Προς το περιεχόμενο

Αυτονομια με φυσικο αεριο ( διαμερισμα)


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Maurikycli είπε

όχι, αντί για καυστήρα "ον -οφ" μεταβάλλεται η ισχύς τους. Δηλ αυξομοιώνει τη φλόγα. Αν είναι πχ 20000 θερμίδες μπορεί να λειτουργεί συνεχόμενα με παραγωγή π.χ. 8000 θερμίδες χωρίς να σβήνει.

Αν θες μηχάνημα με @@ Wolf ή cosmogas. Ο φίλος σου ο Γάλλος βαράει αβέρτα τριοδες και είναι τόσο γύφτος που το κάλυμμα για τις σωλήνες το πουλάει χωριά, ένα κομμάτι πλαστικό δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 346
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Μαγκιά του!

Είναι τσαχπίνης όμως!

Πάντα σε διάθεση διαλόγου, σε τι είναι τσαχπινης?? Γιατί σ ένα μηχάνημα του 1000ρικου θέλω αξιοπιστία όχι τσαχπινιες, ειδικά όταν εγώ μ ένα sime των 800€ δεν έχω κανένα θέμα. Επειδή με τα μηχανήματα ο καθένας προμοταρει ότι παίρνει προμήθεια θέλω ν ακούω επιχειρήματα...την cosmogas που πρότεινα δεν την ξέρει ούτε το 1/3 των μαστορων και είναι η πιο αξιόπιστη, η Wolf μόνο κατασκευή να δεις θα πειστεις. Και κάτι ακόμα όταν οι Ιταλοί είχαν θέρμανση εμείς βάζαμε σόμπες. Δες riello, ferroli, immergas και πόσες άλλες. Και φυσικά να προσθέσω ότι η αντιστάθμιση σε επιτοιχους ούτε καν είναι ρεαλιστική, μόνο σε επιδαπεδια συστήματα υφίσταται. Οταν ο λέβητας πιάσει τη θερμοκρασία που θέλω λειτουργεί στο 10-20% έτσι κι αλλιώς. Αυτό που είναι πρόβλημα δεν είναι ο λέβητας αλλά ο μάστορας που το ξεφτιλίζει όταν κάνει εγκατάσταση. Εδώ ακόμα αφήνουν δοχειο διαστολής πλακέ με 9-10 λίτρα και λέει δεν ζεσταίνομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Πάντα σε διάθεση διαλόγου, σε τι είναι τσαχπινης?? Γιατί σ ένα μηχάνημα του 1000ρικου θέλω αξιοπιστία όχι τσαχπινιες, ειδικά όταν εγώ μ ένα sime των 800€ δεν έχω κανένα θέμα. Επειδή με τα μηχανήματα ο καθένας προμοταρει ότι παίρνει προμήθεια θέλω ν ακούω επιχειρήματα...την cosmogas που πρότεινα δεν την ξέρει ούτε το 1/3 των μαστορων και είναι η πιο αξιόπιστη, η Wolf μόνο κατασκευή να δεις θα πειστεις. Και κάτι ακόμα όταν οι Ιταλοί είχαν θέρμανση εμείς βάζαμε σόμπες. Δες riello, ferroli, immergas και πόσες άλλες. Και φυσικά να προσθέσω ότι η αντιστάθμιση σε επιτοιχους ούτε καν είναι ρεαλιστική, μόνο σε επιδαπεδια συστήματα υφίσταται. Οταν ο λέβητας πιάσει τη θερμοκρασία που θέλω λειτουργεί στο 10-20% έτσι κι αλλιώς. Αυτό που είναι πρόβλημα δεν είναι ο λέβητας αλλά ο μάστορας που το ξεφτιλίζει όταν κάνει εγκατάσταση. Εδώ ακόμα αφήνουν δοχειο διαστολής πλακέ με 9-10 λίτρα και λέει δεν ζεσταίνομαι. 

Κατι μου θυμιζουν τα λογια σου γεροντα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

Κατι μου θυμιζουν τα λογια σου γεροντα!!

Όχι δεν είμαι αυτός που κάνει τα γνωστά βίντεο... Απλή εμπειρία είναι ότι λέω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2020 στις 8:55 ΜΜ, john_petrucci7 είπε

Αν θες μηχάνημα με @@ Wolf ή cosmogas. Ο φίλος σου ο Γάλλος βαράει αβέρτα τριοδες και είναι τόσο γύφτος που το κάλυμμα για τις σωλήνες το πουλάει χωριά, ένα κομμάτι πλαστικό δηλαδη

Cosmogas απο οσο εχω δει ιταλια παιζει κυριως οχι στην υπολοιπη ευρωπη. Βεβαια παροτι πηγα απο γνωστο του αφεντικου στην αντιπροσωπία δεν ενδιαφερονται να μου πουλησουν παροτι μιλησαμε 10 λεπτα και μου ειπε πως θα μου εστελνε προσφορα για πληρες σετ με δεξαμενη και με εγραψε στα @@ του παροτι πηρα μερικα τηλεφωνα ανα δυο εβδομάδες. Μου λεγαν οτι εχουν δουλεια κτλ. Αν δε προλαβαίνουν να πουλησουν τι θα γινει αν μου χαλασει; θα πρεπει να τους πρηζω; Σαν μηχανηματα μπορει να ειναι καλα αλλα το site το ιταλικο μου φανηκε πολυ κιτς.

4 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Πάντα σε διάθεση διαλόγου, σε τι είναι τσαχπινης?? Γιατί σ ένα μηχάνημα του 1000ρικου θέλω αξιοπιστία όχι τσαχπινιες, ειδικά όταν εγώ μ ένα sime των 800€ δεν έχω κανένα θέμα. Επειδή με τα μηχανήματα ο καθένας προμοταρει ότι παίρνει προμήθεια θέλω ν ακούω επιχειρήματα...την cosmogas που πρότεινα δεν την ξέρει ούτε το 1/3 των μαστορων και είναι η πιο αξιόπιστη, η Wolf μόνο κατασκευή να δεις θα πειστεις. Και κάτι ακόμα όταν οι Ιταλοί είχαν θέρμανση εμείς βάζαμε σόμπες. Δες riello, ferroli, immergas και πόσες άλλες. Και φυσικά να προσθέσω ότι η αντιστάθμιση σε επιτοιχους ούτε καν είναι ρεαλιστική, μόνο σε επιδαπεδια συστήματα υφίσταται. Οταν ο λέβητας πιάσει τη θερμοκρασία που θέλω λειτουργεί στο 10-20% έτσι κι αλλιώς. Αυτό που είναι πρόβλημα δεν είναι ο λέβητας αλλά ο μάστορας που το ξεφτιλίζει όταν κάνει εγκατάσταση. Εδώ ακόμα αφήνουν δοχειο διαστολής πλακέ με 9-10 λίτρα και λέει δεν ζεσταίνομαι. 

Μπορεις να μου εξηγησεις πως αν εχεις μικροτερο δοχειο διαστολης επηρεάζει την αποδοση; Απλα ρωταω διοτι οσο το εχω ψαξει το μονο θεμα ειναι πως δουλευει σε μεγαλυτερη πιεση και σκαει η βαλβιδα. Δυστυχως πολυ υδραυλικοι θεωρουν πως το 10ρι φτανει και για τριοροφα σπιτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Cosmogas απο οσο εχω δει ιταλια παιζει κυριως οχι στην υπολοιπη ευρωπη. Βεβαια παροτι πηγα απο γνωστο του αφεντικου στην αντιπροσωπία δεν ενδιαφερονται να μου πουλησουν παροτι μιλησαμε 10 λεπτα και μου ειπε πως θα μου εστελνε προσφορα για πληρες σετ με δεξαμενη και με εγραψε στα @@ του παροτι πηρα μερικα τηλεφωνα ανα δυο εβδομάδες. Μου λεγαν οτι εχουν δουλεια κτλ. Αν δε προλαβαίνουν να πουλησουν τι θα γινει αν μου χαλασει; θα πρεπει να τους πρηζω; Σαν μηχανηματα μπορει να ειναι καλα αλλα το site το ιταλικο μου φανηκε πολυ κιτς.

Μπορεις να μου εξηγησεις πως αν εχεις μικροτερο δοχειο διαστολης επηρεάζει την αποδοση; Απλα ρωταω διοτι οσο το εχω ψαξει το μονο θεμα ειναι πως δουλευει σε μεγαλυτερη πιεση και σκαει η βαλβιδα. Δυστυχως πολυ υδραυλικοι θεωρουν πως το 10ρι φτανει και για τριοροφα σπιτια.

Το site όντως είναι λίγο κιτς, από αντιπροσωπεία δεν ξέρω τι παίζει γιατί δεν είμαι εμπορος ξέρω μόνο από προσωπική εμπειρία ότι ειναι άριστα μηχανήματα. Τώρα όσον αφορά το δοχειο χοντρικά υπολογίζεις κάθε 1000kcal ένα λίτρο. Αυτό θα στο πει αναλυτικά και με μαθηματικά ένας μηχανολόγος και πιο μπακαλιστικα ένας καλός υδραυλικός. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι ποτέ μα ποτέ το πλακέ που έχουν μέσα ποτέ δεν το ελέγχει κάνεις, οπότε βάζεις ένα εξωτερικό να το τσεκάρεις φουσκώνεις αλλάζεις κλπ. Όσον αφορά την απόδοση ξέρω μόνο από την πράξη ότι δεν έχεις απορρόφηση διαστολων του νερού με αποτέλεσμα να πέφτει η πίεση... 

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Το site όντως είναι λίγο κιτς, από αντιπροσωπεία δεν ξέρω τι παίζει γιατί δεν είμαι εμπορας ξέρω μόνο από προσωπική εμπειρία ότι ειναι άριστα μηχανήματα. Τώρα όσον αφορά το δοχειο χοντρικά υπολογίζεις κάθε 1000kcal ένα λίτρο. Αυτό θα στο πει αναλυτικά και με μαθηματικά ένας μηχανολόγος και πιο μπακαλιστικα ένας καλός υδραυλικός. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι ποτέ μα ποτέ το πλακέ που έχουν μέσα ποτέ δεν το ελέγχει κάνεις, οπότε βάζεις ένα εξωτερικό να το τσεκάρεις φουσκώνεις αλλάζεις κλπ.. 

Απλα δε ξερω αν επηρεάζει την αποδοση το λαθος δοχειο περα απο τα γνωστα προβληματα. 

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ParhsG είπε

Απλα δε ξερω αν επηρεάζει την αποδοση το λαθος δοχειο περα απο τα γνωστα προβληματα.

Απόδοση όχι τόσο του λέβητα αλλά αν μου λέει κάποιος ότι δεν ζέσταινεται το τελευταίο σώμα πχ έχει θέμα. Όπως και αν πρέπει κάθε δεύτερη μέρα να βγαίνω στο μπαλκονι για να βάλω νερό στο λέβητα επειδή ο μάστορα δεν έβαλε αυτόματο πληρωσης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω παλιό μονοσωλήνιο με δύο γραμμές στην οποία πέφτουν τρία (3) σώματα στην κάθε μία τα οποία φυσικά ζεσταίνονται μια χαρά με τον καυστήρα πετρελαίου που έχω τώρα.

Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία να μου πει αν αυτό θα γίνεται και με φυσικό αέριο ή το τελευταίο σώμα θα είναι παγωμένο;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Προσωπικά έχω παλιό μονοσωλήνιο με δύο γραμμές στην οποία πέφτουν τρία (3) σώματα στην κάθε μία τα οποία φυσικά ζεσταίνονται μια χαρά με τον καυστήρα πετρελαίου που έχω τώρα.

Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία να μου πει αν αυτό θα γίνεται και με φυσικό αέριο ή το τελευταίο σώμα θα είναι παγωμένο;;;;;

Για να κανεις οικονομία με λεβητα συμπύκνωσης πρεπει να δουλέψεις σε χαμηλότερη θερμοκρασία . Οποτε το τελευταιο σωμα θα εχει χαμηλοτερη θερμοκρασία. Το βλέπεις αν σε καλύπτει. Βεβαια αυτοι λεβητες δεν εναι οπως οι παλιοι με αναλογικο που το βαζεις στη τυχη. Οποτε το ρυθμιζεις αναλογα. Στη χειροτερη παίζεις με 70/75

44 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Απόδοση όχι τόσο του λέβητα αλλά αν μου λέει κάποιος ότι δεν ζέσταινεται το τελευταίο σώμα πχ έχει θέμα. Όπως και αν πρέπει κάθε δεύτερη μέρα να βγαίνω στο μπαλκονι για να βάλω νερό στο λέβητα επειδή ο μάστορα δεν έβαλε αυτόματο πληρωσης

Λογικα ισως επειδη πεφτει η πιεση και δεν εχει αρκετή στο τελευταιο σωμα; Θεωρητικα πρεπει να ειναι κλειστος ο αυτοματος και δε πρεπει να θελει συμπληρωμα συχνα.

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ParhsG είπε

Για να κανεις οικονομία με λεβητα συμπύκνωσης πρεπει να δουλέψεις σε χαμηλότερη θερμοκρασία . Οποτε το τελευταιο σωμα θα εχει χαμηλοτερη θερμοκρασία. Το βλέπεις αν σε καλύπτει. Βεβαια αυτοι λεβητες δεν εναι οπως οι παλιοι με αναλογικο που το βαζεις στη τυχη. Οποτε το ρυθμιζεις αναλογα. Στη χειροτερη παίζεις με 70/75

 

Μάλλον δεν θα το ρισκάρω.Μια χαρά την έβγαλα φέτος που είχε και αρκετό κρύο με πετρέλαιο και τη σόμπα υγραερίου σαν συμπληρωματική.

Και από άλλους το έχω ακούσει οπότε για μονοσωλήνιο μάλλον δεν κάνει το σύστημα ΦΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Μάλλον δεν θα το ρισκάρω.Μια χαρά την έβγαλα φέτος που είχε και αρκετό κρύο με πετρέλαιο και τη σόμπα υγραερίου σαν συμπληρωματική.

Και από άλλους το έχω ακούσει οπότε για μονοσωλήνιο μάλλον δεν κάνει το σύστημα ΦΑ.

Αν περναει φα εγω θα εβαζα παντως. Δε ξερω σε τι κατασταση ειναι το λεβητοστασιο σου. Αν ειναι πχ καινουργιο σε καλη κατασταση δε θα το αλλαζα μαλλον. Αν εχει ο λεβητας 20+ χρονια θα εβαζα αεριο χωρις σκεψη. Μπορεις να εχεις και νερο αμεσα και με πατεντα να συνδιαστει με.ηλιακο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνάει πέρασε από τη σκέψη μου αλλά όπως είπες έχω λεβητοστάσιο (λέβητα - καυστήρα κ.λ.π.) άψογα.Επίσης με προβληματίζει πολύ και το μονοσωλήνιο αν θα δουλεύει καλά ή θα έχω προβλήματα και θα βαράω μετά το κεφάλι στον τοίχο.

Προσωρινά δεν  βάζω , ξεκίνησαν διαδικασία να βάλουν άλλοι δύο ένοικοι θα δω πως θα τους πάει 1-2 χρόνια και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Προσωπικά έχω παλιό μονοσωλήνιο με δύο γραμμές ...

Εγω που ξεκινησα αυτο το νημα , εβαλα τελικα τον CHAFFOTEAUX PIGMA GREEN ΕΧΤ EU , επειδη η πολυκατοικια ειναι του 1956 και τα σωματα ολα ηταν σε "στηλες" χωρις αυτονομιες κλπ κλπ , αποκοπηκα απο τις σωληνωσεις και εφτιαξα νεα εσωτερικη σωληνωση με 2 σωληνες (ζεστο και επιστροφη)
Στα 65 τετραγωνικα που ειμαι εχω στην σειρα 6 συνολικα σωματα και ολα εχουν την ιδια θερμοκρασια .
Απλα να σας πω οτι εχω σωθει !!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...