/ΟUT

3BR3RsD.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2018 στις 11:46 ΠΜ, mr.Vox είπε

Θα πάρεις έναν ανταπτορα scart σε rca ο οποίος θα βγάζει ένα καλώδιο για το σήμα βίντεο και δύο καλώδια για τον ήχο. Αντίστοιχα και για είσοδο αλλά δεν σε ενδιαφέρει αυτό.

Από τα εκεί καλώδια εξόδου ήχου θα πάρεις στέρεο ήχο. Κάτι καλύτερο δεν γίνεται. Ψάξε στο ebay ή και σε καταστήματα ηλεκτρονικών στην Ελλάδα. Το κόστος είναι μικρό. Είμαι σε κινητό τώρα και δεν μπορώ εύκολα να σου δώσω link.

 

Στις 27/5/2018 στις 1:02 ΜΜ, villasg είπε

https://www.skroutz.gr/c/699/metatropeis-adaptors.html?from=catspan&keyphrase=scart+σε+rca

ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΙΝ/ΟUT

dGs5teC.jpg

https://www.skroutz.gr/c/1964/kalodia_scart.html?from=catspan&keyphrase=scart+σε+rca

ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΙΝ/ΟUT

3BR3RsD.jpg

είχατε δίκιο, δίνει μόνο ήχο με αυτή την μέθοδο και μετά από 6 χρόνια που έχω την τηλεόραση, κατάφερα να την συνδέσω με ηχεία.

Το πρόβλημα μου όμως τώρα, είναι ότι δεν μπορώ να αυξομειώσω την ένταση και τα ηχεία παίζουν σε πλήρη ένταση, κάτι που καταλαβαίνετε ότι δεν είναι και πολύ λειτουργικό.

Ψάχνω λοιπόν είτε καλώδιο με ενσωματωμένο ποτενσιόμετρο, ή να μου χαρίσουν προενισχυτή :)

Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια, αρκετά πειράτεψα το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα πρέπει να συνδέσεις ένα ζευγάρι ηχείων πχ υπολογιστών με ενίσχυση και τηλεχειρισμό   κάτι σαν και αυτό

αλλά οικονομικά πάει μακριά η βαλίτσα.

Αν είναι χωρίς τηλεχειρισμό θα πρέπει να αυξομειώνεις εσύ τον ήχο από το ποντεσιόμετρο των ηχείων. 

Μπορεί να βρεις κάτι φθηνότερο σε αυτή την περίπτωση. Δες εδώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα, παρηγγειλα το xiaomi mi box , διαβασα πολλα ποστ εδω μεσα αλλα δεν βλεπω απο θερμοκρασιες πως τα παει, θα χρειαστει καμια πατεντα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arma1 είπε

Καλησπερα στην παρεα, παρηγγειλα το xiaomi mi box , διαβασα πολλα ποστ εδω μεσα αλλα δεν βλεπω απο θερμοκρασιες πως τα παει, θα χρειαστει καμια πατεντα; 

 

Λογικά δεν θα χρειαστείς τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...