Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο σχεδιαστικό λάθος σε όλους τους Intel επεξεργαστές εξαναγκάζει τον επαναπρογραμματισμό σε Linux και Windows Kernels, εώς και 30% χαμηλότερες οι επιδόσεις.


Καϊάφας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

53 λεπτά πριν, ~Palpatin~ είπε

Συγνώμη αλλά έχεις μείνει λίγο πίσω νομίζω. Από την δεύτερη ημέρα γράφτηκε αποδείχθηκε ότι ήταν απάτη. Αλλά να σου πω την αλήθεια και να μην ήταν εάν ήθελε όπως έγραψαν οι ίδιοι φυσική πρόσβαση στο μηχάνημα και BIOS flash ε είναι λίγο τραβηγμένο από τα μαλλιά ακόμη και για τότε που βγήκε η είδηση, πόσο μάλλον να το διαβάζω ακόμη και τώρα από χρήστη σαν εσένα.

Αυτά ούτε ο pirmen δεν τα γράφει ;)

Δεν σε βλέπω να αντιδρας το ίδιο για τις υπόλοιπες "σπίθες".

Διακρίνεται μια συμπάθεια;

Admin rights ήθελαν, όχι φυσική πρόσβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Καλύτερα κράξε και εσύ την Intel και όχι τα παιδιά.

Για μια ολόκληρη κατηγορία ευπαθειών(Spectre) που πήρε πάνω από 10 χρόνια να ανακαλυφθεί από ερευνητές και δεν αφορά μόνο intel cpus αλλά και αρκετά ARM μοντέλα. Να κράξουμε λοιπόν και το "μονοπώλιο" της ARM λοιπόν που τόσα χρόνια "φτύνει" τον πελάτη κτλ.

Αναφορά σε κείμενο

 

Και να είναι, γιατί να πειράξει κάποιον? Την εταιρεία κράζει όχι τους κατόχους των επεξεργαστών. 

Γιατί να θίγεται προσωπικά όταν κράζει κάποιος την εταιρεία ενός προϊόντος που έχει αγοράσει? Δικιά του είναι? Παιδί του είναι?

 

Για κάποιον που δεν έχει επισκεφθεί/γίνει μέλος στο insomnia φαντάζει λογικό το παραπάνω. Μέχρι να μπει  και να γράψει κάτι αρνητικό για τα προϊόντα της AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Admin rights ήθελαν, όχι φυσική πρόσβαση.

Και BIOS flashing για αυτό είπα φυσική πρόσβαση. Anyway   το εξαντλήσαμε το συγκεκριμένο όλοι ξέρουμε τι ήθελε και γιατί έγινε ότι έγινε.

2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Για μια ολόκληρη κατηγορία ευπαθειών(Spectre) που πήρε πάνω από 10 χρόνια να ανακαλυφθεί από ερευνητές και δεν αφορά μόνο intel cpus αλλά και αρκετά ARM μοντέλα. Να κράξουμε λοιπόν και το "μονοπώλιο" της ARM λοιπόν που τόσα χρόνια "φτύνει" τον πελάτη κτλ.

Για κάποιον που δεν έχει επισκεφθεί/γίνει μέλος στο insomnia φαντάζει λογικό το παραπάνω. Μέχρι να μπει  και να γράψει κάτι αρνητικό για τα προϊόντα της AMD.

Στο myphone αυτά φίλε μου.

2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Για μια ολόκληρη κατηγορία ευπαθειών(Spectre) που πήρε πάνω από 10 χρόνια να ανακαλυφθεί από ερευνητές και δεν αφορά μόνο intel cpus αλλά και αρκετά ARM μοντέλα. Να κράξουμε λοιπόν και το "μονοπώλιο" της ARM λοιπόν που τόσα χρόνια "φτύνει" τον πελάτη κτλ.

Για κάποιον που δεν έχει επισκεφθεί/γίνει μέλος στο insomnia φαντάζει λογικό το παραπάνω. Μέχρι να μπει  και να γράψει κάτι αρνητικό για τα προϊόντα της AMD.

Ν γράφει ανακρίβειες εννοείς για την μία πλευρά και να εξυμνεί την άλλη.

Βρε μπαγασα στο καθρέφτη κοιτάς πάλι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ~Palpatin~ είπε

Και BIOS flashing για αυτό είπα φυσική πρόσβαση. Anyway   το εξαντλήσαμε το συγκεκριμένο όλοι ξέρουμε τι ήθελε και γιατί έγινε ότι έγινε.

 

Αναφορά σε κείμενο

Do these vulnerabilities require physical access?

No.

RYZENFALL, FALLOUT and CHIMERA do not require physical access to exploit.

MASTERKEY requires BIOS re-flashing, but that is often possible by just having local admin on the machine and running an EXE. We've confirmed this works on motherboards by Tyan, ASUS, ASRock, Gigabyte, Biostar, and others.

https://amdflaws.com/#Questions-Answers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Τρομερή σελίδα. Και μετά λέει ο άλλος τον πείραξαν τα τυριά!!!

Ναι μπορείς να κάνεις flash BIOS και από software ευχαριστώ πολύ καλό μου αγόρι.

Ε ρε κάτι επιστήμονες!!!

Έλα τώρα διάβαζε.

So you need admin rights to take advantage of the flaw. It means the owner of the server will have to hack his own server and that itself is the flaw

 

 

Three of the bugs —MasterKey, Fallout, RyzenFall— affect the AMD Platform Security Processor (PSP), a secure chip-on-chip processor, similar to the Intel Managment Engine (ME), that is separated from the rest of the AMD processor at the hardware level and usually deals with secure data such as passwords, encryption keys, etc..

The AMD PSP can only be upgraded via a BIOS update that is cryptographically signed by an AMD key. The MasterKey vulnerability allows an attacker to bypass the key-signing requirement and install tainted BIOS updates that run malicious code.

The RyzenFall and Fallout vulnerabilities allow attackers to interact with an API inside the AMD PSP that gives hackers full control over an entire PC.

The Chimera vulnerability affects the AMD chipset (motherboard component) that manages communication between the processor, memory, and peripherals, allowing attackers to execute code and relay false information to other components.

Flaws don't need physical access, but require admin rights

An attacker does not need to be in front of a victim's computer to exploit any of these flaws. An attacker can take advantage of all these flaws if he tricks a user into running an EXE file as admin.

Και άντε να το ξαναπώ

Read the F title!!! Ή να μην μιλάμε στο θέμα για το θέμα, ρε ζοχαδες που έχουν μερικοί.

Εσύ παίζεις το παιχνιδάκι σου εγώ με τις μλκς updates της MS για να κλείσουν τις άλλες  μλκς της Intel έφαγα 2 BSOD στα καλά καθούμενα και έχασα κάτι ώρες δουλειάς.

Λες να σε ρωτήσω αν θα ρίξω κράξιμο ή όχι;

Δεν παίζουμε όλοι pubg βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ~Palpatin~ είπε

Δεν παίζουμε όλοι pubg βλέπεις.

Τι εννοείς Γιανγκο, δεν είναι οι υπολογιστές για παιχνίδια μονο; Ξέρεις κάτι; 

Μίλα ξεκάθαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ~Palpatin~ είπε

Εσύ παίζεις το παιχνιδάκι σου εγώ με τις μλκς updates της MS για να κλείσουν τις άλλες  μλκς της Intel έφαγα 2 BSOD στα καλά καθούμενα και έχασα κάτι ώρες δουλειάς.

Λες να σε ρωτήσω αν θα ρίξω κράξιμο ή όχι;

Δεν παίζουμε όλοι pubg βλέπεις.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Και πάνω που έλεγα ότι μερικοί δεν θέλουν και πολύ για να μπιπ το θέμα για να υποστηρίξουν το θέμα.

Btw αν δουλεύεις τόσες ώρες και δεν πατάς κανά save που και που κάτι κάνεις λάθος. Εγώ τουλάχιστον που δουλεύω γύρω στις 11-12 ώρες κάθε μέρα τα saves και τα πολλαπλά version πάνε σύννεφο. Μην πω για dropbox,onedrive που κρατάνε history στα files.

Άντε πάω να παίξω pubg, α ξέχασα δεν το έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ~Palpatin~ είπε

Τρομερή σελίδα. Και μετά λέει ο άλλος τον πείραξαν τα τυριά!!!

Ναι μπορείς να κάνεις flash BIOS και από software ευχαριστώ πολύ καλό μου αγόρι.

Ε ρε κάτι επιστήμονες!!!

Παρακαλώ, αν και νομίζω το λες σαρκαστικά για κάποιο λόγο :lol:.

Υποθέτω τα υπόλοιπα που έγραψες δεν ήταν για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, leviathan2400 είπε

Κάποιοι στην apple και με τους καινούριους arm cpu που σχεδιάζουν...τρίβουν τα χέρια τους

Στο Καπιτώλιο τρίβουν τα χέρια τους για τους arm της Apple ακόμα πιο έντονα. Φημολογείται ότι ο διευθυντής του Homeland Security Agency έχει καθημερινές ονειρώξεις

43 λεπτά πριν, greg4 είπε

Btw αν δουλεύεις τόσες ώρες και δεν πατάς κανά save που και που κάτι κάνεις λάθος. Εγώ τουλάχιστον που δουλεύω γύρω στις 11-12 ώρες κάθε μέρα τα saves και τα πολλαπλά version πάνε σύννεφο. Μην πω για dropbox,onedrive που κρατάνε history στα files.

Ναι και εγώ όταν κάνει rendering το After Effects πατάω save ενδιάμεσα για να μην χάσω κάτι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξέχασα, στην Ελλάδα εδώ και 1-2 χρόνια κάνουμε από το πρωί μέχρι το βράδυ rendering.

Επίσης αν κρασάρει το After Effects στο render χάνεις εργατοώρες και όχι ώρες δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...