Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα ευχρηστίας με τις αγγελίες


mader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
37 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Είναι ανάλογα την περίοδο. Πχ θέλω να διώξω σε κάποια φάση 3-4 ίδιους ακριβώς σκληρούς δίσκους και θα χρειαστώ 2 βδομάδες αντί για μια αγγελία πριν. Προσωπικά δεν βιάζομαι άρα δεν με χαλάει.

Σύμφωνοι. Αλλά αυτό είναι κάτι έκτακτο.

Αν έχει κάποιος 3-4 σκληρούς κάθε εβδομάδα, ε, δεν είναι ακριβώς "ιδιώτης που θέλει να διώξει κάποια πράγματα". Κάπου τους βρήκε. Και τους βρίσκει σταθερά. Έτσι, μάλιστα και είναι και "σφραγισμένοι", ακόμη περισσότερο.

Κι εγώ αν βρεθώ με 50 δίσκους από αλλαγή σε SSD από HDD σε μια εταιρία που έχω άκρες, τι θα βγω να πω: "Δεν είναι αρκετές οι αγγελίες, ιδιώτης είμαι";

Ή αν αναλάβω να πουλήσω τα ρούχα 4 φίλων μου, παπούτσια σε 5 διαφορετικά μεγέθη και 6 κάρτες γραφικών μαζεμένες από όλη την παλιοπαρέα, τι θα πω; "Δεν φτάνουν οι αγγελίες"; Γιατί δικά μου είναι; Και το παλαβό στην όλη υπόθεση είναι πως συζητάμε να αυξηθούν οι αγγελίες, αντί να σηκωθούν αυτοί που έχουν κατσικωθεί επάνω μου να τους σπρώχνω πραμάτεια να φτιάξουν δικούς τους λογαριασμούς. Αλλά, ναι, δεν είναι εύκολο, οπότε ας πάμε στις 8 αγγελίες την εβδομάδα, αλλιώς "υποβιβάζονται οι αγγελίες".

Για μία φυσιολογική χρήση, ερασιτεχνική, να φύγουν από πάνω μας κάποια πραγματάκια, μια χαρά είναι οι δύο αγγελίες την εβδομάδα.

Για να αδειάσω ό,τι έχω μαζέψει 18 χρόνια στην αποθήκη μου στην Αθήνα, προφανώς δεν φτάνουν. Αλλά δεν προορίζονται για αυτό.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια ερώτηση πήρα κινητό όλα πάνε καλά πως βάζω αξιολόγηση να πάρω αξιολόγηση;; Έχω χαθεί λίγο με το νέο σύστημα..!! Κατανόηση έχω και υπομονή αλλά καλό είναι να υπάρχουν οι αξιολογήσεις να μην απλώσουν  πολύ οι απατεώνες.. Και ναι ας μπει  επιτέλους το κινητό όποιος δεν θέλει να δώσει κάτι βρωμάει ποτέ δε έχω βάλει αγγελία χωρίς κινητό και πάντα όταν με ενδιαφέρει και κινητό και βιμπερ στέλνω αμέσως τα άλλα όλα είναι...σάλτσες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, kg1973 είπε

Μια ερώτηση πήρα κινητό όλα πάνε καλά πως βάζω αξιολόγηση να πάρω αξιολόγηση;; Έχω χαθεί λίγο με το νέο σύστημα..!! Κατανόηση έχω και υπομονή αλλά καλό είναι να υπάρχουν οι αξιολογήσεις να μην απλώσουν  πολύ οι απατεώνες.. Και ναι ας μπει  επιτέλους το κινητό όποιος δεν θέλει να δώσει κάτι βρωμάει ποτέ δε έχω βάλει αγγελία χωρίς κινητό και πάντα όταν με ενδιαφέρει και κινητό και βιμπερ στέλνω αμέσως τα άλλα όλα είναι...σάλτσες..

Ο δημιουργός της αγγελίας την ορίζει ολοκληρωμένη και επιλέγει αγοραστή (ή πωλητή σε αγγελία ζήτησης, το μέλος με το οποίο θα συναλλαχτεί, να το πω απλά).

Έτσι, ανοίγει η δυνατότητα αξιολόγησης και για τους δύο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snoob είπε

Καλά, το βρήκαμε τώρα "σου κάνω επίθεση".

Καμία επίθεση δεν σου κάνω. Αναφέρω πραγματικά δεδομένα. 1800, 1400, 1100, τρία μπουφάν. Και κάμποσα ακόμη πράγματα.

Και αυτά, μας λες, πρέπει να σε αφήσουμε να τα βάλεις σε μία αγγελία; (που σε αφήνουμε, απλά δεν θα πάρεις 3 αξιολογήσεις).

Δηλαδή, τι; Είναι ευτελές αντικείμενο κάτι με αρχική τιμή 1100 ευρώ και είναι πρόβλημα να έχει δική του αγγελία;

Τον άλλο που θέλει να σπρώξει πράγματα του δεκάρικου, να τον καταλάβω. Προσεχώς "Πωλείται μεσονέτα, πολυκατοικία και αυτοκίνητο" σε μία αγγελία;

Λοιπόν, επειδή "όλοι σχεδόν το κάνουν" -που ΔΕΝ είναι όλοι, και έχουμε δεχτεί χιλιάδες -κυριολεκτικά- παράπονα γι' αυτό- θα σταματήσει αυτή η ιστορία. Μία αγγελία, ένα αντικείμενο.

Θες να πουλήσεις 10 μπουφάν και 8 φούτερ; Στις αγγελίες του. Δεν είναι ψιλοπράγματα, είναι πανάκριβα ρούχα.

Απορώ, ειλικρινά, που επιμένεις...

Εαν θελετε μεμωνομενα αντικειμενα σε καθε αγγελια θα πρεπει να αυξηθει το οριο των αγγελιων αισθητα κατα την ταπεινη αποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, angelkiller είπε

Εαν θελετε μεμωνομενα αντικειμενα σε καθε αγγελια θα πρεπει να αυξηθει το οριο των αγγελιων αισθητα κατα την ταπεινη αποψη.

Δεν ξέρω πόσο σαφέστερα να το γράψω:

Έχει συζητηθεί το θέμα αυτό με τον μόνο άνθρωπο που μπορεί να αποφασίσει την αύξησή τους, και η απάντηση είναι κατηγορηματικά αρνητική.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Snoob είπε

Δεν ξέρω πόσο σαφέστερα να το γράψω:

Έχει συζητηθεί το θέμα αυτό με τον μόνο άνθρωπο που μπορεί να αποφασίσει την αύξησή τους, και η απάντηση είναι κατηγορηματικά αρνητική.

Κατανοητο. Αλλα σε αυτη την περιπτωση θα μπορουσε να γινει πανω απο μια αξιολογηση σε καθε αγγελια ετσι ωστε να μπορουν να πωλουντε καποια πραγματα ιδιας κατηγοριας μαζι στην ιδια αγγελια. Ταπεινη μου αποψη παντα και καλοπροαίρετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Α, καλά, βλέπω μια ψυχή έπιασε τις θλιμμένες φατσούλες.

Τα είπαμε σε pm, τα είπαμε δημόσια. Εγώ δεν πάω να βάζω φατσούλες θλιμμένες στα απίθανα που διαβάζω, για "ιδιώτες" με 15 κομμάτια ανά αγγελία...

Δεν πειράζει. Από το να στεναχωριούνται άλλοι, ας στεναχωριούνται αυτοί που πουλάνε για λογαριασμό φίλων τους.

Μόλις τώρα, angelkiller είπε

Κατανοητο. Αλλα σε αυτη την περιπτωση θα μπορουσε να γινει πανω απο μια αξιολογηση σε καθε αγγελια ετσι ωστε να μπορουν να πωλουντε καποια πραγματα ιδιας κατηγοριας μαζι στην ιδια αγγελια. Ταπεινη μου αποψη παντα και καλοπροαίρετα.

Έχει απαντηθεί και αυτό (δεν σε μέμφομαι, απλά το αναφέρω ενόψει το FAQ που συντάσσεται):

Η πλατφόρμα, σε αυτή τη μορφή που έχουν οι αγγελίες, δεν υποστηρίζει πάνω από μία αξιολόγηση ανά αγγελία.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα πρότεινα να κρατήσουμε ένα επίπεδο αν γίνεται και όποιος μπορεί βεβαίως. Είναι μια συζήτηση πολιτισμένη υποτίθεται και ειρωνείες και άλλα δεν θα έπρεπε να έχουν θέση. Ούτε μπηχτές ούτε υπονοούμενα . Ο καθένας μπορεί να συμφωνεί με ότι θέλει. Δεν γίνεται αυτό που ζητάμε;  Τέλος, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Ας μη χαλιόμαστε. 

Επεξ/σία από Saramo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Snoob είπε

Α, καλά, βλέπω μια ψυχή έπιασε τις θλιμμένες φατσούλες.

Τα είπαμε σε pm, τα είπαμε δημόσια. Εγώ δεν πάω να βάζω φατσούλες θλιμμένες στα απίθανα που διαβάζω, για "ιδιώτες" με 15 κομμάτια ανά αγγελία...

Δεν πειράζει. Από το να στεναχωριούνται άλλοι, ας στεναχωριούνται αυτοί που πουλάνε για λογαριασμό φίλων τους.

Έχει απαντηθεί και αυτό (δεν σε μέμφομαι, απλά το αναφέρω ενόψει το FAQ που συντάσσεται):

Η πλατφόρμα, σε αυτή τη μορφή που έχουν οι αγγελίες, δεν υποστηρίζει πάνω από μία αξιολόγηση ανά αγγελία.

Μηπως μπορει να υπαρξει εστω δυνατοτητα μολις κλειδωνεται-ολοκληρωνεται μια αγγελια να εχουμε το δικαιωμα για μια καινουργια εκ νεου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, angelkiller είπε

Μηπως μπορει να υπαρξει εστω δυνατοτητα μολις κλειδωνεται-ολοκληρωνεται μια αγγελια να εχουμε το δικαιωμα για μια καινουργια εκ νεου ?

Έτσι, πρακτικά θα καταργούσαμε το όριο των αγγελιών, όμως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Snoob είπε

Έτσι, πρακτικά θα καταργούσαμε το όριο των αγγελιών, όμως.

Εαν το δεσμευαμε μονο εαν και εφοσον ειχαν γινει και αξιολογησεις και απο τις 2 πλευρες να μπορει να ανοιχτει νεα ?

Επεξ/σία από angelkiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 λεπτά πριν, angelkiller είπε

Εαν το δεσμευαμε μονο εαν και εφοσον ειχαν γινει και αξιολογησεις και παο τις 2 πλευρες να μπορει να ανοιχτει νεα ?

Δεν εξετάζεται η καθ' οιονδήποτε τρόπο επέκταση του ορίου των 2 αγγελιών, επί του παρόντος.

Λυπάμαι αν "ακούγομαι" σαν χαλασμένο γραμμόφωνο, αλλά οφείλω να δίνω μια ειλικρινή απάντηση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Snoob, θα γράψω την άποψη μου όπως την σκέφτομαι τώρα, αφενός να το σκεφτείς εσύ, αφετέρου να την μεταφέρεις στον αρμόδιο που αποφασίζει.

Από την στιγμή που η νέα πλατφόρμα και δομή του forum εντοπίζει και αποκλείει τα διπλά και τριπλά προφίλ, έχει ελαφρύνει πολύ η ροή των αγγελιών και ο πληθυσμός κυρίως των πωλητών.  Το ίδιο αποτέλεσμα έχει και η μία αξιολόγηση ανά αγγελία, ανεξάρτητα των προιόντων που εμφανίζονται σε αυτήν. Άρα ο στόχος που είναι ο περιορισμός των "επαγγελματιών" που δεν έχουν άλλη σχέση με το forum, θεωρητικά τουλάχιστον επιτυγχάνεται.

Όλη αυτή η ελάφρυνση μπορεί να επιτρέψει μία αυστηρά ελεγχόμενη αύξηση του αριθμού των αγγελιών την εβδομάδα π.χ. κατά μία, υπό την προυπόθεση ότι μία από τις δύο αρχικές αγγελίες θα έχει ολοκληρωθεί με αξιολογήσεις και θα έχει κλειδωθεί.

Αυτό κατα τη ταπεινή μου άποψη θα οδηγήσει και σε μία λογικοποίηση των τιμών, αφού ο κάθε ένας θα θέλει να κλείσει γρήγορα μία αγγελία, βάζοντας πιό προσιτή τιμή, για να επωφεληθεί από το bonus της επιπλέον αγγελίας.

Μπορεί να είναι και βλακεία αυτό που σου περιέγραψα, αλλά αφού μου ήρθε είπα να το γράψω:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
23 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

[...]

Μπορεί να είναι και βλακεία αυτό που σου περιέγραψα, αλλά αφού μου ήρθε είπα να το γράψω:P

Το έχω γράψει και αλλού, θα το επαναλάβω και εδώ: τίποτε δεν αντιμετωπίζεται σαν "βλακεία", όχι από εμένα ειδικά, από όλους μας.

Λ.χ., παρουσιάζει ενδιαφέρον το επιχείρημα ότι θα μπορούσε μια τέτοια κίνηση να επηρεάσει τις τιμές.

Βέβαια, το αντεπιχείρημα θα ήταν πως όσοι είχαν παραπάνω κομμάτια (άρα περισσότερες ευκαιρίες να βγάλουν ένα οσοδήποτε μικρό ή μεγάλο κέρδος) θα ασκούσαν έτσι αθέμιτη πίεση σε όσους έχουν μόνο ένα κομμάτι.

Το αναφέρω απλά και μόνο για να δείξω ότι οι αποφάσεις που λαμβάνονται, λαμβάνονται μετά από ώριμη σκέψη και σε καμία περίπτωση αβασάνιστα, με τη λογική "άμα δεν σου αρέσει τράβα αλλού".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...