Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα ευχρηστίας με τις αγγελίες


mader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Snoob είπε

Δεν ξέρω πόσο σαφέστερα να το γράψω:

Έχει συζητηθεί το θέμα αυτό με τον μόνο άνθρωπο που μπορεί να αποφασίσει την αύξησή τους, και η απάντηση είναι κατηγορηματικά αρνητική.

συγγνώμη, εγω πάντως το βρίσκω άδικο.

Μονο 2 αγγελιες που η καθε μια θα εχει μονο ενα αντικειμενο;
Νομιζω οτι παρα πολυ κοσμος θα εγκαταλείψει...

πιστευω το 60% των μελων ειναι εδω λογο των αγγελιων.

ξερω τι θα απντησεις... αλλα για καθε αμφιβολια, υπαρχουν και τα Polls...

 

sorry, δεν σου τη λεω, απλα εκφραζω τη γνωμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, mader said:

συγγνώμη, εγω πάντως το βρίσκω άδικο.

Μονο 2 αγγελιες που η καθε μια θα εχει μονο ενα αντικειμενο;
Νομιζω οτι παρα πολυ κοσμος θα εγκαταλείψει...

πιστευω το 60% των μελων ειναι εδω λογο των αγγελιων.

ξερω τι θα απντησεις... αλλα για καθε αμφιβολια, υπαρχουν και τα Polls...

sorry, δεν σου τη λεω, απλα εκφραζω τη γνωμη μου

Θα το εγκαταλείψουν κυρίως οι επαγγελματίες που μέχρι τώρα χρησιμοποιούσαν καταχρηστικά και σε βάρος των απλών μελών το insomnia, ειτε βάζοντας πολλά προϊόντα σε μια αγγελία, είτε κάνοντας πολλαπλούς λογαριασμούς για να μοιράζουν τις αγγελίες. Το αν όλοι αυτοί είναι το 60% του insomnia, θα το δείξουν σύντομα τα στατιστικά στοιχεία. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειτε το mybike.gr, στα αποτελεσματα της αναζητησης εχει επιλογη expanded που ειναι αυτο το πληθωρικο που εχουμε τωρα αλλα εχει και επιλογη για συμπυκνωμενα condenced που ειναι πιο ανθρωπινα.
Για δειτε το, νομιζω οτι αξιζει το κουμπακι αν οχι η default επιλογη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, orck είπε

Δειτε το mybike.gr, στα αποτελεσματα της αναζητησης εχει επιλογη expanded που ειναι αυτο το πληθωρικο που εχουμε τωρα αλλα εχει και επιλογη για συμπυκνωμενα condenced που ειναι πιο ανθρωπινα.
Για δειτε το, νομιζω οτι αξιζει το κουμπακι αν οχι η default επιλογη

Αυτό υπάρχει ήδη.

 

(ρε παιδιά τι γίνεται, όλα τα φόρα στην Ελλάδα έχουν το ίδιο template)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας τα comments καταλαβαινω οτι: 

1) Δεν μπορεις να κανεις επαναδημοσιευση παλιας αγγελιας

2) Δεν μπορεις να αφησεις αξιολογηση εκτoς και αν ο πωλητης θελει και το επιτρεψει (wtf????)

3) Δεν μπορεις πλεον να εχεις αγγελιες με πολλαπλα αντικειμενα προς πωληση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
49 minutes ago, WalterWhite said:

2) Δεν μπορεις να αφησεις αξιολογηση εκτoς και αν ο πωλητης θελει και το επιτρεψει (wtf????)

Γι' αυτό του λες πριν προχωρήση η συναλλαγή όρισέ με αγοράστη (φαντάζομαι είναι μη αναστρέψιμο), οπότε problem solved...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Γι' αυτό του λες πριν προχωρήση η συναλλαγή όρισέ με αγοράστη (φαντάζομαι είναι μη αναστρέψιμο), οπότε problem solved...

Είναι αναστρέψιμο, όχι αυτόματα, υπό προϋποθέσεις.

Αν ο δημιουργός της αγγελίας (ο πωλητής σε αγγελία πώλησης, ο αγοραστής σε αγγελία ζήτησης) δεν επιλέξει μέλος για να συναλλαγεί μαζί του, δεν έχει κανείς από τους δύο δικαίωμα αξιολόγησης.

Η άρνηση εκ μέρους του δημιουργού της αγγελίας να ορίσει επιλεγμένο συναλλασσόμενο μέλος πριν προχωρήσουν οι δύο στα επόμενα βήματα της συναλλαγής θα μπορούσε να ερμηνευτεί και ως μια πρώτη ένδειξη ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά. Δεν είναι απαραίτητο πως κάτι δεν πηγαίνει καλά, όμως ισχύει η ανοιχτή πρόσκληση που έχω απευθύνει να μου εξηγήσει κάποιος γιατί να μην θέλει να επιλέξει συναλλασσόμενο μέλος και να μου πει τι ανώτερο είχε το προηγούμενο σύστημα σε επίπεδο ασφάλειας της συναλλαγής.

Και, με τη μόνιμη υποσημείωση ότι απόλυτη εξασφάλιση δεν υπάρχει (και τη διαρκή πρόσκληση, αν κάποιος έχει κάποια καλύτερη ιδέα ή ανώτερο τρόπο προστασίας, κάτι παραπάνω από ευχαρίστως να τη διαβάσουμε και να δούμε αν εφαρμόζεται) το σύστημα της επιλογής συναλλασσόμενου, όπως έχουμε εξηγήσει ήδη πολλές φορές, λύνει σημαντικά και διαρκή θέματα τα οποία ταλαιπωρούσαν την κοινότητα στην προηγούμενη έκδοση του insomnia, και πιο συγκεκριμένα:

Τις "αξιολογήσεις" από άτομα που δεν είχαν συμμετοχή στην αγγελία και επέλεγαν απλά να πουν τη γνώμη τους για την τιμή, λ.χ., με μια "αξιολόγηση".

Τις εκδικητικές αξιολογήσεις σε κάθε αγγελία μέλους με την οποία ο "καταγγέλων" είχε μια κακή -έστω- συναλλαγή στο πρόσφατο ή απώτερο παρελθόν.

Την αδυναμία να αποδειχτεί συμφωνία για συναλλαγή ενώ δεν υπάρχουν παραστατικά (κοινώς, με απλή συνάντηση κάπου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν έχει σημασία να το συζητάμε τόσο εκτενώς. Θέλουν οι ιδιοκτήτες τέτοιες αγγελίες, έτσι.

Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, δεν αλλάζει η γνώμη τους.

Ας το δούμε πως θα πάει και φαντάζομαι σε κανά χρόνο θα δουμε διορθωτικές κινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 λεπτά πριν, Federacion είπε

Παιδιά δεν έχει σημασία να το συζητάμε τόσο εκτενώς. Θέλουν οι ιδιοκτήτες τέτοιες αγγελίες, έτσι.

Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, δεν αλλάζει η γνώμη τους.

Ας το δούμε πως θα πάει και φαντάζομαι σε κανά χρόνο θα δουμε διορθωτικές κινήσεις.

Ο ιδιοκτήτης είναι ένας. Οι υπόλοιποι, είμαστε εθελοντές. Διευκρινιστικά αυτό.

Σαφώς υπάρχει μια απόφαση, στην οποία όπως έχω διαπιστώσει ο ιδιοκτήτης παραμένει σταθερός. Κι έχει σοβαρούς λόγους.

Αυτό, όμως, δεν σημαίνει πως θα ακούσουμε μια πρόταση δίκαιη και εφαρμόσιμη, και θα πούμε "α, όχι, τώρα το είπαμε έτσι, δεν θα ρίξουμε τα μούτρα μας". Σε άλλο νήμα προτείνεται, λ.χ., η διατήρηση του ίδιου ορίου συνολικά αλλά με δυνατότητα ταυτόχρονης υποβολής όλων των αγγελιών ανά μήνα, λ.χ.

Εννοείται πως θα μεταφέρω τη σκέψη, και θα συζητηθεί. Αλλά κι εκεί υπάρχουν προβλήματα. Ορισμένα τα έχω αναφέρει ήδη.

Θέλω να πω, μη νομίσει κανείς πως είπαμε κάτι και, που να χτυπιέται το σύμπαν, δεν αλλάζουμε γραμμή για να μην τρωθεί το κύρος μας. (Άλλωστε, ήδη, κάποια πράγματα τα οποία είχαν αποφασιστεί εσωτερικά, έχουν αλλάξει...)

Από εκεί και πέρα, σαφώς και πρέπει να δούμε κάποιες αποφάσεις πώς θα κυλήσουν στην πορεία. Και γι' αυτό λέμε, δεν χρειάζεται απογοήτευση και προβλέψεις για δεινά (και μάλιστα ούτε δύο εβδομάδες μετά τη μετάβαση στη νέα πλατφόρμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβαλα σε μια αγγελια δυο παιχνιδια (με την ελπιδα οτι θα δωθουν και τα δυο μαζι) τελικα εφυγαν αλλα σε διαφορετικους ανθρωπους το καθενα.
Τον πρωτο τον εβαλα αγοραστη και εδωσα και ελαβα αξιολογηση. Με ρωταει ο δευτερος πως να κανει αξιολογηση.
Πλεον δεν εχω ελευθερη θεση για αλλη αγγελια, αναγκαστικα θα περιμενω. Θα ηθελα να ρωτησω καποιον διαχειριστη, εαν θα θεωρηθει προσπαθεια εξαπατησης να κανω μια νεα αγγελια και να την κλεισω αμεσως οριζοντας το δευτερο σαν αγοραστη για να μπορεσει να λαβει και αυτος μια θετικη αξιολογηση;
Να το κανω;

ΥΓ Οταν γυρω σου χορευουν τα δις, ειναι τραγικο να εισαι εθελοντης, Αθηνα 2004 :)

Επεξ/σία από orck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 ώρες πριν, orck είπε

Εβαλα σε μια αγγελια δυο παιχνιδια (με την ελπιδα οτι θα δωθουν και τα δυο μαζι) τελικα εφυγαν αλλα σε διαφορετικους ανθρωπους το καθενα.
Τον πρωτο τον εβαλα αγοραστη και εδωσα και ελαβα αξιολογηση. Με ρωταει ο δευτερος πως να κανει αξιολογηση.
Πλεον δεν εχω ελευθερη θεση για αλλη αγγελια, αναγκαστικα θα περιμενω. Θα ηθελα να ρωτησω καποιον διαχειριστη, εαν θα θεωρηθει προσπαθεια εξαπατησης να κανω μια νεα αγγελια και να την κλεισω αμεσως οριζοντας το δευτερο σαν αγοραστη για να μπορεσει να λαβει και αυτος μια θετικη αξιολογηση;
Να το κανω;

ΥΓ Οταν γυρω σου χορευουν τα δις, ειναι τραγικο να εισαι εθελοντης, Αθηνα 2004 :)

Δεν θα έχεις πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν σας είναι ευκολο εξηγήστε λιγο πως να ορίσω αγοράστη σε ολοκληρωμένη αγγελια διοτι εκλεισα 2 αγγελιες και θα ήθελα να τρέχουν οι αξιολογήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως μπορώ να αφήσω αξιολόγηση σε κάποιον που αγόρασε κάτι από μένα και ήδη μου έχει αφήσει θετική αξιολόγηση? ψάχνω αλλά δεν βγάζω άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...