Προς το περιεχόμενο

Πως λειτουργεί η αξιολόγηση στο ανανεωμένο site;


liakjim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται και χρόνια σας πολλά..καλή χρονιά να έχουμε, θα ήθελα να σας ρωτήσω στο νέο τώρα ''ΙΝΣΟΜΝΙΑ''....πως πραγματοποιούμε τις αξιολογήσεις?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαος φίλε ούτε  εγω μπορώ  να καταλάβω  πως γίνεται. Αν βρεις  άκρη  μου  λες και εμένα. 

Επεξ/σία από KERATSINIGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως γινεται σε μια αγγελια που πουλαω παραπανω απο 1 πιθανον ιδια αντικειμενα να κανω αξιολογησεις σε παραπανω απο 1 αγοραστες? 

 

Για παραδειγμα κανω ανακαινιση στο σπιτι μου και πουλαω 4 παλια σωματα καλοριφερ τα οποια τα εχω σε μια αγγελια και τα αγοραζουν 4 διαφορετικοι αγοραστες.

Επεξ/σία από nteminio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 λεπτά πριν, nteminio είπε

Πως γινεται σε μια αγγελια που πιθανον πουλαω παραπανω απο 1 αντικειμενα να κανω αξιολογησεις σε παραπανω απο 1 αγοραστες?

Δεν υπάρχει πλέον τέτοια δυνατότητα. Υπάρχει ένα σκεπτικό πίσω από τις νέες αγγελίες: η κάθε αγγελία να αντιστοιχεί με συγκεκριμένο αντικείμενο ή έστω με σύνολο αντικειμένων τα οποία θα πωλούνται ως σετ.

Αντιλαμβανόμαστε ότι αυτό δεν βολεύει όσους έχουν πολλά αντικείμενα να διαθέσουν, όμως εξίσου δεν βόλευε στην προηγούμενη εκδοχή η εμφάνιση αγγελιών που βρίσκονταν σε "διαρκή ανανέωση" (και άρα κάθε τόσο σε λάθος κατηγορία, εφόσον πωλούνταν τα αντικείμενα της πρώτης παρτίδας και έμπαιναν νέα, άσχετα) ή οι αγγελίες-"γιουσουρούμ" όπου έβρισκες παντελώς ετερόκλητα αντικείμενα.

Όμως σε αυτή τη φάση, το σύστημα είναι μία αγγελία/ένα αντικείμενο-ένα σετ αντικειμένων/μία αξιολόγηση.

Δεν υπάρχει στο σύστημα κάτι που να εμποδίσει να καταχωρήσετε όσα αντικείμενα θέλετε, αλλά αξιολόγηση θα μπει μόνο από έναν αγοραστή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2017 στις 9:14 ΜΜ, hxkg είπε

που πηγαίνω για να κανω αξιολογηση σε ένα μέλος?

Καλημέρα φίλε μου. Πρέπει να σε ορίσει πρώτα σαν αγοραστή και μετά θα μπορείς να κάνεις αξιολόγηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Snoob είπε

Δεν υπάρχει πλέον τέτοια δυνατότητα. Υπάρχει ένα σκεπτικό πίσω από τις νέες αγγελίες: η κάθε αγγελία να αντιστοιχεί με συγκεκριμένο αντικείμενο ή έστω με σύνολο αντικειμένων τα οποία θα πωλούνται ως σετ.

Αντιλαμβανόμαστε ότι αυτό δεν βολεύει όσους έχουν πολλά αντικείμενα να διαθέσουν, όμως εξίσου δεν βόλευε στην προηγούμενη εκδοχή η εμφάνιση αγγελιών που βρίσκονταν σε "διαρκή ανανέωση" (και άρα κάθε τόσο σε λάθος κατηγορία, εφόσον πωλούνταν τα αντικείμενα της πρώτης παρτίδας και έμπαιναν νέα, άσχετα) ή οι αγγελίες-"γιουσουρούμ" όπου έβρισκες παντελώς ετερόκλητα αντικείμενα.

Όμως σε αυτή τη φάση, το σύστημα είναι μία αγγελία/ένα αντικείμενο-ένα σετ αντικειμένων/μία αξιολόγηση.

Δεν υπάρχει στο σύστημα κάτι που να εμποδίσει να καταχωρήσετε όσα αντικείμενα θέλετε, αλλά αξιολόγηση θα μπει μόνο από έναν αγοραστή.

Οκ καταλαβα το σκεπτικο σας, ειναι αρκετα λογικο και συμφωνω αφου εχει την λογικη να μπει μια ταξη στις αγγελιες. Οι περιπτωσεις ομως που ορθως υπαρχουν παραπανω απο 1 αντικειμενα σε μια αγγελια (και δεν ειναι γιουσουρουμ) ειναι και αυτες αρκετα πολλες. Στο παραδειγμα που ανεφερα παραπανω με τα 4 σωματα καλοριφερ απο μια ανακαινιση που πωληθουν σε 4 διαφορετικα ατομα στην ουσια ο πωλητης για να αξιολογησει και να αξιολογηθει ορθα, πρεπει να φτιαξει ακομα 3 αγγελιες . Πρεπει δηλαδη να θυσιασει το δικαιωμα του να βαλει επομενες αγγελιες για αλλα πραγματα που τυχον πουλαει για να παρει και να δωσει τις σωστες αξιολογησεις στην πρωτη αγγελια. (Μην ξεχναμε οτι υπαρχει χρονικο οριο 2 αγγελιων ανα εβδομαδα). Μηπως θα ηταν καλο να το εξεταζατε παλι αυτο το σεναριο και να μην μπαινουμε σε αυτην την ταλαιπωρια? Μια μεση λυση νομιζω θα βοηθουσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αναγκαστικά θα περιμένει. Ποια άλλη λύση μπορεί να υπάρξει; (Ειλικρινά ρωτάω, να διαβάσω ιδέες)

Είχαμε αγγελίες με δεκάδες αξιολογήσεις, οι οποίες δεν συνδέονταν με κανένα αντικείμενο. Παράπονα -βάσιμα- για αυτό, ειδικά όταν υπήρχε και η επισήμανση ότι η αγγελία είχε "ανανεωθεί" με νέα αντικείμενα (άρα δεν ήταν καν βέβαιο πως αυτά που έβλεπες τη δεδομένη στιγμή είχαν έστω κάποια σχέση με τα προηγούμενα για τα οποία μπήκαν οι αξιολογήσεις).

Συν τα αιτήματα μεταφοράς των αγγελιών στη "σωστή ενότητα".

Συν τα παράπονα εκείνων που έβλεπαν σε μια αγγελία πολλά αντικείμενα, ενώ εκείνοι τηρούσαν το όριο των 2 αγγελιών (ή, συνηθέστερα, απλά "παραδίδονταν" και έφτιαχναν κι εκείνοι αγγελίες-σιδηρόδρομους).

Συν τα παράπονα εκείνων που διέκριναν σε αγγελίες με πολλά αντικείμενα δραστηριότητα εμπορική, επί της ουσίας, αν όχι τύποις.

Το ξέρουμε ότι κάποιοι δυσκολεύονται τώρα, αλλά πάντοτε το σκεπτικό είναι τι εξυπηρετεί τους περισσότερους, σε συνάρτηση με το τι δυνατότητες δίνει η πλατφόρμα.

Εννοείται πως ακούμε προτάσεις, αλλά πρέπει να είναι συγκεκριμένες: ας πούμε, "αυξήστε το όριο τον αγγελιών". Αυτό είναι μια πρόταση. Δεν εξετάζεται επί του παρόντος, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως την προσπερνάμε (ή δεν την έχουμε σκεφτεί ήδη...)

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Snoob είπε

Εννοείται πως ακούμε προτάσεις, αλλά πρέπει να είναι συγκεκριμένες: ας πούμε, "αυξήστε το όριο τον αγγελιών". Αυτό είναι μια πρόταση. Δεν εξετάζεται επί του παρόντος, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως την προσπερνάμε (ή δεν την έχουμε σκεφτεί ήδη...)

 

Με αυτο που λεω παρακατω , θα μπορει μολις πουλησει το 1 σωμα καλοριφερ να την ξαναβαλει να δωσει το αλλο κ.ο.κ .

ολοι θα ειναι ικανοποιημενοι και θα πασουν και ι αξιολογησεις

19 ώρες πριν, villasg είπε

Hello να πω και εγω την μαλ@κια μου για τις αγγελιες ?

Ας μεινει ο περιορισμος σε 2 αγγελιες ανα μελος της εβδομαδας αλλα για ΕΝΕΡΓΕΣ αγγελιες , πχ αν δωσει καποιος κατι σε 3 μερες [ ολοκλωρωσει ] να μην περιμενει να περασουν ακομα 4 για να βαλει κατι ακομα ( εστω οτι εχει μια που ειναι ενεργη στην εβδομαδα ) .

Και επισης να υπαρχει ενα οριο στην ενεργες μη ολοκληρωμενες αγγελιες στο συνολο του χρονου  (υπαρχουν καποιοι που εχουν πολλες ενεργες αγγελιες )

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Snoob είπε

Δηλαδή, λες να έχει άπειρες αγγελίες την εβδομάδα; Εφόσον πουλάει να ξανανοίγει;

Και εδω μπορει να μπει ενα οριο ανανεωσης για την ιδια παντα αγγελια   πχ 4 φορες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρακτικά, μιλάμε για αλλαγή του ορίου των αγγελιών ανά εβδομάδα. (Υπάρχει όριο ανανέωσης, χρονικό).

Επί του παρόντος, δεν έχω καμία ενημέρωση ότι εξετάζεται ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snoob είπε

Αναγκαστικά θα περιμένει. Ποια άλλη λύση μπορεί να υπάρξει; (Ειλικρινά ρωτάω, να διαβάσω ιδέες)

Είχαμε αγγελίες με δεκάδες αξιολογήσεις, οι οποίες δεν συνδέονταν με κανένα αντικείμενο. Παράπονα -βάσιμα- για αυτό, ειδικά όταν υπήρχε και η επισήμανση ότι η αγγελία είχε "ανανεωθεί" με νέα αντικείμενα (άρα δεν ήταν καν βέβαιο πως αυτά που έβλεπες τη δεδομένη στιγμή είχαν έστω κάποια σχέση με τα προηγούμενα για τα οποία μπήκαν οι αξιολογήσεις).

Συν τα αιτήματα μεταφοράς των αγγελιών στη "σωστή ενότητα".

Συν τα παράπονα εκείνων που έβλεπαν σε μια αγγελία πολλά αντικείμενα, ενώ εκείνοι τηρούσαν το όριο των 2 αγγελιών (ή, συνηθέστερα, απλά "παραδίδονταν" και έφτιαχναν κι εκείνοι αγγελίες-σιδηρόδρομους).

Συν τα παράπονα εκείνων που διέκριναν σε αγγελίες με πολλά αντικείμενα δραστηριότητα εμπορική, επί της ουσίας, αν όχι τύποις.

Το ξέρουμε ότι κάποιοι δυσκολεύονται τώρα, αλλά πάντοτε το σκεπτικό είναι τι εξυπηρετεί τους περισσότερους, σε συνάρτηση με το τι δυνατότητες δίνει η πλατφόρμα.

Εννοείται πως ακούμε προτάσεις, αλλά πρέπει να είναι συγκεκριμένες: ας πούμε, "αυξήστε το όριο τον αγγελιών". Αυτό είναι μια πρόταση. Δεν εξετάζεται επί του παρόντος, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως την προσπερνάμε (ή δεν την έχουμε σκεφτεί ήδη...)

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει από τις διάφορες συζητήσεις που γίνονται στο forum είναι ότι το νέο σύστημα με αξιολογήσεις κτλ δεν εξυπηρετεί σχεδόν κανένα. Δεν διάβασα πουθενά κάποιος να συμφωνεί. Εννοείται ότι αποκλείουμε εκείνους που δεν ενδιαφέρονται για την ενότητα αγγελίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
45 λεπτά πριν, Saramo είπε

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει από τις διάφορες συζητήσεις που γίνονται στο forum είναι ότι το νέο σύστημα με αξιολογήσεις κτλ δεν εξυπηρετεί σχεδόν κανένα. Δεν διάβασα πουθενά κάποιος να συμφωνεί. Εννοείται ότι αποκλείουμε εκείνους που δεν ενδιαφέρονται για την ενότητα αγγελίες. 

Εγώ, πάλι, έχω γίνει αποδέκτης πολύ θετικών σχολίων.

Άσε που, λογικά να το σκεφτείς, ευκολότερα θα μπει κάποιος να γκρινιάξει, παρά να πει μπράβο (μη μας πουν και "γλύφτες" των συντονιστών, δεν κάνει).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχολίασαν όλοι αλλά κανείς δεν απάντησε!

Όσο βρίσκεσαι σε συννενόηση πατάς το «υπο εκρεμμότητα» και μόλις π.χ. πληρωθείς τότε πάς ως πωλητής και πατάς «Ολοκληρώθηκε» με το σύστημα εν συνεχεία να σε ρωτάει ποιος είναι ο αγοραστής. Τον δηλώνεις και αυτομάτως κλείνει η αγγελία με τον μηχανισμό να δημιουργεί μέσα της ένα λινκ για να αφήσουν έτεροι τις αξιολογήσεις τους.

Τέλος οι αναξιόπιστες χυμαρώδεις αγγελίες. Γίνονται πλέον αποκλειστικά διμερείς και με αυστηρώς προσδιορισμένο περιεχόμενο.

Μπράβο παιδιά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΥΓ. Βλακείες λέω, για να διασφαλίζεται ο αγοραστής σε περίπτωση που ο πωλητής δε πατήσει ολοκλήρωση -και άρα δε δοθεί η δυνατότητα για αξιολόγηση- πρέπει η «ολοκλήρωση» να γίνει μόλις περατωθεί η συνεννόηση δηλαδή πριν γίνει η συναλλαγή! 

Επεξ/σία από nammo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...