Προς το περιεχόμενο

Ζώντας χωρίς φίλους ή κοπέλα.


mikey93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η στιγμή που το τρολ κάνει το μοιραίο λάθος

 

Δεν τον βλέπω για troll, μια χαρά ειλικρινής μου φαίνεται και έχει και το γνώθι σε αυτόν. Δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε και ο τελευταίος στην κατάσταση αυτή. Υπάρχουν άτομα που απλά δεν μπορούν τις πολλές πολλές επαφές ειδικά δε αν θεωρούν ανούσια και ρηχή την ψιλή κουβέντα. Δεν είναι αυτό για όλους. Εχω κολλητό κολλητό φίλο που αν τον δεις θα πιστέψεις ότι πρόκειται για κλινική περίπτωση αντικοινωνικής συμπεριφοράς αλλά όχι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Υπάρχουν άτομα που απλά δεν μπορούν τις πολλές πολλές επαφές ειδικά δε αν θεωρούν ανούσια και ρηχή την ψιλή κουβέντα.

Και εγω ετσι ειμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει εδώ ο φίλος. Η λύση δεν είναι το πέσιμο στη γκόμενα στο φούρνο ή τα μαθήματα φωτογραφίας ξερωγω. Η λύση είναι να βρεθεί το αίτιο της κατάστασης. Άρα επίσκεψη σε ψυχολόγο ή/και ψυχίατρο είναι το επόμενο βήμα.

Και ποιο ειναι το αιτιο της καταστασης που χρειαζεται και επισκεψη σε ειδικο ?

 

Αφου το λεει ο ανθρωπος,οτι οι ενας φιλος του εφυγε εξωτερικο, με τον αλλον εχουν χαθει και οτι στην δουλεια του δεν υπαρχει δυνατοτητα για γνωριμιες.

 

Το κακο ειναι οτι θελει να το παρουσιασει σαν επιλογη του (του το προτειναν κιολας  :-D  ) .Δηλαδη οτι ειναι επιλογη  να μην εχει γκομενα αυτη τη στιγμη, οτι δεν τον καλυπτουν οι αλλοι σαν συνομιλητες κλπ.Αντι να ριξει κανα μπινελικι για την σκατοδουλεια που εχει, απο την αποψη συναναστροφων παντα.Οχι οτι θα εβγαιναν και πολλα  απο μια εργασιακη μικρογραφια κουτοπονηρης  κοινωνιας , αλλα ρεαλιστικα, ο εργασιακος χωρος ειναι στα τοπ απο αποψη γνωριμιων (ειδικα με το σλλο φυλο )

Τι να πει ο ειδικος ? Να ανακαλυψει τις κρυμμενες δυνατοτητες του ? Να πιασει την ζωη απο τα μαλλια ? Να πιασει την πετρα και να την στυψει ? Αυτα κανουν μονο για τα ted talks, να τα ακουνε απο κατω φιλελευθερα στελεχη επιχειρσεων και να χειροκροτανε για το motivation  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες δραστηριότητες που έχουν επαφή με άτομα δεν μου κάνουν γιατί αντιπαθώ τα περισσότερα άτομα. 

 

Λογικο το βρισκω με τοσα ζωαδια/γιδια που κυκλοφορουν, αλλα δε μπορει ολο και καποιον/καποια θα βρεις να ταιριαξεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δε χρειάζονται πολλοί φίλοι για να σαι χαρούμενος. Εγώ είχα ας πουμε φίλους στο σχολείο που καναμε παρεα, λέγαμε αυτά που μας απασχολούσανε και με κάλυπταν και ολα οκ. Αλλα ένας είναι αυτός που νιώθω σαν αδερφό μου και νιώθω τέτοια οκειότητα μαζί του που δε με νοιάζει τίποτα. Το λεω με την εννοια οτι δε φοβαμαι μη με παρεξηγησει ουτε του κρυβω κατι που σκεφτομαι η νιωθω.  Ακομα και για πραγματα πολυ προσωπικα θα του τα πω. Και τον εμπιστευομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιο ειναι το αιτιο της καταστασης που χρειαζεται και επισκεψη σε ειδικο ?

 

 

 

Κανένα σύμπτωμα, σωστά τα λες. ¨Ασχετο είναι οτι είναι κοινωνικά αποκομμένος, άσχετο οτι δεν κοιμάται και αφιερώνει τον ελεύθερο χρόνο του σε videogames/μοναχικές δραστηριότητες, και κυρίως είναι άσχετο οτι δεν του αρέσουν όλα τα παραπάνω και κάνει ποστ στο ινσομνια για να βρει έναν τρόπο να τα αλλάξει..

 

Ts, το μόνο λάθος που θα μπορούσες να κάνεις - και ευτυχώς δεν το κάνεις - είναι να εκλάβεις αυτή τη ζωή ως κάτι το δεδομένο και σύνηθες. Δεν είναι έτσι η ζωή και είναι στο χέρι σου να την βελτιώσεις. Απευθύνσου σε έναν Ψυχίατρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα σύμπτωμα, σωστά τα λες. ¨Ασχετο είναι οτι είναι κοινωνικά αποκομμένος, άσχετο οτι δεν κοιμάται και αφιερώνει τον ελεύθερο χρόνο του σε videogames/μοναχικές δραστηριότητες, και κυρίως είναι άσχετο οτι δεν του αρέσουν όλα τα παραπάνω και κάνει ποστ στο ινσομνια για να βρει έναν τρόπο να τα αλλάξει..

 

Αν ειναι να τρεχει καποιος σε ψυχιατρο καθε φορα που νιωθει μονος επειδη μεταναστευσε, παντρευτηκε ο κολλητος του , επειδη στην δουλεια βλεπει τον υπολογιστη η επειδη σκυλοβαριεται γενικως...Μπορει και να παει βεβαια, αμερικλανιες βεβαια αλλα οπως το βλεπει ο καθενας. :-D

 

Και στο κατω κατω γιατι να πει αυτος και να μην παμε εμεις που σερφαραμε τοσες ωρες σερι  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να τρεχει καποιος σε ψυχιατρο καθε φορα που νιωθει μονος επειδη μεταναστευσε, παντρευτηκε ο κολλητος του , επειδη στην δουλεια βλεπει τον υπολογιστη η επειδη σκυλοβαριεται γενικως...Μπορει και να παει βεβαια, αμερικλανιες βεβαια αλλα οπως το βλεπει ο καθενας. :-D

 

Και στο κατω κατω γιατι να πει αυτος και να μην παμε εμεις που σερφαραμε τοσες ωρες σερι :lol:

Δεν έχει κάνει κανένα φίλο τα τελευταία χρόνια, δεν ενδιαφέρεται να γνωρίσει νέα άτομα, αντιπαθεί τους συναδέλφους (όλους), τελευταία σχέση πριν 4 χρόνια, ενώ όπως λέει είναι εμφανίσιμος και με αξιοπρεπή δουλειά. Εγώ βλέπω ένα μοτίβο μη φυσιολογικό. Η λύση δεν είναι το τζυμ, τα μαθήματα κεραμικής και τα μπουρδελα, έλεος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κάνει κανένα φίλο τα τελευταία χρόνια, δεν ενδιαφέρεται να γνωρίσει νέα άτομα, αντιπαθεί τους συναδέλφους (όλους), τελευταία σχέση πριν 4 χρόνια, ενώ όπως λέει είναι εμφανίσιμος και με αξιοπρεπή δουλειά. Εγώ βλέπω ένα μοτίβο μη φυσιολογικό. Η λύση δεν είναι το τζυμ, τα μαθήματα κεραμικής και τα μπουρδελα, έλεος.

Η δικη μου <λυση> ειναι το speed dating για ανθρωπους που για διαφορους λογους (χαρακτηρα, ελευθερου χρονου, καριερας , διαζυγιου ) δυσκολευονται οσο αφορα τις σχεσεις.

 

Η δικια σου λυση ποια ειναι ? Η προσωπικη συμβουλευτικη και τυχον φαρμακευτικη αγωγη ? 

 

Ελεος λεω και εγω.

ΤΙ ψαχνεις  ? Κανα τρομερο βαθυτερο αιτιο ? Ποσου; κολλητους εχει ο μεσος ανθρωπος ? Mε ποσους συναδελφους νομιζεις οτι κανει παρεα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προτείνω καμία λύση. Λέω ότι ίσως να υπάρχει κάποιο βαθύτερο αίτιο (κατάθλιψη; διαταραχή προσωπικότητας; άλλο; ) και καλό θα ήταν να κάνει μια εκτίμηση ένας ειδικός. Γιατί σου είναι τόσο δύσκολο να το δεχτείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιο ειναι το αιτιο της καταστασης που χρειαζεται και επισκεψη σε ειδικο ?

 

Το τελευταίο καιρό έχω απίστευτες δυσκολίες στον ύπνο σε βαθμό να υπάρχουν περίοδοι που δεν κοιμάμαι για 2 μέρες συνεχόμενα. Έχω αρχίσει να μην την παλεύω καθόλου. Χτυπάει το ξυπνητήρι μου το πρωί και σκέφτομαι ποιος ο λόγος να σηκωθώ; Ποιος με περιμένει ή σε ποιον θα λείψω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...