Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788v v3


koskappas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, mclound είπε

δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψή μου. Δυστυχώς, ένα αξιοπρεπές router, το κατάντησαν σαπίλα οι providers μας. Να τους χαιρόμαστε.

ετσι ακριβως φιλε μου...και η βλακεια ειναι οτι εχει ερθει τεχνικος σπιτι 4 φορες ο 4ος μου το αντικατεστησε με ενα ιδιο παλι

που μαντεψε κανει ακριβως τα ιδια...τι να πω?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 466
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 23/02/2019 at 08:59, mclound said:

Ναι, το τελευταίο φοράω. Δε νομίζω να μου το αλλάξουν διότι προφανώς δεν το θεωρούν πρόβλημα. Κάθε 5 μέρες δε μπορώ να μπω στο διαχειριστικό... Αλλά επειδή δεν βρήκα πως μπορώ να του βάλω κάποια παλαιότερη ROM, το έχω αφήσει το άθλημα. Έχω τουλάχιστον σταθερό internet από όσο μπορώ να δω και σταθερό τηλέφωνο.

το να μην ανοιγει το Interface Θεωρειται προβλημα και αργα ή γρηγορα θα το φτιαξουν.σε αλλου παροχου το 788v3 ξερω οτι εχει φτιαχτει το θεμα με το login page.εχω καιρο να το δοκιμασω να πω την αληθεια.πριν μου κολλαγε πολυ γρηγορα.και να βαλεις παλιοτερη rom μπορει να εχεις αλλα προβληματα.οποτε απλα περιμενε και σιγουρα θα φτιαξουν κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα προσφατα ελαβα ενα ρουτερ Technicolor TG788v v3 απο nova, και παρατηρησα οτι δεν εχει bridge mode, 

διαβασα το post του spell1977 και κατεβασα το netcat για να ξεκλειδωσω το ssh γιατι με κανει refused, το netcat λοιπον με το που δινω την εντολη nc -lvvp 1337 μου κλεινει.... τρεχω σε windows 8.1, υπαρχει καμια λυση για ολα αυτα? Ευχαριστω


 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, xenofwntas said:

Καλησπερα προσφατα ελαβα ενα ρουτερ Technicolor TG788v v3 απο nova, και παρατηρησα οτι δεν εχει bridge mode, 

διαβασα το post του spell1977 και κατεβασα το netcat για να ξεκλειδωσω το ssh γιατι με κανει refused, το netcat λοιπον με το που δινω την εντολη nc -lvvp 1337 μου κλεινει.... τρεχω σε windows 8.1, υπαρχει καμια λυση για ολα αυτα? Ευχαριστω



 

το ssh ειναι κλειστο απο το Lan για λογους ασφαλειας .οπως και σαν απλος User σε κανενα thomson/technicolor δεν υπηρχε το bridge.περα απο το 585v7 που δεν ηταν καν Locked.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/4/2018 στις 10:14 ΠΜ, spell1977 είπε

Μπορείς να το ξεκλειδώσεις με αυτόν τον τρόπο πολύ εύκολα σε 2 λεπτά....


http://forum.kitz.co.uk/index.php/topic,20343.msg361981.html?#msg361981

OpenWRT φοράει και μπαίνεις με SSH, απλά μετά φρόντισε να κλείσεις το ssh στο wan , γιατί με την sed εντολή την ανοίγει παντού στο /etc/config/dropbear, αν και υπάρχει firewall rule, καλού κακού ..


config dropbear 'wan'
        option Interface 'wan'
        option PasswordAuth 'off'
        option RootPasswordAuth 'off'
        option Port '22'
        option IdleTimeout '610'
        option enable '0'
        option RootLogin '0'

και για τα στατιστικά τρέχεις "xdslctl info --show"


root@OpenWrt:~# xdslctl info --show
xdslctl: ADSL driver and PHY status
Status: Showtime
Last Retrain Reason:    0
Last initialization procedure status:   0
Max:    Upstream rate = 6531 Kbps, Downstream rate = 27109 Kbps
Bearer: 0, Upstream rate = 4997 Kbps, Downstream rate = 28771 Kbps

Link Power State:       L0
Mode:                   VDSL2 Annex B
VDSL2 Profile:          Profile 17a
TPS-TC:                 PTM Mode(0x0)
Trellis:                U:ON /D:ON
Line Status:            No Defect
Training Status:        Showtime
                Down            Up
SNR (dB):        8.4             9.5
Attn(dB):        19.5            0.0
Pwr(dBm):        10.1            4.6
...
...

επίσης μετα κλείσε και το cwmp, και άσε την wind να κουρεύεται...


/etc/init.d/cwmpd stop
/etc/init.d/cwmpd  disable
/etc/init.d/cwmpdboot stop
/etc/init.d/cwmpdboot  disable

ή

uci set cwmpd.cwmpd_config.state=0
uci set cwmpd.cwmpd_config.upgradesmanaged=0
uci set cwmpd.cwmpd_config.periodicinform_enable=0
uci set cwmpd.cwmpd_config.acs_pass='0'
uci set cwmpd.cwmpd_config.acs_user='0'
uci set cwmpd.cwmpd_config.acs_url='invalid'
uci set wifi_doctor_agent.config.enabled=0
uci commit

και αν θέλεις να βλέπεις όλες τις ρυθμίσεις στο web άλλαξε το role του admin ή ενός χρήστη που φτιάξεις σε "engineer" στο /etc/config/web

Ααυτααααα...

Screenshot_20180430_102254.png

Εξαιρετική δουλεια! spell1977 μήπως θα μπορουσες να αναρτησεις εντολές περι Wireless Band? Δηλαδή επιλογή μόνο G ή μόνο N, ή G+N? Επίσης εντολές γενικα  για cli(μέσω Putty κλπ) για το εν λόγω μοντελο, υπαρχουν συγκεντρωμενες πουθενα? Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Giorgio_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους! Τι ακριβως κερδιζουμε ξεκλειδωνοντας το μοντεμ; Υπαρχει καποιος τροπος να μειωσουμε μεσω του μοντεμ το Ping μας στα games?  Μολις εβαλα vdsl και παρελαβα αυτο το μοντεμ και παρατηρω οτι εχω το ιδιο Ping με την adsl γραμμη. Οταν ξεκιναω να κανω Live streaming το Ping μου συνεχεια αυξωμειωνεται οποτε κολλαει και ηθελα να μαθω αν μπορω μεσω μοντεμ να κανω κατι γιαυτο. Επισης εαν αλλαξω σε fast path την vdsl γραμμη μου θα εχω βελτιωση; Ευχαριστω εκ των προτερων.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Babitc είπε

Καλησπερα σε ολους! Τι ακριβως κερδιζουμε ξεκλειδωνοντας το μοντεμ; Υπαρχει καποιος τροπος να μειωσουμε μεσω του μοντεμ το Ping μας στα games?  Μολις εβαλα vdsl και παρελαβα αυτο το μοντεμ και παρατηρω οτι εχω το ιδιο Ping με την adsl γραμμη. Οταν ξεκιναω να κανω Live streaming το Ping μου συνεχεια αυξωμειωνεται οποτε κολλαει και ηθελα να μαθω αν μπορω μεσω μοντεμ να κανω κατι γιαυτο. Επισης εαν αλλαξω σε fast path την vdsl γραμμη μου θα εχω βελτιωση; Ευχαριστω εκ των προτερων.!!!

Χμμμμμ δεν ξερω εαν το port forward, DMZ, ρυθμίσεις σε firewall (ωστε παιχνίδι/εφαρμογη να μην "κοβεται") θα βοηθουσαν την κατασταση. Το εν λόγω modem παντως μακράν καλυτερο από ό,τι εχω λαβει στο παρελθόν απο παρόχους. Πολύ καλή κάλυψη wifi σηματος (αν και δεν διαθετει εξωτερικη κεραια), πολύ καλό και ευκολο Interface ρυθμίσεων, δυνατότητες για προχωρημενες παραμετροποιήσεις ακόμα και απο το interface. Μοναδικό του μειονέκτημα που βρήκα μέχρι στιγμής είναι ότι για την ADSL "κλειδώνει" λίγο χαμηλότερα από ότι συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Babitc είπε

Καλησπερα σε ολους! Τι ακριβως κερδιζουμε ξεκλειδωνοντας το μοντεμ; Υπαρχει καποιος τροπος να μειωσουμε μεσω του μοντεμ το Ping μας στα games?  Μολις εβαλα vdsl και παρελαβα αυτο το μοντεμ και παρατηρω οτι εχω το ιδιο Ping με την adsl γραμμη. Οταν ξεκιναω να κανω Live streaming το Ping μου συνεχεια αυξωμειωνεται οποτε κολλαει και ηθελα να μαθω αν μπορω μεσω μοντεμ να κανω κατι γιαυτο. Επισης εαν αλλαξω σε fast path την vdsl γραμμη μου θα εχω βελτιωση; Ευχαριστω εκ των προτερων.!!!

παρε τηλεφωνο τον παροχο και πες τους να σε βαλουνε σε fast path πεφτει κατα πολυ το Ping,εκανα ακριβως το ιδιο

επισης βαλε το firewall σε low

Επεξ/σία από takisxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

takisxx τι εστί fast path? Επειδη με την ADSL που ειμαι οπως ειπα ήδη, δεν κλειδωνει ικανοποιητικα, αυτο θα βοηθησει που λες αν τους παρω τηλ?

OK. Ανακάλυψα τι ειναι μέσα απο άλλο topic του forum.....

Πάντως αν μπορεί ο spell1977 να αναρτησει εντολές περι Wireless Band για μόνο G ή μόνο N, ή G+N? Ή όποιος άλλος κατέχει..... Επίσης εντολές γενικα  για cli(μέσω Putty κλπ) για το εν λόγω μοντελο, υπαρχουν συγκεντρωμενες πουθενα? Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Giorgio_
Ευρεση απαντησης σε αλλο topic εντος forum.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Giorgio_ @takisxx

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, πήρα σήμερα τηλέφωνο στον παροχο και έγινε αίτημα για αλλαγή σε fastpath. Όσο για το firewall θα κανω μια δοκιμή σήμερα. 

Επεξ/σία από Babitc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Giorgio_

Υπαρχει και στο γραφικό στο wireless tab click advanced και σου εχει απιλογη να επιλεξεις b+g  ή b+G+n...

για εντολες κανε ενα  "uci show" καιθα σου εμφανισει όλη την λιστα...

π.χ. για wireless..

"uci show wireless"

αλλαξεις κατι δωσε "set" π.χ.

uci set  wireless.wl0.ssid='WIND_2.4G_MyWiFi'

και μετα

uci  commit

 

Υπαρχουν και οι rpc εντολες που ειναι πιο engineer π.χ. αυτη θα σου εμφανίσει τα δικτυα της γειτονιας.. :)

clash get rpc.wireless.bssid.@radio_2G.bsslist.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους...

Προσπαθώ ο δόλιος να συνδέσω τον εκτυπωτή μου στη θύρα USB του ρούτερ, αλλά δεν μου εμφανίζεται η καρτέλα "Content Sharing".

Τα στοιχεία (firmware και όλα τα άλλα) τα έχω παραθέσει εδώ...

Μήπως κάποιος από εσάς κατάφερε να ενεργοποιήσει το Content Sharing, χωρίς να χρειαστεί σούπερ-ντούπερ γνώσεις προγραμματισμού;

WIND_1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, radiodj105 said:

Καλησπέρα σε όλους...

Προσπαθώ ο δόλιος να συνδέσω τον εκτυπωτή μου στη θύρα USB του ρούτερ, αλλά δεν μου εμφανίζεται η καρτέλα "Content Sharing".

Τα στοιχεία (firmware και όλα τα άλλα) τα έχω παραθέσει εδώ...

Μήπως κάποιος από εσάς κατάφερε να ενεργοποιήσει το Content Sharing, χωρίς να χρειαστεί σούπερ-ντούπερ γνώσεις προγραμματισμού;

WIND_1.JPG

εισαι σιγουρος οτι μπορει να παιξει με εκτυπωτη?αν βαλεις  usb stick το βλεπει? γιατι να μην το βλεπει καθολου ειναι παραξενο εκτος αν η wind εχει κοψει πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...