Προς το περιεχόμενο

Αυτονομια με φυσικο αεριο ( διαμερισμα)


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Επειδή με ενδιαφέρει κ μένα να βάλω φυσικό αέριο, αλλά στην περιοχή μου δεν έχει έρθει ακόμα, υπάρχει κάποιο πλάνο-χρονοδιάγραμμα το πότε φτάνει το αέριο σε κάποια γειτονιά; Μπορούν να γίνουν κάποιες κινήσεις από κατοίκους της περιοχής που ενδιαφέρονται ή δεν παίζει κανένα ρόλο; 

πολλες αιτησεις πρεπει να κανεται...και παλι θα μπειτε σε ενα χρονοδιαγραμμα που μπορει να παρετε φετος η ακομα και του χρονου. Εκτος αν υπαρχει κανα κονε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 346
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ ως τώρα για τις απαντήσεις 😀

@skiabox , 10 ευρώ την ώρα είναι τιμή για ιδιαίτερο φροντιστήριο όχι για θέρμανση. Έχεις κρατήσει κάποιο χαρτι να το δούμε;

@panostom, ωραία τα λες και συμφωνούμε. Για το χώρο που πιάνει στο μπαλκόνι, προσωπικά δεν έχω πρόβλημα, αλλά δεν μένω και μονος σπίτι, στο μπαλκόνι υπάρχουν συμπράκαλα του νοικοκυριού που όσο ναναι ξεβολεύονται.

@gairf , είσαι εκτός θέματος. Έχω κλιματιστικά inverter και αυτόνομη κεντρική θέρμανση και είμαι κυριολεκτικά με το φανελάκι. Το πρόβλημά μου είναι πώς θα έχω την ίδια ποιότητα ζέστης (αυτόνομη ενδοδαπέδια) με λιγότερο κόστος ανα ώρα.

@red7genius, οκ στη περίπτωσή που δεν πληρώνουν πας αυτόνομο ατομικό καυστήρα στο μπαλκόνι. Αν πληρώνουν όμως, πώς πας; Φ.Αέριο στον κεντρικό καυστήρα ή ατομικός στο μπαλκόνι σου;

 

@pontez2 , τα λες ωραία και φαίνεσαι νοικοκύρης στα do it yourself. Το "25άρα τη βδομάδα" τι σημαινει; 25 λιτρα μπουκάλα; Αν ναι, τι κόστος βγαινει σε ευρώ ανα μήνα;

Ευχαριστώ και πάλι 🙏

 

Επεξ/σία από GeorgeKatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GeorgeKatz είπε

genius, οκ στη περίπτωσή που δεν πληρώνουν πας αυτόνομο ατομικό καυστήρα στο μπαλκόνι. Αν πληρώνουν όμως, πώς πας; Φ.Αέριο στον κεντρικό καυστήρα ή ατομικός στο μπαλκόνι σου;

Αν έχεις κεντρικη-αυτονομη  με αεριο και λειτουργει δεν μπορεις να βαλεις ατομικο καυστηρα στο μπαλκονι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Αν έχεις κεντρικη-αυτονομη  με αεριο και λειτουργει δεν μπορεις να βαλεις ατομικο καυστηρα στο μπαλκονι σου.

Από αυτόνομη-κεντρική με πετρέλαιο που πας είναι το θέμα;

Σε αυτόνομη-κεντρική με φ.αέριο ή ατομικό καυστήρα φ.αέριο στο μπαλκόνι σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καυστηρα στο μπαλκονι σου ασυζητητί.Αυτονομια ,ζεστο νερο , οικονομια και χωρις να χρειάζεσαι καμια έγκριση απο την πολυκατοικία.Ξεμπλέκεις μια και καλη με τούς άλλους και κάνεις κουμάντο στην τσεπη μονο σου.Η μονη σου εμπλοκη με την κεντρικη -πετρέλαιο ειναι οτι ΟΤΑΝ αυτη λειτουργεί συμμετέχεις στα έξοδα συντήρησης τής.

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
44 minutes ago, GeorgeKatz said:

@skiabox , 10 ευρώ την ώρα είναι τιμή για ιδιαίτερο φροντιστήριο όχι για θέρμανση. Έχεις κρατήσει κάποιο χαρτι να το δούμε;

Και να το δούμε δεν έχει νόημα. Η κατανάλωση εξαρτάται από το μέγεθος του χώρου που θερμαίνεις, από τις απώλειές του, από την θερμοκρασία που ζητάς κι από τις ώρες που την ζητάς. Αν το ανάβει λίγες ώρες, αν το βάζει πχ σε χαμηλότερη θερμοκρασία, αν έχει μικρότερο σπίτι από κάποιον άλλον, δώρον άδωρον να δείξει χαρτί...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bjj-p είπε

Στην τελευταια αναμειξη πριν το τελικο νερο χρησης δεν ειναι καλυτερο μα ρυθμιστει ο θερμοστατης του λεβητα να δινει την θερμοκρασια που θελεις (60), απο το να ζεσταινει παραπανω ποσοτητα που ισως δεν χρησιμοποιηθει και τελικα να προσθετει κρυο νερο;

Μα ο λέβητας δε θερμαίνει παραπάνω νερό από αυτό που τραβάς. Αν έχεις πολύ μικρή ροή του νερού που περνάει από το λέβητα (επειδή γίνεται και ανάμειξη) η μονάδα του αερίου ρίχνει αντίστοιχα την ισχύ της φλόγας.

Επίσης, άντε και για το νερό που έρχεται τελικά από τον λέβητα το κάνεις αυτό. Αν ο ηλιακός έχει καυτό νερό, δε θα περάσει από τον λέβητα. Συνεπώς χρειάζεσαι τη 2η θερμοστατική ανάμειξης για να σου το κατεβάσει σε ανεκτή / μη επικίνδυνη θερμοκρασία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GeorgeKatz είπε

Ευχαριστώ ως τώρα για τις απαντήσεις 😀

@skiabox , 10 ευρώ την ώρα είναι τιμή για ιδιαίτερο φροντιστήριο όχι για θέρμανση. Έχεις κρατήσει κάποιο χαρτι να το δούμε;

@panostom, ωραία τα λες και συμφωνούμε. Για το χώρο που πιάνει στο μπαλκόνι, προσωπικά δεν έχω πρόβλημα, αλλά δεν μένω και μονος σπίτι, στο μπαλκόνι υπάρχουν συμπράκαλα του νοικοκυριού που όσο ναναι ξεβολεύονται.

@gairf , είσαι εκτός θέματος. Έχω κλιματιστικά inverter και αυτόνομη κεντρική θέρμανση και είμαι κυριολεκτικά με το φανελάκι. Το πρόβλημά μου είναι πώς θα έχω την ίδια ποιότητα ζέστης (αυτόνομη ενδοδαπέδια) με λιγότερο κόστος ανα ώρα.

@red7genius, οκ στη περίπτωσή που δεν πληρώνουν πας αυτόνομο ατομικό καυστήρα στο μπαλκόνι. Αν πληρώνουν όμως, πώς πας; Φ.Αέριο στον κεντρικό καυστήρα ή ατομικός στο μπαλκόνι σου;

@pontez2 , τα λες ωραία και φαίνεσαι νοικοκύρης στα do it yourself. Το "25άρα τη βδομάδα" τι σημαινει; 25 λιτρα μπουκάλα; Αν ναι, τι κόστος βγαινει σε ευρώ ανα μήνα;

Ευχαριστώ και πάλι 🙏

Δεν χρειάζεται κανένα χαρτί.

Τα θυμάμαι όλα πολύ καλά, όπως και το ότι έπρεπε να βάλουμε 3 ζακέτες και 3 παντελόνια μέσα στο σπίτι ενώ τώρα με τον ατομικό λέβητα φυσικού αερίου ζεστάθηκε το κοκαλάκι μας.

Δεν είναι τρελός ο κόσμος που πάει μαζικά και βάζει ατομικούς λέβητες φυσικού αερίου, ούτε οι κατασκευαστές που τους έχουν ήδη εγκατεστημένους σε καινούρια διαμερίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, GeorgeKatz είπε

τα λες ωραία και φαίνεσαι νοικοκύρης στα do it yourself. Το "25άρα τη βδομάδα" τι σημαινει; 25 λιτρα μπουκάλα; Αν ναι, τι κόστος βγαινει σε ευρώ ανα μήνα;

Nαι. Το κόστος τη πρωτη φορά, που αγοράζεις και τη φιάλη, ειναι 70 ευρώ. Απο κει και πέρα, κοστίζει γύρω στα 35 ευρώ, διότι σου φέρνουν μια γεμάτη και παίρνουν την άδεια.

Ε με γερό κρύο εμένα μου πάει γυρω στα 140 ευρώ το μήνα. Και έχω και ζεστό νερό όποτε θέλω. Δε το θεωρώ κακό ακόμα και για μόνιμη λύση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Ουτε με σφαιρες

Πού το βασίζεις αυτό, αγαπητέ...

Η ορθή απάντηση είναι ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ / η ΑΘ σαφώς και θα έχει χαμηλότερες καταναλώσεις, όπως έχει όμως και υψηλότερο κόστος κτήσης. Είναι θέμα τεχνοοικονομικής μελέτης, λοιπόν, το τι συμφέρει και το τι όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, chdeal είπε

Υπάρχουν διάφορα kit. Ψάχνεις για θερμοστατικό kit σύνδεσης ηλιακού με μονάδα αερίου, ή για 5οδη ηλιακού. Έχω "κλέψει" την παρακάτω εικόνα από έναν προμηθευτή
Related image

Το κρύο νερό πάει στον ηλιακό. Η έξοδος του ηλιακού πάει στην 1η (αριστερή) θερμοστατική. Αν είναι αρκετά ζεστό, αυτή το αφήνει να περάσει προς τα δεξιά της στην εικόνα. Αν δεν είναι αρκετά ζεστό, το στέλνει στην είσοδο του λέβητα αερίου. Η έξοδος του λέβητα αερίου πάει στο ταφ ανάμεσα στις 2 θερμοστατικές. Σε εκείνο το σημείο έχεις καυτό νερό, είτε επειδή η αριστερή θερμοστατική άφησε απευθείας το νερό του ηλιακού να περάσει (αν ήταν αρκετά ζεστό), είτε επειδή το εξέτρεψε προς τον λέβητα και αυτός το επέστρεψε καυτό.

Η 2η θερμοστατική (δεξιά) αναλαμβάνει να σου αναμείξει το καυτό νερό με κρύο έτσι ώστε να βγάλει στην έξοδό της (κίτρινο) ζεστό νερό στη θερμοκρασία που την έχεις ρυθμίσει.

Όπως είπα παραπάνω, το νερό του ηλιακού, ακόμα και αν δεν είναι καυτό για να πάει απευθείας στο σπίτι, αξιοποιείται καθώς το νερό στην είσοδο του λέβητα αερίου φτάνει τελικά προθερμασμένο (σε κάποιο βαθμό). Με την 3οδη το χάνεις αυτό το πλεονέκτημα. Ένα 2ο πλεονέκτημα είναι ότι έχεις σχεδόν αμέσως ζεστό νερό (ανάβει ο λέβητας) και δε χρειάζεται να περιμένεις να κατέβει ζεστό νερό από τον ηλιακό. Όταν φτάσει το ζεστό από τον ηλιακό (αν είναι καυτό) θα δουλέψει η αριστερή θερμοστατική, θα κοπεί η παροχή προς τον λέβητα και θα σβήσει. Το 3ο πλεονέκτημα σε σχέση με την 3οδη είναι ότι δε μένει για μεγάλα χρονικά διαστήματα (που πιθανόν να μην έχει αρκετό ήλιο το χειμώνα) ακίνητο το νερό του ηλιακού, με ό,τι μπορεί αυτό να σημαίνει ως προς την υγιεινή του.

 

Πολύ καλό σύστημα πραγματικά. Το πρόβλημα μου είναι ότι λόγω της θέσης των σωληνώσεων (είναι και του '60 η πολυκατοικία) δεν ξέρω πόσο εύκολα γίνεται σε μένα. Η τρίοδη βρίσκεται στο μπάνιο όπου καταλήγει η έξοδος ζεστού του ηλιακού και η έξοδος ζεστού του λέβητα. 

Υπάρχει κάποια 3οδη θερμοστατική που να αφήνει να περάσει του ηλιακού αν είναι ζεστό αλλιώς να τραβήξει από τον λέβητα;

 

13 ώρες πριν, GeorgeKatz είπε

Ευχαριστώ ως τώρα για τις απαντήσεις 😀

 

@red7genius, οκ στη περίπτωσή που δεν πληρώνουν πας αυτόνομο ατομικό καυστήρα στο μπαλκόνι. Αν πληρώνουν όμως, πώς πας; Φ.Αέριο στον κεντρικό καυστήρα ή ατομικός στο μπαλκόνι σου;

Και πάλι θα διάλεγα την αυτονομία, αν έχεις την οικονομική δυνατότητα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Ουτε με σφαιρες

συμπεριλαμβάνεις και το κόστος ψύξης του καλοκαιριού? και τα κόστη συντήρησης , ξεκαπνίσματος ετήσια κτλ ? 

ν είσαι υπερβολικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...