Προς το περιεχόμενο

ψιλικατζίδικα - περίπτερα +0,30 λεπτά για κάρτες


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με τον AristidisZ, δεν μου φαίνεται λογικό να βγαίνει κάποιος από το σπίτι χωρίς έστω λίγα μετρητά.

(Επίσης δεν μου φαίνεται λογικό να πληρώνω ένα καφέ ή μισό κιλό ψωμί με κάρτα, αλλά αυτό είναι όπως το βλέπει κανείς).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 319
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Θεούλης είσαι εσύ που πας χωρίς 1 ευρώ στην τσέπη χαλαρός παντού και πάντα χωρίς να υπολογίζεις το πιο απλό απροσδόκητο, π.χ. μια διακοπή ρεύματος αλλά ΟΚ, δικαίωμά σου στην τελική :)

Y.Γ. αν είσαι σε καφετέρια και πέσει το ρεύμα ενώ έχεις πιει την φραπεδιά σου για πες, μας τι θα κάνεις ; 

Θα περιμένεις πότε θα δεήσει η ΔΕΗ ή θα κάνεις φασαρία για να σε κεράσουν τον καφέ ούτως ώστε να φύγεις

Σε ολη την Ευρωπη τι κανουν δηλαδή?

Φυσικα θα περιμενω συν ότι δεν μπορει να πεσει το ρευμα σε ολη την αθηνα και να μην βρισκω ένα ΑΤΜ σε μια ακτινα 2-3 χιλιομετρων...Στο κατω κατω όπως ειπα 2-3 ευρο θα εχω πανω μου όπως ειπα και πιο πανω. Όμως μεχρι εκει. Αντε ένα 5ευρο...Τα 10 που συζητάμε για καρτα δεν θα τα εχω σιγουρα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

@mastoras007

Για τώρα μιλάμε,όχι πριν 20 χρόνια.Οι πάροχοι έκαναν φραγή στους 6μήνες και το μείωσαν στους 3.Δεν μου απάντησες όμως,έχεις μείνει χωρίς 1€;

Χαίρω πολύ.

Τωρα εχω καρτοπρόγραμμα.

Πραγματικά ομος εχω εκπλαγεί με το τρολάρισμα που πευτει εδω πέρα..οι μισοι τα εχουν βάλει με τους περιπτεράδες και οι αλοι μισοι οχι, τι να πώ ρε παιδια υπαρχουν 10000000000 αλλα πραγματα και προβλήματα και εσχροκέρδιες σε ποσα πραγματα και πηγατε να βρειτε γιατί οι περιπτεραδες να παρουν 0,30€ παραπάνω ξεκινατε απο αυτο και εχει παει σε αλο επιπεδο η κουβεντα...γιατι να πληρωσω τα φασολάκια παραπάνω και οτι ναναι πραγματικά..ειναι δυνατόν να υπαρχουν τοσοι ανθρωποι που ασχολουντε με το 30λεπτο του περιπτερα και λένε εγω δεν ξανα πάω σε περιπτερα...οτι να ναι..ο άλος λέει δεν ξανα πατώ το πόδι μου οπου δεν εχει POS ναι ρε φίλε μην ξανα πάς  καλό θα κάνεις  στο μαγαζι να μην ξανα πάς... Πραγματικα σου εχομαι να κάνεις μαγαζί και να δουλευεις απο το πρωι μέχρι το βράδυ κάθε μέρα και να ερθω εγώ μια μέρα και να σου κάνω μανουρα επιδή δεν εχεις POS γιατι ξεβλάχεψα διαβάζονμτας περιοδικά του κοστόπουλου και δέν μπορώ να ζήσω χωρίς POS εγώ που μέχρι πρίν 6-7 μήνες δέν ηξερα τι ειναι η κάρτα ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΠΑΩ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ POS Ελεος πραγματικά...Απο την μια δεν μπορείς να μην εχει ό άλλος POS εισαι κλασάτος δηλαδή και απο την άλλη μας παραπονιέσε για το 30 λεπτο που σου κραταει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο το να λεει ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του καλο ειναι να ησασταν λιγο πιο προσεχτικοι...Το αν εγω μπορω να βγαζω μετρητα η οχι ειναι δικο μου θεμα και κανενος αλλου.Για να μην πω οτι ειμαστε σε περιοδο cc και να ενα 10αρικο εκει να ενα 20αρικο εδω να ψωμι,γαλα,καφε καθε μερα κτλπ κτλπ παει...Μην κοιτατε τωρα που χαλαρωσαν τα cc.

Η μηπως το οτι το POS μπηκε στην ζωη μας προσφατα παει να παει οτι θα κανουμε 100 χρονια να το εφαρμοσουμε? Η θα το εφαρμοσουμε σαν τον αντικαπνιστικο και αυτον?

Οσο για το οτι παραπονιεσαι για τα 30λεπτα του θεματος με τους περιπτεραδες το μονο που θα πω ειναι κοιτα τον τιτλο του θεματος  αν διαβασες αυτο που γραφω θα εχεις διαβασει και τον τιτλο ηδη και θα εχεις καταλαβει οτι το θεμα φτιαχτηκε για αυτον τον λογο...

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/23/2017 στις 4:51 ΜΜ, Panikas13 είπε

Μα είναι και κάτι ξεφτίλες που πάνε να πάρουν 1.20 πράγμα και θέλουν να πληρώσουν με κάρτα.

Εκεί ναι ας του δώσει ακυρο (παρότι είναι παράνομο) .

σωστο αυτο που λες δε λεω. 

αλλα απο τη πλευρα μου σαν φοιτητης ειναι απειρες οι φορες που μ χουν ξεμεινει 1-2-3 ευρω μεσα στη καρτα 

και τιποτα στο ψυγειο (φοιτητες τερμα ;p) και πρεπει καπως να ψωνισω να φαω παντα προτημαω βεβαια να παω σε σουπερ μαρκετ οπως γαλαξιας κλπ. που ειναι μεγαλο καταστηματα και στα .. μου για τ αν πληρωνουν τραπεζες για pos Κλπ.

αλλα εχουν τυχει και αλλες τοσες φορες ομως που ειναι κυριακη ή σαββατο περασμενες 8 και δεν υπαρχει υπνος χωρις φαγητο...

τοτε θα αναγκαστεις να πας στο ψιλικατζιδικο της γειτονιας με χαμηλο βλεμα και να πληρωσεις με καρτα....(ξερω υπαρχει το e-food αλλα δεν φτανουν παντα για παραγγελια )

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Darkito μου αρεσει που ψαχνεις να δωσεις και παραδειγματα...τα πραγματα ειναι απλα αμα θελουμε να το φτασουμε στα ακρα. Μπορω να το κανω?Ειμαι νομιμος? ΝΑΙ αρα τελειωνει το θεμα εδω...και για κουλουρι 0,50. Θα μου απαγορεψει να πληρωσω το καταστημα? Χωρια την μανουρα που κανω αν θελω,δεν ξαναπαω εκει και τελειωνει το θεμα. Η που θα τελειωσουν οι φουρνοι και τα περιπτερα και θα πηγαινω μονο σε σουπερ μαρκετ η που θα βρω καποιον που δεν θεωρει παραλογο να πληρωνω με καρτα τα παντα. Οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα δεν ενδιαφερει κανεναν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Οσο για το οτι παραπονιεσαι για τα 30λεπτα του θεματος με τους περιπτεραδες το μονο που θα πω ειναι κοιτα τον τιτλο του θεματος  αν διαβασες αυτο που γραφω θα εχεις διαβασει και τον τιτλο ηδη και θα εχεις καταλαβει οτι το θεμα φτιαχτηκε για αυτον τον λογο...

Αλέξανδρε,θα χρησιμοποιήσω αυτό το κομμάτι απλά για να επισημάνω ότι για πολλοστή φορά το θέμα έχει εκτροχιαστεί στην χρήση POS από τα περίπτερα.Ο τίτλος του θέματος είναι σωστός αλλά ασαφής(σωστά δεν αναφέρει POS,αλλά δεν διευκρινίζει οτι "κάρτες" εννοεί κινητής τηλεφωνίας ) και το πρώτο ποστ ναι μεν διευκρινίζει τις κάρτες αλλά μετά πετάει και ένα POS και τα κάνει αχταρμά

Το έχει αναφέρει και ο Τhresh και 1-2 άλλοι παλιότερα στην πορεία του θέματος,αλλά σε ελάχιστους αποτυπώθηκε και "μαλώνετε" για λάθος θέματα.Η έξτρα χρέωση των 0,30-0,50 ή όσο θέλει τεσπα , αφορά μόνο αγορά καρτών κινητής-paysafe κτλ.,όχι γενικά προιόντα.Ταυτόχρονα δεν συνδυάζεται με την πληρωμή μέσω POS ,είναι ανεξάρτητη του τρόπου πληρωμής. Μόνο αυτός ο συνδυασμός είναι ο σωστός και νόμιμος και μόνο γι αυτόν -θα έπρεπε να- συζητάει το τόπικ

Οπότε όσοι φωνάζετε γιατί πολλά περίπτερα δεν έχουν POS,και να είχαν, θα πληρώνατε την προμήθεια αν αγοράζατε κάρτα ομιλίας - ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ

Όσοι φωνάζετε "να έχετε λίγα μετρητά πάνω σας" ,και με τα μετρητά θα πληρώνατε την προμήθεια αν αγοράζατε κάρτα ομιλίας - ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ

Συντονιστείτε λίγο γιατί από τις ασάφειες και τις παρανοήσεις ,δεν είναι λίγοι στο τόπικ που έχουν καταλάβει "Οι περιπτεράδες χρεώνουν έξτρα για πληρωμή μέσω POS γενικά" . Το οποίο ναι μεν υπάρχει σε κάποιο βαθμό ως φαινόμενο απότι έχω παρατηρήσει αλλά πρώτον αυτό είναι παράνομο και δεύτερον δεν αφορά τη συζήτηση εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ο μισθωτός έχει μπει σε ένα κακό τρυπάκι και δεν καταλαβαινει οτί υπάρχει δράση και αντίδραση η έξτρα χρεώσεις θα υπάρχουν πάντα ειδικά σε μαγαζιά με πολύ μικρό ποσοστό κέρδους όπως Περίπτερα, Ψιλικά, Φούρνει, Πρατήρια ΟΠΑΠ κτλ.

Επειδή είμστε και εμείς άνθρωποι ας βάλουμε τον άνθρωπο πρώτα και μετά την όποια ευκολία.

Η χρήση της κάρτας κάποια στιγμή θα εξορθολογίσει την φορολογική πολιτική της χώρας καθώς θα ξέρουμε πραγματικά ο καθένας τι βγάζει και τι κρύβει. Βραχυπρόθεσμα κυνηγούν τους ελεύθερους επαγγελματίες, μακροπρόθεσμα όμως θα τους πιάσουν όλους ακόμα και τους μισθωτούς και τους δημόσιους. Δεν θα υπάρχει αφορολόγητο για οποιονδήποτε εργάζεται και θα πληρώνουν φόρους μέχρι και οι λαμβάνωντες 500 ευρώ.

Οι δυό πλευρές πρέπει να καταλάβουν την άλλοι και ειδικά του περίπτερα που τα ξέρω σχεδόν άψογα θα πρέπει να απεμπλακούν από τους κράχτες τα επόμενα χρόνια και να μπουν προιόντα με κέρδος και εύκολα στην πώληση. Οι κάρτες και τα περιοδικά και τα εισιτήρια είναι σε ελεύθερη πτώση και είναι πολύ κακή μακροπρόθεσμη επιλογή μόνο τα τσιγάρα κρατούν δυνατά και αξίζουν την ταλαιπωρία. Ένα παζλ για δύσκολους λύτες. Έγω θα πρότεινα είτε μίνι κάβα, είτε μίνι είδη καπνιστού, είτε τουριστικά είδη/είδη δώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pedrojay είπε

Συντονιστείτε λίγο γιατί από τις ασάφειες και τις παρανοήσεις ,δεν είναι λίγοι στο τόπικ που έχουν καταλάβει "Οι περιπτεράδες χρεώνουν έξτρα για πληρωμή μέσω POS γενικά" . Το οποίο ναι μεν υπάρχει σε κάποιο βαθμό ως φαινόμενο απότι έχω παρατηρήσει αλλά πρώτον αυτό είναι παράνομο και δεύτερον δεν αφορά τη συζήτηση εδώ.

εγω τα εχω σαν 2 ξεχωριστα θεματα στο κεφαλι μου γιατι ημουν απο την αρχη του θεματος και το παρακολουθουσα. Ωστοσο εκτρεπομαι και εγω και ξεχνιεμαι και επειδη πολλοι γραφουν για το POS μπερδευομαι και γραφω και εγω και εκτροχιαζεται η συζητηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Σε ολη την Ευρωπη τι κανουν δηλαδή?

 

Έχεις πάει στην Ευρώπη ή το λες έτσι για πλάκα ; 

Γιατί από προσωπική εμπειρία έχω να σου πω ότι σε αρκετές (βορειοευρωπαϊκές) χώρες χρησιμοποιούν περισσότερο μετρητά από ότι εμείς....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

@Darkito μου αρεσει που ψαχνεις να δωσεις και παραδειγματα...τα πραγματα ειναι απλα αμα θελουμε να το φτασουμε στα ακρα. Μπορω να το κανω?Ειμαι νομιμος? ΝΑΙ αρα τελειωνει το θεμα εδω...και για κουλουρι 0,50. Θα μου απαγορεψει να πληρωσω το καταστημα? Χωρια την μανουρα που κανω αν θελω,δεν ξαναπαω εκει και τελειωνει το θεμα. Η που θα τελειωσουν οι φουρνοι και τα περιπτερα και θα πηγαινω μονο σε σουπερ μαρκετ η που θα βρω καποιον που δεν θεωρει παραλογο να πληρωνω με καρτα τα παντα. Οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα δεν ενδιαφερει κανεναν.

Εδώ είσαι 100% λάθος. Τα περίπτερα/ψιλικατζίδικα δεν είναι υποχρεωμένα(τουλάχιστον όχι ακόμα) να δέχονται πληρωμές με κάρτες, αν απαιτήσεις να πληρώσεις σε αυτά με κάρτα ή και το να κάνεις μανούρα είναι παραλογισμός.

Από κει και πέρα, όπως σωστά είπες και εσύ, αν δεν θες δεν πηγαίνεις ξανά εκεί και τελειώνει το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, zio10 είπε

Συμφωνώ με τον AristidisZ, δεν μου φαίνεται λογικό να βγαίνει κάποιος από το σπίτι χωρίς έστω λίγα μετρητά.

(Επίσης δεν μου φαίνεται λογικό να πληρώνω ένα καφέ ή μισό κιλό ψωμί με κάρτα, αλλά αυτό είναι όπως το βλέπει κανείς).

όλα είναι υποκειμενικά , πχ εγώ οι δουλείες που έχω κάνει πάντα πληρωνόμουν στο χέρι , τώρα έτυχε να  πληρώνομαι κάθε μηνά στην κάρτα   (βλ ταμείο ανεργίας.) 

τώρα βγάζω κάθε μηνά σχεδόν το 60 -70 % του μισθού μου   σε μετρητά , και ψωνίζω για  όλα τα βασικά του μηνά   τσιγάρα , σουπερ μαρκετ κτλπ 

το 30% είναι για μένα ο κουμπάρας μου , για να μην ξεμένω τον μηνά..   δεν θα παρω 2 λεωφορια για να βρω ατμ , η ακομη χειροτερα εαν εχω  19.99ευρω  στην καρτα , δεν θα  παω στην τράπεζα να κάνω ανάληψη  

επίσης θεωρώ καλύτερο να πληρώνεις μικροποσά  1 2 3 4  ευρώ με κάρτα πάρα 100 ευρώ με κάρτα , η προμήθεια  σε μικρά ποσά είναι ανυπαρχτη 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι ασήμαντο να συζητάμε για 30 λεπτά, ενώ δεν μας πειράζει το γεγονός ότι από τα 10 ευρώ κάρτα αφαιρείται για φόρους μεγαλύτερο ποσό. Για τα 30 λεπτά, το ψιλικατζίδικο χτυπάει ταμειακή, άρα μιλάμε για μια νόμιμη συναλλαγή. Δεν βρίσκω καμία βάση στο να περιμένουμε από μια επιχείρηση να μην έχει κέρδος από τις συναλλαγές της με πελάτες. Σε όποιον δεν αρέσει, μπορεί να πάει σε κατάστημα του εκάστοτε παρόχου κινητής και να μην χρεωθεί το επιπλέον κόστος. Από τη στιγμή που δεν πηγαίνει, επειδή τον διευκολύνει η παρουσία του ψιλικατζίδικου, είναι δική του επιλογή. Σχεδόν τα πάντα είναι ακριβότερα σε τέτοια μαγαζιά, γιατί λειτουργούν με τη λογική της λύσης ανάγκης. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

όλα είναι υποκειμενικά , πχ εγώ οι δουλείες που έχω κάνει πάντα πληρωνόμουν στο χέρι , τώρα έτυχε να  πληρώνομαι κάθε μηνά στην κάρτα   (βλ ταμείο ανεργίας.) 

τώρα βγάζω κάθε μηνά σχεδόν το 60 -70 % του μισθού μου   σε μετρητά , και ψωνίζω για  όλα τα βασικά του μηνά   τσιγάρα , σουπερ μαρκετ κτλπ 

το 30% είναι για μένα ο κουμπάρας μου , για να μην ξεμένω τον μηνά..   δεν θα παρω 2 λεωφορια για να βρω ατμ , η ακομη χειροτερα εαν εχω  19.99ευρω  στην καρτα , δεν θα  παω στην τράπεζα να κάνω ανάληψη  

επίσης θεωρώ καλύτερο να πληρώνεις μικροποσά  1 2 3 4  ευρώ με κάρτα πάρα 100 ευρώ με κάρτα , η προμήθεια  σε μικρά ποσά είναι ανυπαρχτη 

Συμφωνώ ναι. Εγώ αποφεύγω να πληρώνω καταρχάς μικρές επιχειρήσεις με κάρτα και σε δεύτερη φάση μικρά ποσά.  Επίσης αν ξέρω ότι κάποιος έχει θέματα με χρωστούμενα κλπ και αν πληρώσω με κάρτα δεν θα πάρει τίποτα.

 

Σχετικά με το θέμα, πριν λίγο είδα χαρτάκι σε περίπτερο ότι η αγορά καρτών επιβαρύνεται με 50 λεπτά φόρο παροχής υπηρεσιών. Ή κάπως έτσι.

Επεξ/σία από zio10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...