Προς το περιεχόμενο

Αυτονομια με φυσικο αεριο ( διαμερισμα)


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ερώτηση σχετικα με τη κατανάλωση  κ συγνωμη αν φανουν χαζές οι ερωτησεις ..

επειδή ψάχνομαι κ εγω και έκανα αίτηση για φυσικό αέριο ωστε να εχω του χρόνου το χειμωνα 

καυστήρας radiant r2k (δε ξέρω αν παίζει ρόλο) 

διάβαζα στα forums για αντιστάθμιση - αυτο προϋποθέτει αν εχω καταλάβει σωστά να καίει ο καυστήρας 24/24κ αυτο που κάνει ειναι να ζεσταίνει βαση της εξωτερικής θερμοκρασίας κ οντος λενε κανει πολυ οικονομία συγκρικα ομως με κάτι που καιει 24/24 χωρίς αντιστάθμιση 

ο εγκκαταστατης με ρώτησε τη χρήση χρειάζομαι κ του είπα οτι λείπω όλη ημερα κ γυρνάω αργα απογευμα -βραδυ. Βαση αυτου αποφανθηκε οτι δε χρειαζομαι αντισταθμιση γτ δεν θα το καιω 24/24 κ οτι θα το χρειαζομαι μονο καποιες ωρες την ημερα να δουλευει κ να το κλεινω.

 

βαση της πείρας σας είναι προτιμότερο να λειτουργεί 24/24 (να δωσω παραπάνω χρηματα για αντιστάθμιση ) η να ακολουθήσω τη τακτική το ανάβω μόνο όταν το χρειάζομαι

περιοχη αττικη - νοτια προαστια. το αναφέρω οτι δεν ειμαι κάπου που κανει τρελη παγωνιά το χειμώνα κ θα κάνει ώρα να πιάσει θερμοκρασία

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 346
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να σημειώσω σε αυτό το σημείο ότι η σωστή εγκατάσταση είναι ένας σωλήνας να πηγαίνει σε κάθε σώμα χωριστά από τον λέβητα.

Βέβαια δεν νομίζω να το κάνει κανείς ιδιοκτήτης αυτό μετά την κατασκευή του σπιτιού.

Για αυτό και θα έχετε παρατηρήσει οι περισσότεροι που απλά πάτε το ζεστό νερό σε ένα κεντρικό σημείο ότι ενώ το πρώτο σώμα ζεσταίνεται πολύ, στα επόμενα πέφτει η θερμοκρασία του νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ρε συ δλδ εγω με 8 σώματα θα εχω στην είσοδο στο τοιχο να τρέχουν 9 σωλήνες? είναι κ πιο ακριβό φαντάζομαι λόγο σωληνώσεων κ αισθητικά .. κάπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sndev είπε

ε ρε συ δλδ εγω με 8 σώματα θα εχω στην είσοδο στο τοιχο να τρέχουν 9 σωλήνες? είναι κ πιο ακριβό φαντάζομαι λόγο σωληνώσεων κ αισθητικά .. κάπως?

Σιγά μην το κάνει κάποιος μετά την κατασκευή αυτό.

Το σωστό αυτό είναι όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

ερώτηση σχετικα με τη κατανάλωση  κ συγνωμη αν φανουν χαζές οι ερωτησεις ..

επειδή ψάχνομαι κ εγω και έκανα αίτηση για φυσικό αέριο ωστε να εχω του χρόνου το χειμωνα 

καυστήρας radiant r2k (δε ξέρω αν παίζει ρόλο) 

διάβαζα στα forums για αντιστάθμιση - αυτο προϋποθέτει αν εχω καταλάβει σωστά να καίει ο καυστήρας 24/24κ αυτο που κάνει ειναι να ζεσταίνει βαση της εξωτερικής θερμοκρασίας κ οντος λενε κανει πολυ οικονομία συγκρικα ομως με κάτι που καιει 24/24 χωρίς αντιστάθμιση 

ο εγκκαταστατης με ρώτησε τη χρήση χρειάζομαι κ του είπα οτι λείπω όλη ημερα κ γυρνάω αργα απογευμα -βραδυ. Βαση αυτου αποφανθηκε οτι δε χρειαζομαι αντισταθμιση γτ δεν θα το καιω 24/24 κ οτι θα το χρειαζομαι μονο καποιες ωρες την ημερα να δουλευει κ να το κλεινω.

βαση της πείρας σας είναι προτιμότερο να λειτουργεί 24/24 (να δωσω παραπάνω χρηματα για αντιστάθμιση ) η να ακολουθήσω τη τακτική το ανάβω μόνο όταν το χρειάζομαι

περιοχη αττικη - νοτια προαστια. το αναφέρω οτι δεν ειμαι κάπου που κανει τρελη παγωνιά το χειμώνα κ θα κάνει ώρα να πιάσει θερμοκρασία

Από την προσωπική μου εμπειρία μετά από 30 χρόνια με ατομικό καλοριφέρ, πετρελαίου στην αρχή και φυσικού αερίου στη συνέχεια, άσχετα πόσες ώρες είσαι στο σπίτι το καλοριφέρ πρέπει να λειτουργεί συνέχεια, αν θες οικονομία και ζέστη.

Απλά χαμηλώνεις τον θερμοστάτη στους 16-17 όταν λείπεις ή τη νύχτα που κοιμάσαι και τις άλλες ώρες τον ανεβάζεις στο 20-21!

Έτσι το σπίτι δεν παγώνει και ζεσταίνεται γρήγορα όταν επιστρέφεις!

Αντιστάθμιση δεν είχα ποτέ και τον καυστήρα τον έχουμε στους 65 βαθμούς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kirileman είπε

Σχετικά με την κατανάλωση και τον τρόπο λειτουργίας. Δεν ξέρω πώς δουλεύετε τη θέρμανσή σας, για 1η φορά αυτό το χειμώνα το άφησα μόνιμα ανοιχτό στους 20,5 βαθμούς 24/7. Αποτέλεσμα αυτού, λογαριασμός 170 ευρώ το 2μηνο Δεκέμβρης-Ιανουάριος σε μεζονέτα 130τμ (+ζεστό νερό). Ίδια κατανάλωση με πέρυσι, μόνο που πέρυσι το κατέβαζα στους 18 όταν λείπαμε και το άναβα κυρίως το απόγευμα που ήμασταν στο σπίτι, ενώ το ξανακατέβαζα στους 18 τη νύχτα. Γενικά κρυώναμε.

Συγκριτικά με πέρυσι, για το δίμηνο Νοέμβριος-Δεκέμβριος, είχα κατανάλωση λιγότερη από τη μισή, χωρίς να αλλάξω κάτι στη χρήση που έκανα. Ο λόγος ήταν οι αρκετά ψηλότερες θερμοκρασίες φέτος - τον Νοέμβρη δεν άναψε σχεδόν καθόλου, και τον Δεκέμβρη σίγουρα λιγότερο. Αυτό που θέλω να πω είναι να δεις και τις σχετικές θερμοκρασίες στο δίμηνο που σε ενδιαφέρει, αν φέτος ήταν γενικά πιο υψηλές και έκαψες το ίδιο, τότε μπορεί και να αύξησες την κατανάλωση αφήνοντάς το ανοιχτό.

1 ώρα πριν, sndev είπε

ερώτηση σχετικα με τη κατανάλωση  κ συγνωμη αν φανουν χαζές οι ερωτησεις ..

επειδή ψάχνομαι κ εγω και έκανα αίτηση για φυσικό αέριο ωστε να εχω του χρόνου το χειμωνα 

καυστήρας radiant r2k (δε ξέρω αν παίζει ρόλο) 

διάβαζα στα forums για αντιστάθμιση - αυτο προϋποθέτει αν εχω καταλάβει σωστά να καίει ο καυστήρας 24/24κ αυτο που κάνει ειναι να ζεσταίνει βαση της εξωτερικής θερμοκρασίας κ οντος λενε κανει πολυ οικονομία συγκρικα ομως με κάτι που καιει 24/24 χωρίς αντιστάθμιση 

ο εγκκαταστατης με ρώτησε τη χρήση χρειάζομαι κ του είπα οτι λείπω όλη ημερα κ γυρνάω αργα απογευμα -βραδυ. Βαση αυτου αποφανθηκε οτι δε χρειαζομαι αντισταθμιση γτ δεν θα το καιω 24/24 κ οτι θα το χρειαζομαι μονο καποιες ωρες την ημερα να δουλευει κ να το κλεινω.

βαση της πείρας σας είναι προτιμότερο να λειτουργεί 24/24 (να δωσω παραπάνω χρηματα για αντιστάθμιση ) η να ακολουθήσω τη τακτική το ανάβω μόνο όταν το χρειάζομαι

περιοχη αττικη - νοτια προαστια. το αναφέρω οτι δεν ειμαι κάπου που κανει τρελη παγωνιά το χειμώνα κ θα κάνει ώρα να πιάσει θερμοκρασία

Αυτό που βλέπω χωρίς αντιστάθμιση, είναι ότι έχω πρόβλημα άνεσης όταν δεν κάνει πολύ κρύο - συγκεκριμένα όταν χρειάζομαι λίγη θέρμανση, το σπίτι καταλήγει να γίνεται φούρνος, υποθέτω (με τα πολύ λίγα που ξέρω) γιατί αφού κλείσει ο θερμοστάτης τον λέβητα η θερμική ενέργεια που παραμένει στο νερό και αποβάλλεται είναι too much. Και δεν έχω και υπερβολικά ψηλά τη θερμοκρασία του νερου, στους 65 είναι.

Ψάχνοντας λίγο πρόσφατα είδα ότι ο σχετικά φτηνός λέβητας 7ετίας που έχω υποστηρίζει αντιστάθμιση, και το αισθητήριο κοστίζει 25 ευρώ. Για 25 ευρώ δηλαδή συν λίγη εργασία, θα μπορούσα να είχα μεγαλύτερη άνεση όλο αυτόν τον καιρό και ίσως και λίγη οικονομία. Καλό χρυσό παιδί ο εγκαταστάτης, αλλά ούτε που μου το είχε προτείνει τότε.

Οπότε αν δεν υπάρχει σοβαρή διαφορά κόστους, θα έλεγα να βάλεις αντιστάθμιση άσχετα με το πως θα χρησιμοποιείς τη θέρμανση, χαμένος δε θα είσαι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω για τις απαντήσεις απο οτι καταλαβαινω καλο θα ηταν να τη βαλω την αντισταθμιση κ να το ψαξω στη πραξη με τη καταναλωση ελεγα μηπως γλίτωνα καποιο επιπλέον έξοδο

η ερώτηση πηγαινε βασικά γτ θελω ασύρματο θερμοστατη να μπαίνω απο το κινητο μου κ ο μαμα που υποστηρίζει την αντιστάθμιση πέρα του όποιου κόστους του εξωτερικού αισθητηρίου εχει 300 ε..  κ με μειονέκτημα οτι λειτουργεί το πολυ έως 10 μέτρα απο το καυστήρα κ με 1 τοίχο το πολύ ενδιάμεσα.  οποτε παμε 300 + 30 + εργασία ενα 400αρι πες. Αν πάω σε κάποιον 3το θερμοστάτη πιθανόν να μη παίζει η αντισταθμιση μου είπαν σε συνδυασμό με τον εξωτερικό αισθητήρα  

 

όπως κ να χει σας ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να ρωτάω στην πολυκατοικία και να υπάρχουν άτομα που έχουν διπλάσιο λογαριασμό από εμένα σημαίνει ότι και ο λέβητας που θα αγοράσεις παίζει τεράστιο ρόλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος είναι η τελευταία χρονιά (ελπίζω) όπου καίω πετρέλαιο , μιας και είμαι στη διαδικασία να αλλάξω τον παλαιό λέβητα σε έναν αερίου συμπύκνωσης.Ενώ ήμουν σχεδόν κατασταλαγμένος να πάω προς τον γαλλικό De Diedrich , βρήκα τους γιαπωνέζικους λέβητες Rinnai οι οποίοι δεν είναι και τόσο γνωστοί στην Ελλάδα αλλά διαβάζοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά , έχουν κάποια παραπάνω θετικά που δεν έχουν οι De Diedrich.Πχ ενσωματωμένη αντιστάθμηση (στους De Diedrich την πληρώνεις σαν έξτρα) , δοχείο ουδετεροποίησης συμπυκνωμάτων , διπλό εναλλάκτη θερμότητας , αισθητήρα σεισμού και άλλα που ίσως μου διαφεύγουν.Η μόνη μου αμφιβολία είναι οτι δεν είναι ακουστή μάρκα αν και η εταιρία έχει ιστορικό 100 χρόνων στην Ιαπωνία οπότε δεν θα είναι καμιά τυχαία.Η άλλη εναλλακτική είναι να πάρω κάποιον Wolf που είναι εφάμιλλης ποιότητας αλλά δεν θέλω να τα σκάσω σε Γερμανούς :P.

Μεταξύ Γάλλου , Ιάπωνα και Γερμανού , ποιον θα επιλέγατε; Επίσης με ενδιαφέρει αν έχει κάποιος εγκατεστημένο κάποιον Rinnai να μας πει εντυπώσεις.Ενδιαφέρομαι για τον Rinnai Zen.

Ψάχνω και για καλό μαγνητικό φίλτρο και είμαι μεταξύ FERNOX TF1 , Adey Professional 2 και το ελληνικής κατασκευής Brass Form.Κλείνω προς το αγγλικό της Adey που διαβάζω σε ξένα fora οτι είναι κορυφή.Το έχει τοποθετήσει κανείς να μας πει την εμπειρία του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, skiabox είπε

Παιδιά για να ρωτάω στην πολυκατοικία και να υπάρχουν άτομα που έχουν διπλάσιο λογαριασμό από εμένα σημαίνει ότι και ο λέβητας που θα αγοράσεις παίζει τεράστιο ρόλο!

Νομίζω ότι είναι πολλά που παίζουν ρόλο:
πώς είναι ρυθμισμένη η μονάδα,
τα τ.μ. του σπιτιού, ο προσανατολισμός, τα ανοίγματα, η μόνωση,
τί θερμοκρασία θέλουν να έχουν οι ένοικοι,
και φυσικά πώς το λειτουργούν -συνέχεια ή διακοπτόμενα!

Στην πολυκατοικία που μέναμε, 4 οροφοδιαμερίσματα, ίδια τ.μ., ίδιο προσανατολισμό, ίδια μονάδα.

Ο 1ος όροφος με πυλωτή από κάτω και προστατευμένος από βορρά και νότο, 2ος και 3ος επίσης προστατευμένοι από βορρά και νότο,
πλήρωναν σχεδόν διπλάσια από εμάς που είμασταν στον 4ο απροστάτευτοι από παντού και ταράτσα χωρίς μόνωση!
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, tarantules είπε

Φέτος είναι η τελευταία χρονιά (ελπίζω) όπου καίω πετρέλαιο , μιας και είμαι στη διαδικασία να αλλάξω τον παλαιό λέβητα σε έναν αερίου συμπύκνωσης.Ενώ ήμουν σχεδόν κατασταλαγμένος να πάω προς τον γαλλικό De Diedrich , βρήκα τους γιαπωνέζικους λέβητες Rinnai οι οποίοι δεν είναι και τόσο γνωστοί στην Ελλάδα αλλά διαβάζοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά , έχουν κάποια παραπάνω θετικά που δεν έχουν οι De Diedrich.Πχ ενσωματωμένη αντιστάθμηση (στους De Diedrich την πληρώνεις σαν έξτρα) , δοχείο ουδετεροποίησης συμπυκνωμάτων , διπλό εναλλάκτη θερμότητας , αισθητήρα σεισμού και άλλα που ίσως μου διαφεύγουν.Η μόνη μου αμφιβολία είναι οτι δεν είναι ακουστή μάρκα αν και η εταιρία έχει ιστορικό 100 χρόνων στην Ιαπωνία οπότε δεν θα είναι καμιά τυχαία.Η άλλη εναλλακτική είναι να πάρω κάποιον Wolf που είναι εφάμιλλης ποιότητας αλλά δεν θέλω να τα σκάσω σε Γερμανούς :P.

Μεταξύ Γάλλου , Ιάπωνα και Γερμανού , ποιον θα επιλέγατε; Επίσης με ενδιαφέρει αν έχει κάποιος εγκατεστημένο κάποιον Rinnai να μας πει εντυπώσεις.Ενδιαφέρομαι για τον Rinnai Zen.

Ψάχνω και για καλό μαγνητικό φίλτρο και είμαι μεταξύ FERNOX TF1 , Adey Professional 2 και το ελληνικής κατασκευής Brass Form.Κλείνω προς το αγγλικό της Adey που διαβάζω σε ξένα fora οτι είναι κορυφή.Το έχει τοποθετήσει κανείς να μας πει την εμπειρία του;

Γάλλο!

Απ'όσο ξέρω οι De Diedrich είναι οι μοναδικοί που αυξομοιώνουν την ισχύ. Λειτουργούν σαν ινβέρτερ δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Maurikycli είπε

Γάλλο!

Απ'όσο ξέρω οι De Diedrich είναι οι μοναδικοί που αυξομοιώνουν την ισχύ. Λειτουργούν σαν ινβέρτερ δηλαδή. 

Στα datasheet αν διαβάσεις όλοι οι νέοι λέβητες το κάνουν αυτό πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Maurikycli said:

Απ'όσο ξέρω οι De Diedrich είναι οι μοναδικοί που αυξομοιώνουν την ισχύ. Λειτουργούν σαν ινβέρτερ δηλαδή. 

Εννοείς αντιστάθμιση? Αν ναι τότε δεν είναι οι μοναδικοί, πάρα πολλοί το έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, αντί για καυστήρα "ον -οφ" μεταβάλλεται η ισχύς τους. Δηλ αυξομοιώνει τη φλόγα. Αν είναι πχ 20000 θερμίδες μπορεί να λειτουργεί συνεχόμενα με παραγωγή π.χ. 8000 θερμίδες χωρίς να σβήνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...