Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις και παρατηρήσεις για το αναβαθμισμένο Forum


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθαρά σαν χρηστικότητα, "fast travel", δεν θα έχουμε?

Γιατί να πρέπει να γυρίζω συνέχεια στο "forum" και να μγν πηγαίνω άμεσα στην υποκατηγορία που θέλω?

Αν υπάρχει και δεν το έχω πάρει χαμπάρι, απολογούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω εγκαταλείψει αγαπημένο φόρουμ επειδή έκανε ανανέωση και έφτιαξε ένα γελοίο πράγμα (δήθεν "μοντερνιά") χωρίς βασικές λειτουργίες. Αλλά πλέον κινδυνεύω να εγκαταλείψω αγαπημένο φόρουμ που έχει φτιάξει ένα πολύ όμορφο και μοντέρνο σάιτ, που είναι όμως εντελώς δυσλειτουργικό! Πάω για ρεκόρ :D

Συμφωνώ με τον TS σε όσα έγραψε. Προσθέτω ένα ακόμα:

- Κουμπί για "επιστροφή στην κορυφή" της σελίδας. Δεν φτάνει που το σάιτ είναι "τεράστιο" (σε πλάτος και ύψος) με ατελείωτο σκρολάρισμα, δεν μπορείς να γυρίσει και στην κορυφή αν τυχόν θέλεις να δεις π.χ. την επόμενη ειδοποίηση που εκκρεμεί να διαβάσεις.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγη υπομονη βρε παιδια!

3-4 μερες περασαν μολις και ακομα δεν εχει ολοκληρωθει η αναβαθμιση σε ολους τους τομεις..

Καθε αρχη και δυσκολη αλλα μην κανετε σαν χρειαζεστε 1 βδομαδα briefing πριν τις αλλαγες ωστε να μην φερετε την καταστροφη οταν κατι ειναι τελειως διαφορετικο και καινουριο..

Δωστε 1-2 βδομαδες να ηρεμησουν τα πραγματα, να μπουν στη θεση τους και μετα παραπονεθειτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sistah είπε

Λιγη υπομονη βρε παιδια!

3-4 μερες περασαν μολις και ακομα δεν εχει ολοκληρωθει η αναβαθμιση σε ολους τους τομεις..

Καθε αρχη και δυσκολη αλλα μην κανετε σαν χρειαζεστε 1 βδομαδα briefing πριν τις αλλαγες ωστε να μην φερετε την καταστροφη οταν κατι ειναι τελειως διαφορετικο και καινουριο..

Δωστε 1-2 βδομαδες να ηρεμησουν τα πραγματα, να μπουν στη θεση τους και μετα παραπονεθειτε..

Φίλε μου, εδώ το άνοιξα αυτό και θεωρώ οτι μπορείς να το καταλάβεις και από το ύφος του 1ου post για να επισημάνω μερικά θεματάκια τα οποία εγώ σαν χρήστης κυρίως του φόρουμ και της αρχικής συναντώ. Δεν το πήγα καθόλου στο κράξιμο (αν και οφείλω να ομολογήσω πως το πρώτο μου post στο μεγάλο thread για την αναβάθμιση ήταν λίγο salty). Στόχος είναι να επικοινωνήσουμε στους υπευθύνους μερικά πράγματα που βλέπουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/1/2018 στις 8:46 ΜΜ, Abudi είπε

 

5) Μπορώ να βρω κάπου μια λίστα θεμάτων που έχω αρχίσει/συμμετάσχει όπως στο παλιό-καλό "Το περιεχόμενό μου";

6) Χάθηκε η "Προεπισκόπηση" θέματος/μηνύματος;

 

Επανέρχομαι σε 2 σημεία για να δούμε τί νεότερα υπάρχουν:

Σε σχέση με το 5), οι "Ροές Δραστηριότητας" (π.χ. η δική μου αυτή: http://www.insomnia.gr/discover/67/ ) θα αντικαταστήσουν το παλιό-καλό (sic) "Το περιεχόμενό μου" ανάλογα την παραμετροποίηση που κάνει ο καθένας μας (που είναι πραγματικά πολύ εύκολη και μπορεί να δώσει αρκετές επιπλέον σελίδες αντίστοιχες του "Το περιεχόμενό μου"). Η ενημέρωση που έχουμε από τον @Hal9000 για το πότε οι ροές θα απεικονίζουν πλήρως αυτά που πρέπει είναι: 

 με follow-up για το πότε θα γίνει αυτό:

Ακόμη βέβαια δεν ξέρουμε πότε θα μπορούμε να αποθηκεύουμε περισσότερες της μιας Ροές (όπως έχω δει να γίνεται σε άλλες ιστοσελίδες) και αν αυτό θα δοθεί μαζί με την ολοκλήρωση του indexing ή καθόλου. Επίσης δεν υπάρχει ακόμη (ελπίζω να προστεθεί) προφανής τρόπος να πας στις Ροές Δραστηριότητας πέραν του link (μιλώντας για την desktop έκδοση)

Σε σχέση με το 6), η απάντηση δόθηκε από τους @infin1tyGR και @villasg π.χ. εδώ: 

 

Επεξ/σία από Abudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 1/1/2018 at 8:46 PM, Abudi said:

3+4) Στο insomnia.gr/discover (το οποίο προβλέπεται να μπορούμε να το βρούμε κάπως μέσω πλοήγησης; Ή όχι; ) παρόλο που επιλέγω να μου δείξει όλα τα posts στα οποία έχω αναρτήσει,  δε μου βγάζει ΤΙΠΟΤΑ από τα δεκάδες προηγούμενα. Γιατί; Επίσης, στην παράμετρο "Χρονική περίοδος", παρόλο που επιλέγω "Οποιαδήποτε στιγμή" μου βγάζει από μόνο του "365 τελευταίες ημέρες"

Φυσικά θα το βρίσκετε μέσω της πλοήγησης, είναι πολύ σημαντική λειτουργία. Ο λόγος που δε βρίσκεις όλα τα μηνύματα είναι αυτός που γράφει από πάνω και αναφέρει ο @infin1tyGR ,  ότι το indexing της αναζήτησης δεν έχει ολοκληρωθεί και γι'αυτό δεν ενθαρρύνουμε ακόμα τη χρήση των λειτουργιών αυτών. 

On 1/1/2018 at 8:46 PM, Abudi said:

5) Μπορώ να βρω κάπου μια λίστα θεμάτων που έχω αρχίσει/συμμετάσχει όπως στο παλιό-καλό "Το περιεχόμενό μου";

Και αυτό άμεσα σχετιζόμενο με την αναζήτηση

On 1/1/2018 at 8:46 PM, Abudi said:

7) Σοβαρά θα υπάρχει όριο 0.2/MB ανά συνημμένο αρχείο;

Θα αλλάξει σήμερα 

Για τα 1+2, καλύτερα να τα μεταφράσουμε διαφορετικά για να χωρώανε. Προτείνετε αν θέλετε και ονομασίες

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Hal9000 είπε

Φυσικά θα το βρίσκετε μέσω της πλοήγησης, είναι πολύ σημαντική λειτουργία. Ο λόγος που δε βρίσκεις όλα τα μηνύματα είναι αυτός που γράφει από πάνω και αναφέρει ο @infin1tyGR ,  ότι το indexing της αναζήτησης δεν έχει ολοκληρωθεί και γι'αυτό δεν ενθαρρύνουμε ακόμα τη χρήση των λειτουργιών αυτών. 

Προβλέπεται να μπορούμε να βρούμε κάπου τις "Ροές Δραστηριοτήτων" που έχουμε φτιάξει και να διαλέγουμε μεταξύ αυτών; Έχω κάνει "Αποθήκευση ως νέας ροής" σε 2-3 διαφορετικές παραμετροποιήσεις αλλά δεν τις βλέπω κάπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Abudi said:

Προβλέπεται να μπορούμε να βρούμε κάπου τις "Ροές Δραστηριοτήτων" που έχουμε φτιάξει και να διαλέγουμε μεταξύ αυτών; Έχω κάνει "Αποθήκευση ως νέας ροής" σε 2-3 διαφορετικές παραμετροποιήσεις αλλά δεν τις βλέπω κάπου

Ναι θα φαίνοναι όλες στο ίδιο μενού

4 minutes ago, ALXIOA said:

Πως κάνω ρε παιδιά νέα υποβολή σε αγγελία που έχουν περάσει η 7 μέρες και θέλω να την ξαναδημοσιευσω? Όπως κάναμε στο παλιό??? Δεν το βρισκω

Θα ενεργοποιηθεί κατά πάσα πιθανότητα μέσα στην ημέρα. Σίγουρα μέσα στην αγγελία θα εμφανίζεται το σχετικό κουμπί και από το μενού πάνω "Οι ανανεώσεις μου"

Screenshot_7.jpg.1996155839f744d88fd5b4fc743eb50c.jpgScreenshot_6.jpg.62e4a1cc31ed6db3078bff45cb439d63.jpg

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, prigipa_m είπε

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει η εμφάνιση του Site καθόλου. Πολύ καλύτερο έτσι όπως ήταν πριν.

Και μένα το ίδιο αδερφέ.. άνω κάτω έγινε... Πολύ μπέρδεμα η δουλειά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά και εγώ το προτιμούσα όπως ήταν πριν άλλα μάλλον είναι θέμα συνήθειας.Πάντως αυτό το ανοιχτό λευκό με κουράζει,θα ήθελα κάτι πιο σκούρο.

 

Παλιότερα υπήρχε η επιλογή προεπισκοπής ενός θέματος(πρώτο και τελευταίο μήνυμα αν θυμάμαι καλά),πλέον δεν υπάρχει αυτή η επιλογή?

 

Tέλος θεωρώ κάπως αντιαισθητικό όλο αυτό:

ec64e736-93fd-4e80-a39b-16f131896b91.png

Συγκεκριμένα το γκρί πλαίσιο πάνω από το λογότυπο και γενικά το background.

Επεξ/σία από Muchacho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...