Προς το περιεχόμενο

Πως λειτουργεί η αξιολόγηση στο ανανεωμένο site;


liakjim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω κι εδώ. Έχω μια τελευταία αγγελία (αν δεν ξαναφτιαχτεί το παλιό εύχρηστο ινσόμνια, το εγκαταλείπω οριστικά) και θέλω να την κλειδώσω και να βάλω αξιολόγηση. Αυτόματα, έχει απενεργοποιηθεί και δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Υπάρχει λύση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2018 στις 7:26 ΜΜ, Snoob είπε

"Απενεργοποιημένη" σημαίνει πως έληξε το διάστημα της μίας εβδομάδας από την υποβολή της αγγελίας.

Εφόσον δεν τρέχουν ήδη δύο ενεργές αγγελίες, η αγγελία μπορεί να υποβληθεί εκ νέου. 

Προκειμένου να υπάρξει αξιολόγηση, θα πρέπει η αγγελία να υποβληθεί ξανά, να μαρκαριστεί ως ολοκληρωμένη και να επιλεγεί το μέλος με το οποίο συμφώνησε ο δημιουργός της αγγελίας. Η ένδειξη για την ολοκλήρωση της αγγελίας εμφανίζεται κάτω από τα γενικά στοιχεία της αγγελίας (κατάσταση, τύπος αγγελίας, χρόνος υποβολής κτλ.)

Τελικά αυτός είναι και ο μόνος τρόπος που κατάφερα να βάλω αξιολόγηση. Γιατί τα κάνατε τόσο δύσκολα βρε παιδιά και τόσο δύσχρηστο το σάιτ? Ούτε ανανέωση μπορούμε να κάνουμε πέρα από μια φορά, ούτε αξιολόγηση, συνέχεια πρέπει ξανά και ξανά από την αρχή να βάζουμε τις αγγελίες. Και όλες οι λειτουργίες της αγγελίας έπρεπε να ήταν σε ένα σημείο όχι να ψάχνουμε από εδώ κι από κει για την καθεμιά ξεχωριστά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αρκετές συναλλαγές εδώ,άλλα πρώτη φορά μου τυχαίνει να έχω κάνει συναλλαγή και να μην μπορούμε να αλληλοαξιολογηθούμε.Και αν πήγαν όλα καλά με την συναλλαγή εντάξει,δεν πειράζει.Αλλά αν θέλεις να γράψεις αρνητική τι γίνεται;Λυπάμαι αλλά αυτή πιο πολύ ήταν υποβάθμιση παρά αναβάθμιση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σχετικά με το πώς λειτουργούν οι αξιολογήσεις (από μία σελίδα πριν, αλλά επειδή κάποιοι, διαβάζω έχουν ψάξει "παντού" και δεν βρίσκουν απάντηση, το ξαναβάζω εδώ):

To πρόβλημα με τον περιορισμό στις νέες υποβολές (που ουδέποτε αποτελούσε μέρος του νέου πλαισίου) λύθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραια η αναβαθμιση αλλα θεωρω κατα την αποψη μου λαθος τον τροπο αξιολογησης που εχει επιβληθει τωρα.

ενα παραδειγμα

 

ενας συμφορουμιτης εχει  καποια αγγελια στην οποια εχει πανω απο 10 διαφορετικα πραγματα για πουλημα (βιβλια για την ακριβεια και για αυτο εχει και μια αγγελια για τα βιβλια)

αποφασισα να αγορασω καποια απο αυτα και η συνναλαγη ηταν αψογη αλλα δεν μπορω να τον αξιολογησω γιατι πρεπει να κλεισει την αγγελια του δλδ πρεπει να πουλησει ολα τα βιβλια στην προκειμενη περιπτωση

με το προηγουμενο συστημα του εβαζες μια αξιολογηση μολις εκανες την παραλαβη,ειτε καλη ειτε κακη,

τωρα πρεπει να περιμενεις ποτε θα κλεισει η αγγελια και αν περασουν μηνες τι γινετε??

υπαρχει και το οριο των αγγελιων ,δεν μπορει να κλεισει την αγγελια μονο για μενα για να τον αξιολογησω και μετα να ξανακανει νεα αγγελια κτλ κτλ....

ισως θα επρεπε να ξαναδειτε το θεμα με τις αγγελιες και τις αξιολογησεις

ευχαριστω

 

Επεξ/σία από GREGOR78
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με το προηγούμενο σύστημα, επίσης, έβαζε αξιολόγηση και ο κάθε άσχετος που δεν του άρεσε η τιμή ή είχατε μια κακή συναλλαγή πριν από τρεις μήνες και αποφάσισε να σε "κυνηγάει" όπου σε βρίσκει ή σκάρωνε και ένα λογαριασμό για να σου χαλάσει το προφίλ ή απλά να σε τρολάρει.

Με το προηγούμενο σύστημα, επίσης, είχες ουσιαστικά κατάργηση κάθε ορίου, αφού διάφοροι "στοίβαζαν" σε -υποτίθεται μία- αγγελία, από την παλιά τους κάρτα γραφικών μέχρι τη σωβρακοφανέλα του παππού. Δεκάδες αντικείμενα, ενίοτε παντελώς ετερόκλητα. Άρα, πρόβλημα, μεταξύ άλλων, στην κατηγοριοποίηση των αγγελιών, παράπονα για εκμετάλλευση του ορίου κτλ., κτλ. Αυτά, όσο κι αν ξεχειλώσουμε τον ορισμό, ΔΕΝ αποτελούν ΜΙΑ αγγελία.

Με το προηγούμενο σύστημα, αν είχες την "ατυχή" έμπνευση να κλείσεις ραντεβού με κάποιον για να ολοκληρώσεις μια συναλλαγή, και αυτός ο κάποιος σε έστηνε, δεν είχες κανένα τρόπο να αποδείξεις πως είχατε συμφωνήσει (και, όχι, το να διαβάσουμε ως συντονιστές ιδιωτικές σας συνομιλίες ΔΕΝ αποτελούσε λύση). Τώρα έχεις.

Τώρα έχεις και τρόπο να ακυρώσεις μια συναλλαγή που ξέρεις ότι δεν πρόκειται να ολοκληρωθεί επειδή ο αγοραστής υπαναχώρησε, και προτιμάς, αντί για μια "άχρηστη" αρνητική, να έχεις άμεσα το αντικείμενο και πάλι διαθέσιμο στα χέρια σου. (αναφορά και των δύο -ώστε να εξασφαλίζεται ότι είναι αμφότεροι ενήμεροι για την ακύρωση και δεν πρόκειται για απόπειρα δόλιας ακύρωσης).

Τώρα, δεν μπορεί ο κάθε άσχετος να μπαίνει και να αφήνει "αξιολογήσεις" για το πόσο φτηνό βρίσκει το αντικείμενο που πουλάς, ούτε να σπέρνει εκδικητικές γιατί έτσι.

Το νέο σύστημα δεν επιτρέπει στους πωλητές να υπαναχωρούν αυθαίρετα, γιατί ενώ είχαν "συμφωνήσει" μαζί σου, παράλληλα το διαπραγματεύονταν και με άλλους 5 και τελευταία στιγμή (ή και εγκαίρως, εξίσου προβληματικό ήταν) σου λέγανε "φιλαράκι, ο τάδε μου δίνει παραπάνω, θα το δώσω εκεί". Άπαξ και σε επιλέξουν ως αγοραστή, είναι υπεύθυνοι για την επιλογή τους.

Κι αν δεν με επιλέξουν; 

Κι αυτό έχει απαντηθεί. Τυχόν άρνηση ενός πωλητή να σε επιλέξει ως αγοραστή, ενώ έχετε συμφωνήσει, αποτελεί ισχυρή ένδειξη πως, στην καλύτερη περίπτωση, δεν είναι σίγουρος ότι θέλει να συναλλαγεί μαζί σου. Άρα, προσοχή. 

Όπως έχω εξηγήσει σε σειρά προηγούμενων μηνυμάτων (ενδεικτικά έχω αναρτήσει ένα 2 μηνύματα πάνω από αυτό εδώ) δεν υφίσταται ισχυρός λόγος άρνησης επιλογής αγοραστή.

Αντίθετα, η επιλογή αγοραστή με την επίτευξη συμφωνίας και πριν προχωρήσετε σε άλλα βήματα προσφέρει σειρά πλεονεκτημάτων, από εξασφάλιση χρόνου για την πρακτική ολοκλήρωση με ταυτόχρονο δικαίωμα αξιολόγησης, ενίσχυση της αμοιβαίας εμπιστοσύνης, απόδειξη ύπαρξης συμφωνίας σε περίπτωση μη εμφάνισης στη συνάντηση κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πρόβλημα που υπάρχει με το καινούργιο σύστημα είναι πως τώρα οι αγοραστές δεν μπορούν να πάρουν αξιολογήσεις. Ούτε θετικές (και άντε αυτό ας πουμε οτι δεν ειναι πρόβλημα) αλλά ούτε και αρνητικές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 λεπτά πριν, Digi713 είπε

Ένα πρόβλημα που υπάρχει με το καινούργιο σύστημα είναι πως τώρα οι αγοραστές δεν μπορούν να πάρουν αξιολογήσεις. Ούτε θετικές (και άντε αυτό ας πουμε οτι δεν ειναι πρόβλημα) αλλά ούτε και αρνητικές!!

Μπορείς να μου εξηγήσεις πώς "δεν μπορούν" να πάρουν αξιολογήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα κάτι από ένα μέλος. Η αγγελία του έχει κλείσει και δεν βρίσκω πουθενά να του κάνω αξιολόγηση. Αντίστοιχα δεν βρήκα πουθενα στο profile του να του κανω αξιολόγηση. Παλιότερα στην ίδια αγγελία και εγώ και αυτός κάναμε αξιολόγηση ο ένας στον άλλο. Τώρα όμως δεν μπορώ να βρω κάποιο τρόπο. 

Μπορεί απλά να μην έχω βρει το τρόπο ακόμα. Αλλά το ότι ψάχνω τόσο πολύ σημαίνει πως υπάρχει πρόβλημα με το UI (τουλάχιστον) του νέου συστήματος. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος όμως πες μου γιατι εγώ δεν μπόρεσα να τον βρω μετά από 5 λεπτά ψάξιμο ( και για οποιοδίποτε site αυτο ειναι πολυ για να το χαρακτηρίσει κάποιος ως δύσχρηστο )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άλλο το "δεν το έχω βρει", άλλο το "δεν μπορεί".

Τον τρόπο τον έχω εξηγήσει δεκαπέντε φορές. Υπάρχει σε αυτή εδώ τη σελίδα, τον έχω κάνει παράθεση από προηγούμενη συζήτηση.

Αν και καταλήγει υπερβολή, το βάζω άλλη μία φορά εδώ.

Στην ίδια σελίδα είχα αναρτήσει το σύνδεσμο. Επειδή λέμε για χρόνο που απαιτείται για την αναζήτηση πληροφοριών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snoob είπε

Τον τρόπο τον έχω εξηγήσει δεκαπέντε φορές

Κατι λέει αυτό. Ούτε εσύ θα έπρεπε να μπεις στην διαδικασία να το εξηγησεις 15 φορές ούτε τόσοι χρήστες να έχουν πρόβλημα και να το ψάχνουν σε φόρουμ.

Πάμε τώρα στην αγγελία και στο πρόβλημα το οποίο εγώ έχω : στην εξήγηση δεν γίνεται σαφές ( για εμένα τουλάχιστον ) το τι συμβαίνει με αγγελίες που έχουν ας πουμε 7 αντικείμενα άρα 7 αγοραστές και 1 πωλητή ( αυτόν τον οποίο δηλαδή έφτιαξε την αγγελία και πουλάει τα αντικείμενα ). 

 

Mε βάση αυτά που λες σε άλλη απάντηση σου ισχύει το εξής : "Μετά τη μετάβαση στη νέα πλατφόρμα, σε κάθε αγγελία μπαίνει μόνο μία αξιολόγηση."

 

Άρα σε μία αγγελία με πολλαπλά αντικείμενα μόνο ένας αγοραστής μπορεί να πάρει αξιολόγηση. Και πάλι αν δεν καταλαβαίνω καλά κάτι πες μου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι. Σίγουρα κάτι λέει.

Λέει ότι χρήστες που ισχυρίζονται ότι έχουν ψάξει (από 5 λεπτά μέχρι "παντού") δεν έχουν διαβάσει ούτε την ίδια τη σελίδα όπου μπήκαν να σχολιάσουν. Ούτε ένα στοιχειώδες ψάξιμο δεν έχουν κάνει.

Επίσης, αυτό που ρωτάς, το έχω απαντήσει. Είναι φαιδρό να το επαναλάβω, κάθισε και διάβασε, στην απλή νέα ελληνική γλώσσα το έχω γράψει, για τις αξιολογήσεις και τι γίνεται με τα πολλαπλά αντικείμενα. (μέχρι και στην παράθεση του μηνύματος φαίνεται του τι γίνεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα φταιει και το site για αυτο .
Το ειχα ξανα επισυμανει οτι πρεπει να υπαρχουν "καρφιτσωμενες" οδηγιες χρησης για το νεο ! ! ! !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Snoob είμαι απλός χρήστης και είσαι Moderator. Αυτή είναι και η δουλειά σου. Ειδικά σε νέα μεγάλα releases αυτο θα κάνεις για μέρες μέχρι μήνα και βάλε. Δεν εχει περάσει καν μήνας, δώστου λίγο χρόνο πριν αρχίσεις να τσαντίζεσαι.

 

Αν αυτό δεν δουλεύει τότε βρες κάποιο τρόπο αντί για "παραθέσεις" να κάνεις "pin" σημαντικές απαντήσεις σε forum post. Μία άλλη ιδέα θα ήταν να μπορώ να δω στο συγκεκριμένο ποστ όλες τις απαντήσεις απο moderators.

 

Συγγνώμη αλλά η αντιμετώπισή σου είναι τουλάχιστον αντιεπαγγελματική. Αντιπροσωπεύεις τη φωνή του Insomnia, σκέψου το καλύτερα πριν ξεσπάς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...