Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις και παρατηρήσεις για το αναβαθμισμένο Forum


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποιο θέμα με την "ανώνυμη σύνδεση"   ;;  τους τελευταίους 2 μήνες είναι σαν να μη λειτουργεί σωστα.

Μπορεί πάντα το λάθος να ειναι και απο τη δικια μου μεριά, FF62

Επεξ/σία από Thulogur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντελώς ξαφνικά δεν ανοίγει το insomnia από Firefox (62.0.3). Η σελίδα γράφει:

Αποτυχία ασφαλούς σύνδεσης
Το έγγραφο δεν περιέχει δεδομένα.
• Η σελίδα που προσπαθείτε να δείτε δεν μπορεί να εμφανιστεί επειδή δεν είναι δυνατή η πιστοποίηση της αυθεντικότητας των ληφθέντων δεδομένων.

Από Edge και από Maxthon που είμαι τώρα μπαίνω χωρίς πρόβλημα.
Δεν θυμάμαι να το έχω ξανασυναντήσει.

Επίσης (άσχετο αλλά ίσως και σχετικό) να πω ότι ούτε το duduckgo.com ανοίγει από Firefox. Εκεί βγάζει το μήνυμα "Κωδικός σφάλματος: SSL_ERROR_NO_CYPHER_OVERLAP".

 

EDIT: Το duckduckgo έφτιαξε μόνο του χθες. Το insomnia όχι, αλλά βρήκα τον "ένοχο": το Kaspersky Free που χρησιμοποιώ. Το απενεργοποίησα προσωρινά, άνοιξα τη σελίδα του insomnia, η σελίδα άνοιξε κανονικά, το επανενεργοποίησα και τώρα όλα λειτουργούν κανονικά. Μέχρι την επόμενη φορά, φυσικά... :)

Επεξ/σία από accipio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, accipio είπε

Εντελώς ξαφνικά δεν ανοίγει το insomnia από Firefox (62.0.3). Η σελίδα γράφει:

Αποτυχία ασφαλούς σύνδεσης
Το έγγραφο δεν περιέχει δεδομένα.
• Η σελίδα που προσπαθείτε να δείτε δεν μπορεί να εμφανιστεί επειδή δεν είναι δυνατή η πιστοποίηση της αυθεντικότητας των ληφθέντων δεδομένων.

Από Edge και από Maxthon που είμαι τώρα μπαίνω χωρίς πρόβλημα.
Δεν θυμάμαι να το έχω ξανασυναντήσει.

Επίσης (άσχετο αλλά ίσως και σχετικό) να πω ότι ούτε το duduckgo.com ανοίγει από Firefox. Εκεί βγάζει το μήνυμα "Κωδικός σφάλματος: SSL_ERROR_NO_CYPHER_OVERLAP".

EDIT: Το duckduckgo έφτιαξε μόνο του χθες. Το insomnia όχι, αλλά βρήκα τον "ένοχο": το Kaspersky Free που χρησιμοποιώ. Το απενεργοποίησα προσωρινά, άνοιξα τη σελίδα του insomnia, η σελίδα άνοιξε κανονικά, το επανενεργοποίησα και τώρα όλα λειτουργούν κανονικά. Μέχρι την επόμενη φορά, φυσικά... :)

Δεν είναι απίθανο να έπεσες σε man in the middle  attack. Τα λουκετάκια στο URL είναι πράσινα ; Τσέκαρε αν κάποιος 3ος έχει συνδεθεί στο wifi σου, δες αν σου χει φτιάξει redirection rules στο router, ή γενικά μπορείς να του κάνεις και ένα reset τα settings αν δεν έχεις κάνει πολλές αλλαγές ή έχεις settings backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πράσινα είναι τα λουκετάκια. Το wifi είναι κλειστό, και στο ρούτερ δεν έχει συμβεί κάτι περίεργο. Πάντως το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει και σε διάφορα άλλα sites, κι αυτά από χθες το απόγευμα. Και μόνο στον Firefox.

 

EDIT: Δυστυχώς συνεχίζει να το κάνει και στο insomnia. Μετά λίγα λεπτά αδράνειας επιχείρησα να μπω σε ένα θέμα και τσουπ! να  'τη πάλι η "Αποτυχία ασφαλούς σύνδεσης". Αχ αυτό το Kaspersky, σε τι μπελά με έβαλε...

Επεξ/σία από accipio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2018 στις 8:31 ΜΜ, SeXBOX είπε

Όταν κάνω ένα post μερικές φορές μετά από ώρα εξαφανίζεται χωρίς να λάβω επισήμανση ότι μετακινήθηκε ή διαγράφτηκε για τους τάδε λόγους. Όντως παραβαίνω τους ορούς και είναι bug που δεν μου έρχεται ειδοποίηση; ή είναι bug στο οποίο χάνονται posts; Σε ένα συγκεκριμένα δεν έθιξα κανέναν όλοι κάναμε χαβαλέ, ο χαβαλές των άλλων έμεινε, όμως ο δικός μου πάει... όχι ότι με νοιάζει που εξαφανιστήκαν, απλά θέλω να ξέρω λόγο.

τι συμβαίνει;

απ οσο ξερω ετσι κανουν μετα την αναβαθμιση, δεν λαμβανεις ειδοποιηση ουτε εξηγησεις για τα σβησμενα μηνυματα. μπορεις να απευθυνθεις με ΠΜ στον συντονιστη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 ώρες πριν, McNerd είπε

απ οσο ξερω ετσι κανουν μετα την αναβαθμιση, δεν λαμβανεις ειδοποιηση ουτε εξηγησεις για τα σβησμενα μηνυματα. μπορεις να απευθυνθεις με ΠΜ στον συντονιστη.

Ειδοποιήσεις αποστέλλονται μόνο εφόσον δοθεί ποινή για κάποιο μήνυμα. Απλή διαγραφή (λ.χ. λόγω παράθεσης προηγούμενου διαγραμμένου μηνύματος) δεν συνοδεύεται από ειδοποίηση.

Γενικά, αυτές οι απορίες, καλό είναι να απευθύνονται είτε στους συντονιστές, είτε στο διαχειριστή, με προσωπικό μήνυμα ώστε να τα βλέπουμε αμεσότερα.

Αντίστοιχα, οι όποιες εξηγήσεις είναι πρακτικά αδύνατο να συνοδεύουν κάθε μήνυμα, καθώς έτσι θα καθυστερούσε ο συντονισμός του περιεχομένου, γι' αυτό και πάντοτε θυμίζουμε τους όρους χρήσης που αναφέρουν πως για όποια απορία έχουν τα μέλη σχετικά με κάποια συντονιστική ενέργεια πρέπει να απευθύνονται στους αρμόδιους συντονιστές με προσωπικό μήνυμα.

Αν δεν γνωρίζουν πού να απευθυνθούν, μπορούν είτε να στείλουν μήνυμα σε κάποιο γενικό συντονιστή που θα τους κατευθύνει ανάλογα, είτε απευθείας στο διαχειριστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα κινούμενη εικόνα στο άβαταρ (όχι κάτι προκλητικό) απλά το σκρουτζ και μία καρδούλα παζλ (δηλωτικό αυτιστικών παιδιών για όσους δεν καταλαβαίνουν το νόημα) και μου τη σβήσανε χωρίς κάποια ειδοποίηση.

Απαγορεύεται,γιατί οκ δεν έχω δει σε άλλο άβαταρ, αλλά έχω δει αρκετές κινούμενες στην υπογραφή ορισμένων.Εκεί επιτρέπεται;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, papoys1 said:

Έβαλα κινούμενη εικόνα στο άβαταρ (όχι κάτι προκλητικό) απλά το σκρουτζ και μία καρδούλα παζλ (δηλωτικό αυτιστικών παιδιών για όσους δεν καταλαβαίνουν το νόημα) και μου τη σβήσανε χωρίς κάποια ειδοποίηση.

Απαγορεύεται,γιατί οκ δεν έχω δει σε άλλο άβαταρ, αλλά έχω δει αρκετές κινούμενες στην υπογραφή ορισμένων.Εκεί επιτρέπεται;;;;

Φροντίζουμε να απενεργοποιούμε όλα τα animated avatars για να μη φαίνεται η σελίδα σαν ...τσίρκο με διάφορα να αναβοσβήνουν στη ροή των topics... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Snoob said:

Ειδοποιήσεις αποστέλλονται μόνο εφόσον δοθεί ποινή για κάποιο μήνυμα. Απλή διαγραφή (λ.χ. λόγω παράθεσης προηγούμενου διαγραμμένου μηνύματος) δεν συνοδεύεται από ειδοποίηση.

Γενικά, αυτές οι απορίες, καλό είναι να απευθύνονται είτε στους συντονιστές, είτε στο διαχειριστή, με προσωπικό μήνυμα ώστε να τα βλέπουμε αμεσότερα.

Αντίστοιχα, οι όποιες εξηγήσεις είναι πρακτικά αδύνατο να συνοδεύουν κάθε μήνυμα, καθώς έτσι θα καθυστερούσε ο συντονισμός του περιεχομένου, γι' αυτό και πάντοτε θυμίζουμε τους όρους χρήσης που αναφέρουν πως για όποια απορία έχουν τα μέλη σχετικά με κάποια συντονιστική ενέργεια πρέπει να απευθύνονται στους αρμόδιους συντονιστές με προσωπικό μήνυμα.

Αν δεν γνωρίζουν πού να απευθυνθούν, μπορούν είτε να στείλουν μήνυμα σε κάποιο γενικό συντονιστή που θα τους κατευθύνει ανάλογα, είτε απευθείας στο διαχειριστή.

Το θέμα δεν είναι να μας λέτε τον λόγο που σβήστηκε, απλά ένα "Το μήνυμα σας <τάδε> διαγράφτηκε" ετσι "ξερά" χωρίς φανφάρες. Γιατί το λέω αυτό; Γιατί πολλοί δεν καταλαβαίνουν ότι έχουν σβησμένα μηνύματα, όπως κι εγώ και δεν ξέρουμε/μαθαίνουμε ότι το είδος τους δεν έπρεπε να υποβληθεί από εμάς και ετσι μην γνωρίζοντας την διαγραφή του θα το επαναλάβουμε κάπου αλλού. Αλλά εντάξει εσείς ξέρετε καλύτερα, εμείς απλά λέμε ιδέες για ένα καλύτερο forum. Βασικά να πω κι εγώ την αλήθεια μου εχω λίγο ξενερώσει... επισκέπτομαι από το 2001, 2003 γράφομαι ξεχνάω nickname ξανά γράφομαι 2004 με αυτό, μέχρι και πριν 2 εβδομάδες δεν είχα φάει ban ποτέ σε όλα τα χρονια και όταν το είδα ήταν σαν να έπεσα πάνω σε τοίχο. Πιστεύω ότι γι' κάποιους που είμαστε χρονια και έχουμε συνεισφέρει κι εμείς με τον τρόπο μας να υπήρχε μια ειδοποίηση πρώτα, παραπομπή στους κανόνες και μετά να ερχόταν το ban αν δεν συμμορφωνόμασταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρότι χρησιμοποιώ adblocker, σε κάποιες ιστοσελίδες, φόρουμ, μπλογκς κλπ τα οποία θέλω να τα υποστηρίζω, το απενεργοποιώ για να βλέπω τις διαφημίσεις. Έχω απενεργοποιήσει το adblocker και στο insomnia. Παρόλα αυτά κάποιες φορές οι διαφημίσεις ξεφεύγουν. Πχ, το συγκεκριμένο μπάνερ είναι τεράστιο με αποτέλεσμα να πιάνει σχεδόν τη μισή οθόνη. Για μια στιγμή νόμιζα ότι μπήκα σε διαφημιστικό site και όχι στο insomnia.

insomnia.thumb.jpg.159fbffa3ee147ce05caf4f2500f9509.jpg

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που μπαίνω στο site, μου εμφανίζεται το banner σχετικά με τα cookies. Πατάω 'Αποδοχή' αλλά στην επόμενη επίσκεψη μου να'το ξανά! Να σβήσω τα cookies του insomnia;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε πάλι;

Μετά το update (ή ό,τι ήταν το σημερινό), χάλασε πάλι το Περιεχόμενο που έχω συνδρομή.

Δείχνει ότι δεν υπάρχουν νέα posts ενώ προφανώς υπάρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως κι εμενα μου λειπει το παλιο insomnia. Ακομα κ τωρα με τις διορθωσεις και τις προσαρμογες,δεν μπορω να  καταλαβω γιατι κατι που λειτουργουσε αψογα,επρεπε να αλλαξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

Δυστυχως κι εμενα μου λειπει το παλιο insomnia. Ακομα κ τωρα με τις διορθωσεις και τις προσαρμογες,δεν μπορω να  καταλαβω γιατι κατι που λειτουργουσε αψογα,επρεπε να αλλαξει. 

Και τα Windows XP λειτουργούσαν άψογα αλλά κάποια στιγμή ήταν επιβεβλημένη η απόσυρση τους. Το ίδιο ισχύει και με το φόρουμ. Η πλατφόρμα άλλαξε, όχι οι χρήστες.

Επεξ/σία από Alejandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο προφίλ μου υπάρχει ένα field με την ονομασία 'Άλλα' στο οποίο όσο και να έψαξα δεν μπορώ να φθάσω για να κάνω edit.

Επίσης υπάρχει τρόπος να αυξηθεί το default μέγεθος της γραμματοσειράς του forum και του editor που γράφω τώρα;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...