Προς το περιεχόμενο

ψιλικατζίδικα - περίπτερα +0,30 λεπτά για κάρτες


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν εμφανίστηκε και στις περιοχές σας, αλλά ακούω για απαιτήσεις +0,30 λεπτών σε πελάτες, από περιπτεριούχους κλπ όταν αγοράζουν κάρτες για κινητά ή ακόμα και paysafe και η αγορά γίνεται μέσω pos.

 

Δεν έχουν κέρδος από αυτά; Αν όχι, γιατί δεν τα βγάζουν εκτός καταλόγου τους και να τελειώνει το παραμύθι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 319
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αν εμφανίστηκε και στις περιοχές σας, αλλά ακούω για απαιτήσεις +0,30 λεπτών σε πελάτες, από περιπτεριούχους κλπ όταν αγοράζουν κάρτες για κινητά ή ακόμα και paysafe και η αγορά γίνεται μέσω pos.

 

Δεν έχουν κέρδος από αυτά; Αν όχι, γιατί δεν τα βγάζουν εκτός καταλόγου τους και να τελειώνει το παραμύθι;

 

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω ως προς το θέμα κέρδους.

Ως προς το υπογραμμισμένο όμως ο λόγος που προφανώς συνεχίζουν να τα έχουν είναι προκειμένου να μπεις στο μαγαζί μήπως και....(καμιά σοκολάτα, κάνα αναψυκτικό, κλπ ;) )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα τσιγαρα εχουν μηδαμινο κερδος, ο περιοδικος τυπος και οι εφημεριδες πεθαναν τα π@π@ρια θα πουλανε για να ζησουν φιλε.

35% κερδος δουλευουν τα περιπτερα. Τουλαχιστον αυτο στη γειτονια μου (ο οποιος προσφατα ανοιξε και μινι μαρκετ σε αλλο σημειο). Αμα δεν εβγαζαν θα εκλειναν το ενα πισω απο το αλλο.

 

Στο θεμα, ο συγκεκριμενος δεν δεχεται να μου δωσει καρτα αν παω να πληρωσω με καρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε ηταν 7%....μετα 5%....μετα 3%....τωρα το εχουν κανει 1.5% με ολους τους φορους....τα τσιγαρα το ιδιο στο 3%..... τι να κανει ο ψιλικατζης πια που καθετε απο το πρωι ως το βραδυ και δεν μπορει να βγαλει μεροκαματο???


35% κερδος δουλευουν τα περιπτερα. Τουλαχιστον αυτο στη γειτονια μου (ο οποιος προσφατα ανοιξε και μινι μαρκετ σε αλλο σημειο). Αμα δεν εβγαζαν θα εκλειναν το ενα πισω απο το αλλο.

Στο θεμα, ο συγκεκριμενος δεν δεχεται να μου δωσει καρτα αν παω να πληρωσω με καρτα.

ο συγκεκριμενος που δεν δεχετε αν πληρωσεις με καρτα καλα θα κανεις να τον μαυρισεις!!!! να πας σε κανενα φτωχαδακι ψιλικατζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σε καταλάβω οσο θέλει πουλάει. Αν δεν σ αρέσει φεύγεις. Γιατί κάνετε τη ζωη σας δύσκολη μερικοί.

 

Έχει δικαίωμα να πουλήσει την κάρτα των 10 ευρώ με κέρδος;

 

ο συγκεκριμενος που δεν δεχετε αν πληρωσεις με καρτα καλα θα κανεις να τον μαυρισεις!!!! να πας σε κανενα φτωχαδακι ψιλικατζι.

 

Τείνει να γίνει ο κανόνας φίλε, γι' αυτό το άνοιξα κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κέρδη απο κάρτες και τσιγάρα ειναι αστεία. Καλώς κάνουν και βάζουν το κέρδος τους πανω. Δεν δουλευουν για την ψυχη της μανας σας.

 

Στα της αποδοχής συναλλαγης με POS, αφου το λέει ο νομος... ειναι δυστηχως υποχρεωτικό... πλην ομως καλά θα κάνουν να ζητάνε εξτρα χρέωση γιατι πολυ απλά ζητάτε εναν τροπο συναλλαγης που εχει κόστος, και το κόστος πρεπει να βαρυνει τον πελάτη που το ζητά (και οχι ολους τους πελατες ανεξαιρετως).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι ξερω, το κερδος απο τις καρτες ειναι πολυ μικρο, σχεδον μηδαμινο, εφοσον πλεον ανανεωνεις online αμεσα και τελος.

Οταν λοιπον σε αυτο το μικρο/μηδαμινο κερδος, εσυ πας να πληρωσεις με καρτα, και αυτος πληρωσει προμηθεια 2% στην τραπεζα (αρα €0,20) ε θα μπει και μεσα. Οποτε λογικη η ζητηση των €0,30.

(Μην ξεχνας και καταναλωση ρευματος μηχανηματος-ακομα και ειναι αμελητεα, την ταινια που χρειαζεται το POS, κλπ)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν μπορώ να σε καταλάβω οσο θέλει πουλάει. Αν δεν σ αρέσει φεύγεις. Γιατί κάνετε τη ζωη σας δύσκολη μερικοί.

Οποτε λογικη η ζητηση των €0,30.

Προφανώς όσο θέλει πουλάει, αλλά απαγορεύεται να έχει διαφορετική τιμή για κάρτα από αυτή των μετρητών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγάζουν σχεδόν τίποτα από αυτά, οπότε με κάρτα μπαίνουν και μέσα! Λογικό είναι να μη θέλει να πληρωθεί με κάρτα. Γενικά εντάξει, κάρτα σε περίπτερο - ψιλικατζίδικο εγώ δεν θα έδινα.

 

Ειδικά για κάρτες κινητής όπως αναφέρθηκε υπάρχει και το Online και είναι και καλύτερα γιατί συνήθως δίνουν και κάποια bonus αν ανανεώνεις online.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά "δεν έχουν δικαίωμα" να κάνουν αλλά γίνονται.

πχ

Άνοιγμα πολυσυσκευασιών και πώληση κομμάτι-κομμάτι (περίπτερα-ψιλικατζίδικα).

Πώληση ζαρζαβατικών, αυγών και εσπεριδοειδών (ψιλικατζίδικα).

Πώληση μπουκάλων πετρογκάζ (ψιλικατζίδικα).

κλπ

Τί θέλω να πω με τα παραπάνω; Τίποτα δεν λειτουργεί και φυσικά δεν αναφέρομαι μόνο στον συγκεκριμένο τομέα.

Παρέμβαση ρυθμιστικών υπηρεσιών (ακόμα και σν αυτό που γίνεται να εμπίπτει σε κάποιο νόμο ή εγκύκλιο) μην περιμένετε.

Συνεπως, εφόσον κάτι δεν μας αρέσει, απλά "τιμωρούμε" την συγκεκριμένη πρακτική....πηγαίνοντας αλλού (ιδανικά μετά από σχετική συζήτηση με τον καταστηματάρχη για να πιάσει το μήνυμα)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε δεν μπορώ άλλο με τόσο τραγικό κόσμο... είχατε ποτέ μαγαζι δικός και να μην δουλεύετε μεροκάματο ( βρέξει χιονίσει θα πάρεις τα λεφτά αν έχεις σωστό αφεντικό ).... Όταν έχεις μαγαζι είσαι η π@$!!να και έρχονται η νταβατζήδες και άρμεγουν.. και έρχεται το κράτος και αποφασίζει να μου βάλει αλλο έναν μέτοχο στα κέρδη (χωρίς να με ρωτήσει ) με 2% την τράπεζα... και μου μιλάς για κάρτες που το κέρδος του περιπτερά είναι 3% και θες να πληρώσεις με κάρτα τσάμπα!!! Ε όχι ρε φίλε αν θες κάρτα να τα πληρώσεις ..!! δεν θα κάθετε αυτος εκεί όλη μέρα για να κάνει εσένα μάγκα...!! Έλεος πια!!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...