Προς το περιεχόμενο

ψιλικατζίδικα - περίπτερα +0,30 λεπτά για κάρτες


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποτε θες το καγιεν καμια βολτα πες το γιατι εχω δυο κ θα σκουριασουν. Βρες μου που εχει ειπωθει οτι ειναι καμια σκληρη εργασια γιατι δεν ειδα κατι τετοιο.Εδω μιλησαμε συγκεκριμενα για τις καρτες το κερδος κ εαν ειναι νομιμο.Εσυ το γενικευσες κ λες τα δικα σου περι οικτους κλαμα κτλ.Στο κατω κατω δεν ειναι κατι μονοπολιακο,υπαρχει το ιντερνετ κ τα καταστηματα καθε εταιριας που μπορεις να προμηθευτεις.Στις τραπεζες λες τιποτα για το 50λεπτο/συναλλαγη; κ εκει κ σε εμας νομιμο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 319
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dhmak είπε

Δεν είπε κανείς οτι οι ψιλοικατζίδες είναι κλέφτες αλλα οτι κάνουν μια απείρος χαλαρότερη δουλειά σε σύγκριση με άλλους.

Παίζει να μην αντέξεις ούτε 3 ώρες μέσα στο κουτί. Μια φορά το κανα σαν χάρη σε ξαδερφάκι μου. Τέτοια απελπισία ούτε στον στρατό. Σκέψου να το κανεις 15 ώρες σερί. Ο χρόνος πραγματικά παγώνει.

Επίσης ΠΑΨΤΕ να σας νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι. Αν θεωρείς οτι η δουλειά σου είναι πιεστική κ του περίπτερα οχι τράβα καν την. 

Επεξ/σία από bilya
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Ολοι σε κλεβουν.Μεχρι κ το ιδιο το κρατος.Εγω πρωτος ειπα παραπανω αν δεις να ζητατε αποδειξη στα εξτρα αλλιως ειναι παρανομο...τι μου λες τωρα;Παραπανω δημοσιευεις ενα κατεβατο που μονο εφοπλιστες δεν μας βγαζεις τη στιγμη που εχουν κλεισει πανω απ τα μισα ή κλεισανε απ την πολυ κονομα;

Το κράτος ρε συ όχι μόνο μας κλέβει μας αρμεγει. Πως αλλιώς θα πάρουν οι 300 αχρηστοι στη βουλή 22 χιλιάρικα το μήνα? Καίγεστε για τα 50 λεπτά της κάρτας αλλά όταν πληρώνετε τα χιλιάρικα στους απατεώνες του κράτους κάνετε μοκο. Θα πάμε μπροστά σίγουρα. 

2 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Ολοι σε κλεβουν.Μεχρι κ το ιδιο το κρατος.Εγω πρωτος ειπα παραπανω αν δεις να ζητατε αποδειξη στα εξτρα αλλιως ειναι παρανομο...τι μου λες τωρα;Παραπανω δημοσιευεις ενα κατεβατο που μονο εφοπλιστες δεν μας βγαζεις τη στιγμη που εχουν κλεισει πανω απ τα μισα ή κλεισανε απ την πολυ κονομα;

Το κράτος ρε συ όχι μόνο μας κλέβει μας αρμεγει. Πως αλλιώς θα πάρουν οι 300 αχρηστοι στη βουλή 22 χιλιάρικα το μήνα? Καίγεστε για τα 50 λεπτά της κάρτας αλλά όταν πληρώνετε τα χιλιάρικα στους απατεώνες του κράτους κάνετε μοκο. Θα πάμε μπροστά σίγουρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε μάγκες είστε τραγικοί με αυτό το θέμα.

το δικό μας επάγγελμα είναι δύσκολο και αμοίβεται χαμηλά και όλοι οι άλλοι κάθονται και μας τα παίρνουν. ΟΠΟΙΟΝ και να ρωτήσεις αυτό θα σου πει.

ο περιπτεράς μας κλέβει με το pos

ο γιατρός παίρνει φακελάκια

ο ΔΥ μπήκε με βύσμα και τα ξύνει

ο δάσκαλος απλά κάθεται σε μια αίθουσα και το καλοκαίρι τα ξύνει ακόμα περισσότερο

ο γεωργός απλά αράζει στο καφενείο και παίρνει τις επιδοτήσεις. ο κτηνοτρόφος το ίδιο.

υδραυλικός/ηλεκτρολόγος δε μας κόβει αποδείξεις και πλουτίζει σε βάρος μας

ο επιχειρηματίας έχει υπαλλήλους με μαύρα.

να συνεχίσω ή όχι;

ξεκολλάτε επιτέλους

Επεξ/σία από kleo1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kleo1 είπε

ρε μάγκες είστε τραγικοί με αυτό το θέμα.

το δικό μας επάγγελμα είναι δύσκολο και αμοίβεται χαμηλά και όλοι οι άλλοι κάθονται και μας τα παίρνουν. ΟΠΟΙΟΝ και να ρωτήσεις αυτό θα σου πει.

ο περιπτεράς μας κλέβει με το pos

ο γιατρός παίρνει φακελάκια

ο ΔΥ μπήκε με βύσμα και τα ξύνει

ο δάσκαλος απλά κάθεται σε μια αίθουσα και το καλοκαίρι τα ξύνει ακόμα περισσότερο

ο γεωργός απλά αράζει στο καφενείο και παίρνει τις επιδοτήσεις. ο κτηνοτρόφος το ίδιο.

υδραυλικός/ηλεκτρολόγος δε μας κόβει αποδείξεις και πλουτίζει σε βάρος μας

ο επιχειρηματίας έχει υπαλλήλους με μαύρα.

να συνεχίσω ή όχι;

ξεκολλάτε επιτέλους

και θες να πουμε μπραβο που γινονται αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hellghan είπε

και θες να πουμε μπραβο που γινονται αυτά;

δε κατάλαβες τι θέλω να πω ή ίσως δε το έγραψα καλά.

δεν εννοώ ότι αφού μας κλέβουν κι άλλοι δεν πειράζει αν μας κλέβει ο περιπτεράς.

σχολιάζω το γεγονός ότι όποιο επάγγελμα και να αναφερθεί στο Insomnia (και όχι μόνο), αμέσως θα βρεθούν κάποιοι να γράψουν αυτά που έγραψα.

όπως είπα, η αντίληψη ότι το δικό μας επάγγελμα αδικείται κι όλοι οι άλλοι μας τα αρπάζουν.

και επίσης, όπως έγραψε ο bilya. όποιοι νομίζουν ότι οι γεωργοί, περιπτεράδες, δάσκαλοι........ κάθονται όλοι μέρα ας πάνε να κάνουν το συγκεκριμένο επάγγελμα και αυτοί.

κάθε φορά που αναφέρεται ένα επάγγελμα εμφανίζεται ένα ποστ της μορφής... α, αυτοί είναι κλέφτες.

τώρα επι του θέματος.

δε βρίσκω λόγο να καθόμαστε και να ασχολούμαστε με "προβλήματα" μόνο και μόνο για να κλαφτούμε.

όπως πχ

  1. το θέμα με τις χρεώσεις στα γκισέ των Τραπεζών. ας πάει και 10€. και η κουτσή μαρία έχει web banking.
  2. το συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε. ας πάνε την κάρτα και +10€. ανανέωση μέσω app, web. εγώ έχω καρτοκινητό και δε θυμάμαι πόσα χρόνια έχω να κάνω ανανέωση σε περίπτερο.

μοστράρετε όλοι τα καινούργια σας κινητά και κάνετε ανανέωση στο περίπτερο με κάρτες.  γελάνε και οι πέτρες.

και το αστείο είναι ότι η ανανέωση μέσω web είναι ευκολότερη, παίρνεις και δώρα. αλλά όχι εμείς θα κλαφτούμε...

Υ.Γ περιμένω κάποιον να γράψει για τους ηλικιωμένους που δε ξέρουν από web.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, kleo1 είπε

δε κατάλαβες τι θέλω να πω ή ίσως δε το έγραψα καλά.

δεν εννοώ ότι αφού μας κλέβουν κι άλλοι δεν πειράζει αν μας κλέβει ο περιπτεράς.

σχολιάζω το γεγονός ότι όποιο επάγγελμα και να αναφερθεί στο Insomnia (και όχι μόνο), αμέσως θα βρεθούν κάποιοι να γράψουν αυτά που έγραψα.

όπως είπα, η αντίληψη ότι το δικό μας επάγγελμα αδικείται κι όλοι οι άλλοι μας τα αρπάζουν.

και επίσης, όπως έγραψε ο bilya. όποιοι νομίζουν ότι οι γεωργοί, περιπτεράδες, δάσκαλοι........ κάθονται όλοι μέρα ας πάνε να κάνουν το συγκεκριμένο επάγγελμα και αυτοί.

κάθε φορά που αναφέρεται ένα επάγγελμα εμφανίζεται ένα ποστ της μορφής... α, αυτοί είναι κλέφτες.

"ψιλικατζίδικα - περίπτερα +0,30 λεπτά για κάρτες"

αυτός είναι ο τίτλος του ποστ..καθένας δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει παραπάνω λεφτά ανάλογα με τον τρόπο πληρωμής..εκτός αν θέλει να περάσει την προμήθεια μέσα στις τιμές και άρα δεν θα το μάθω ποτέ...και αυτοί που το κάνουν είναι...

υπάρχει η αντίληψη ότι πρέπει να κλέψεις και να μπορείς με κάποιο τρόπο να την δικαιολογήσεις.  

έκανες EDIT όποτε σου απαντάω και στα υπόλοιπα.

  1. το θέμα με τις χρεώσεις στα γκισέ των Τραπεζών. ας πάει και 10€. και η κουτσή μαρία έχει web Banking.

ΟΧΙ δεν έχουν web banking όλοι για τις συναλλαγές τους και φαίνεται κάθε αρχές του μήνα. Κάρτες ναι έχουν, υπάρχουν ακόμα όμως πράγματα που αναγκαστικά θέλει γκισέ

     2. το συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε. ας πάνε την κάρτα και +10€. ανανέωση μέσω app, web. εγώ έχω καρτοκινητό και δε θυμάμαι πόσα χρόνια έχω να κάνω ανανέωση σε περίπτερο.

 

Εσύ υπάρχει κόσμος που πάει για τον οποιοδήποτε λόγο. αυτό σημαίνει ότι ο καθένας θα κάνει χρεώσεις όπως νάνε;

ας ανεβάσει 10 ευρώ την σοκολάτα αν θέλει

 

 

Επεξ/σία από hellghan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στο Forum 

Σημερα ρωτησα για την extra χρεωση στις καρτες... Μου ειπαν οτι η χρεωση ειναι 0.50 Λεπτα και οτι πρεπει να ειναι στην αποδειξη με 24% ΦΠΑ .. Η χρεωση αυτη ισχυει ασχετως αν η πληρωμη ειναι με μετρητα η μεσω POS ..... Επισης η καρτες κατατάσσονται στην Ελευθερη Αγορα και το καθε καταστημα εχει την δυνατοτητα να τις πουλησει παραπανω απο την αναγραφομενη τιμη (π.χ. Vodafone 10E gia 15E)... 

Επεξ/σία από Shad000w
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Shad000w είπε

Καλησπερα στο Forum 

Σημερα ρωτησα για την extra χρεωση στις καρτες... Μου ειπαν οτι η χρεωση ειναι 0.50 Λεπτα και οτι πρεπει να ειναι στην αποδειξη με 24% ΦΠΑ .. Η χρεωση αυτη ισχυει ασχετως αν η πληρωμη ειναι με μετρητα η μεσω POS ..... Επισης η καρτες κατατάσσονται στην Ελευθερη Αγορα και το καθε καταστημα εχει την δυνατοτητα να τις πουλησει παραπανω απο την αναγραφομενη τιμη (π.χ. Vodafone 10E gia 15E)... 

ακριβως οπως τα λες, ενας λογος παραπανω να βαζεισ καρτα ΜΟΝΟ μεσω ιντερνετ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2018 στις 3:13 ΜΜ, kleo1 είπε

δε κατάλαβες τι θέλω να πω ή ίσως δε το έγραψα καλά.

δεν εννοώ ότι αφού μας κλέβουν κι άλλοι δεν πειράζει αν μας κλέβει ο περιπτεράς.

σχολιάζω το γεγονός ότι όποιο επάγγελμα και να αναφερθεί στο Insomnia (και όχι μόνο), αμέσως θα βρεθούν κάποιοι να γράψουν αυτά που έγραψα.

όπως είπα, η αντίληψη ότι το δικό μας επάγγελμα αδικείται κι όλοι οι άλλοι μας τα αρπάζουν.

και επίσης, όπως έγραψε ο bilya. όποιοι νομίζουν ότι οι γεωργοί, περιπτεράδες, δάσκαλοι........ κάθονται όλοι μέρα ας πάνε να κάνουν το συγκεκριμένο επάγγελμα και αυτοί.

κάθε φορά που αναφέρεται ένα επάγγελμα εμφανίζεται ένα ποστ της μορφής... α, αυτοί είναι κλέφτες.

τώρα επι του θέματος.

δε βρίσκω λόγο να καθόμαστε και να ασχολούμαστε με "προβλήματα" μόνο και μόνο για να κλαφτούμε.

όπως πχ

  1. το θέμα με τις χρεώσεις στα γκισέ των Τραπεζών. ας πάει και 10€. και η κουτσή μαρία έχει web banking.
  2. το συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε. ας πάνε την κάρτα και +10€. ανανέωση μέσω app, web. εγώ έχω καρτοκινητό και δε θυμάμαι πόσα χρόνια έχω να κάνω ανανέωση σε περίπτερο.

μοστράρετε όλοι τα καινούργια σας κινητά και κάνετε ανανέωση στο περίπτερο με κάρτες.  γελάνε και οι πέτρες.

και το αστείο είναι ότι η ανανέωση μέσω web είναι ευκολότερη, παίρνεις και δώρα. αλλά όχι εμείς θα κλαφτούμε...

Υ.Γ περιμένω κάποιον να γράψει για τους ηλικιωμένους που δε ξέρουν από web.

Κ οι ηλικιωμενοι που δν ξερουν απο web?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω διαβάσει τι εχει γραφετεί και ποστάρω καθαρά μονο και μονο επιδή μαριέμαι στη δουλεια, αλλά ειπα να την πώ και εδώ την Μλκια μου..

οσοι κράζετε που φανταζομαι κράζετε αρκετοι εχετε δουλέψει σε περίπτερο? (εγώ οχι απλά φαντάζομαι) να εισαι σε ενα τετραγονικό μέτρο για 8-9-10 ωρες 7 μέρες την εβδομάδα? να μην μπορείς να χαρείς μια γιορτή γιατι η δουλεια σου δέν εχει ωράριο..το 0,30€ πιστευω τους ξεφτιλίζει 0,5€ η και ακομα 1€ εξτρα επρεπε να χρεώνουν και οποιος δεν γουσταρει να πάει στην vodafone σε περίπτερο πάς,σε μαγαζί, οχι σε κέπ αυτος εκει που δουλευει δεν θα βγάλει κέρδος? το νερό που πωλέιτε 500% πάνω απο την αξία του δέν λέει κανενας τιποτα όλα κομπλέ αλλά τα 0,30 λεπτά που κάνει η κάρτα παραπάνω 3% κράζετε...  

Αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Δεν εχω διαβάσει τι εχει γραφετεί και ποστάρω καθαρά μονο και μονο επιδή μαριέμαι στη δουλεια, αλλά ειπα να την πώ και εδώ την Μλκια μου..

οσοι κράζετε που φανταζομαι κράζετε αρκετοι εχετε δουλέψει σε περίπτερο? (εγώ οχι απλά φαντάζομαι) να εισαι σε ενα τετραγονικό μέτρο για 8-9-10 ωρες 7 μέρες την εβδομάδα? να μην μπορείς να χαρείς μια γιορτή γιατι η δουλεια σου δέν εχει ωράριο..το 0,30€ πιστευω τους ξεφτιλίζει 0,5€ η και ακομα 1€ εξτρα επρεπε να χρεώνουν και οποιος δεν γουσταρει να πάει στην vodafone σε περίπτερο πάς,σε μαγαζί, οχι σε κέπ αυτος εκει που δουλευει δεν θα βγάλει κέρδος? το νερό που πωλέιτε 500% πάνω απο την αξία του δέν λέει κανενας τιποτα όλα κομπλέ αλλά τα 0,30 λεπτά που κάνει η κάρτα παραπάνω 3% κράζετε...  

Αυτα.

Ρε συ βγάζουν λεφτά από τη 10αρα. Δηλαδή να δίνουμε 11 και να μένουν 8.50 το θεωρείς λογικό? Προσωπικά βάζω μέσω ίντερνετ πάντα αλλά είναι παράλογη η χρέωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Heybro είπε

Ρε συ βγάζουν λεφτά από τη 10αρα. Δηλαδή να δίνουμε 11 και να μένουν 8.50 το θεωρείς λογικό? Προσωπικά βάζω μέσω ίντερνετ πάντα αλλά είναι παράλογη η χρέωση. 

Για να βγάλει 1€ το περίπτερο απο της κάρτες πρεπει να πουλήσει 10 η 100 κάρτες δέν θυμάμαι ακριβός εχω φιλαράκι περιπτερά και μου τα λέει καμια φορά.

για να μενουν 8,5 δεν ξέρω τι παζει εχω καρτοπρόγραμμα αλλά νομιζω αυτο το 1,5 ευρο δεν το αφαιρει ο περιπετράς αλλά ο Τσίπρας.

Και ξανα λέω δέν εχω διαβάσει τι εχει προηγηθεί στο θέμα μπορεί αυτα να εχουν αναφερθει η διαψευθει εγώ λέω οτι γνωρίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

ι στην vodafone σε περίπτερο πάς,σε μαγαζί, οχι σε κέπ αυτος εκει που δουλευει δεν θα βγάλει κέρδος

στη vodafone ζωα δουλευουν?Εκει δεν εχει ανθρωπους που θελουν να βγαλουν κερδος?
τα  πραγματα ειναι απλα...Οταν πηγαινες να παρεις καρτα στο περιπτερο παντα επαιρνες  μια σοκολατιτσα καμια γκοφρετα εστω τσιχλες η κατι να πιεις για το καλο...Ποτε δεν επαιρνες την καρτα και εφευγες...με τις μαλακιες των περιπτεραδων τωρα δεν πας καθολου και τελος. Ειτε γιατι ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει POS ειτε γτ ειναι υπερβολικα πιο ακριβοι...Σημερα στον Πειραια με την δουλεια λογω Γιωργου ψαχναμε ενα γαμωπεριπτερο πανω στην Εθν Αντιστασεως να εχει POS να παρουμε 20 μπυρες και ας τις εχει 1.50 οταν το σουπερ τις εχει <1...αποτελεσμα 0...ξερεις τι πηραν οι περιπταραδες και τι το μαγαζι που το πηραμε τελικα...Απλα μαθηματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...