Προς το περιεχόμενο

Αυτονομια με φυσικο αεριο ( διαμερισμα)


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Ούτε το ΦΑ ούτε η αντλία είναι πανάκεια. Εξαρτάται!!!

Για την αντλία το αντιλαμβάνομαι. Αλλά το φυσικό αέριο; Φθηνό, αποδοτικό κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 346
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, red7genius είπε

Πολύ καλό σύστημα πραγματικά. Το πρόβλημα μου είναι ότι λόγω της θέσης των σωληνώσεων (είναι και του '60 η πολυκατοικία) δεν ξέρω πόσο εύκολα γίνεται σε μένα. Η τρίοδη βρίσκεται στο μπάνιο όπου καταλήγει η έξοδος ζεστού του ηλιακού και η έξοδος ζεστού του λέβητα. 

Υπάρχει κάποια 3οδη θερμοστατική που να αφήνει να περάσει του ηλιακού αν είναι ζεστό αλλιώς να τραβήξει από τον λέβητα;

Δε νομίζω ότι είναι εφικτό και ο λόγος είναι απλός: Αν δεν έχεις ήδη τραβήξει νερό από τον ηλιακό, η παροχή του ηλιακού θα είναι κρύο νερό (ό,τι έχει μέσα η σωλήνα). Άρα η 3οδη θερμοστατική θα βλέπει κρύο νερό από τον ηλιακό και θα διαλέγει να τραβήξει από τον λέβητα. Από τη στιγμή που δε θα τραβάς από τον ηλιακό το ζεστό νερό του δε θα έχει ποτέ την ευκαιρία να κατέβει και να φτάσει να επηρεάσει τη θερμοστατική, συνεπώς έχεις ένα φαύλο κύκλο.

Με κάποιον τρόπο θα πρέπει να στείλεις την έξοδο του ηλιακού ως είσοδο στο λέβητα και έχεις δίκιο ότι ίσως αυτό να είναι ανέφικτο, αναλόγως της όδευσης των σωληνώσεων που προϋπάρχουν.

<IoT/Smart home science fiction begin>

Θα μπορούσες να έχεις ένα θερμόμετρο στο κυάθιο του ηλιακού, το οποίο να ελέγχει με ηλεκτρικά οδηγούμενη 3οδη ανάλογα με το αν το νερό στο καζάνι είναι ζεστό ή όχι. Πέραν του ότι αυτό έχει τη φασαρία του, δε θα είναι όμορφη εμπειρία αν κάποια στιγμή - ενώ κάνεις μπάνιο - αποφασίσει το σύστημα ότι το νερό του ηλιακού δεν είναι πλέον αρκετά ζεστό και γυρίσει στον λέβητα, με αποτέλεσμα να φας μια δόση παγωμένου νερού μέχρι να αδειάσουν οι σωλήνες από τον λέβητα μέχρι το μπάνιο από το νερό που είχαν και να φτάσει στη βρύση σου το ζεστό.

<IoT/Smart home science fiction end>

Επεξ/σία από chdeal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mechpanos είπε

Πού το βασίζεις αυτό, αγαπητέ...

Η ορθή απάντηση είναι ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ / η ΑΘ σαφώς και θα έχει χαμηλότερες καταναλώσεις, όπως έχει όμως και υψηλότερο κόστος κτήσης. Είναι θέμα τεχνοοικονομικής μελέτης, λοιπόν, το τι συμφέρει και το τι όχι.

για ένα σπίτι των 120τμ. στον 2ο όροφο στο οποιο είναι και από τις 4 πλευρές εκτεθημένο , θεωρώ είναι αποδοτικότερη/φθηνότερη η αντλία λογικά. σωστά? μιλάω για Νότια Προάστια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, C(r)y είπε

για ένα σπίτι των 120τμ. στον 2ο όροφο στο οποιο είναι και από τις 4 πλευρές εκτεθημένο , θεωρώ είναι αποδοτικότερη/φθηνότερη η αντλία λογικά. σωστά? μιλάω για Νότια Προάστια

Άμα δεν ξέρεις την απαιτούμενη θερμική ισχύ που χρειάζεται το σπίτι σου και τις θερμικές απώλειες του, τα τετραγωνικά και η τοποθεσία δεν λέει κάτι. Το ίδιο σπίτι μπορεί να έχει 5, 10 ή 15 σώματα μέσα με καλή ή κακή μόνωση. Επομένως δεν γίνεται έτσι απλά να σου πει κάποιος τι να βάλεις.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chdeal είπε

Δε νομίζω ότι είναι εφικτό και ο λόγος είναι απλός: Αν δεν έχεις ήδη τραβήξει νερό από τον ηλιακό, η παροχή του ηλιακού θα είναι κρύο νερό (ό,τι έχει μέσα η σωλήνα). Άρα η 3οδη θερμοστατική θα βλέπει κρύο νερό από τον ηλιακό και θα διαλέγει να τραβήξει από τον λέβητα. Από τη στιγμή που δε θα τραβάς από τον ηλιακό το ζεστό νερό του δε θα έχει ποτέ την ευκαιρία να κατέβει και να φτάσει να επηρεάσει τη θερμοστατική, συνεπώς έχεις ένα φαύλο κύκλο.

Με κάποιον τρόπο θα πρέπει να στείλεις την έξοδο του ηλιακού ως είσοδο στο λέβητα και έχεις δίκιο ότι ίσως αυτό να είναι ανέφικτο, αναλόγως της όδευσης των σωληνώσεων που προϋπάρχουν.

<IoT/Smart home science fiction begin>

Θα μπορούσες να έχεις ένα θερμόμετρο στο κυάθιο του ηλιακού, το οποίο να ελέγχει με ηλεκτρικά οδηγούμενη 3οδη ανάλογα με το αν το νερό στο καζάνι είναι ζεστό ή όχι. Πέραν του ότι αυτό έχει τη φασαρία του, δε θα είναι όμορφη εμπειρία αν κάποια στιγμή - ενώ κάνεις μπάνιο - αποφασίσει το σύστημα ότι το νερό του ηλιακού δεν είναι πλέον αρκετά ζεστό και γυρίσει στον λέβητα, με αποτέλεσμα να φας μια δόση παγωμένου νερού μέχρι να αδειάσουν οι σωλήνες από τον λέβητα μέχρι το μπάνιο από το νερό που είχαν και να φτάσει στη βρύση σου το ζεστό.

<IoT/Smart home science fiction end>

Επομένως, όπως βλέπω την συνδεσμολογία της 5οδης, πάντα όταν τραβάς ΖΝΧ, στην αρχή τραβάς απο τον ηλιακό το οποίο στέλνει στον λέβητα για να το ζεστάνει. Όταν από τον ηλιακό κατέβει το ζεστό νερό, η βάνα γυρνάει και σου στέλνει απευθείας (αναμεμειγμένο με το κρύο) το νερό του ηλιακού, σωστά. Οπότε πάντα στην αρχή ο λέβητας θα ανάψει έστω και για λίγο.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω απο το σχεδιάγραμμα είναι πως γίνεται να κόβει την παροχή του ζεστού απο τον λέβητα στο απλό Τ όταν έρχεται ζεστο απο τον ηλιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, red7genius είπε

Επομένως, όπως βλέπω την συνδεσμολογία της 5οδης, πάντα όταν τραβάς ΖΝΧ, στην αρχή τραβάς απο τον ηλιακό το οποίο στέλνει στον λέβητα για να το ζεστάνει. Όταν από τον ηλιακό κατέβει το ζεστό νερό, η βάνα γυρνάει και σου στέλνει απευθείας (αναμεμειγμένο με το κρύο) το νερό του ηλιακού, σωστά. Οπότε πάντα στην αρχή ο λέβητας θα ανάψει έστω και για λίγο.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω απο το σχεδιάγραμμα είναι πως γίνεται να κόβει την παροχή του ζεστού απο τον λέβητα στο απλό Τ όταν έρχεται ζεστο απο τον ηλιακό.

Κατ αρχάς πάντα τραβάει από τον ηλιακό, όχι μόνο στην αρχή. Είτε το στέλνει προς το λέβητα, είτε το προχωράει προς την παροχή ζεστού του σπιτιού.

Η 1η βάνα όταν κατεβαίνει ζεστό από τον ηλιακό κόβει την είσοδο νερού στον λέβητα (το νέο του ηλιακού πάει προς το ταυ και όχι προς τον λέβητα) άρα μοιραία ο λέβητας δε δίνει και έξοδο ζεστού νερού. Σημειωτέο ότι ο λέβητας έχει έτσι κι αλλιώς βαλβίδα αντεπιστροφής στην είσοδο του, οπότε δεν κινδυνεύει πχ να αδειάσει αν του κόψεις την παροχή νερού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μου δώσανε μια προσφορά για εγκατάσταση φυσικό αέριο οπού ξεκινάει λέγοντας 

1 ΦΑΚΕΛΟΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ 150 €

2 ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΙΚΤΥΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ 720 €

Αυτο το 2 είναι αυτό που λεμε τελη συνδεσης ? η καμιά σχέση? 

 

εχω δει 3ς εγκαταστατες έχω ακούσει 3ς διαφορετικους τρόπους υλοποιήσεις κ έχω καταμπερδευτει στο ποιον να εμπιστευτώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

1 ΦΑΚΕΛΟΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ 150 €

2 ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΙΚΤΥΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ 720 €

 

Εγω για αυτα τα δυο, δηλαδη μέχρι και την εγκατασταση του μετρητή φ/α δεν πλήρωσα τίποτα, ηταν δωρεάν απο το "φυσικό αέριο" βέβαια τοτε έτρεχε ενα πακέτο επιδοτήσης.

Τωρα δεν ξερω ψαχτο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sndev είπε

μου δώσανε μια προσφορά για εγκατάσταση φυσικό αέριο οπού ξεκινάει λέγοντας 

1 ΦΑΚΕΛΟΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ 150 €

2 ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΙΚΤΥΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ 720 €

Αυτο το 2 είναι αυτό που λεμε τελη συνδεσης ? η καμιά σχέση? 

εχω δει 3ς εγκαταστατες έχω ακούσει 3ς διαφορετικους τρόπους υλοποιήσεις κ έχω καταμπερδευτει στο ποιον να εμπιστευτώ 

Στο 2. πιθανολογώ ότι εννοεί τη σωληνογραμμη δηλαδή τη γαλβανιζέ σωλήνα που πάει από το μετρητή μέχρι το λέβητα. Συνηθως χρεώνουν από 600 μέχρι 1000€ αναλόγως τα μέτρα και το μάστορα. Επειδή το χω δει εμένα προσωπικά ο υδραυλικός μου μου πήρε 600€ κι έχει αρκετή δουλίτσα. Κόψιμο βιδολογους καναβωμα υγρό τεφλον κλπ... 

Επεξ/σία από john_petrucci7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/1/2020 στις 9:38 ΠΜ, mechpanos είπε

Πού το βασίζεις αυτό, αγαπητέ...

Η ορθή απάντηση είναι ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ / η ΑΘ σαφώς και θα έχει χαμηλότερες καταναλώσεις, όπως έχει όμως και υψηλότερο κόστος κτήσης. Είναι θέμα τεχνοοικονομικής μελέτης, λοιπόν, το τι συμφέρει και το τι όχι.

 

 

Επεξ/σία από Maurikycli
Λάθος παράθεση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την κατανάλωση και τον τρόπο λειτουργίας. Δεν ξέρω πώς δουλεύετε τη θέρμανσή σας, για 1η φορά αυτό το χειμώνα το άφησα μόνιμα ανοιχτό στους 20,5 βαθμούς 24/7. Αποτέλεσμα αυτού, λογαριασμός 170 ευρώ το 2μηνο Δεκέμβρης-Ιανουάριος σε μεζονέτα 130τμ (+ζεστό νερό). Ίδια κατανάλωση με πέρυσι, μόνο που πέρυσι το κατέβαζα στους 18 όταν λείπαμε και το άναβα κυρίως το απόγευμα που ήμασταν στο σπίτι, ενώ το ξανακατέβαζα στους 18 τη νύχτα. Γενικά κρυώναμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kirileman είπε

Σχετικά με την κατανάλωση και τον τρόπο λειτουργίας. Δεν ξέρω πώς δουλεύετε τη θέρμανσή σας, για 1η φορά αυτό το χειμώνα το άφησα μόνιμα ανοιχτό στους 20,5 βαθμούς 24/7. Αποτέλεσμα αυτού, λογαριασμός 170 ευρώ το 2μηνο Δεκέμβρης-Ιανουάριος σε μεζονέτα 130τμ (+ζεστό νερό). Ίδια κατανάλωση με πέρυσι, μόνο που πέρυσι το κατέβαζα στους 18 όταν λείπαμε και το άναβα κυρίως το απόγευμα που ήμασταν στο σπίτι, ενώ το ξανακατέβαζα στους 18 τη νύχτα. Γενικά κρυώναμε.

Άρα από τα νούμερα φαίνεται ότι συμφέρει να μένει πάντα και σταθερα ανοιχτό; 

 

 

Σε περίπτωση μακράς απουσίας άνω των 3-4+ ημερών τότε φαντάζομαι θα προχωρουσατε σε κλείσιμο του διακόπτη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, lambroszekis είπε

Άρα από τα νούμερα φαίνεται ότι συμφέρει να μένει πάντα και σταθερα ανοιχτό; 

Σε περίπτωση μακράς απουσίας άνω των 3-4+ ημερών τότε φαντάζομαι θα προχωρουσατε σε κλείσιμο του διακόπτη; 

Μόνιμα ανοιχτό, ανάβει λίγο, κλείνει, ανάβει λίγο, κλείνει και το σπίτι συνεχώς ζεστό. Για 3-4 μέρες εκτός, εγώ το κατεβάζω το πολύ 1 βαθμό, πχ από 20 που το έχω μόνιμα, το πάω 19. Δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσω το σπίτι να παγώσει και όταν επιστρέψω, να κάψει τα κέρατά του για να φτάσει στη θερμοκρασία που θέλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kirileman είπε

Μόνιμα ανοιχτό, ανάβει λίγο, κλείνει, ανάβει λίγο, κλείνει και το σπίτι συνεχώς ζεστό. Για 3-4 μέρες εκτός, εγώ το κατεβάζω το πολύ 1 βαθμό, πχ από 20 που το έχω μόνιμα, το πάω 19. Δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσω το σπίτι να παγώσει και όταν επιστρέψω, να κάψει τα κέρατά του για να φτάσει στη θερμοκρασία που θέλω.

Εξαρτάται πού μένεις! Στην Νότια Ελλάδα για παράδειγμα, το σβήνω τελείως όταν φεύγω καθώς και το βράδυ, η θερμοκρασία δεν πέφτει πολύ. Όταν μαζευόμαστε σπίτι το ανάβουμε και σε 15 λεπτά έχει γίνει φούρνος. Στην Βόρεια Ελλάδα αυτό βέβαια δεν γίνεται, είναι άλλα τα ζόρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδες ιδια καταναλωση για τον απλο λογο οτι ειναι λιγοτερο ενεργοβορο να διατηρεις μια σταθερη θερμοκρασια, απο το να ζεσταινεις απο την αρχη ενα χωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...