Προς το περιεχόμενο

ψιλικατζίδικα - περίπτερα +0,30 λεπτά για κάρτες


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρι μου η Vodafone πουλάει της κάρτες τι κέρδος να βγάλει την κάρτα σου πουλάει δικά της ειναι τα λεφτα μεσα στο 10ευρο ειναι και το κέρδος τους και το ποσοστό που  παιρνει το εκάστοτε κατάστημα (φανταζομαι)  τρολάρεις?

Εγώ πιστέυω οτι πήγες μονο σε 1 και οτι δέν εψαξες καθόλου και κράζεις χωρίς λόγο τωρα..POS δεν ειναι υποχρεομένα τα περίπτερα να έχους πώς λές οτι κανένα δεν είχε?εκτός αν δεν τα πιάνει ο νομος 

Στις 2/12/2018 στις 2:14 ΜΜ, orck είπε

Πρεπει να μαθουμε να βαζουμε καρτα μεσω ιντερνε. Εχω μια cu μονο για τις προσφορες που δινει, καθε 3 μηνες 5 ευρω, παντα απο το ιντερνετ μεσω paypal και ασε να ζητανε οσο θελουν.

Ωραιος ο παιχτης γλύτοσες πόσα κάνα μισόευρο?ΑΧΑΧΑΧΑ 

βρηκα ποστ να περάσει η ωρα στη δουλεια 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 319
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Εγώ πιστέυω οτι πήγες μονο σε 1 και οτι δέν εψαξες καθόλου και κράζεις χωρίς λόγο τωρα..POS δεν ειναι υποχρεομένα τα περίπτερα να έχους πώς λές οτι κανένα δεν είχε?εκτός αν δεν τα πιάνει ο νομος 

Δεν μπορω να στο αποδειξω ετσι κ αλλιως αν θες το πιστευεις αν θες οχι...2ο παραδειγμα στην περιοχη μου. Γυρναω απο δουλεια 7 το απογευμα με αφηνει το λεωφορειο κανα 20λεπτο απο το σπιτι γιατι ειχα να παω καπου αλλου. Γυρνώντας θελω να παρω να πιω κατι δεν ειχα φραγκο πανω μου...Λεω οτι λαχει τωρα...1 ψιλικατζιδικο και 2 περιπτερα δεν ειχαν POS στην διαδρομη...Σε αποσταση μερικων τετραγωνων. 

Εγω σαν πελατης δεν με νοιαζει αν ειναι υποχρεωμένοι απο τον νομο. Με νοιαζει ομως οτι δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν και δεν θα ξαναπατησω το ποδι μου εκει. Για να μην ξαναπω για τις σχεδον διπλασιες τιμες σε πολλα ειδη. Οποτε θα κλεισουν να ξεβρωμισει λιγο ο τοπος. Και μετα θα λενε μα γιατι κλεισαμε κτλπ...Τοσο απλα κινειται η αγορα.  Η προσαρμοζεσαι η σε καταπινει ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα σου ειναι γενικό δεν σου φταίει το περίπτερό κράζεις χωρίς να ξέρεις, Λές το Pos να ειναι κάτι που το βάζεις και γεμίζουν οι λογαρισμοι λεφτα?Για να μην το έχουν τόσα περίπτερα κάτι θα σημένει.πριν 10 μήνες κανένας δεν ειχε pos Τωρα απο την μια μέρα στην επόμενη εσυ λές οτι δέν μπορέις χωρίς το POS και οτι δέν ξανα πάς εκει πέρα.

Το οτι πάς πελάτης σε ενα μαγαζί δέν σημένει οτι ο μαγαζάτορας-περιπτεράς θα σου κάνει και τσμκια..αν εσυ θές  POS  και δέν εχει και λές κιόλας ''εμένα δέν με νιάζει αν αυτο η αν εκείνο''  μην ξανα πάς καλο θα τους κάνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Heybro είπε

Ρε συ βγάζουν λεφτά από τη 10αρα. Δηλαδή να δίνουμε 11 και να μένουν 8.50 το θεωρείς λογικό? Προσωπικά βάζω μέσω ίντερνετ πάντα αλλά είναι παράλογη η χρέωση. 

Όπως είπαν και παραπάνω, η διαφορά μεταξύ της ονομαστικής τιμής των 10€ και των 8,93€ που μένουν καθαρά(και όχι 8,5 όπως έγραψες) δεν μένει στον περιπτερά. Η διαφορά αυτή είναι φόρος του κράτους, τέλος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας λέγεται, και επιβάλλεται στην τιμή της κάρτας προ ΦΠΑ. Το μικτό κέρδος του περιπτερά στις περισσότερες περιπτώσεις ανέρχεται στο 1,5% ήτοι 15 λεπτά του ευρώ(0,15€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όπως είπαν και παραπάνω, η διαφορά μεταξύ της ονομαστικής τιμής των 10€ και των 8,93€ που μένουν καθαρά(και όχι 8,5 όπως έγραψες) δεν μένει στον περιπτερά. Η διαφορά αυτή είναι φόρος του κράτους, τέλος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας λέγεται, και επιβάλλεται στην τιμή της κάρτας προ ΦΠΑ. Το μικτό κέρδος του περιπτερά στις περισσότερες περιπτώσεις ανέρχεται στο 1,5% ήτοι 15 λεπτά του ευρώ(0,15€).

Η wind τελευταία κρατάει ένα 30 λεπτο ακόμα και με κάρτα δεν ξέρω σε ποιον πάνε όμως. Εφόσον κόβουν απόδειξη για αυτά τα 50 λεπτά παραπάνω καλώς να τα δώσουν όλοι. Αν δεν κόβουν απόδειξη είναι παράνομοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Heybro είπε

Η wind τελευταία κρατάει ένα 30 λεπτο ακόμα και με κάρτα δεν ξέρω σε ποιον πάνε όμως. Εφόσον κόβουν απόδειξη για αυτά τα 50 λεπτά παραπάνω καλώς να τα δώσουν όλοι. Αν δεν κόβουν απόδειξη είναι παράνομοι. 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί έκανες παράθεση το δικό μου post μια και αυτά που έγραψες είναι εντελώς άσχετα με αυτά που έγραψα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί έκανες παράθεση το δικό μου post μια και αυτά που έγραψες είναι εντελώς άσχετα με αυτά που έγραψα εγώ.

Έγραψες ότι μένουν 8.93 και απλά είπα ότι στη wind εδώ και 1 μήνα κρατάνε το 30λεπτο. Και το δεύτερο που είπες ότι βγάζουν 15 λεπτά στα 10 ευρώ είπα να βάζουν το 30λεπτο παραπάνω αλλά να κόβουν απόδειξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ομολογώ οτι διάβασα όλα τα posts και μπερδεύτηκα γιατί οι απόψεις είναι διαφορετικές.
Εως τώρα έβαζα κάρτα 10€ απο ψιλικατζίδικο και ανανέωνα μέσω What's Up το πακέτο combo(7,5€)που δίνει λεπτά προς όλους και προς What's Up +το reload.
Απο τα 10€ το καθαρό ποσό νομίζω πως είναι 8.93.
1)Αν όντως ο ψιλικατζής-περιπτεράς βγάζει κέρδος 0.15€ στα 10€,αυτό το ποσό δεν επιβαρύνει τον αγοραστή σωστά;
2)Εφόσον οι φόροι κλπ είναι στάνταρ τότε το 0.15€ πως το παίρνει και σε ποιά περίπτωση;Οταν η αγορά γίνεται με Pos η χωρίς;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Heybro είπε

Έγραψες ότι μένουν 8.93 και απλά είπα ότι στη wind εδώ και 1 μήνα κρατάνε το 30λεπτο. Και το δεύτερο που είπες ότι βγάζουν 15 λεπτά στα 10 ευρώ είπα να βάζουν το 30λεπτο παραπάνω αλλά να κόβουν απόδειξη. 

Αυτά που έγραψα αφορούσαν το τι περιέχει η ονομαστική τιμή των 10€, όχι το τι ΔΕΝ περιέχει, για αυτό ήταν άστοχο να κάνεις quote τα δικά μου γραφόμενα μιλώντας για το 30λεπτο της wind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Αυτά που έγραψα αφορούσαν το τι περιέχει η ονομαστική τιμή των 10€, όχι το τι ΔΕΝ περιέχει, για αυτό ήταν άστοχο να κάνεις quote τα δικά μου γραφόμενα μιλώντας για το 30λεπτο της wind.

Ναι δεν είμασταν στην ίδια συχνότητα πες ότι πήγαινε αλλού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Ομολογώ οτι διάβασα όλα τα posts και μπερδεύτηκα γιατί οι απόψεις είναι διαφορετικές.
Εως τώρα έβαζα κάρτα 10€ απο ψιλικατζίδικο και ανανέωνα μέσω What's Up το πακέτο combo(7,5€)που δίνει λεπτά προς όλους και προς What's Up +το reload.
Απο τα 10€ το καθαρό ποσό νομίζω πως είναι 8.93.
1)Αν όντως ο ψιλικατζής-περιπτεράς βγάζει κέρδος 0.15€ στα 10€,αυτό το ποσό δεν επιβαρύνει τον αγοραστή σωστά;
2)Εφόσον οι φόροι κλπ είναι στάνταρ τότε το 0.15€ πως το παίρνει και σε ποιά περίπτωση;Οταν η αγορά γίνεται με Pos η χωρίς;

Σωστά, το καθαρό ποσό μετά την αφαίρεση του φόρου συνδρομητών τηλεφωνίας μειώνεται από τα 10€ της ονομαστικής αξίας στα 8,93€, άσχετα ποιο πακέτο επιλέγεις, άσχετα σε ποια εταιρεία κινητής τηλεφωνίας είσαι.

1+2) Ο ψιλικατζής/περιπτεράς αγοράζει την κάρτα 9,85€, αν την πουλήσει 10€ το μικτό κέρδος του θα είναι μόλις 0,15€. Όλα αυτά όταν η πληρωμή γίνεται με μετρητά φυσικά, στην περίπτωση που ο πελάτης πληρώνει μέσω POS το κέρδος του συρρικνώνεται ακόμα περισσότερο(η ακόμα μπορεί να μπει και μέσα) μια και η τράπεζα του κρατάει προμήθεια για κάθε συναλλαγή.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)Οπότε όσοι πωλούν πάνω απο 10€ μέσω μετρητών το κάνουν για έξτρα κέρδος,δεν μας αφορά και δεν αγοράζουμε.Δεν θα χρεωθούμε το "καπέλο".Νομίζω πως ελάχιστοι το κάνουν γιατί θα χάσουν πελατεία η θα τους παραπονεθούν η θα τους κράξουν.

2)Αν θέλουμε αγορά με κάρτα που σημαίνει μέσω Pos αλλά ο πωλητής δεν έχει τότε πάμε στον επόμενο.Μπορεί να μην έχουμε μετρητά πάνω μας,η μπορεί να κυνηγάμε τα 1000€.

3)Να πληρώσουμε εμείς την προμήθεια της τράπεζας η το κέρδος που θέλει να βγάλει ο πωλητής επειδή το κράτος υποστηρίζει τις τράπεζες και αφήνει ελάχιστα περιθώρια κέρδους στον πωλητή;

4)Αν ο πωλητής "στραβώσει" και σταματήσει να πουλάει κάρτες θα χάσει πελατεία,οπότε συνεχίζει με νταβατζή το κράτος και την τράπεζα.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι θα υπήρχε κόσμος, εν μέσω κρίσης, με την ανεργία στο Θεό, με τα μεροκάματα στα τάρταρα, που να τρολλάρει αυτούς που προτιμούν να βάλουν online μία κάρτα παρά να υποκύψουν στο δούλεμα των περιπτεράδων που απαιτούν + 0.30 ή + 0.50, δεν το περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο περιπτεράς δεν "βγαίνει" και πουλάει την κάρτα +0.30€,ο φούρναρης δεν βγαίνει και έχει σε υψηλές τιμές τα προϊόντα,επίσης πουλάει 1 κιλό ψωμί που αν το ζυγίσεις είναι λιγότερο,οταν το βάζει ως ζύμη λέει οτι είναι 1 κιλό,εγώ όμως δεν παίρνω 1 κιλό,να του δώσω αντί για 1.40€ 1.20€;Ο καφές σε καφετέρια έχει 3-3.5€ ασχέτως αν είναι σε χάλια σημείο η σε θέα.Οι ταξιτζήδες έπαιρναν διπλές και τριπλές κούρσες και σε πήγαιναν στον προορισμό σου αλλάζοντας διαδρομή και άλλα πολλά τέτοια παραδείγματα.Χιλιάδες κόσμος εργάζεται για 2-2.5€/ώρα 500€/μήνα ενώ πριν το 2012 έπαιρνε 800-1000€,μείωση έως 50%.
Είναι αλυσίδα και μας επηρεάζει όλους,οπότε ας συμβιβαστούν και ας μην προσπαθούμε να βγάλουμε απο την μύγα ξύγκι.Οταν οι επιχειρηματίες αισχροκερδούσαν γιατί τους έπαιρνε ήταν καλά ε;Είχαμε και εμείς χρήματα να τους στηρίξουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Το ότι θα υπήρχε κόσμος, εν μέσω κρίσης, με την ανεργία στο Θεό, με τα μεροκάματα στα τάρταρα, που να τρολλάρει αυτούς που προτιμούν να βάλουν online μία κάρτα παρά να υποκύψουν στο δούλεμα των περιπτεράδων που απαιτούν + 0.30 ή + 0.50, δεν το περίμενα.

Επιδή ειμαι ενας απο αυτους που τρόλαρε θα σου απαντήσω οτι εγώ δέν τρόλαρα συγκεκριμένα αυτο, εγώ τρόλαρα την υπερβολή, οτι Ο ΠΕΡΙΠΤΕΡΑΣ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ 0,30€ και'' τι'' και 'πώς' και 'γιατί' και ''αν ειναι δυνατόν'' Αράξτε ρε παιδια..αν εχεις 10 ευρό να τα δώσεις για κάρτα τοτε θα έχεις και 0,30 να δώσεις στον περιπτερα για την εξηπηρετηση που σου κάνει να σου παρέχει την καρτα,Σε αυτο το θέμα πραγματικα΄εχουμε κάνει την μλκια επιστήμη.. αν εισαι οπος λές ανεργος οικονομικα στριμογμένος κτλ κτλ που σε κανενα δεν το ευχομαι τοτε δέν θα βάλεις κάρτα, Δεν το λέω υποτιμιτικά και εγώ εχω περάσει ειδικά σαν φοιτητης περιοδους τρελής αφραγγείας..ετρωγα λέσχη εμενα εστίες κτλ. κάρτα δέν εβαζα ποτέ... με έπερναν τηλ απλά.. 

Δέν εχω καμια σχεση με περίπτερο απλα ειμαι ελευθερος επαγγελματίας και ψιλοκαταλαβαίνω τη φάση του περιπτερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...