Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788v v3


koskappas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πάρεις άλλο modem θα πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο να σου δώσουν τους κωδικούς και να σου ξεκλειδώσουν το ppp authentication. Εγώ πήρα το εν λόγω και δεν έμπαινε με τίποτα. Μετά από τηλεφώνημά μου κάτι κάνανε και μπήκα νεράκι. Καμία σχέση το VR400 με το σάπιο της Technicolor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkagg είπε

Αν πάρεις άλλο modem θα πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο να σου δώσουν τους κωδικούς και να σου ξεκλειδώσουν το ppp authentication. Εγώ πήρα το εν λόγω και δεν έμπαινε με τίποτα. Μετά από τηλεφώνημά μου κάτι κάνανε και μπήκα νεράκι. Καμία σχέση το VR400 με το σάπιο της Technicolor.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το έχω κατά νου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2018 στις 6:49 ΜΜ, 2005bursa είπε

Θεωρούσα ότι ήταν εύκολη διαδικάσία η σύνδεση με wi-fi repeater. Eυχαριστω πολυ παντως  για την αμεση απαντηση. Θα το προσπαθήσω!👍

UPDATE: Τιποτα από όλα αυτά δεν βοήθησε, (οχι γιατι οι προτασεις του φίλου Spell1977 δεν ήταν εύστοχες) αλλά γιατί

χρειαζόταν κάτι απλούστερο: Firmware upgrade στο wifi repeater. (upgrade από αλλη μαρκα repeater σε αλλη κινέζικη)

Κατοπιν η σύνδεση στο Τechnicolor εγινε αμεσα.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια! Καλή χρονιά σε όλους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το εγραψα και εδω..

 

Για καποιο λογο δεν μπορώ να μπω στο web interface καθολου.

Ειχα μπει οταν το εφεραν μεσω wifi και αλλαξα ssid,pass αλλα τωρα καθόλου.

Αφησα τα υπολοιπα να τα κανω με ησυχία απο αλλο χώρο αλλα δεν μπορω να μπω.

Ξαναπηγα με με wifi απευθειας αλλα τιποτα.

Δεν ξερω αν εκανε τιποτα η wind επειτα γιατι δεν λειτουργούσε το τηλέφωνο ενω ειχαμε internet και το δώσαμε βλάβη.

Παιρνω ping και σε port scan εμφανιζει 22,80,443,8080.

Μπήκα και εκανα απομακρυσμενο reboot με ssh γιατι βρισκομαι μακριά αλλα το προβλημα συνεχίζεται..

"Ο κεντρικός υπολογιστής 192.168.1.254 απέρριψε τη σύνδεση"

Γιατί με κόβει?

Πως μπορώ να το επαναφέρω?

Το προβλημα ειναι οτι προτιμω να μην πηγαινω εκει και να καρφωνω lan επανω γιατι ειναι μακρια και πρεπει να συνεννοούμαι να υπάρχει καποιος εκει το οποιο ειναι ολοκληρη ιστορια..

 

 

///////////////////////////////////////////////////////////////////

 

EDIT 

μπηκε μετα απο 10 λεπτα apo to ρεσταρτ με ssh

Τοτε ανοιξε το web interface

Επεξ/σία μόλις από drdedus

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/12/2018 at 09:50, 2005bursa said:

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους. Εχει συνδέσει κανένας κανένα repeater με το συγκεκριμένο ρουτερ και ποιο?

Εχω προσπαθήσει να συνδέσω δύο διαφορετικά, (Universal κινέζικα) και απέτυχα και με τα δύο. (δεν μπορούν να πάρουν

ip για wan). Oταν τα συνέδεσα στο zte που επίσης έδινε η wind συνδέθηκαν στο λεπτό. Μηπως το technicolor κλείνει

κάποια πόρτα? Στη wind φυσικά δεν ξέρουν τίποτα. (ασυμβατοτητα συσκευών λένε) Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

εχω πανω το tp link 850re

On 21/12/2018 at 22:14, HateMe said:

Στα έστειλα εδώ και ώρα. Αν θες κάτι άλλο πες.

Δοκίμασα και κάτι password που μου έδωσε ένα μέλος. Μισό να στα δείξω κ αυτά.

πολυ κουφο τελικα το θεμα σου:P με το teamviewer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, poulinos είπε

εχω πανω το tp link 850re

πολυ κουφο τελικα το θεμα σου:P με το teamviewer.

χαχχαχαχαχα άστα να πάνε. Το κάναμε και χθες πάλι να δούμε μπας και είχε φάει κανα σκάλωμα, αλλά πάλι το ίδιο έγινε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, HateMe said:

χαχχαχαχαχα άστα να πάνε. Το κάναμε και χθες πάλι να δούμε μπας και είχε φάει κανα σκάλωμα, αλλά πάλι το ίδιο έγινε :P 

δοκιμασε με αλλο τυπικα.κατι σε καποια ρυθμιση θα τρωει σκαλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λίγο ήρθε ο τεχνικός της Wind, το συνδέσαμε και όλα οκ.

Ανάκυψα μόλις κάτι: από τις ρυθμίσεις του local network μπορείς να αλλάξεις DNS Server αρκεί να δώσεις IP μιας συσκευής του δικό του δικτύου. Δλδ αν δώσεις 192.168.1.191 για παράδειγμα, θα αποθηκεύσει κανονικά την αλλαγή. Οπότε αν κάποιος έχει κάποιο PiHole ευτυχώς μπορεί να συνεχίσει να το λειτουργεί. Θα δοκιμάσω το δικό μου και θα επανέλθω με τα αποτελέσματα.

 

Edit: Πράγματι δουλεύει έτσι τουλάχιστον :) Οπότε δεν είναι (για μένα τουλάχιστον) τελείως άχρηστο σαν router.

Επεξ/σία από mclound
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το ρούτερ αυτό, από την Wind

Με τρελαίνει με τις αποσυνδέσεις του Wi-fi απ' όλες τις συσκευές μου (κινητα, ταμπλετ, λαπτοπ).
Όχι μόνο αποσυνδέονται οι συσκευές, αλλά μετά δεν ξαναμπαίνουν κιόλας πετάγοντας μήνυμα οτι "Ο χρόνος σύνδεσης με το ρουτερ, έληξε". ΑΝ συνδεθεί, πάλι δεν λειτουργεί και με ξαναπετάει έξω από το δίκτυο.

Το ρούτερ ειναι δίπλα μου, έχω δοκιμάσει ΟΛΑ τα κανάλια, έχω πάρει 5 κ*λοτηλέφωνα την Wind και αποφεύγουν να μου το αλλάξουν.Με on/off το Wireless δεν φτιάχνει το πρόβλημα. Θέλει μονο restart και μετα απο κάποια ώρα παλι θα εχω αποσυνδέσεις.

Επεξ/σία από RPDrummer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, RPDrummer said:

Παιδιά καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το ρούτερ αυτό, από την Wind

Με τρελαίνει με τις αποσυνδέσεις του Wi-fi απ' όλες τις συσκευές μου (κινητα, ταμπλετ, λαπτοπ).
Όχι μόνο αποσυνδέονται οι συσκευές, αλλά μετά δεν ξαναμπαίνουν κιόλας πετάγοντας μήνυμα οτι "Ο χρόνος σύνδεσης με το ρουτερ, έληξε". ΑΝ συνδεθεί, πάλι δεν λειτουργεί και με ξαναπετάει έξω από το δίκτυο.

Το ρούτερ ειναι δίπλα μου, έχω δοκιμάσει ΟΛΑ τα κανάλια, έχω πάρει 5 κ*λοτηλέφωνα την Wind και αποφεύγουν να μου το αλλάξουν.Με on/off το Wireless δεν φτιάχνει το πρόβλημα. Θέλει μονο restart και μετα απο κάποια ώρα παλι θα εχω αποσυνδέσεις.

δοκιμασε ενα Hard reset και ασε και το ρουτερ/μετασχηματιστη 5-10 λεπτα εκτος ρευματος μηπως εχει φαει κανα σκαλωμα απο κανα σκαμπανεβασμα στο ρευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, spell1977 said:

Μαλλον για dhcp leases μου φαινεται το προβλημα...

Δοκιμασε να δωσεις στατικες dhcp leases  ή κανε τις clear αν στο  ξανακανει...

σκεφτηκα και το dhcp pool τωρα που ειπες για dhcp lease αλλα συνηθως σε κατι τετοια ρουτερ δινει παρα πολλες ip οποτε ειναι δυσκολο να τις εχει τελειωσει. Εκτος αν ειναι σε καφετερια το router και αλλαζουν συνεχεια οι χρηστες και  εχει μεγαλο dhcp lease time οποτε θα εχει θεμα.αλλα αυτος μπαινει με τις ιδιες συσκευες κιολας οποτε δεν θα πρεπε να εχει θεμα.τωρα αν θελει μπορει να δοκιμασει και καρφωτα ip σε μια συσκευη για να δει αν θα το κανει ή να ορισει οπως ειπες static dhcp leases για να δει αν θα φτιαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα με αυτα τα router απο εποχής Thomson είναι ότι αν παρει άλλη IP απο αυτη που έχει στο dhcp lease δεν δουλευει...

Δένει τις mac με το IP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, spell1977 said:

Το προβλημα με αυτα τα router απο εποχής Thomson είναι ότι αν παρει άλλη IP απο αυτη που έχει στο dhcp lease δεν δουλευει...

Δένει τις mac με το IP...

δεν μου εχει τυχει.αλλα ναι θεωρητικα παντα δεν θα επρεπε εφοσον δεν εχει ληξει το dhcp lease να παρει αλλη ip. στα παλια thomson/technicolor θυμαμαι ειχε και επιλογη να κανει always assign the same ip address to this device. (bind ip to mac)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spell1977 είπε

Μαλλον για dhcp leases μου φαινεται το προβλημα...

Δοκιμασε να δωσεις στατικες dhcp leases  ή κανε τις clear αν στο  ξανακανει...

Επειδή, είμαι άσχετος, αυτό βοηθάει ; 

https://kb.wisc.edu/page.php?id=562

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...