Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα ευχρηστίας με τις αγγελίες


mader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
12 ώρες πριν, arma1 είπε

αντε καλα ,καλο Σαββατοκυριακο  (οτι να ναι) ,δηλαδη αντι να προφυλασσετε  ο αγοραστης γινετε το αντιθετο ,απο εδω και περα αρνητικη δεν βλεπω να εχει κανεις 

Δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Έστω είμαι ο πωλητής. Για να υπάρξει αξιολόγηση, θα πρέπει να σε ορίσω αγοραστή. Αν δεν σε ορίσω αγοραστή, δεν θα υποψιαστείς πως συμβαίνει κάτι; Τι λόγο έχω να μην το κάνω;

Ακόμη και στο ενδεχόμενο που θέλω να προφυλαχτώ μήπως σου τύχει κάτι και δεν μπορέσεις να ολοκληρώσεις την αγορά, κι ανθρώπινα δεν θέλω να σε αξιολογήσω αρνητικά γιατί κάτι μπορεί να συνέβη και να θέλω επίσης να βρεθεί άλλος αγοραστής και να μη χάσω την αγγελία, μπορώ να στείλω αναφορά στους συντονιστές, αυτοί θα το ελέγξουν και από "ολοκληρωμένη" η αγγελία θα γίνει και πάλι ενεργή.

Άρα, μεταξύ δύο χρηστών που τα συμφώνησαν, είτε για αποστολή του αντικειμένου, είτε και για συνάντηση κάπου, λόγος σοβαρός να μην χαρακτηριστεί η αγγελία "ολοκληρωμένη" ώστε να ξεκινήσει και η διαδικασία ανταλλαγής αξιολογήσεων δεν υπάρχει.

Θερμή παράκληση σε όλους, μην πιστεύετε ό,τι σας γράφει ο καθένας και μη μηδενίζετε μια μεγάλη προσπάθεια με γνώμωνα όσο το δυνατόν καλύτερες συναλλαγές για όλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου φίλε.

Είμαι απατεώνας πωλητής και στέλνω ένα τούβλο αντί για το ηχείο που με πλήρωσε ο αγοραστής και μετά δεν ορίζω τον άλλο σαν αγοραστή.

Έστειλα το τούβλο και δεν παιρνω  αρνητικη.

Υπάρχει κάτι που έχω παρανοήσει ;

Επεξ/σία από Seldon68
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 λεπτά πριν, Seldon68 είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου φίλε.

Είμαι απατεώνας πωλητής και στέλνω ένα τούβλο αντί για το ηχείο που με πλήρωσε ο αγοραστής και μετά δεν ορίζω τον άλλο σαν αγοραστή.

Έστειλα το τούβλο και δεν παιρνω  αρνητικη.

Υπάρχει κάτι που έχω παρανοήσει ;

Το έχω γράψει πολλές φορές και στο "παλιό" insomnia:

Απόλυτη προστασία δεν υπάρχει. Αναζητάμε τρόπους για καλύτερες και κατά το δυνατόν ασφαλέστερες αγγελίες.

Ας πιάσουμε πρώτα την περίπτωση να είσαι απατεώνας-φαντομάς:

Αν είσαι απατεώνας, τη λαδιά θα την κάνεις. Δεν είναι η αρνητική το θέμα σου, θα πάρεις πόδι και χωρίς αυτή. Αυτό, εφόσον πας για μια αρπαχτή, να κάψεις το κινητό και το λογαριασμό που δήλωσες.

Πάμε τώρα στην περίπτωση που είσαι απατεώνας αλλά θες να έχεις ένα προφίλ καλούτσικο (δηλαδή όχι μηδενικό) για να ψαρεύεις θύματα:

Σε αυτή την περίπτωση, δεν χτυπάς και φεύγεις, θες να μείνεις. Συμφωνείς με το μέλος. Αλλά δεν το ορίζεις αγοραστή. Αυτό, είναι ένα θαυμάσιο πρώτο καμπανάκι. Γιατί δεν το ορίζεις αγοραστή;

Δώσε μου μια απάντηση, να δούμε αν και πού χωλαίνει αυτή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Snoob είπε

Το έχω γράψει πολλές φορές και στο "παλιό" insomnia:

Απόλυτη προστασία δεν υπάρχει. Αναζητάμε τρόπους για καλύτερες και κατά το δυνατόν ασφαλέστερες αγγελίες.

Ας πιάσουμε πρώτα την περίπτωση να είσαι απατεώνας-φαντομάς:

Αν είσαι απατεώνας, τη λαδιά θα την κάνεις. Δεν είναι η αρνητική το θέμα σου, θα πάρεις πόδι και χωρίς αυτή. Αυτό, εφόσον πας για μια αρπαχτή, να κάψεις το κινητό και το λογαριασμό που δήλωσες.

Πάμε τώρα στην περίπτωση που είσαι απατεώνας αλλά θες να έχεις ένα προφίλ καλούτσικο (δηλαδή όχι μηδενικό) για να ψαρεύεις θύματα:

Σε αυτή την περίπτωση, δεν χτυπάς και φεύγεις, θες να μείνεις. Συμφωνείς με το μέλος. Αλλά δεν το ορίζεις αγοραστή. Αυτό, είναι ένα θαυμάσιο πρώτο καμπανάκι. Γιατί δεν το ορίζεις αγοραστή;

Δώσε μου μια απάντηση, να δούμε αν και πού χωλαίνει αυτή.

Γιατι καλα δεν βρέθηκε κάποιος να το παρει. Έβαλα μια αγγελία αλλά δεν ενδιαφέρεται κάποιος. Πως θα το ξέρεις εσύ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 λεπτά πριν, tsamadas είπε

Γιατι καλα δεν βρέθηκε κάποιος να το παρει. Έβαλα μια αγγελία αλλά δεν ενδιαφέρεται κάποιος. Πως θα το ξέρεις εσύ; 

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο, σε παρακαλώ;

Αποφασίζω να αγοράσω από εσένα κάτι. Μου λες εσύ "ο απατεώνας" εντάξει. Μου εξηγείς, για να καταλάβω, μπορεί να μου διαφεύγει κάτι, πώς θα μου δικαιολογήσεις το ότι δεν με μαρκάρεις ως αγοραστή;

edit: συγγνώμη, άλλαξα λίγο το παράδειγμα γιατί το έκανα αχταρμά με τα πρόσωπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι το υπεραναλύουμε χωρίς λόγο. Και κουραζόμαστε όλοι. Απλά και κατανοητά είναι βασανιστήριο για κάθε αξιολόγηση να πατάς ολοκλήρωση αγγελίας. Από όλες τις απόψεις και περισσότερο όταν έχεις πάνω από ένα αντικείμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Snoob είπε

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο, σε παρακαλώ;

Αποφασίζω να αγοράσω από εσένα κάτι. Μου λες εσύ "ο απατεώνας" εντάξει. Μου εξηγείς, για να καταλάβω, μπορεί να μου διαφεύγει κάτι, πώς θα μου δικαιολογήσεις το ότι δεν με μαρκάρεις ως αγοραστή;

edit: συγγνώμη, άλλαξα λίγο το παράδειγμα γιατί το έκανα αχταρμά με τα πρόσωπα.

Απλά δεν θα σου απαντήσω. Οι περισσότεροι φαντάζομαι αναφέρονται σε άτομα όχι που θα σου στείλουν τούβλο αλλά με κάποιο μικρό ή λίγο μεγαλύτερο πρόβλημα. Και θα σου πετάξουν και ένα όταν στο έστειλα εγώ  ήταν οκ. Αυτός που θα σου στείλει αντί για κινητό τούβλο. Πολύ δύσκολο να έχει πάνω από μια αξιολόγηση. Αντε 2. Αλλά εγώ "ο απατεώνας" που σου έστειλα ένα κιν με θέμα πχ ότι έχει πρόβλημα η κεραία και χάνει σήμα.; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συγγνώμη, αλλά γίνεσαι υπερβολικός και άδικος.

"Βασανιστήριο" είναι να υπάρχει μέσω του συστήματος ένας απλός και συγκεκριμένος τρόπος επιβεβαίωσης ότι συμφώνησαν δύο μέλη να συναλλαχθούν;

Και δεν ήταν "βασανιστήριο" αυτοί που έτρωγαν στήσιμο σε ραντεβού και δεν είχαν τρόπο να αποδείξουν πως είχαν συμφωνήσει να προχωρήσει η συναλλαγή;

1 λεπτό πριν, tsamadas είπε

Απλά δεν θα σου απαντήσω. Οι περισσότεροι φαντάζομαι αναφέρονται σε άτομα όχι που θα σου στείλουν τούβλο αλλά με κάποιο μικρό ή λίγο μεγαλύτερο πρόβλημα. Και θα σου πετάξουν και ένα όταν στο έστειλα εγώ  ήταν οκ. Αυτός που θα σου στείλει αντί για κινητό τούβλο. Πολύ δύσκολο να έχει πάνω από μια αξιολόγηση. Αντε 2. Αλλά εγώ "ο απατεώνας" που σου έστειλα ένα κιν με θέμα πχ ότι έχει πρόβλημα η κεραία και χάνει σήμα.; 

Μα, αν δεν μου απαντήσεις, δεν σου καταθέτω τίποτε. Δεν πάω να παραλάβω αντικαταβολή, δεν. Τελείωσε. Καμπανάκι. Γιατί δεν με επιλέγεις ως αγοραστή; Αυτά, εφόσον δεν είσαι του στυλ "χτυπάω και φεύγω" (οπότε εκεί δεν σε νοιάζει τίποτε, κι αν έχεις κάποια ιδέα προστασίας ευχαρίστως να την ακούσουμε) αλλά θες να χτίσεις προφίλ για να ψαρεύεις θύματα. Εκεί, δεν γλιτώνεις την αρνητική.

Τα άλλα που λες, τα "σου είπα" "μου είπες" τι ακριβώς σχέση έχουν με το σύστημα αξιολόγησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ολοκληρώσω την αγγελία ποτέ με εσένα σαν αγοραστή. Και στις 2 περιπτώσεις εσύ και ο καθένας την έχεις πατήσει από τον απατεώνα. Αλλά με τη δυνατότητα να βάλεις έστω την αρνητική προειδοποιείς τους επόμενους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή, μου λες ότι θα συμφωνήσουμε να γίνει η αγορά, θα αρνηθείς να με ορίσεις αγοραστή κι εγώ θα προχωρήσω κανονικά, σαν να μην τρέχει τίποτε;

edit: συγγνώμη, αγοραστή εννοούσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπλα με το καινούργιο σύστημα αγγελιών  έχει χαθεί το δικαίωμα των αρνητικών αξιολογήσεων για ψιλοπήδημα που έβαζαν μέλη κατά καιρούς και χωρίς να υπάρχει σοβαρή αιτία.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μπέρδεμα από την αρχή ως το τέλος ,πρέπει να έχεις πτυχίο για να κάνεις απλά πράγματα.

Τι μας χαλασε στο προηγούμενο σύστημα;

Αλλαγή για την αλλαγή μόνο ,για το hype.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας.

Θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται στις περιπτωσεις των συναλλαγων χερι χερι , που ο αγοραστης θελει να το δει πριν το παρει. Εκει ο πωλητης αποκλειεται να βαλει ολοκληρωση γιατι μπορει να μην το αγορασει ο αγιραστης. Επισης ειναι τελειως κουλο αυτο το συστημα στις πχ αντικαταβολες. Λες και οταν βαλει καποιος ολοκληρωση γνωριζει καποιος για ποιον ειναο. Πχ πουλω ενα κινητο 300 ευρω μονο 100 ευρω. Με παιρνουν 10 και αφου κλεισω τηλεφωνικα και με τους 10 και φαω χρηματα απο οσους μπορω παταω και μια ολοκληρωση για τα ματια και μονο.

Αδικο εχω?

Καλη χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στην περίπτωση που η συναλλαγή είναι υπό αίρεση γιατί θέλει να το δει ο άλλος, δεν υπάρχει λόγος (ούτε και είναι λογικό) να επιλεγεί ως αγοραστής, ώστε να ξεκινήσει η διαδικασία. Εφόσον βρεθούν τα μέλη και κλείσει η συναλλαγή, θα γίνει τότε το άνοιγμα της αξιολόγησης.

Με τις αντικαταβολές, δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα. Μάλιστα, με το νέο σύστημα προστατεύεται ο πωλητής από τον αγοραστή που θα τον βάλει να στείλει και δεν θα πάει να παραλάβει.

Τώρα, αν οι αγοραστές είναι τόσο αφελείς που θα συμφωνήσουν να σου στείλουν χρήματα χωρίς καν να δουν ότι τους όρισες αγοραστές, εκεί δεν τους προστατεύει τίποτε, και σίγουρα όχι το προηγούμενο σύστημα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...