Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο σχεδιαστικό λάθος σε όλους τους Intel επεξεργαστές εξαναγκάζει τον επαναπρογραμματισμό σε Linux και Windows Kernels, εώς και 30% χαμηλότερες οι επιδόσεις.


Καϊάφας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.theguardian.com/technology/2018/jan/05/intel-class-action-lawsuits-meltdown-spectre-bugs-computer

Αναφορά σε κείμενο

Legal experts said consumers would have to prove concrete damages and harm to proceed with claims.

Αν δεν αποδείξεις ότι έπαθες ζημιά από τις ευπάθειες, αποζημίωση δεν παίρνεις. Πιστεύω να καταλαβαίνουμε τι σημαίνει αυτό.

Αναφορά σε κείμενο

 

But the incident is likely to spur cloud companies to press Intel for lower prices on chips in future talks, said Kim Forrest, senior equity research analyst at Fort Pitt Capital Group in Pittsburgh, which owns shares in Intel.

“What [Intel’s cloud customers] are going to say is, ‘you wronged us, we hate you, but if we can get a discount, we’ll still buy from you’,” Forrest said.

 

Οι θιγόμενες εταιρείες ενδέχεται να ζητήσουν κάποια έκπτωση σε μελλοντικά μοντέλα για να συνεχίσουν να αγοράζουν intel όπως παλιά.

Οπότε το μόνο που θα πρέπει να απασχολεί τους consumers σαν και μας είναι η ασφάλεια. Τώρα διαβάζεις συστάσεις μέχρι και για μπλοκάρισμα όλων των διαφημίσεων και γενικά του οτιδήποτε τρέχει javascript στον browser σου.

Εν τω μεταξύ ακόμα περιμένουμε τα BIOS updates για skylake και πιο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως Ai suite δεν ανοίγει βγήκε beta σήμερα τι ethernet θέλει μισό λεπτό να ανανεώσει ip και γενικά θέλει πολύ δουλειά πολλά προβλήματα έφερε το συγκεκριμένο patch. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

https://www.theguardian.com/technology/2018/jan/05/intel-class-action-lawsuits-meltdown-spectre-bugs-computer

Αν δεν αποδείξεις ότι έπαθες ζημιά από τις ευπάθειες, αποζημίωση δεν παίρνεις. Πιστεύω να καταλαβαίνουμε τι σημαίνει αυτό.

Οι θιγόμενες εταιρείες ενδέχεται να ζητήσουν κάποια έκπτωση σε μελλοντικά μοντέλα για να συνεχίσουν να αγοράζουν intel όπως παλιά.

Οπότε το μόνο που θα πρέπει να απασχολεί τους consumers σαν και μας είναι η ασφάλεια. Τώρα διαβάζεις συστάσεις μέχρι και για μπλοκάρισμα όλων των διαφημίσεων και γενικά του οτιδήποτε τρέχει javascript στον browser σου.

Εν τω μεταξύ ακόμα περιμένουμε τα BIOS updates για skylake και πιο πίσω.

Αρχισαν τα οργανα, σηκω απ' την θεση σου *οπα*

https://gizmodo.com/intel-hit-with-three-class-action-lawsuits-related-to-s-1821785936

Και δεν εκλεισε ουτε εβδομαδα η μακαρίτισσα :lol:

Καιρος η Ιντελα να ματώσει λιγο γιατι ειχε σηκωσει πολυ ψηλα τον αμανε. As they say, the bigger you are, the harder you fall.

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Heybro είπε

Πάντως Ai suite δεν ανοίγει βγήκε beta σήμερα τι ethernet θέλει μισό λεπτό να ανανεώσει ip και γενικά θέλει πολύ δουλειά πολλά προβλήματα έφερε το συγκεκριμένο patch. 

ισχύει.

και σε εμένα με  asus z270 το ai suite πάπαλα.Δε το τρέχει πια.

Και το κουλό είναι πως δε με βάζει ούτε καν στο bios.

Ωραίο πατσάκι,μας τα έκανε όλα σκ@@τα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chrysostomos είπε

ισχύει.

και σε εμένα με  asus z270 το ai suite πάπαλα.Δε το τρέχει πια.

Και το κουλό είναι πως δε με βάζει ούτε καν στο bios.

Ωραίο πατσάκι,μας τα έκανε όλα σκ@@τα

Βγήκε beta Ai suite σήμερα δε το δοκίμασα ακόμα που λένε ότι ανοίγει. Στο bios μπαίνω κανονικά ήρθε νέο firmware χθες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, benign είπε

Ωχ αν τους περιλαβει και ο Linus ,μαμησε τα.

Εννοείς να γράψει κάτι τέτοιο; https://lkml.org/lkml/2018/1/3/797
Και πολύ ήπιος είναι, αν και δεν δίστασε να μιλήσει για την (αν)ικανότητα της Intel.
Θα συμφωνήσω μαζί του περί αρχιτεκτονικής ARM64. Αμήν και πότε.

Edit:
Πέτρο, και μόνο ότι κυκλοφόρησαν τους Coffee με εν γνώση τους θέμα ασφάλειας, μόνο και μόνο για να ανταγωνιστούν τους Ryzen, είναι εγκληματικό.

Επεξ/σία από talos_2002
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Heybro είπε

Βγήκε beta Ai suite σήμερα δε το δοκίμασα ακόμα που λένε ότι ανοίγει. Στο bios μπαίνω κανονικά ήρθε νέο firmware χθες. 

Μόλις μπήκα και εγώ,αφού διέγραψα το suite...

σε 270 δεν έχει βγει κάτι πιο πρόσφατο ακόμα.

Αναμονή λοιπόν..

εδώ το λινκ Heybro

Επεξ/σία από Chrysostomos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έκανε το 1ο της μη δημοσιοσχετίστικο η Ιντελ. Εξέδωσε white paper για το θέμα.
https://newsroom.intel.com/wp-content/uploads/sites/11/2018/01/Intel-Analysis-of-Speculative-Execution-Side-Channels.pdf


Γιατί η ως τώρα στάση της ήταν:

 

Επεξ/σία από talos_2002
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους σοβαρή τοποθέτηση και όχι PR μπούρδες.
Software + firmware updates για την ώρα λοιπόν και μελλοντικά αλλαγές στο hardware. Δεν μπορώ να το φανταστώ όλο αυτό χωρίς επιπτώσεις στο performance.
Και ακόμη είμαστε στην αρχή μια που το Spectre είναι για την ώρα άγνωστο πεδίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=sOeKq7VAs-0

το πρώτο benchmark σε παλιό cpu, καμία διαφορά, μαλιστα και βελτίωση μέσα στα περιθώρια του λάθους( φρεσκια εγκατάσταση win), μόνο τα data center δείχνουν να έχουν επιρεαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε προβληματίζει που υπάρχει και βελτίωση?:rolleyes:

Βλέπω το damage control να κάνει τόσο καλή δουλειά που θα ευχόμαστε να είναι και ο δικός μας επεξεργαστές στους "προβληματικούς" μπας και τσιμπήσουμε κατιτίς σε απόδοση...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VChris είπε

Δεν σε προβληματίζει που υπάρχει και βελτίωση?:rolleyes:

Βλέπω το damage control να κάνει τόσο καλή δουλειά που θα ευχόμαστε να είναι και ο δικός μας επεξεργαστές στους "προβληματικούς" μπας και τσιμπήσουμε κατιτίς σε απόδοση...

Μα γράφω πως είναι πιθανόν να οφείλεται στην φρέσκια εγκατάσταση. Έτσι και αλλιώς σιγά μην ασχοληθεί hacker με το pc μου, το πολύ να βρεί καμιά φωτό απο καμια πρώην, αμα χαραμίσει σε αυτό το ταλέντο του χαλάλι του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω πως είναι νωρίς ακόμη για συμπεράσματα στην απόδοση γιατί η επίλυση δεν επιτυγχάνεται απλά με ένα OS update.

Θέλει update και το BIOS της μητρικής και θέλουν update και τα προγράμματα επίσης. Και θα πρέπει να κρατήσουμε μικρό καλάθι για τις λύσεις που αφορούν το Spectre  για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω γιακατσικες και δεν ειμαι φανμπου οπως αλλοιπου κανουν παρτυμε κονφετι ... διβαζω σοβαρο σαιτ και ναι το ενα απο τα δυο exploits και το πιο σοβαρο επηρεαζει και τους amd... μας αρεσει που μας αρεσει!! εγω δεν εχω καν υπολογιστη!!! οποιος εχει amd να υποστηριξει αφοβα οτι θελει αλλα μετα οταν θα γραψει οτι εχει γραψει να σκεφτει και για πιο λογο και πιο αποθημενο ξεθυμαινει οταν μιλα για κατσικες του γειτονα και για επιδοσεις κι οτι αλλο εχει σκεφτει. ειναι καλη η αυτοκριτικη.εγω κανω συνεχεια. τωρα τι κανουν οι εποικινωνιολογοι οταν παιζουν δις $ δεν με αφορα, και με ξεπερναει οτι ο jaguar της amd επηρεαζεται αλλα ο fx παραδειγμα οχι... λες και δεν εχει cache ο amd επεξεργαστης....ολα το λειτουργικο τα κανει.!!!! μηπως τα αποθηκευει στην rom???

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Updated BIOS και Win Updates, δεν τα λες καλά τα πράγματα, καθόλου καλά (i7 8700, Asus Prime z370-A). Πλην παιχνιδιών, έχει πτώση από ~10% ως και πάνω από 20%.
https://np.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/7obokl/performance_impact_of_windows_patch_and_bios/

1 λεπτό πριν, razorblade334 είπε

δεν ξερω γιακατσικες και δεν ειμαι φανμπου οπως αλλοιπου κανουν παρτυμε κονφετι ... διβαζω σοβαρο σαιτ και ναι το ενα απο τα δυο exploits και το πιο σοβαρο επηρεαζει και τους amd... μας αρεσει που μας αρεσει!! εγω δεν εχω καν υπολογιστη!!! οποιος εχει amd να υποστηριξει αφοβα οτι θελει αλλα μετα οταν θα γραψει οτι εχει γραψει να σκεφτει και για πιο λογο και πιο αποθημενο ξεθυμαινει οταν μιλα για κατσικες του γειτονα και για επιδοσεις κι οτι αλλο εχει σκεφτει. ειναι καλη η αυτοκριτικη.εγω κανω συνεχεια. τωρα τι κανουν οι εποικινωνιολογοι οταν παιζουν δις $ δεν με αφορα, και με ξεπερναει οτι ο jaguar της amd επηρεαζεται αλλα ο fx παραδειγμα οχι... λες και δεν εχει cache ο amd επεξεργαστης....ολα το λειτουργικο τα κανει.!!!! μηπως τα αποθηκευει στην rom???

Σοβαρά;
Αν βάλεις το χέρι σου και ενεργοποιήσεις το BPF JIT του πυρήνα του Linux, δουλεύει και σε AMD Pro APU (και μόνο).
https://googleprojectzero.blogspot.gr/2018/01/reading-privileged-memory-with-side.html

Σαν να λέμε, έχω μια τρίχα στο κεφάλι, άρα δεν είμαι φαλακρός.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...