Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

@atonioz Δεν ξέρω τι εννοείς "σοβαρά κεφάλαια" και πως εννοείς ότι είναι ήδη μέσα. Βάσει των κανόνων λειτουργίας των θεσμικών επενδυτών, ακόμα και αν ήθελαν, δεν μπορούν να επενδύσουν σε κρυπτονομίσματα άμεσα και μέχρι πρόσφατα ούτε έμμεσα, βλ. BTC Futures. Από εκεί κ πέρα, τυχόν συμμετοχές σε εταιρείες πίσω από κρυπτονομίσματα, είναι επένδυση στην τεχνολογία όπως λες και εσύ, και όχι στα νομίσματα/tokens αυτά καθεαυτά. Δλδ δεν υπάρχει ακόμα σύνδεση της αγοράς των cryptos με τους λεγόμενους institutional investors, και επιμένω στο ούτε πρόκειται (στο κοντινό μέλλον), γιατί το volatility είναι καθοριστικός παράγοντας για το ρίσκο και το risk management, οπότε όσο είναι υψηλό, απορρίπτεται αυτόματα απ'τα μοντέλα που χρησιμοποιούν.

@shadowfax-1- Γερουσιαστής δεν ήταν κι ένας τύπος που πήγε με μια χιονόμπαλα στο χέρι, ως "απόδειξη" ότι η κλιματική αλλαγή είναι παραμύθι; :P

όταν επενδύει κάποιος σε εταιρεία που χρησιμοποιεί την τεχνολογία και είναι πίσω από κάποιο κρυπτονόμισμα δεν επενδύει εμμέσως σε αυτά ?  ότι δεν υπάρχει ρυθμιστική αρχή και δικλείδες ασφαλείας κλπ προφανώς και αποτρέπει όπως λες. Αλλά όσον αφορά το volatility δεν έχω δει ιστορικά στοιχεία για το πως ξεκίνησαν όλα τα υπόλοιπα (futures Κλπ) και το volatility που είχαν όταν ξεκίνησε ο κόσμος να "επενδύει" πάνω σε αυτά (θα το ψάξω όμως)  ευχαριστώ για τις απαντήσεις @Zaknafein

Επίσης μία ερώτηση για όσους υποστηρίζουν ή έχουν διαβάσει και είναι άξιο αναφοράς για φούσκα κλπ, από εταιρεία που είναι αναγνωρισμένη στο τεχνολογικό κομμάτι και που να έχει συλλάβει την ιδέα και να την καταρρίπτει με επιχειρήματα (μπορείτε να γράψετε εδώ ή να μου στείλετε PM). Στη παρούσα φάση ότι ακούω από τραπεζίτη , πολιτικό, χρηματιστή κλπ που δεν έχει σχέση με την τεχνολογία (ή να την καταλαβαίνει επαρκώς) από το ένα μπαίνει από το άλλο βγαίνει. 

Επίσης όποιον ακούω ότι το μπιτκοιν και τα κρυπτο γενικότερα υπάρχουν για ναρκωτικά και παράνομες δραστηριότητες τρώει άκυρο επίσης. Σίγουρα θα υπάρχουν αυτοί όπως υπάρχουν παντού αλλά η πλειοψηφία της αγοράς δεν πιστεύω ότι είναι αυτή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει το Monero για τα ναρκωτικά, το ξέπλυμα χρήματος και τα ..διαζύγια, για αυτο εγω και ο @Praetorianos το γουστάρουμε τοσο μαλλον.. :P 

j/k φυσικα..

 

 

Επεξ/σία από ADHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω επίσης συνηθίσει ότι πρέπει να περιμένεις. Δεν έχω προαίσθημα θετικό. Απλά λογικό να υπάρχουν τέτοια corrections. Όλοι λένε ότι είναι καλή περίοδο να αγοράσεις και μπαίνουν/χώνουν. Θα περιμένω δύο τρείς μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, atonioz είπε

όταν επενδύει κάποιος σε εταιρεία που χρησιμοποιεί την τεχνολογία και είναι πίσω από κάποιο κρυπτονόμισμα δεν επενδύει εμμέσως σε αυτά ?

 

Όχι απαραίτητα... ας πούμε ότι έχω μια εταιρεία Χ και αναπτύσσω με DLT το Χcoin ή Χtoken... αν επενδύσεις εσύ στην εταιρεία ως μέτοχος, δεν σε νοιάζει αν το Xcoin/token έχει $0.01, $1 ή $100, αρκεί να είναι κερδοφόρος η συμμετοχή σου (=να σου αποδίδει μέρισμα/κέρδη από υπεραξία αν είναι εισηγμένη σε ΧΑ). Και δεν είναι απαραίτητη η σύνδεση της κερδοφορίας με την αποτίμηση του Xcoin/token, αν και πιθανώς να έχουν κάποιο correlation. Πχ σε ακραία περίπτωση, μπορεί το DLT να είναι συνδεδεμένο με κάποιας μορφή συνδρομητική υπηρεσία και τα transaction tokens να μην έχουν αγοραία/διαπραγματεύσιμη αξία, αλλά λόγω των συνδρομών να καταγράφει κέρδη η εταιρεία και εσύ να εισπράττεις μέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, morpheous είπε

Πολύ απότομα ανέβηκε η φάση σήμερα...Είμαι λίγο επιφυλακτικός!

Και πόσο απότομα έπεσαν όμως? Αν πει να γίνει το μεγάλο pump θα δούμε ωραία πράγματα. Το market cap δεν είναι τίποτα αν δεν φτάσει 4 5 τρις δουλειά δεν γίνεται. Ένα 4% έχασα ο down Jones και χάθηκαν κάτι τρις τα κρυπτονομισματα ακόμα είναι στην αρχή τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alexisgav είπε

Κάτι μου λέει ότι δεν είναι η τελική άνοδος,πιστεύω θα ξαναπέσουν αλλά όχι στο κατώτερο σημείο που φτάσανε αυτές τις μέρες.

Δε το θετεις σωστα : Παντα θα ανεβαινει και θα κατεβαινει. Το θεμα ειναι τα ποσοστα ανοδου-καθοδου. 

Π.χ. Θα ανεβει 5% μετα θα κατεβει 10% μετα θα ανεβει 15% μετα θα κατεβει 5% και θα ανεβει 2% και μετα παλι κατω 4% . Δεν υπαρχει η "τελικη" ανοδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sartiv είπε

Δε το θετεις σωστα : Παντα θα ανεβαινει και θα κατεβαινει. Το θεμα ειναι τα ποσοστα ανοδου-καθοδου. 

Π.χ. Θα ανεβει 5% μετα θα κατεβει 10% μετα θα ανεβει 15% μετα θα κατεβει 5% και θα ανεβει 2% και μετα παλι κατω 4% . Δεν υπαρχει η "τελικη" ανοδος

Φανταζομαι μιλαει για το ATH ξανα, θυμηθείτε οτι αν χασεις ενα 70% δεν θες ενα 70% για να φτασεις εκει που ησουν αλλα 233%

0*LjC96SYkiPLYIYxx.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ADHD είπε

Φανταζομαι μιλαει για το ATH ξανα, θυμηθείτε οτι αν χασεις ενα 70% δεν θες ενα 70% για να φτασεις εκει που ησουν αλλα 233%

0*LjC96SYkiPLYIYxx.

Αυτό δεν το κατάλαβα γιατί συμβαινει? Πχ έχω 1000 ευρώ και με το dump γίνονται 500 έχασα δηλαδή 50%. Εφόσον ξανά πάρουν 50% δεν θα είμαι πάλι στα 1000 ευρώ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Heybro είπε

Αυτό δεν το κατάλαβα γιατί συμβαινει? Πχ έχω 1000 ευρώ και με το dump γίνονται 500 έχασα δηλαδή 50%. Εφόσον ξανά πάρουν 50% δεν θα είμαι πάλι στα 1000 ευρώ? 

Οχι βεβαια..θα εισαι στο 750...θες 100% οπως λεει και το πινακακι του φιλου πανω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Heybro είπε

Αυτό δεν το κατάλαβα γιατί συμβαινει? Πχ έχω 1000 ευρώ και με το dump γίνονται 500 έχασα δηλαδή 50%. Εφόσον ξανά πάρουν 50% δεν θα είμαι πάλι στα 1000 ευρώ? 

Οχι, ειναι basic μαθηματικα.. :P Εχεις 1000ε χανεις 50% μενεις με 500 τοτε εχεις 500*1.5 = 750ε, θελεις 500*2 = 1000 δηλαδη 100% ανοδο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα παιδιά. Εγώ το σκεφτόμουν αλλιώς. Είχα 500 ευρώ στο verge όταν είχαν 20 λεπτά. Έγιναν 10 λεπτά πήγα 250 έχασα δηλαδη 50%. Αν ξανά παει η τιμή εκεί που ήταν πάλι θα έχω 500 αλλά σαν ποσοστό είναι μεγαλύτερο. Τέλος πάντων σας ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμμμ εγώ από Σαββάτο που έχω κάνει έμβασμα SEPA μήπως να αρχίσω να τρομάζω που δεν έχουν εμφανιστεί Bitpanda; 3/2 ημ. καταχώρησης και 6/2 ημερομηνία μεταφοράς.

EDIT:AXAXAXAXAXA...Άκυρο...Μόλις τώρα ΜΕ ΤΟ REFRESH εμφανίστηκαν :P :D

Επεξ/σία από shadowfax-1-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...