Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο σχεδιαστικό λάθος σε όλους τους Intel επεξεργαστές εξαναγκάζει τον επαναπρογραμματισμό σε Linux και Windows Kernels, εώς και 30% χαμηλότερες οι επιδόσεις.


Καϊάφας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι θέλετε να απενεργοποιήσετε τα updates καλύτερα να μην το κάνετε... Τόσες σελίδες λέμε ότι υπάρχει θέμα... Δεν έχετε ebanking, mails, paypal κλπ;;; Τι παίζετε με τέτοια; Κρίμα να το φυσάτε και να μην κρυώνει μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Όσοι θέλετε να απενεργοποιήσετε τα updates καλύτερα να μην το κάνετε... Τόσες σελίδες λέμε ότι υπάρχει θέμα... Δεν έχετε ebanking, mails, paypal κλπ;;; Τι παίζετε με τέτοια; Κρίμα να το φυσάτε και να μην κρυώνει μετά.

εμεις με amd ομως γιατι να φαμε στη μαπα το update της microsoft αφου δεν εχουμε θεμα οεο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Όσοι θέλετε να απενεργοποιήσετε τα updates καλύτερα να μην το κάνετε... Τόσες σελίδες λέμε ότι υπάρχει θέμα... Δεν έχετε ebanking, mails, paypal κλπ;;; Τι παίζετε με τέτοια; Κρίμα να το φυσάτε και να μην κρυώνει μετά.

εχω ενα gaming pc που παιζω παχνίδια και βλεπω σπανια καμια ταινια. Δεν θελω ΚΑΜΙΑ αλλαγη στις επιδοσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

εχω ενα gaming pc που παιζω παχνίδια και βλεπω σπανια καμια ταινια. Δεν θελω ΚΑΜΙΑ αλλαγη στις επιδοσεις.

Στα παιχνίδια δεν υπάρχει καμία διαφορά έπαιξα ένα 4 ωρο syndicate και λίγο zelda και όλα άψογα όπως πριν fps κτλ. Σε 4k writes υπάρχει θέμα σε μεταφορές αρχείων κυρίως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εμεις με amd ομως γιατι να φαμε στη μαπα το update της microsoft αφου δεν εχουμε θεμα οεο?

Και εγώ amd έχω, πόσο σίγουρος είσαι όμως ότι δεν έχουμε θέμα οεο; Όσο σίγουροι ήταν όσοι έπαιρναν τους καφέδες, ότι παίρνουν θηρία ανήμερα και σούπερ ντουπερ μηχανάκια κλπ... Εγώ προτιμώ update σε όλους και από windows και από bios και το κεφάλι μου ήσυχο... Εξάλλου αν αποδειχθεί ότι δεν επηρεάζονται οι amd θα ακολουθήσει νέο update που τους εξαιρεί θεωρώ... Μάλλον τώρα κάνουν κινήσεις πανικού όλοι τους... Όταν ηρεμήσουν τα πράγματα θα δείξει... Και πάντα το σημαντικό είναι τα datacenters που εκεί υπάρχει τεράστια ανάγκη ασφαλείας στοιχείων, κωδικών κλπ...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Όσοι θέλετε να απενεργοποιήσετε τα updates καλύτερα να μην το κάνετε... Τόσες σελίδες λέμε ότι υπάρχει θέμα... Δεν έχετε ebanking, mails, paypal κλπ;;; Τι παίζετε με τέτοια; Κρίμα να το φυσάτε και να μην κρυώνει μετά.

Γιατί τόσα χρόνια τι γινόταν? Τώρα θα μας κλέψουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Και εγώ amd έχω, πόσο σίγουρος είσαι όμως ότι δεν έχουμε θέμα οεο; Όσο σίγουροι ήταν όσοι έπαιρναν τους καφέδες, ότι παίρνουν θηρία ανήμερα και σούπερ ντουπερ μηχανάκια κλπ... Εγώ προτιμώ update σε όλους και από windows και από bios και το κεφάλι μου ήσυχο...

Αν υπηρχε θεμα θα ειχε βγαλει και η amd update για bios, και συμφωνα με οσα διαβασα το θεμα το εχει η amd με το spectre και αυτο σε Linux "πειραγμενο" οποτε τι νοημα εχει το update της microsoft για την amd? Κοβουμε επιδοσεις ετσι επειδη γουσταρουμε ,δεν το καταλαβα?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια...ο καθένας μεγάλο παιδί είναι ας πράξει όπως πιστεύει... ξήλωμα τα windows γίνεται για όποιον δεν είναι ικανοποιημένος από την ως τώρα δωθείσα λύση... Τι να πω άλλη λύση δεν βλέπω.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με νοιαζει εμενα,ολες τις σοβαρες εργασιες και internet banking κ.τ.λ. τις κανω μεσα απο Fedora Workstation. Καιρος ,και συγνωμη για το off topic,να πατε και εσεις προς linux αν δεν εχετε επαγγελματικες εφαρμογες που ειναι windows only.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για mac βγήκε κάποιο update; Πως θα γίνει εκεί το fix;

Αν και το macbook air με 4gb μνήμης στηρίζετε πολύ στον ssd και φοβάμαι τι θα γίνει στο τέλος  :P

edit: στο macrumors.com λέει ότι έχουν βγάλει ήδη update για maco - ios - tvos οπότε οκ. Ούτε που το κατάλαβα πότε έκανε update :P Περνάω και την 11.2.1 στο iphone..

https://www.macrumors.com/2018/01/04/apple-meltdown-spectre-vulnerability-fixes/

Επεξ/σία από gtzilas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

NVIDIA addresses Spectre vulnerabilities

https://www.pcper.com/news/General-Tech/NVIDIA-addresses-Spectre-vulnerabilities

 

AMD EPYC’s Secure Encrypted Virtualization (SEV) Feature Demo

Αναφορά σε κείμενο

SEV is a new secure, encrypted virtualization feature that is built into all AMD EPYC™ processors. It can provide new security benefits to EPYC customers.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=qgiUuTmXyGs

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, moveax1 είπε

Δε χρειάζεται να κλείσει κανείς όλα τα updates, αν δε θέλει. Μπορεί να κάνει εξαίρεση μόνο το συγκεκριμένο.

Πως το κάνεις αυτό σε Windows 10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...