Προς το περιεχόμενο

Αυτονομια με φυσικο αεριο ( διαμερισμα)


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, GeorgeKatz είπε

Καλησπέρα σας, ευχαριστώ για της πληροφορίες!

Να αναβιώσω το θέμα κάνοντας μια ερώτηση, έχουμε αυτόνομη κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο στη πολυκατοικία, 15 διαμερίσματα. Όλοι πληρώνουν πετρέλαιο, κανένα πρόβλημα.

Στην ετήσια συνέλλευση της πολυκατοικίας (Αθήνα, περιοχή Γουδή) ξεκίνησα να θίγω το θέμα να γυρίσουμε τον κεντρικό καυστήρα σε φ. αέριο και είδα τους συνιδιοκτήτες ελαφρώς απρόθυμους, αλλά όχι αρνητικούς. Πολύ ευγενικά είπαν ότι δεν το θεωρούν προτεραιότητα για δύο λόγους:

  • έχουν μικρό διαμέρισμα και καινε λίγο, 1-2 ώρες την ημέρα, άρα δεν ειναι μεγάλο έξοδο για αυτούς η θέρμανση τους χειμερινούς μήνες
  • δεν μένουν στη πολυκατοικία, έχουν νοικιάσει τα διαμερίσματά τους και το καύσιμο το πληρώνει ο ενοικιαστής τους

Το δίλημμα τώρα είναι το εξής, να επιμεινω να τους πείσω και να γυρίσουμε το καύσιμο του κεντρικού καυστήρα σε φ.αέριο ή να αυτονομηθώ και ειμαι ανεξάρτητος πληρώνοντας μονο τη προβλεπόμενη συμμετοχή μου στα κοινα;

Τι συμφέρει περισσότερο; φυσικό αέριο κεντρικά (αν συμφωνησει η γενική συνέλλευση) ή μονος μου;

Αν εχεις τα λεφτα, πηγαινε φουλ για μονος σου!! Κεντρικα μπορει να μη σε συμφερει. Σκεψου οτι μια μερα μπορει να αποφασισουν ολοι οτι δε θελουν να αναβουν ουτε με φυσικο αεριο την κεντρικη, οποτε εσυ τι θα κανεις;

Εγω σε πολυκατοικια με πετρελαιο, αυτονομηθηκα περυσι με φυσικο αεριο. Περιττο να σου πω οτι απο τα μεσα Δεκεμβριου μεχρι και σημερα το καλοριφερ λειτουργει μονιμα με 21.5βαθμους απογευμα-βραδυ και 20βαθμους την ημερα. Και διασκεδαζω πολυ που ακουω καβγαδες στην πολυκατοικια που παραπονιουνται στο διαχειριστη γιατι δεν ανοιγει την κεντρικη θερμανση αλλα μονο 6-9 καθε βραδυ. Σκεψου τις μερες με το πολυ κρυο να ειχες μονο 3 ωρες θερμανση και τις υπολοιπες να πρεπει να πληρωνεις ρευμα για να ζεσταθεις. Επισης, με το λεβητα του αεριου θα εχεις και ζεστο νερο κατα βουληση. Ανοιγεις τη βρυση και σε μερικα δευτερολεπτα ερχεται το ζεστο. Οποτε αν δεν εχεις ηλιακο, θα εξοικονομησεις και απο το θερμοσιφωνα του ρευματος. Ξεχασε τα αυτα τα "να τους πεισω", "να επιμεινω" κλπ. Κανε εσυ αυτο που συμφερει το σπιτι σου και ασε τους αλλους οσο συνεννοησιμοι και να ειναι.

Απο αποψη κοστους δεν εχω ιδεα για τις διαφορες κεντρικης με αυτονομης, αλλα σκεψου οτι στην αυτονομια θα κανεις ο,τι θελεις οποια ωρα της ημερας θελει και θα κανονιζεις εσυ τη θερμοκρασια του σπιτιου σου. Σκεψου οτι μπορεις να βαλεις και 2 θερμοστατες και να εχεις 22 βαθμους στα δωματια και 21 στο σαλονι κλπ κλπ κλπ

Ειμαι περιεργος κι εγω να μαθω τα ΑΡΝΗΤΙΚΑ της αυτονομιας

Επεξ/σία από panostom
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 346
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, notist είπε

Σύμφωνα με αυτά που μου είπε. 1) Πάγιο πληρώνεις όλο το χρόνο ακόμα και το καλοκαίρι που δεν ανάβεις θέρμανση,αλλά και ζεστό νερό ειδικά αν έχεις ηλιακό. 2) Το συνολικό κόστος αγοράς εγκατάστασης ενός μετρίου μηχανήματος που πάει από 2500-3000€ πότε θα αποσβέσεις. 3) Επειδή είναι όλο κομπιούτερ ηλεκτρονικό-έτσι μου το είπε-και σε αυτά τα λεφτά κινέζικα,αν χαλάσει πάθει κάτι,μόνο οι τεχνικοί αυτής της εταιρείας ξέρουν να το φτιάξουν με λάπτοπ όπως τα αυτοκίνητα. Δηλαδή δεν ξέρουν όλοι όλα τα μηχανήματα. Για να πάρεις λέει καλό μηχάνημα χωρίς προβλήματα πρέπει να ανέβεις ποιό ψηλά σε χρήματα. 4) Αν θες ζεστό νερό τώρα κόβει την θέρμανση και το αντίθετο. Δηλαδή δεν γίνονται και τα 2 ταυτόχρονα. 

Λέω τι μου είπε και δεν ξέρω για το 3 και το 4 αν είναι έτσι. Επίσης είπε ότι όσοι βάλανε αυτόνομο εδώ στην περιοχή μου επειδή ήρθε τώρα το φυσικό αέριο, θα τα βρούνε μπροστά τους μετά από ένα χρόνο. Ενδιαφέρει και εμένα για αυτό τον ρώτησα. 

Εντάξει λίγο κινδυνολόγος ο καυστηρατζής ήταν :). Φυσικά η κεντρική με αέριο σαν χρήματα αρχικής επένδυσης συμφέρει, αλλά υπάρχει πάντα το θέμα κατά πόσο θα συμφωνήσει ο κόσμος να δωθούν τα χρήματα για τον κεντρικό λέβητα αερίου και την εγκατάσταση. Οι πιο πολλές πολυκατοικίες είναι προβληματικές στην θέρμανση λογω έλλειψης χρημάτων (σταμάτησαν να βάζουν πετρέλαιο κτλ) και για αυτο το λόγω αυτονομείται ο κόσμος. Τώρα όταν αυτονομηθείς, υπάρχει σίγουρα μεγαλύτερο κόστος εργασίας στην εγκατάσταση γιατί πρακτικά ανακατευθύνει και το σύστημα του διαμερίσματος σου.

Όσον αφορά την αξιοπιστία των καυστήρων αερίου, αν διαλέξεις ένα μοντέλο με 10χρόνια εγγυηση, φίλτρο σωματιδιών και λογική ισχύ, δύσκολα θα συναντήσεις πρόβλημα. Η διαφορά από τα μέτρια μοντέλα δεν είναι χαοτική. Για το ζεστό νερό, πόση ώρα δλδ θέλεις να κάνεις ένα μπάνιο ή να πλύνεις πιάτα? 20λεπτά συνεχής παροχής νερού? Και τι έγινε αν σου κόψει τόσο λίγο την θέρμανση?

 

 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, notist είπε

Αυτή τη συζήτηση είχα με καυστηρατζή που πιστοποιείται και για φυσικό αέριο, και μου είπε ότι η κεντρική μόνο συμφέρει. Βέβαια αν δεν συμφωνούν τι να κάνεις. 

Μου είπε για πολλά αρνητικά στην αυτόνομη τα οποία θα φανούν μακροπρόθεσμα. 

Σε αλλαγή του καυστήρα το 2000 περίπου για να δέχεται φυσικό αέριο ο λέβητας πλήρωνα 10 ευρώ την ώρα το φυσικό αέριο με κεντρική θέρμανση.

Με το που έβαλα πριν 4 χρόνια ατομικό λέβητα πληρώνω 10 λεπτά την ώρα περίπου.

Σημείωση : Δεν έχω κάνει τυπογραφικό λάθος σε αυτά που έγραψα.

Ο λογαριασμός που πλήρωσα φέτος με μέτρηση μέχρι 16 Δεκεμβρίου είναι 77 ευρώ (με ρύθμιση μόλις φτάσει η θερμοκρασία διαμερίσματος στο 22.2 να ανοίγει η θέρμανση)

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Οι κεντρικές θερμάνσεις ανήκουν πλέον στο χρονοντούλαπο της ιστορίας

Δες τι γλίτωσα φίλε.

1 ώρα πριν, notist είπε

Σύμφωνα με αυτά που μου είπε. 1) Πάγιο πληρώνεις όλο το χρόνο ακόμα και το καλοκαίρι που δεν ανάβεις θέρμανση,αλλά και ζεστό νερό ειδικά αν έχεις ηλιακό. 2) Το συνολικό κόστος αγοράς εγκατάστασης ενός μετρίου μηχανήματος που πάει από 2500-3000€ πότε θα αποσβέσεις. 3) Επειδή είναι όλο κομπιούτερ ηλεκτρονικό-έτσι μου το είπε-και σε αυτά τα λεφτά κινέζικα,αν χαλάσει πάθει κάτι,μόνο οι τεχνικοί αυτής της εταιρείας ξέρουν να το φτιάξουν με λάπτοπ όπως τα αυτοκίνητα. Δηλαδή δεν ξέρουν όλοι όλα τα μηχανήματα. Για να πάρεις λέει καλό μηχάνημα χωρίς προβλήματα πρέπει να ανέβεις ποιό ψηλά σε χρήματα. 4) Αν θες ζεστό νερό τώρα κόβει την θέρμανση και το αντίθετο. Δηλαδή δεν γίνονται και τα 2 ταυτόχρονα. 

Λέω τι μου είπε και δεν ξέρω για το 3 και το 4 αν είναι έτσι. Επίσης είπε ότι όσοι βάλανε αυτόνομο εδώ στην περιοχή μου επειδή ήρθε τώρα το φυσικό αέριο, θα τα βρούνε μπροστά τους μετά από ένα χρόνο. Ενδιαφέρει και εμένα για αυτό τον ρώτησα. 

Οταν σου λένε 100 άτομα, ακόμα και σε ένα forum ότι πρώτη φορά ακούνε αρνητικά λόγια για ατομική θέρμανση, σημαίνει ότι ο τύπος έχει ατομική ατζέντα!

Επεξ/σία από skiabox
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά άκυρη ερώτηση, αυτοί οι ατομικοί λέβητες μπορούν να δουλέψουν και με μπουκάλες. Εν προκειμένω υπάρχουν φυσικού αερίου μπουκάλες ή μόνο υγραέριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις ως τώρα απαντήσεις.

 

@panostom, όπως ειπα έχω αυτόνομη με κεντρικό καυστήρα. Αν αποφασίσουμε να κλεισουμε τον καυστήρα και σήμερα την πάτησα. Νομίζω μου λες παραδείγματα ενιαίας κεντρικής θέρμανσης, πράγμα που δεν ισχύει στη περίπτωσή μου, εγώ ζεσταίνομαι με πετρέλαιο ότι και όσες ώρες θέλω με το αναλογο κόστος.

Να προσθέσω εγώ μερικά αρνητικά της αυτόνομου καυστήρα φ.αερίου. Εγώ που έκανα και την ερώτηση, διότι πιστεύω ότι είναι πραγματικό δίλημμα και όχι ευκολη απάντηση τύπου "φυσικά - εννοειται".

 

Αρνητικά της αυτόνομου καυστήρα φ.αερίου

  • Το κόστος για τη μελέτη, κατασκευή, μετατροπή και αγορά ατομικού καυστήρα πέφτει στο διαμέρισμα. Ομοίως και το κόστος αποσύνδεσης από την κεντρική.
  • Το διαμέρισμα δεν απαλλάσεται από το κόστος συντήρησης του κεντρικού καυστήρα, δλδ τα σέρβις του και την αντικατάστασή του αν χρειαστεί. Στην ουσία έχω πληρώσει μια φορά για να μπει καυστήρας στο κλιμακοστάσιο και τον συντηρώ οικονομικά χωρίς να τον χρησιμοποιώ.
  • Τρώει χώρο από το μπαλκόνι
  • Υπάρχει ένα μηνιαιο πάγιο φ.αερίου που το πληρώνει το διαμέρισμα χειμώνα-καλοκαίρι, τύπου 4 ευρώ το μήνα.
  • Ο (ατομικός) καυστήρας σε δένει με το επίσημο σέρβις / εισαγωγέα.

 

οκ, αν γίνουν όλα τα παραπάνω, τότε η τιμή ανα ώρα θέρμανσης είναι πολύ φτηνή, αλλά η ερώτησή μου είναι αν αξίζει το ολικό κόστος της αλλαγής.

Επεξ/σία από GeorgeKatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, notist είπε

Σύμφωνα με αυτά που μου είπε. 1) Πάγιο πληρώνεις όλο το χρόνο ακόμα και το καλοκαίρι που δεν ανάβεις θέρμανση,αλλά και ζεστό νερό ειδικά αν έχεις ηλιακό. 2) Το συνολικό κόστος αγοράς εγκατάστασης ενός μετρίου μηχανήματος που πάει από 2500-3000€ πότε θα αποσβέσεις. 3) Επειδή είναι όλο κομπιούτερ ηλεκτρονικό-έτσι μου το είπε-και σε αυτά τα λεφτά κινέζικα,αν χαλάσει πάθει κάτι,μόνο οι τεχνικοί αυτής της εταιρείας ξέρουν να το φτιάξουν με λάπτοπ όπως τα αυτοκίνητα. Δηλαδή δεν ξέρουν όλοι όλα τα μηχανήματα. Για να πάρεις λέει καλό μηχάνημα χωρίς προβλήματα πρέπει να ανέβεις ποιό ψηλά σε χρήματα. 4) Αν θες ζεστό νερό τώρα κόβει την θέρμανση και το αντίθετο. Δηλαδή δεν γίνονται και τα 2 ταυτόχρονα. 

Λέω τι μου είπε και δεν ξέρω για το 3 και το 4 αν είναι έτσι. Επίσης είπε ότι όσοι βάλανε αυτόνομο εδώ στην περιοχή μου επειδή ήρθε τώρα το φυσικό αέριο, θα τα βρούνε μπροστά τους μετά από ένα χρόνο. Ενδιαφέρει και εμένα για αυτό τον ρώτησα. 

 

1 ώρα πριν, bromiaris είπε

Έτσι ειναι δυστυχώς...

αυτό δεν ισχύει. Υπάρχουν τα combi boilers, που εχεις ζεστο νερό (άμεσα) κ θέρμανση ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε αυτόνομη πετρελαίου και φέτος βάλαμε (αυτονομη) αέριο. Μας κόστισε 1900 ευρω με Vaillant γιατί η εσωτερική εγκατάσταση προυπήρχε, λόγω του ότι η οικοδομή είναι τόσο παλιά που δεν είχε ποτέ ούτε καν κεντρική θέρμανση, απο σόμπες πήγαμε κατευθείαν στην αυτόνομη με πετρέλαιο. Θεωρώ ότι τα αρνητικά της αυτόνομης είναι παρατραβηγμένα. Η ανεξαρτησία είναι εξαιρετικά σημαντική και για μένα πολύ συμφέρουσα για τον προφανή λόγο. Καις όσο θέλεις , όποτε το θέλεις και τα ρυθμίζεις όλα σύμφωνα με το τι σε βολεύει. Είναι επένδυση όχι μόνο απο οικονομική αλλά και ψυχολογική άποψη. Κεντρική με ωρομέτρηση δεν ξέρω αν θα είχε κάποιο νόημα, αλλά για μένα, ειδικά αν πρέπει να συεννοηθείς με άλλα άτομα (ειδικά στην οικοδομή μας που οι ιδιοκτήτες που πρέπει να συνεννοηθω είναι απλά ηλίθιοι, και το λέω με όλη την έννοια του όρου, αν υπάρχει thread για τρελούς γείτονες πειτε μου να σας περιγράψω το μέγεθος της χαζομάρας τους) , η αυτονομία είναι μονόδρομος.

Για την ιστορία, απο την ώρα που κάναμε την αίτηση μέχρι να ανοίξουμε τον καυστηρα, πήρε 4 μήνες και ήταν λίγο ταλαιπωρία γιατί βγηκαν κι άλλες δουλειές, αλλά δεν το μετανιώνω ούτε στιγμή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bilya είπε

αυτό δεν ισχύει. Υπάρχουν τα combi boilers, που εχεις ζεστο νερό (άμεσα) κ θέρμανση ταυτόχρονα.

Α οκ. Νόμιζα ότι επειδή ο δικός μου baxi λειτουργεί έτσι, έτσι θα είναι όλοι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, GeorgeKatz είπε

Ευχαριστώ για τις ως τώρα απαντήσεις.

@panostom, όπως ειπα έχω αυτόνομη με κεντρικό καυστήρα. Αν αποφασίσουμε να κλεισουμε τον καυστήρα και σήμερα την πάτησα. Νομίζω μου λες παραδείγματα ενιαίας κεντρικής θέρμανσης, πράγμα που δεν ισχύει στη περίπτωσή μου, εγώ ζεσταίνομαι με πετρέλαιο ότι και όσες ώρες θέλω με το αναλογο κόστος.

Να προσθέσω εγώ μερικά αρνητικά της αυτόνομου καυστήρα φ.αερίου. Εγώ που έκανα και την ερώτηση, διότι πιστεύω ότι είναι πραγματικό δίλημμα και όχι ευκολη απάντηση τύπου "φυσικά - εννοειται".

Αρνητικά της αυτόνομου καυστήρα φ.αερίου

  • Το κόστος για τη μελέτη, κατασκευή, μετατροπή και αγορά ατομικού καυστήρα πέφτει στο διαμέρισμα. Ομοίως και το κόστος αποσύνδεσης από την κεντρική.
  • Το διαμέρισμα δεν απαλλάσεται από το κόστος συντήρησης του κεντρικού καυστήρα, δλδ τα σέρβις του και την αντικατάστασή του αν χρειαστεί. Στην ουσία έχω πληρώσει μια φορά για να μπει καυστήρας στο κλιμακοστάσιο και τον συντηρώ οικονομικά χωρίς να τον χρησιμοποιώ.
  • Τρώει χώρο από το μπαλκόνι
  • Υπάρχει ένα μηνιαιο πάγιο φ.αερίου που το πληρώνει το διαμέρισμα χειμώνα-καλοκαίρι, τύπου 4 ευρώ το μήνα.
  • Ο (ατομικός) καυστήρας σε δένει με το επίσημο σέρβις / εισαγωγέα.

οκ, αν γίνουν όλα τα παραπάνω, τότε η τιμή ανα ώρα θέρμανσης είναι πολύ φτηνή, αλλά η ερώτησή μου είναι αν αξίζει το ολικό κόστος της αλλαγής.

Είσαι 100/1 στις θετικές/αρνητικές απόψεις.

Δες και τι τερατώδεις διαφορές είχα εγώ.

11 λεπτά πριν, jennyV είπε

Είχαμε αυτόνομη πετρελαίου και φέτος βάλαμε (αυτονομη) αέριο. Μας κόστισε 1900 ευρω με Vaillant γιατί η εσωτερική εγκατάσταση προυπήρχε, λόγω του ότι η οικοδομή είναι τόσο παλιά που δεν είχε ποτέ ούτε καν κεντρική θέρμανση, απο σόμπες πήγαμε κατευθείαν στην αυτόνομη με πετρέλαιο. Θεωρώ ότι τα αρνητικά της αυτόνομης είναι παρατραβηγμένα. Η ανεξαρτησία είναι εξαιρετικά σημαντική και για μένα πολύ συμφέρουσα για τον προφανή λόγο. Καις όσο θέλεις , όποτε το θέλεις και τα ρυθμίζεις όλα σύμφωνα με το τι σε βολεύει. Είναι επένδυση όχι μόνο απο οικονομική αλλά και ψυχολογική άποψη. Κεντρική με ωρομέτρηση δεν ξέρω αν θα είχε κάποιο νόημα, αλλά για μένα, ειδικά αν πρέπει να συεννοηθείς με άλλα άτομα (ειδικά στην οικοδομή μας που οι ιδιοκτήτες που πρέπει να συνεννοηθω είναι απλά ηλίθιοι, και το λέω με όλη την έννοια του όρου, αν υπάρχει thread για τρελούς γείτονες πειτε μου να σας περιγράψω το μέγεθος της χαζομάρας τους) , η αυτονομία είναι μονόδρομος.

Για την ιστορία, απο την ώρα που κάναμε την αίτηση μέχρι να ανοίξουμε τον καυστηρα, πήρε 4 μήνες και ήταν λίγο ταλαιπωρία γιατί βγηκαν κι άλλες δουλειές, αλλά δεν το μετανιώνω ούτε στιγμή.

Η κανονική εγκατάσταση, επειδή ρώτησα έμπειρο εγκαταστάτη μηχανικό είναι να φεύγει ένας σωλήνας σε κάθε σώμα χωριστά.

Επειδή κανείς που έβαλε ατομικό λέβητα μετά την κατασκευή της οικοδομής και όχι κατα την διάρκεια αυτής, δεν έχει κάτσει να το κάνει και οι περισσότεροι τα ζεσταίνουν στη σειρά, φτάνει το τελευταίο σώμα να έχει λιγότερο ζεστό νερό μέσα.

Επεξ/σία από skiabox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, bilya είπε

αυτό δεν ισχύει. Υπάρχουν τα combi boilers, που εχεις ζεστο νερό (άμεσα) κ θέρμανση ταυτόχρονα.

Δεν εχω δει μοντελο συμπυκνωσης που να μπορει να τα κανει μαζι και ειναι για λογους οικονομιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Α οκ. Νόμιζα ότι επειδή ο δικός μου baxi λειτουργεί έτσι, έτσι θα είναι όλοι…

Και εγώ baxi φίλε.

Πολύ ικανοποιημένος.

Αντέχει και στους -15 βαθμούς κρύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, skiabox είπε

Είσαι 100/1 στις θετικές/αρνητικές απόψεις.

Δες και τι τερατώδεις διαφορές είχα εγώ.

Η κανονική εγκατάσταση, επειδή ρώτησα έμπειρο εγκαταστάτη μηχανικό είναι να φεύγει ένας σωλήνας σε κάθε σώμα χωριστά.

Επειδή κανείς που έβαλε ατομικό λέβητα μετά την κατασκευή της οικοδομής και όχι κατα την διάρκεια αυτής, δεν έχει κάτσει να το κάνει και οι περισσότεροι τα ζεσταίνουν στη σειρά, φτάνει το τελευταίο σώμα να έχει λιγότερο ζεστό νερό μέσα.

 

5 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Δεν εχω δει μοντελο συμπυκνωσης που να μπορει να τα κανει μαζι και ειναι για λογους οικονομιας

https://www.worcester-bosch.co.uk/products/boilers/explained

στο uk σχεδον παντού χρησιμοποιούν τέτοιου είδους boiler .

5 χρόνια τώρα τέτοιο χρησιμοποιώ (όχι Ελλάδα)

edit: skiabox η παράθεση έγινε απο λάθος

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, skiabox είπε

Είσαι 100/1 στις θετικές/αρνητικές απόψεις.

Δες και τι τερατώδεις διαφορές είχα εγώ.

Η κανονική εγκατάσταση, επειδή ρώτησα έμπειρο εγκαταστάτη μηχανικό είναι να φεύγει ένας σωλήνας σε κάθε σώμα χωριστά.

Επειδή κανείς που έβαλε ατομικό λέβητα μετά την κατασκευή της οικοδομής και όχι κατα την διάρκεια αυτής, δεν έχει κάτσει να το κάνει και οι περισσότεροι τα ζεσταίνουν στη σειρά, φτάνει το τελευταίο σώμα να έχει λιγότερο ζεστό νερό μέσα.

Η αληθεια είναι πως δε συμβαίνει αυτό σε μας, (που φαντάζομαι είναι το πλέον συμφέρον απο ενεργειακή άποψη) αλλά και τρία συνεργεία που το είδαν δε θέλησαν να πειράξουν την εωτερική εγκατάσταση. Πάντως δε φαίνεται να έχουμε ιδιατερη διαφορά, και με κεντρική παροχή με διακλαδώσεις είμαστε πολύ καλά απο άποψη θερμόκρασιας. Ασε που σε τόσο παλιό σπίτι δεν προκειται να το σκεφτώ τόσο πολύ. Κάνω το καλύτερο δυνατό με το μικρότερο κόστος. Αλλά σε διαφορετικό σπίτι που θα προορίζοταν για μόνιμο θα το εξεταζα σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, GeorgeKatz είπε

Ευχαριστώ για τις ως τώρα απαντήσεις.

@panostom, όπως ειπα έχω αυτόνομη με κεντρικό καυστήρα. Αν αποφασίσουμε να κλεισουμε τον καυστήρα και σήμερα την πάτησα. Νομίζω μου λες παραδείγματα ενιαίας κεντρικής θέρμανσης, πράγμα που δεν ισχύει στη περίπτωσή μου, εγώ ζεσταίνομαι με πετρέλαιο ότι και όσες ώρες θέλω με το αναλογο κόστος.

Να προσθέσω εγώ μερικά αρνητικά της αυτόνομου καυστήρα φ.αερίου. Εγώ που έκανα και την ερώτηση, διότι πιστεύω ότι είναι πραγματικό δίλημμα και όχι ευκολη απάντηση τύπου "φυσικά - εννοειται".

Αρνητικά της αυτόνομου καυστήρα φ.αερίου

  • Το κόστος για τη μελέτη, κατασκευή, μετατροπή και αγορά ατομικού καυστήρα πέφτει στο διαμέρισμα. Ομοίως και το κόστος αποσύνδεσης από την κεντρική.
  • Το διαμέρισμα δεν απαλλάσεται από το κόστος συντήρησης του κεντρικού καυστήρα, δλδ τα σέρβις του και την αντικατάστασή του αν χρειαστεί. Στην ουσία έχω πληρώσει μια φορά για να μπει καυστήρας στο κλιμακοστάσιο και τον συντηρώ οικονομικά χωρίς να τον χρησιμοποιώ.
  • Τρώει χώρο από το μπαλκόνι
  • Υπάρχει ένα μηνιαιο πάγιο φ.αερίου που το πληρώνει το διαμέρισμα χειμώνα-καλοκαίρι, τύπου 4 ευρώ το μήνα.
  • Ο (ατομικός) καυστήρας σε δένει με το επίσημο σέρβις / εισαγωγέα.

οκ, αν γίνουν όλα τα παραπάνω, τότε η τιμή ανα ώρα θέρμανσης είναι πολύ φτηνή, αλλά η ερώτησή μου είναι αν αξίζει το ολικό κόστος της αλλαγής.

Πραγματι δεν ειχα προσεξει αυτη τη λεπτομερεια, οποτε δεν απαντησα σωστα, με συγχωρεις.

Γενικα, η αυτονομηση ειναι μια επενδυση για το σπιτι και ετσι μπορεις να το δεις. Κοστος αποσυνδεσης απο την κεντρικη δεν υπαρχει (κοβουν τους σωληνες που πανε στα καλοριφερ και τους ταπωνουν). Δεν ξερω κατα ποσο ο καυστηρας σε δενει με επισημο σερβις/εισαγωγεα, μιας και ετσι κι αλλιως τα ανταλλακτικα ποιος θα στα φερει; Φυσικα για να ισχυει η εγγυηση πληρωνεις τον καυστηρατζη που εχει πιστοποιηθει απο την εταιρεια και στο σφραγιζει επισημα. Για το χωρο δε θα ανησυχουσα τοσο, ναι μεν καταλαμβανει καποιον ογκο αλλα πώς αλλιως θα γινει;!  Το μονο αρνητικο ειναι πως ακομα εισαι δεμενος με τον κεντρικο καυστηρα, το οποιο μπορεις να το χειριστεις με αναλογο τροπο σε μια συνελευση και να ζητησεις απαλλαγη απ αυτα τα εξοδα. 

Επι της ουσιας, υπαρχει καποιος χρονος αποσβεσης γι αυτην την επενδυση. Τελος, σκεψου οτι λ.χ. αν καποτε θελεις να το νοικιασεις/πουλησεις ειναι στα συν του οτι θα εχεις αυτονομια.

Επισης, δε θα εχεις μεγαλο κοστος εγκαταστασης αφου εχεις αυτονομια. 2 σωληνες θα φαινονται απο το λεβητα μεχρι την εισοδο του σπιτιου που συνηθως ειναι οι σωληνες. Υποψιν οτι εγω το λεβητα δεν τον εβαλα στο μπαλκονι αλλα στον υμιηπαιθριο/ακαλυπτο. Ειναι εξωτερικος αεριζομενος χωρος και επιτρεπεται (περναει ελεγκτης απο την εταιρεια για να ελεγξει την εγκατασταση και τα νομιμα)

Επεξ/σία από panostom
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...