Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις και παρατηρήσεις για το αναβαθμισμένο Forum


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, Snoob είπε

Οκ, αυτή τη στιγμή ο μόνος τρόπος είναι να στείλετε αναφορά για την αγγελία με επισήμανση ποια ερώτηση κρίνετε ότι δημιουργεί πρόβλημα.

Εξετάζουμε πιο συγκεκριμένες λύσεις, αυτή τη στιγμή ισχύει η μέθοδος που περιέγραψα.

Σε laptop windows,μια χαρα ολα. Εβαλα και το  navi style του panoc και διορθωθηκε αρκτα η κατασταση.

Ομως σε ipad, η θεαση ειναι σχεδον αδυνατη. Φορτωνει η σελιδα και μετα κολλαει συνεχεια,ενω σε καποιο σημειο κανει επαναφορτωση ε και καπου εκει σταματαω κι εγω να ασχολουμαι. Επειδη εμπαινα πιο πολυ απο το tablet,ειναι προβλημα για μενα. Καποια προταση?   Εχει κι αλλος το ιδιο προβλημα με tablet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 λεπτά πριν, Abudi είπε

Επαναφέρω κάποια points μου 

Αν δεν σου κάνει κόπο αναφέρεις εν τάχει (χωρίς φωτό) τις απορίες σου;

Ορισμένα θέματα έχουν λυθεί, λ.χ. το μέγεθος των αρχείων είναι πλέον 3mb (x 8) στις αγγελίες και 2 mb στο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Snoob

1) Στον "πίνακα ελέγχου" που ανοίγει όταν πατάμε στο nickname μας, 5/13 γραμμές κειμένου αφιερώνονται στις αγγελίες. Αυτό προβλέπεται να μπορούμε μήπως να το παραμετροποιήσουμε, ή να αλλάξει; Θεωρώ κάπως υπερβολική την παρουσία του (για μένα που δεν ασχολούμαι με αγγελίες) σε σχέση με τις συντομεύσεις για το forum

2+8) Στον παραπάνω πίνακα, υπάρχουν φράσεις όπως το "Διαχείριση περιεχομένου που ακολουθώ" οι οποίες κόβονται με αποσιωπητικά. Περνώντας τον κέρσορα από πάνω, δεν εμφανίζεται κάποιο context menu που να επεξηγεί τί κρύβεται πίσω από τα αποσιωπητικά. Ομοίως, όταν σε ένα post υπάρχει κοινοποιημένο ένα άλλο post (όπως καλή ώρα το προηγούμενο post μου σε αυτό το thread) υπάρχει πάνω δεξιά ένα κουμπάκι, το οποίο ανοίγει το κοινοποιημένο post σε νέα σελίδα, το οποίο επίσης δε συνοδεύεται από κάποιο context menu παρόλο που υπάρχει interaction με το πέρασμα του κέρσορα (γκριζάρισμα του κουμπιού). υποθέτω οτι αυτό συμβαίνει και σε άλλα σημεία

9) Αν και εντελώς αισθητικό και ίσως εκτός της συζήτησης που κάνουμε τώρα για λειτουργικότητα, αν ενώ γράφεις στον editor (με το default μέγεθος γραμματοσειράς), πατώντας για παράδειγμα το κουμπί "Εισαγωγή άλλων μέσων" (που είναι στο ίδιο μέγεθος γραμματοσειράς) βγαίνει ένα παραθυράκι με εντελώς off γραμματοσειρά. Αρκετά μεγαλύτερη

10) (από άλλο θέμα που έχω ανοίξει στα "bugs") Ενώ βρίσκομαι σε ένα thread και προστεθούν απαντήσεις, πότε μου βγάζει το κουμπί "Εμφάνιση νέας απάντησης", πότε ένα "Προς την πρώτη νέα ανάρτηση", πότε και τα δύο με δυνατότητα επιλογής ενός. Το θέμα είναι οτι λειτουργούν και εντελώς διαφορετικά, μιας και το δεύτερο, κάνει refresh την σελίδα!

11) Ξέρουμε τί θα γίνει με τις εμφωλευμένες παραθέσεις;

12) Κάποιο button για να μας οδηγεί στην αρχή της σελίδας;

Επεξ/σία από Abudi
συμπλήρωση σημείου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, McNerd είπε

υπάρχουν κάπου οδηγίες για embedding video από youtube και facebook?

Ρε μια χαρά το έβλεπα το embed σου από fb που έκανες edit μετά (σε άλλο θρεντ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μονο σε εμενα δεν αρεσει το καινουριο στυλ του site? Το μοντερνο δε σημαινει η πρωτη σελιδα να ειναι βομβαρδισμενη με 100 εικονες απαο ολα τα θεματα. . Μπαινω καθημερινα αλλα με πιανει ζαλαδα με το καινουριο στυλ. Οι τιμες στις αγγελιες απισης δε παει κατω απο την εικονα και μαλιστα σε τοσο μικρο μεγεθος εφοσον ειναι το πιο σημαντικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, katerinapn85 είπε

Παιδια μονο σε εμενα δεν αρεσει το καινουριο στυλ του site? Το μοντερνο δε σημαινει η πρωτη σελιδα να ειναι βομβαρδισμενη με 100 εικονες απαο ολα τα θεματα. . Μπαινω καθημερινα αλλα με πιανει ζαλαδα με το καινουριο στυλ. Οι τιμες στις αγγελιες απισης δε παει κατω απο την εικονα και μαλιστα σε τοσο μικρο μεγεθος εφοσον ειναι το πιο σημαντικο.

Όσο αφορά πρωτίστως  το φόρουμ μπορείς να δοκιμάσεις αυτό 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Abudi είπε

@Snoob

12) Κάποιο button για να μας οδηγεί στην αρχή της σελίδας;

Please, please, please, αυτό σας παρακαλώ. Βάλτε το. Βαρέθηκα το σκρολάρισμα, έπαθα τενοντίτιδα. Κάντε το φόρουμ χειρότερο, αλήθεια λέω, αλλά βάλτε ένα παλιοκουμπο να κάνουμε τη δουλεια μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guido είπε

Ρε μια χαρά το έβλεπα το embed σου από fb που έκανες edit μετά (σε άλλο θρεντ)

ουάτ; σοβαρά;

πάντως τα γιουτούμπια δεν ξέρω πώς μπαίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει πουθενά η επιλογή "Μαρκάρισμα του forum ως αναγνωσμένο"; Στο pc  δεν το βρίσκω πουθενά. Παλιά το κάναμε με μια ενέργεια που ήταν τέρμα κάτω στο τέλος της σελίδας.

(Μόνο όταν σερφάρω από κινητό μπορώ να βρω την επιλογή "Επισήμανση ως αναγνωσμένα". )

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Μια και εχω και εγω forum σε ipb 4.2, θέλω να πω 2 πραγματα. Ειδα πολλούς να ζητάτε πχ (θέματα που εχετε ξεκινήσει, μηνύματα σε θέματα που εχετε απαντήσει, σημείωση forum ως διαβασμένο, μι αναγνωσμένο περιεχόμενο. Παρόλο που υποστορίζονται κανονικά, εδώ για καποιο λόγο δεν τα βλεπω.

Αυτά εδώ δηλαδή που υπάρχουν στην εικόνα.

http://image.png

Εδω στο προφίλ μου μου διχνει ότι εχω 231 μηνυματα περιπου. Όμως όταν πάω (προβολή προφίλ - αναρτήσεις) μου βγαζει ότι εχω απαντήσει μόνο σε 3 θέματα κάτι που δεν στέκει.

Καλό είναι ο admin να τα ελέγξει λίγο και αυτά τα θέματα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

Υπάρχει πουθενά η επιλογή "Μαρκάρισμα του forum ως αναγνωσμένο"; Στο pc  δεν το βρίσκω πουθενά. Παλιά το κάναμε με μια ενέργεια που ήταν τέρμα κάτω στο τέλος της σελίδας.

(Μόνο όταν σερφάρω από κινητό μπορώ να βρω την επιλογή "Επισήμανση ως αναγνωσμένα". )

Καλημέρα

Πάς στην ενότητα που θέλει και αριστερά το Ξεκινήστε νέο θέμα υπάρχει η επιλογή Μαρκάρισμα του forum ως αναγνωσμένο. Άν δεν σου εμφανίζεται στείλε μια photo να δούμε τι εμφανίζει εκει που πρέπει να η επιλογή

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ολόκληρου του forum (όλων των ενοτήτων μαζί, δηλαδή) δεν πρέπει να υπάρχει.

Ανά ενότητα, είναι το εικονίδιο με τα "συννεφάκια κειμένου" στα αριστερά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...