Προς το περιεχόμενο

ψιλικατζίδικα - περίπτερα +0,30 λεπτά για κάρτες


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 319
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν μπορέσεις να αντιληφθείς τη διαφορά μεταξύ του "οι κάρτες δεν έχουν φπα" και του "οι κάρτες για τον περιπτερά δεν έχουν φπα"(που και αυτό δεν είναι εντελώς σωστό, καλύτερα να έλεγες πως το φπα των καρτών δεν το αποδίδουν οι περιπτεράδες). τα ξαναλέμε.

Άντε γειά

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Joshua21 said:

Όταν μπορέσεις να αντιληφθείς τη διαφορά μεταξύ του "οι κάρτες δεν έχουν φπα" και του "οι κάρτες για τον περιπτερά δεν έχουν φπα"(που και αυτό δεν είναι εντελώς σωστό, καλύτερα να έλεγες πως το φπα των καρτών δεν το αποδίδουν οι περιπτεράδες). τα ξαναλέμε.

Άντε γειά

Οταν μπορεσεις να αντιληφθεις οτι οταν κανω REPLY σε ενα post αναφερομαι στο context του post το οποιο κανω reply, τα ξαναλεμε. Απαντησα στο παιδι που λεει οτι ο περιπτερας δεν κοβει αποδειξη στις καρτες για να γλυτωσει το Φ.Π.Α. Ειναι ξεκαθαρο λοιπον σε τι απευθυνομαι. Επισης for all intents and purposes, οι καρτες δεν εχουν Φ.Π.Α. Σε σενα κοστιζουν καθαρη αξια 10 ευρω οι καρτες, στον περιπτερα κοστιζουν καθαρη αξια 9.80 (or whatever), και το ιδιο και στα τσιγαρα. 

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, strawman είπε

Οταν μπορεσεις να αντιληφθεις οτι οταν κανω REPLY σε ενα post αναφερομαι στο context του post το οποιο κανω reply, τα ξαναλεμε. Απαντησα στο παιδι που λεει οτι ο περιπτερας δεν κοβει αποδειξη στις καρτες για να γλυτωσει το Φ.Π.Α. Ειναι ξεκαθαρο λοιπον σε τι απευθυνομαι. Επισης for all intents and purposes, οι καρτες δεν εχουν Φ.Π.Α. Σε σενα κοστιζουν καθαρη αξια 10 ευρω οι καρτες, στον περιπτερα κοστιζουν καθαρη αξια 9.80 (or whatever), και το ιδιο και στα τσιγαρα. 

επειδή εγω μάλλον είμαι αυτό το παιδί, να σημειώσω οτι δεν μιλούσα συγκεκριμένα για τις κάρτες και τα τσιγάρα που όντως δεν αποδίδει ο περιπτεράς ΦΠΑ αλλά γενικά για την χρήση των πιστωτικών καρτών, αφού η συζήτηση είχε γενικευτεί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν καταλαβαινω τους περιπτεραδες...δεν παραγουν τιποτα,δεν εχουν καμια νεα ιδεα,ισως βγαλουν λεφτα απο τον κοπο οσων παραγουν τα προιοντα και εφοσον υπαρχει ελευθερη αγορα γιατι δεν βαζουν στο περιπτερο μονο οσα προιοντα που τους αποφερουν ικανοποιητικο κερδος.Αυτο που θελω να πω ειναι απλο ...οπως εγω αλλαζω δουλεια καθε χρονο να αλλαζετε κι εσεις,αλλιως βρειτε νομιμους τροπους να αυξησετε το κερδος σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 3DJIN είπε

εγω δεν καταλαβαινω τους περιπτεραδες...δεν παραγουν τιποτα,δεν εχουν καμια νεα ιδεα,ισως βγαλουν λεφτα απο τον κοπο οσων παραγουν τα προιοντα και εφοσον υπαρχει ελευθερη αγορα γιατι δεν βαζουν στο περιπτερο μονο οσα προιοντα που τους αποφερουν ικανοποιητικο κερδος.Αυτο που θελω να πω ειναι απλο ...οπως εγω αλλαζω δουλεια καθε χρονο να αλλαζετε κι εσεις,αλλιως βρειτε νομιμους τροπους να αυξησετε το κερδος σας 

Πιστεύω ήδη το κάνουν αυτό πολλοί, π.χ με τα εισιτήρια του ΟΑΣΑ που είχανε ελάχιστο κέρδος, εδώ και τουλάχιστον 2 έτη δύσκολα έβρισκες περίπτερο να πουλάει. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 3DJIN είπε

εγω δεν καταλαβαινω τους περιπτεραδες...δεν παραγουν τιποτα,δεν εχουν καμια νεα ιδεα,ισως βγαλουν λεφτα απο τον κοπο οσων παραγουν τα προιοντα και εφοσον υπαρχει ελευθερη αγορα γιατι δεν βαζουν στο περιπτερο μονο οσα προιοντα που τους αποφερουν ικανοποιητικο κερδος.Αυτο που θελω να πω ειναι απλο ...οπως εγω αλλαζω δουλεια καθε χρονο να αλλαζετε κι εσεις,αλλιως βρειτε νομιμους τροπους να αυξησετε το κερδος σας 

Επειδή θέλουν να τραβήξουν τον πελάτη, αυτος που θα έρθει και θα πάρει μια καρτα, ενα πακέτο τσιγάρα, μια εφημερίδα (προϊόντα που έχουν ελάχιστο κέρδος) μπορεί και να πάρει μια σοκολάτα ή μια παιχνιδοσακουλα (προϊόντα που εχουν μεγάλο ποσοστό κέρδους) ή μια coca cola ή ενα μπουκαλάκι νερό (εκει να δεις ποσοστό κέρδους). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, 3DJIN είπε

εγω δεν καταλαβαινω τους περιπτεραδες...δεν παραγουν τιποτα,δεν εχουν καμια νεα ιδεα,ισως βγαλουν λεφτα απο τον κοπο οσων παραγουν τα προιοντα και εφοσον υπαρχει ελευθερη αγορα γιατι δεν βαζουν στο περιπτερο μονο οσα προιοντα που τους αποφερουν ικανοποιητικο κερδος.Αυτο που θελω να πω ειναι απλο ...οπως εγω αλλαζω δουλεια καθε χρονο να αλλαζετε κι εσεις,αλλιως βρειτε νομιμους τροπους να αυξησετε το κερδος σας 

Μα το να πουλάνε 10,30€ ή 10,50€ την κάρτα ανανέωσης αντί για 10€ που είναι η ονομαστική αξία της είναι νόμιμος τρόπος για να αυξήσουν το κέρδος τους...  Αρκεί βέβαια να μην ανακοινώνουν διαφορετική τιμή για πληρωμή με κάρτα από ότι με μετρητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μα το να πουλάνε 10,30€ ή 10,50€ την κάρτα ανανέωσης αντί για 10€ που είναι η ονομαστική αξία της είναι νόμιμος τρόπος για να αυξήσουν το κέρδος τους...  Αρκεί βέβαια να μην ανακοινώνουν διαφορετική τιμή για πληρωμή με κάρτα από ότι με μετρητά.

Παράνομο είναι. Πληρωμή με καρτα προφανώς και δεν μπορεί να σε κόψει απόδειξη για αυτά τα 50 λεπτά μέσω pos. Ενώ μετρητά θα γίνουν μαύρα. Μακριά από περίπτερα για κάρτες όλοι έχετε μια χρεωστικη δουλέψτε την μόνο κερδισμένοι θα βγείτε. 

Επεξ/σία από Heybro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Heybro είπε

Παράνομο είναι.

Προφανώς δεν έχεις διαβάσει τα προηγούμενα post, οι κάρτες κινητής τηλεφωνίας δεν υπόκεινται σε διατίμηση, συνεπώς ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει. Δες το πρώτο μήνυμα στη δεύτερη σελίδα, έχω παραθέσει σχετικό άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Προφανώς δεν έχεις διαβάσει τα προηγούμενα post, οι κάρτες κινητής τηλεφωνίας δεν υπόκεινται σε διατίμηση, συνεπώς ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει. Δες το πρώτο μήνυμα στη δεύτερη σελίδα, έχω παραθέσει σχετικό άρθρο.

Ναι δεν διάβασα τα προηγούμενα ποστ. Δηλαδή κάτι που γράφει πάνω 10 ευρω έχει το δικαίωμα ο άλλος να το πουλήσει 20? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Heybro είπε

Ναι δεν διάβασα τα προηγούμενα ποστ. Δηλαδή κάτι που γράφει πάνω 10 ευρω έχει το δικαίωμα ο άλλος να το πουλήσει 20? 

Το γενικεύεις...

Αν αυτό το κάτι είναι κάρτα κινητής τηλεφωνίας ναι, έχει δικαίωμα να το πουλάει 20 παρόλο που η ονομαστική αξία είναι 10, άλλο που δεν πρόκειται να πουλήσει ούτε μία.

Στα τσιγάρα όμως που είναι διατιμημένα δεν μπορεί να το κάνει αυτό, είναι παράνομο να ζητάει έστω και 4,81€ αν πάνω το πακέτο γράφει 4,80.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Το γενικεύεις...

Αν αυτό το κάτι είναι κάρτα κινητής τηλεφωνίας ναι, έχει δικαίωμα να το πουλάει 20 παρόλο που η ονομαστική αξία είναι 10, άλλο που δεν πρόκειται να πουλήσει ούτε μία.

Στα τσιγάρα όμως που είναι διατιμημένα δεν μπορεί να το κάνει αυτό, είναι παράνομο να ζητάει έστω και 4,81€ αν πάνω το πακέτο γράφει 4,80.

Κατάλαβα εφόσον υπάρχει νόμος. Οπότε ακόμα περισσότερο πρέπει να μάθει ο κόσμος να βάζει κάρτα με χρεωστικη ώστε να μην πετάει τα χρήματα του. Αλλά αντε να το μάθουν αυτοί των 50 και πάνω δεν πρόκειται ούτε σε 10 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να μαθουμε να βαζουμε καρτα μεσω ιντερνε. Εχω μια cu μονο για τις προσφορες που δινει, καθε 3 μηνες 5 ευρω, παντα απο το ιντερνετ μεσω paypal και ασε να ζητανε οσο θελουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Προσπαθησα να διαβασω το νημα μεχρι τη σελιδα 10 μπας και βγαλω ακρη αλλα δεν.... οποτε θα περιγραψω το εξης περιστατικο.

Βαζω συνηθως 10ευρω καρτα καθε μηνα σταθερα προς το τελος του μηνα. Μεχρι προχθες αγοραζα απο αθηνα την καρτα 10 ευρω. Παω χθες σε περιπτερο μινι μαρκετ στην Αναβυσσο,παιρνω καρτα κ αλλα μπιχλιμπιδια συνολικης αξιας 20 ευρω, ειχα μαλιστα 20ευρο πανω μου κ ελεγα ωραια το δινω οπως ειναι κιουρια και φευγω. Και μου λεει 20,5. Αναρωτηθηκα γιατι καο μου ειπε οτι εδω και 3 μηνες υπαρχει ειδικο τελος  50 λεπτων στις καρτες κινητης που εφαρμοζεται  και στην αθηνα! Εγω γιατι δεν το χω συναντησει ποτε? Σημειωτεον οτι εξαρχης πηγα να πληρωσω μετρητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...