Προς το περιεχόμενο

Αυτονομια με φυσικο αεριο ( διαμερισμα)


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

2 ώρες πριν, kostakiss είπε

με τι κριτηρια το εψαξες?

Βασικα διαβασα πολυ στο Net σε ειδικα Site ( πχ http://www.monachos.gr ) και εφερα 10 εγκαταστατες για προσφορα απο τους οποιους με ερωτησεις εμαθα πολλα για το ολο θεμα .

2 ώρες πριν, kostakiss είπε

εγω σε ηδη υπαρχουσα μοναδα(10ετιας?!),τι να βαλω?

Ενα σετ φιλτρου ανωδιου σαν το δικο μου καθως και εαν μπορεσεις ενα πλυσιμο του κυκλωματος ( ξερουν οι υδραυλικοι)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 346
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 minutes ago, villasg said:

Βασικα διαβασα πολυ στο Net σε ειδικα Site ( πχ http://www.monachos.gr ) και εφερα 10 εγκαταστατες για προσφορα απο τους οποιους με ερωτησεις εμαθα πολλα για το ολο θεμα .

Ενα σετ φιλτρου ανωδιου σαν το δικο μου καθως και εαν μπορεσεις ενα πλυσιμο του κυκλωματος ( ξερουν οι υδραυλικοι)

αυτο ειναι που ακουσα το "μαγνητικο" ?

εβαλες καποιο επιπροσθετο εξαρτημα εκτος απο αυτο που μου αναφερεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, villasg said:

Δεν εβαλα κατι αλλο ( πχ ουδετεροποιητη συμπυκνωμάτων )

αυτο που εβαλες ειναι universal ?

μπαινει δηλαδη σε ολους τους λεβητες?

μπορω να εχω καποιο λινκ εστω και σε προσωπικο μηνυμα για να μη θεωρηθει διαφημιση?

 

με εκτιμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UNIVERSAL αλλα επιλεγεις αναλογα την διατομη της εγκαταστασης

https://www.climaebagno.gr/452-diachoristis--somatidion-(magnitiko-filtro)-caleffi-dirtmag-1''-

UNIVERSAL , αλλα επιλεγεις αναλογα την διατομη της εγκαταστασης

https://www.vancor.gr/pegasus/products01/show00.php

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, villasg said:

UNIVERSAL αλλα επιλεγεις αναλογα την διατομη της εγκαταστασης

https://www.climaebagno.gr/452-diachoristis--somatidion-(magnitiko-filtro)-caleffi-dirtmag-1''-

UNIVERSAL , αλλα επιλεγεις αναλογα την διατομη της εγκαταστασης

https://www.vancor.gr/pegasus/products01/show00.php

Δεν ανοίγει το 2ο λινκ , μπορείς να το ξανά στείλεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω στα τεχνικά χαρακτηριστικά που έχουν οι νέοι λέβητες αερίου οτι η παραγωγή ζεστού νερού χρήσης είναι της τάξης των 10 λίτρων το λεπτό και παραπάνω η οποία είναι πιστεύω υπεραρκετή για να κάνει κάποιος πχ ένα ντουζ.Το ερώτημά μου είναι εαν αξίζει κάποιος να πάρει ηλιακό με μπόϊλερ τριπλής ενέργειας , δηλαδή να το συνδέει με το λέβητα.Μήπως τελικά δεν έχει νόημα και αντί για οικονομία αυξάνεις την κατανάλωση αφού ζεσταίνει επιπλέον ένα μπόιλερ πχ των 150 λίτρων;

Όσοι έχετε λέβητες αερίου το έχετε συνδέσει με τον ηλιακό σας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tarantules είπε

Βλέπω στα τεχνικά χαρακτηριστικά που έχουν οι νέοι λέβητες αερίου οτι η παραγωγή ζεστού νερού χρήσης είναι της τάξης των 10 λίτρων το λεπτό και παραπάνω η οποία είναι πιστεύω υπεραρκετή για να κάνει κάποιος πχ ένα ντουζ.Το ερώτημά μου είναι εαν αξίζει κάποιος να πάρει ηλιακό με μπόϊλερ τριπλής ενέργειας , δηλαδή να το συνδέει με το λέβητα.Μήπως τελικά δεν έχει νόημα και αντί για οικονομία αυξάνεις την κατανάλωση αφού ζεσταίνει επιπλέον ένα μπόιλερ πχ των 150 λίτρων;

Όσοι έχετε λέβητες αερίου το έχετε συνδέσει με τον ηλιακό σας ;

Δεν εχει νοημα τριπλης στο φυσικο αεριο. Ομως μπορεις να συνδεσεις τον ηλιακο στο στο φυσικο αεριο για οικονομια. Το εχει αναφερει ενα μελος πριν μερικες σελιδες το πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Δεν εχει νοημα τριπλης στο φυσικο αεριο. Ομως μπορεις να συνδεσεις τον ηλιακο στο στο φυσικο αεριο για οικονομια. Το εχει αναφερει ενα μελος πριν μερικες σελιδες το πως.

Εννοείς με βαλβίδα εκτροπής; Δηλαδή όταν έχει ζεστό νερό πχ πάνω απο τους 45 βαθμούς ο ηλιακός να στέλνει στα σώματα μέσα στο σπίτι μέσω του λέβητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Εννοείς με βαλβίδα εκτροπής; Δηλαδή όταν έχει ζεστό νερό πχ πάνω απο τους 45 βαθμούς ο ηλιακός να στέλνει στα σώματα μέσα στο σπίτι μέσω του λέβητα;

 

49 λεπτά πριν, tarantules είπε

Βλέπω στα τεχνικά χαρακτηριστικά που έχουν οι νέοι λέβητες αερίου οτι η παραγωγή ζεστού νερού χρήσης είναι της τάξης των 10 λίτρων το λεπτό και παραπάνω η οποία είναι πιστεύω υπεραρκετή για να κάνει κάποιος πχ ένα ντουζ.Το ερώτημά μου είναι εαν αξίζει κάποιος να πάρει ηλιακό με μπόϊλερ τριπλής ενέργειας , δηλαδή να το συνδέει με το λέβητα.Μήπως τελικά δεν έχει νόημα και αντί για οικονομία αυξάνεις την κατανάλωση αφού ζεσταίνει επιπλέον ένα μπόιλερ πχ των 150 λίτρων;

Όσοι έχετε λέβητες αερίου το έχετε συνδέσει με τον ηλιακό σας ;

Μιλησες για ζεστο νερο χρησης και σε αυτο απαντησα. Που κολλανε τα σωματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα στο θεσω αναποδα. 

δεν έχω ακόμα φυσικό αέριο εχω ομως ηλιακό. σε όσους ρωτησα για την εγκατάσταση μου παν αλλο το ζεστο νερο άλλη η θέρμανση.

αν δεν εχεις ηλιακό κ πληρώσεις 800 ε να βαλεις υπολόγιζε ποτε κ αν  θα το κάνεις απόσβεση για το ζεστο νερο..

αν  τωρα το συνδέσεις με σωματα κ υπολογιζεις 45 βαθμούς κ μπλα μπλα ε δε θα χει τοσο κρυο εξω για να εχει ο ηλιακός ζεστό νερό! οπότε παλι θα σε συμφέρει μια αγορα 800 ε για το ελαχιστο παραπανω που θα καψει ο καυστηρας? 

αν ειχες ηδη θα ταν αλλη κουβεντα ισως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ηλιακό τριπλής που είναι συνδεδεμένος με λέβητα πετρελαίου.Φέτος είναι η τελευταία φορά που καίω πετρέλαιο και σκέφτομαι από τον ερχόμενο Δεκέμβρη να βάλω λέβητα υγραερίου.

Ο ηλιακός είναι 20ετίας πλέον και αναμένω πότε θα μου τρυπήσει το μπόϊλερ για να του κάνω αντικατάσταση (μαζί με πάνελ).Γι αυτό ρωτάω εαν αξίζει να πάρω τριπλής ή διπλής ενέργειας όταν θα έρθει η ώρα.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οσο τον εχεις συνδεσε τον με τριοδη βανα  μονο για το ζεστό νερο μπάνιου , πλυντηριου εαν εχεις κτλ κ να το γυρνάς Manual οταν δε εχει ζεστό νερο ο θερμοσυφωνας να ζεσταίνεις απο το λεβητα. ετσι μου προτεινανε ολοι κ εμενα. οσο ζει ο ηλιακος κ εχεις αεριο μαζι θα δεις τις καταναλωσεις κ θα κρινεις αναλογα - εγω που έβαλα τα νουμερα κατω για εμενα δεν άξιζε το κοπο αλλα εχει να κάνει πάντα με τη χρήση - 

ξέρεις σκευτομουν αν επικοινωνουσαν τα σώματα με τον ηλιακο (για να κανεις οικονομία στη καύση οπως σκευτεσαι) κ με τον ίδιο ηλιακό έκανες μπάνιο επλενες κ έτρωγες δε ξέρω ποσο υγιεινο θα ηταν απο θεμα σκουριάς κ οτι αλλων μαζευουν τα θερμαντικα που θα κατέληγαν στο πιάτο κ το κεφαλι σου.. 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα ,

 Ετοιμάζομαι το επόμενο διάστημα να βάλω αυτονομία φυσικού αερίου σε  διαμέρισμα συγκροτήματος που έχει κεντρική θέρμανση πετρελαίου .

 Μπορείτε να μου πειτε αν θα εξακολουθήσω να πληρώνω έξοδα συντήρησης για την συντήρηση του κεντρικού καυστήρα όπως επίσης και ένα πάγιο ποσού θέρμανσης που υπάρχει κάθε μήνα που επιβαρύνει όλα τα διαμερίσματα ανεξαρτήτως των ωρών που καταναλώνονται απο τους ενοίκους κάθε μήνα ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...