Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788v v3


koskappas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, RPDrummer said:

Επειδή, είμαι άσχετος, αυτό βοηθάει ; 

https://kb.wisc.edu/page.php?id=562

μπορεις να δοκιμασεις οταν δεν συνδεεται να κανεις ipconfig /release και ipconfg /renew οπως γραφει το link που βαλες ωστε να δεις αν θα αλλαξει κατι.β.θα εκανα τυπικα hard reset. μετα στο web interface του router και local network και αφου πατησεις το show advanced θα  εβλεπα ποσες ip  μοιραζει ο dhcp (μην μοιραζει 5 6 μονο) και θα εβαζα στην μια ωρα το dhcp lease απο 24ωρες.και απο εκει μπορεις  να φτιαξεις και static leases. και θα δοκιμαζα σε μια συσκευη να βαλω καρφωτες ip και dns για να δω αν θα  κανει τα προβληματα που αναφερεις

τυπικα θα αλλαζα ssid και password.ελπιζω να μην εχει κανα παραξενο συμβολο και τρωει καποιο κολλημα.με τον788 v3 απο αλλο παροχο και με αρκετες συσκευες δεν εχω θεματακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, poulinos είπε

μπορεις να δοκιμασεις οταν δεν συνδεεται να κανεις ipconfig /release και ipconfg /renew οπως γραφει το link που βαλες ωστε να δεις αν θα αλλαξει κατι.β.θα εκανα τυπικα hard reset. μετα στο web interface του router και local network και αφου πατησεις το show advanced θα  εβλεπα ποσες ip  μοιραζει ο dhcp (μην μοιραζει 5 6 μονο) και θα εβαζα στην μια ωρα το dhcp lease απο 24ωρες.και απο εκει μπορεις  να φτιαξεις και static leases. και θα δοκιμαζα σε μια συσκευη να βαλω καρφωτες ip και dns για να δω αν θα  κανει τα προβληματα που αναφερεις

τυπικα θα αλλαζα ssid και password.ελπιζω να μην εχει κανα παραξενο συμβολο και τρωει καποιο κολλημα.με τον788 v3 απο αλλο παροχο και με αρκετες συσκευες δεν εχω θεματακι.

Του έκανα Factory Reset και δεν λύθηκε το πρόβλημα. Τώρα εβαλα το DHCP Lease σε 1 ώρα. 

Θα το δουλέψω και θα σου πω. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, RPDrummer said:

Του έκανα Factory Reset και δεν λύθηκε το πρόβλημα. Τώρα εβαλα το DHCP Lease σε 1 ώρα. 

Θα το δουλέψω και θα σου πω. Ευχαριστώ πολύ.

δες και με καρφωτη ip  σε μια συσκευη μετα.δεν ξερω αν σου εχουν περασει και το τελευταιο firmware.

38 minutes ago, seithan said:

Δυστυχώς με το 788v v3, ούτε μέσω ssh μπορεί να συνδεθεί, ούτε την επιλογή για engineer μου δίνει. Πως το βλέπω στο σαπάκι αυτό; 

πως βλεπεις τι?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, seithan said:

Πληροφορίες περί τήξης συνδέσεως. Attenuation, noise κυρίως! 

καπου εγραψα πως τα βλεπεις αλλα ισως ειναι σε αλλο θεμα.στο δικο μου 788v3 που ειναι απο αλλο παροχο ομως μπαινω στο Interface 192.168.1.1 μετα παω στο broadband και παταω το γραναζακι.οταν μπω μεσα μου δειχνει μονο ποσο συγχρονιζω και πρεπει να πατησω στο πανω μερος που λεει show advanced για να μου δειξει και τα υπολοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχασα μερικές ώρες πάλι με το rootαρισμένο TG788v v3 μου σήμερα, ιδού τα αποτελέσματα: μία τρυπα στο νερό φυσικά!

Αλλά βρήκα μερικά πράγματα:

Υπάρχει ένα modαρισμένο Ιταλικό Web Interface το οποίο μπορείτε να εγκαταστήσετε μέσω των οδηγιών εδώ: https://github.com/Ansuel/tch-nginx-gui Γενικά έχω θεματάκια με το ίντερνετ σε ssh στο συγκεκριμένο router γιατί το curl δε παίζει καθόλου ενώ έχω δοκιμάσει να βάλω gateway και dns στο br-lan, άρα το μετέφερα με scp και δούλεψε μια χαρά. Παρόλο που όλα τα παραπάνω options λειτουργούν χωρίς θέμα, γενικά το ρούτερ ζορίζεται, αφού το λογισμικό είναι φτιαγμένο για το αρκετά καλύτερο TG789vac. Μόλις το σύνδεσα σε γραμμή dsl πέθαινε το Web Interface κάθε λίγα λεπτά και η σύνδεση στο διαδίκτυο ήταν πολύ ασταθής, ακόμη και το SSH κόλαγε! Πάντως, αν θέλετε να βάλετε το TG788v v3 σε Bridge Mode μπορείτε να το κάνετε με αυτό το Web Interface! Δε το έχω δοκιμάσει, παντως αν ανοίξετε τα Advanced Options στα DSL Settings, η επιλογή είναι εκεί! Φαντάζομαι ότι σε bridge mode δε θα είναι τόσο φορτωμένη η CPU άρα θα παίζει καλύτερα. Επίσης να τονίσω ότι το συγκεκριμένο modem είναι το πιο γρήγορο που έχω δει στη γραμμή μου, με Attainable Rate 50 πάνω 111 κάτω σε σχέση με 49 πάνω 104 κάτω με το H367N της Vodafone.

Επίσης, υπάρχει και LuCI από τους ίδιους τους Ιταλούς αλλά δε με βλέπω να το δοκιμάζω γιατί μετα βίας κατάφερα να bootαρω με μόνο το κανονικό web interface.

Και μία ερώτηση, η οποία ίσως πάει καλύτερα στα OpenWrt forums αλλά ας ρωτήσω μπας και ξέρει κάποιος:

Επειδή το router αυτό δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω για load balancing όπως ήθελα αρχικά, θα ήθελα να δοκιμάσω να το χρησιμοποιήσω ως Managed Switch. Με άλλα λόγια, θα ήθελα να δημιουργήσω VLANs στο OpenWrt και να κάνω ένα port tagged για να πάει σε pfSense Server και τα υπόλοιπα ports untagged για να συνδέσω κι άλλα ρουτεράκια και να τα διαχειριστώ ξεχωριστά από pfSense. Το συγκεκριμένο ρούτερ υποστηρίζει VLANs γιατί προβλέπει για χρήση ενός port ως WAN και η κάθε θύρα Ethernet φαίνεται ξεχωριστά (eth0, eth1, eth2, eth3 είναι θύρες 1, 2, 3, 4 ανάλογα). ΑΛΛΑ δε μπορώ να βρω documentation για να σεττάρω VLANs χωρίς το LuCI! Το μόνο που έχουν στο Wiki είναι για LEDE και για ρούτερς όπου τα ξεχωριστά ports είναι κάτω από ένα interface αλλά με πολλά ports ως επιλογή.

Αν γενικά έχετε οποιαδήποτε ιδέα, θα ήμουν ευγνόμων! Bonus points αν μπορέσουμε να βάλουμε το integrated DSL Modem σε PPPoE Passthrough και σε δικό του ξεχωριστό VLAN (θέλω να είμαι έτοιμος για VoIP γι'αυτό δε θέλω να το κάνω bridge).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το συγκεκριμενο GUI το εχω βαλει manualσε ενα πειραματικο tg788v3, δεν το συνιστω σε κανενα, ασε που δεν παιζουν ολα...

Επισης το curl δουλευει μια χαρα...

root@OpenWrt:~# curl --version
curl 7.52.1 (mips-openwrt-linux-gnu) libcurl/7.52.1 OpenSSL/1.0.2j
Protocols: ftp ftps http https
Features: IPv6 Largefile SSL HTTPS-proxy

για το vlan κοιτα το vconfig αν θελεις να ειναι tagged

root@OpenWrt:~# vconfig
BusyBox v1.23.2 (2017-06-17 05:34:58 UTC) multi-call binary.

Usage: vconfig COMMAND [OPTIONS]

Create and remove virtual ethernet devices

        add             IFACE VLAN_ID
        rem             VLAN_NAME
        set_flag        IFACE 0|1 VLAN_QOS
        set_egress_map  VLAN_NAME SKB_PRIO VLAN_QOS
        set_ingress_map VLAN_NAME SKB_PRIO VLAN_QOS
        set_name_type   NAME_TYPE

root@OpenWrt:~# cat /proc/net/vlan/config
VLAN Dev name    | VLAN ID
Name-Type: VLAN_NAME_TYPE_RAW_PLUS_VID_NO_PAD
vlan_wan       | 835  | ptm0
vlan_iptv      | 836  | ptm0

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σας! Γνωρίζει κανείς κάποιον οδηγό για να συνδέσουμε δικό μας router πάνω στο TG788v3 ώστε να εκμεταλευτούμε τις δυνατότητες του δικού μας router; Για αρχάριους κατά προτίμηση :) ή έστω κάποιον οδηγό γενικότερα για bridging με 2ο router κλπ ώστε να δούμε τι υποστηρίζει και τι όχι το TG788.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2019 στις 11:30 ΠΜ, mclound είπε

Καλημέρα σας! Γνωρίζει κανείς κάποιον οδηγό για να συνδέσουμε δικό μας router πάνω στο TG788v3 ώστε να εκμεταλευτούμε τις δυνατότητες του δικού μας router; Για αρχάριους κατά προτίμηση :) ή έστω κάποιον οδηγό γενικότερα για bridging με 2ο router κλπ ώστε να δούμε τι υποστηρίζει και τι όχι το TG788.

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο thread για bridge θα βρεις οδηγείες αλλά πρέπει να το έχεις με root και προσωπικά δε μπορούσα να το πετύχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, chrismin13 είπε

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο thread για bridge θα βρεις οδηγείες αλλά πρέπει να το έχεις με root και προσωπικά δε μπορούσα να το πετύχω.

Ευχαριστώ! Χθες να φανταστείς δεν άνοιγε με τπτ το UI. Έκανα restart για να μπορέσω να μπω... Χάλι ρε γμτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/01/2019 at 11:30, mclound said:

Καλημέρα σας! Γνωρίζει κανείς κάποιον οδηγό για να συνδέσουμε δικό μας router πάνω στο TG788v3 ώστε να εκμεταλευτούμε τις δυνατότητες του δικού μας router; Για αρχάριους κατά προτίμηση :) ή έστω κάποιον οδηγό γενικότερα για bridging με 2ο router κλπ ώστε να δούμε τι υποστηρίζει και τι όχι το TG788.

στο v2 μια φορα που ειχε γραψει καποιος για bridge σε vdsl ειχε αναγκαστει να περασει και μια εντολη εξτρα για να παιξει.

On 28/01/2019 at 10:15, mclound said:

Ευχαριστώ! Χθες να φανταστείς δεν άνοιγε με τπτ το UI. Έκανα restart για να μπορέσω να μπω... Χάλι ρε γμτ.

σε αλλο παροχο μου ανοιγε το μισο Interface.μετα απο 2-3 firmware updates με πιο καινουριες εκδοσεις το εφτιαξαν και αυτο το θεμα και πλεον δεν το αντιμετωπιζω.

On 28/01/2019 at 09:16, chrismin13 said:

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο thread για bridge θα βρεις οδηγείες αλλά πρέπει να το έχεις με root και προσωπικά δε μπορούσα να το πετύχω.

ισως να ειναι αυτο που εγραψα πιο πανω για την εξτρα εντολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2019 στις 12:46 ΜΜ, poulinos είπε

στο v2 μια φορα που ειχε γραψει καποιος για bridge σε vdsl ειχε αναγκαστει να περασει και μια εντολη εξτρα για να παιξει.

Το θέμα είναι με το v3 που εδώ και μήνες "μοιράζει" η Wind. Ενημέρωσα τον -εξυπηρετικότατο- πωλητή μέσω του οποίου πήρα το πακέτο και μου πε πως θα ζητήσει το 789. Αν και δεν ελπίζω, θα περιμένω μια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mclound είπε

Το θέμα είναι με το v3 που εδώ και μήνες "μοιράζει" η Wind. Ενημέρωσα τον -εξυπηρετικότατο- πωλητή μέσω του οποίου πήρα το πακέτο και μου πε πως θα ζητήσει το 789. Αν και δεν ελπίζω, θα περιμένω μια απάντηση.

Έχεις 50 ή 100 ταχύτητα; Υποτίθεται δε δίνουν για 50 το 789...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, chrismin13 είπε

Έχεις 50 ή 100 ταχύτητα; Υποτίθεται δε δίνουν για 50 το 789...

50 έχω και ναι το έχω διαβάσει αυτό. Αλλά σε έναν συμφορουμίτη (ή εδώ ή στο adsl.gr) τους έκραξε και του το άλλαξαν. Αλλά αν είναι να κράζουμε, να το χ3σω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...