Προς το περιεχόμενο

Αυτονομια με φυσικο αεριο ( διαμερισμα)


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που δεν μπορούμε να καταλάβουμε από τα νούμερα θερμοκρασίας που πετάτε όλοι είναι η υγρασία.

Δηλαδή μπορείς άνετα να είσαι πάνω από τους 22 βαθμούς και να κρυώνεις λόγω υγρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 346
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, skiabox said:

Αυτό που δεν μπορούμε να καταλάβουμε από τα νούμερα θερμοκρασίας που πετάτε όλοι είναι η υγρασία.

Δηλαδή μπορείς άνετα να είσαι πάνω από τους 22 βαθμούς και να κρυώνεις λόγω υγρασίας.

Ναι αλλά στο παθητικό σπίτι που λέω έχουν μηχανικό εξαερισμό (παντού) με ανάκτηση θερμότητας, άρα έχουν και τη "σωστή" υγρασία και την "σωστή" θερμοκρασία. 

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το μόνο που θα άλλαζα στο δικό μου σύστημα είναι ο θερμοστάτης, με κάποιον που θα καταλάβαινε και την υγρασία και θα δρούσε ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, skiabox said:

Βασικά το μόνο που θα άλλαζα στο δικό μου σύστημα είναι ο θερμοστάτης, με κάποιον που θα καταλάβαινε και την υγρασία και θα δρούσε ανάλογα.

Και θα ξόδευες παραπάνω και δεν θα γινόταν σωστός αερισμός στο σπίτι. Χίλιες φορές να είχαμε όλοι αυτό που έγραψα στο από πάνω post...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση σε οσους εχουν ηδη βαλει  επιτοιχιο , εχετε βαλει καποια διαταξη προστασιας στην τροφοδοσια του λεβητα απο υπερτασεις κλπ?
Και εαν ναι ποια εχετε επιλεξει - βαλει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 19/1/2018 στις 7:13 ΜΜ, bill999r είπε

Φίλε μου οι τιμές ξεκινούν από 2000 ευρώ μόνο για έναν αξιοπρεπή λεβητα αντισταθμισης και την εγκατάσταση, δηλαδή την δημιουργία γραμμής αερίου από τον δρόμο στο μπαλκόνι σου και τη σύνδεση με τα καλοριφερ και το ΖΝΧ.

Ολα αυτά στην περίπτωση που το διαμέρισμα σου διαθέτει αυτόνομο δίκτυο θέρμανσης. Αν τα σώματα σου βρίσκονται σε κεντρικές στήλες ( δηλαδή στήλες που ξεκινάνε από το λεβητα και περνάνε από διαμέρισμα σε διαμέρισμα κ πάνω τους βιώνουν τα σώματα) τότε χρειάζεται κ κατασκευή αυτόνομου δικτύου με το κόστος, όπως κ τα μερεμετια να αυξάνονται. 

Τώρα καλές μάρκες είναι Ariston, Chaffoteaux, Radiant, Chappee, Valliant Intergas κ άλλες. 

Τώρα ανάλογα με τις απώλειες του διαμερίσματος σου θα επιλέξεις κ την ανάλογη απόδοση του λεβητα - στην περίπτωση σου γύρω στα 18kw ή κ λιγότερο. 

Για εγκατάστατη σου στέλνω αυτόν που επέλεξα εγώ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση

Αν και έχει περάσει καιρός, μπορείς με π.μ να στείλεις και σε εμένα που ενδιαφέρομαι?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, skiabox είπε

Ξέρουμε αν είναι φυσιολογικό να πρέπει να γεμίζω μια φορά το χρόνο με αέρα το δοχείο διαστολής;

Φυσικα και να το τσεκαρεις καθε 6 μηνες. Μη σου πω το α και το ω σ ενα λεβητα ειναι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, ευχαριστώ για της πληροφορίες!

Να αναβιώσω το θέμα κάνοντας μια ερώτηση, έχουμε αυτόνομη κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο στη πολυκατοικία, 15 διαμερίσματα. Όλοι πληρώνουν πετρέλαιο, κανένα πρόβλημα.

Στην ετήσια συνέλλευση της πολυκατοικίας (Αθήνα, περιοχή Γουδή) ξεκίνησα να θίγω το θέμα να γυρίσουμε τον κεντρικό καυστήρα σε φ. αέριο και είδα τους συνιδιοκτήτες ελαφρώς απρόθυμους, αλλά όχι αρνητικούς. Πολύ ευγενικά είπαν ότι δεν το θεωρούν προτεραιότητα για δύο λόγους:

  • έχουν μικρό διαμέρισμα και καινε λίγο, 1-2 ώρες την ημέρα, άρα δεν ειναι μεγάλο έξοδο για αυτούς η θέρμανση τους χειμερινούς μήνες
  • δεν μένουν στη πολυκατοικία, έχουν νοικιάσει τα διαμερίσματά τους και το καύσιμο το πληρώνει ο ενοικιαστής τους

 

Το δίλημμα τώρα είναι το εξής, να επιμεινω να τους πείσω και να γυρίσουμε το καύσιμο του κεντρικού καυστήρα σε φ.αέριο ή να αυτονομηθώ και ειμαι ανεξάρτητος πληρώνοντας μονο τη προβλεπόμενη συμμετοχή μου στα κοινα;

Τι συμφέρει περισσότερο; φυσικό αέριο κεντρικά (αν συμφωνησει η γενική συνέλλευση) ή μονος μου;

Επεξ/σία από GeorgeKatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GeorgeKatz είπε

Καλησπέρα σας, ευχαριστώ για της πληροφορίες!

Να αναβιώσω το θέμα κάνοντας μια ερώτηση, έχουμε αυτόνομη κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο στη πολυκατοικία, 15 διαμερίσματα. Όλοι πληρώνουν πετρέλαιο, κανένα πρόβλημα.

Στην ετήσια συνέλλευση της πολυκατοικίας (Αθήνα, περιοχή Γουδή) ξεκίνησα να θίγω το θέμα να γυρίσουμε τον κεντρικό καυστήρα σε φ. αέριο και είδα τους συνιδιοκτήτες απρόθυμους. Πολύ ευγενικά είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρει για δύο λόγους:

  • έχουν μικρό διαμέρισμα και καινε λίγο, 1-2 ώρες την ημέρα, άρα δεν ειναι μεγάλο έξοδο για αυτούς η θέρμανση τους χειμερινούς μήνες
  • δεν μένουν στη πολυκατοικία, έχουν νοικιάσει τα διαμερίσματά τους και το καύσιμο το πληρώνει ο ενοικιαστής τους

Το δίλημμα τώρα είναι το εξής, να επιμεινω να τους πείσω και να γυρίσουμε το καύσιμο του κεντρικού καυστήρα σε φ.αέριο ή να αυτονομηθώ και ειμαι ανεξάρτητος πληρώνοντας μονο τη προβλεπόμενη συμμετοχή μου στα κοινα;

Τι συμφέρει περισσότερο; φυσικό αέριο κεντρικά (αν συμφωνησει η γενική συνέλλευση) ή μονος μου;

Αυτή τη συζήτηση είχα με καυστηρατζή που πιστοποιείται και για φυσικό αέριο, και μου είπε ότι η κεντρική μόνο συμφέρει. Βέβαια αν δεν συμφωνούν τι να κάνεις. 

Μου είπε για πολλά αρνητικά στην αυτόνομη τα οποία θα φανούν μακροπρόθεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, notist είπε

Αυτή τη συζήτηση είχα με καυστηρατζή που πιστοποιείται και για φυσικό αέριο, και μου είπε ότι η κεντρική μόνο συμφέρει. Βέβαια αν δεν συμφωνούν τι να κάνεις. 

Μου είπε για πολλά αρνητικά στην αυτόνομη τα οποία θα φανούν μακροπρόθεσμα. 

Τι αρνητικα εχει η αυτονομια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτά που μου είπε. 1) Πάγιο πληρώνεις όλο το χρόνο ακόμα και το καλοκαίρι που δεν ανάβεις θέρμανση,αλλά και ζεστό νερό ειδικά αν έχεις ηλιακό. 2) Το συνολικό κόστος αγοράς εγκατάστασης ενός μετρίου μηχανήματος που πάει από 2500-3000€ πότε θα αποσβέσεις. 3) Επειδή είναι όλο κομπιούτερ ηλεκτρονικό-έτσι μου το είπε-και σε αυτά τα λεφτά κινέζικα,αν χαλάσει πάθει κάτι,μόνο οι τεχνικοί αυτής της εταιρείας ξέρουν να το φτιάξουν με λάπτοπ όπως τα αυτοκίνητα. Δηλαδή δεν ξέρουν όλοι όλα τα μηχανήματα. Για να πάρεις λέει καλό μηχάνημα χωρίς προβλήματα πρέπει να ανέβεις ποιό ψηλά σε χρήματα. 4) Αν θες ζεστό νερό τώρα κόβει την θέρμανση και το αντίθετο. Δηλαδή δεν γίνονται και τα 2 ταυτόχρονα. 

Λέω τι μου είπε και δεν ξέρω για το 3 και το 4 αν είναι έτσι. Επίσης είπε ότι όσοι βάλανε αυτόνομο εδώ στην περιοχή μου επειδή ήρθε τώρα το φυσικό αέριο, θα τα βρούνε μπροστά τους μετά από ένα χρόνο. Ενδιαφέρει και εμένα για αυτό τον ρώτησα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, notist είπε

4) Αν θες ζεστό νερό τώρα κόβει την θέρμανση και το αντίθετο. Δηλαδή δεν γίνονται και τα 2 ταυτόχρονα. 

Έτσι ειναι δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, mchrisober είπε

και γω πρωτη φορα το ακουω για αρνητικα στην αυτονομη.

Και εγω για αυτό τον ρωτησα.

Και γενικα βλέπω πολύ κοσμο και βαζει αυτονομο Φ.Α. 

Ισως γιατι είναι ο ευκολος τροπος να γυγεις από την κεντρικη. 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...