Προς το περιεχόμενο

Πώς κάνουμε unroot στο Android TV-Box μας για να λειτουργήσει το Cosmote TV GO και το Nova GO


saruman123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, GBorb είπε

Άψογος. Εχω και εγω το Beelink. Με την ROM αυτη θα παιζει σωστα το Netflix?

Εχει μεσα απο την μαμα το NETFLIX HD, KODI!!!

Δουλευει αψογα.Δεν εχεις κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 360
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, stonecityboys είπε

Εχει μεσα απο την μαμα το NETFLIX HD, KODI!!!

Δουλευει αψογα.Δεν εχεις κανενα προβλημα.

Ποια εκδοση Netflix εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους ,θέλω να κάνω unroot σε ένα MX9 Pro με adroid 7.1 για να παίζει nova go .Δεν μπορώ να βρώ πουθενα την διαδικασία πως γίνεται.Επίσης προσπάθησα να κατεβάσω το SuperSU αλλα δεν μπορέι να το κατεβάσει (τίκαρα την επιλογή για εγκατάσταση απο άγνωστες πηγες κτλ).Ξέρει κανείς πως γίνεται?Επίσης αν μπεί σε bootloop πως επανερχεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/6/2018 στις 9:45 ΠΜ, stonecityboys είπε

Λοιπόν παιδιά η λύση είναι η εξής. (ας ειναι καλα ενας φιλος απο fb που με βοηθησε και τον ευχαριστω πολυ.)

Εχουμε και λεμε.

Καταρχην εχω 2 boxακια.
Ενα το ΧΙΑΟΜΙ MI BOX3 International version (Ειναι η μοναδικη που ερχεται με "μαμα" unrooted) και το Beelink GT1 ultimate DDR4 3/32 (που ερχεται ρουταρισμενο)

Στο πρωτο (MI BOX3) δεν υπαρχει κανενα προβλημα γιατι το novago και το ote go το αναγνωριζουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ χωρις να κανεις τιποτα και δουλευουν μια χαρα.
Στο δευτερο GT1 Ultimate DDR4 ειχα προσπαθησει τα παντα με supersu με magix κτλ αλλα δεν καταφερα τιποτα, η εφαρμογη αν και η συσκευη φαινοταν unrooted , το εβλεπε ως root και δεν ανοιξε.
Βρηκα μια unrooted rom την οποια και περασα ΑΛΛΑ ναι μεν επαιζε κανονικα ΑΛΛΑ ηταν android 6 και οχι android 7 και εβλεπε μονο τα 2 GB απο τα 3GB και τα 16GB χωρο απο τα 32GB και δεν δουλευε το WIFI.


Η λυση ειναι η:
ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ SERIAL NUMBER A706DO και με τις DDR4 μνημες (κιτρινο λογοτυπο στο logo του κουτιου)

Κατεβαζουμε την rom απο 
http://freaktab.com/forum/tv-player-support/beelink-aa/beelink-android-tv-box/gt1-ultimate/firmware-roms-tools-ch/722668-rom-beelink-gt1-ultimate-android-7-1-2-alvatech-ddr4-newer-boxes

Την περναμε σε USB στικακι η SD ( εγω την εκανα με sd αλλα δεν μπορεσε να την διαβασει σωστα οποτε συνεχισα μεσω USB οποιος θελει να δοκιμάσει  με SD την περναμε μεσω του https://chinagadgetsreviews.com/download-amlogic-burn_card_maker-v2-0-2.html ) με το Amlogic's USB Burning Tool (θα χρειαστει καλωδιο USB σε USB)
 

Με κλειστο το κουτι και βγαλμενο απο την τροφοδοσια βαζουμε το στικακι στο κουτι , ΠΡΟΣΟΧΗ: ΧΡHΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΥΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΟΥΤΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ SD.
Χρησιμοποιουμε εναν συνδετηρα και ενω εχουμε το usb στο κουτι , απο την κατω μερια παταμε με τον συνδετηρα την τρυπουλα που εχει (θα ακουστει ενα κλικ) και ταυτοχρονα βαζουμε την τροφοδοσια, κρατοντας το πατημενο τον συνδετηρα για 5-10 δευτερολεπτα και μετα το αφηνουμε.
Εαν εχει γινει σωστα, μετα απο λιγο -περιπου 5 λεπτα- θα δειτε το λογοτυπο του android. Μεχρι να το δειτε η οθονη θα ειναι μαυρη μαυριλα (οχι δεν εχει κολλησει)

Μολις ανοιξει το κουτι ειναι "ετοιμο" ΑΛΛΑ ειναι rooted.

Αμεσως μετα πηγαινουμε μεσα απο το κουτι στον browser και πηγαινουμε στην διευθυνση https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=63615067 και κατεβαζουμε το zip εσωτερικα (θα το βρειτε μετα στον φακελο DOWNLOAD).

Αμεσως μετα παταμε το κοκκινο κουμπι στο τηλεκοντρολ και μας εμφανιζει ενα μενου με 3 επιλογες. Επιλεγουμε να κανουμε reboot σε  "Recovery mode" (Εαν εχουμε πληκτρολογιο παταμε το F8)

Οταν ανοιξει επιλεγουμε INSTALL και ψαχνουμε να βρουμε το zip που κατεβασαμε (Φακελος εσωτερικος DOWNLOAD) 

Κανουμε INSTALL (ΠΡΟΣΟΧΗ, ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ 2η ΤΟΥ ΚΟΥΤΙ ΚΟΛΛΑΕΙ)

Μετα επιλεγουμε REBOOT SYSTEM.

34777586_10215352080291900_3770766687847

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΜΕ android 7 ,με WIFI να λειτουργει, να βλεπει τα 3GB/32GB!!!

34781638_10215356497522328_1871440430529

Μετα κατεβαζουμε την εκδοση για ΤABLET 

Αφου ειμαστε ετοιμοι Η μπαινουμε στο play store και κατεβαζουμε το COSMOTE GO , το προβλημα εδω ειναι οτι η συγκεκριμενη εκδοση που "βλεπει" στο store δεν δουλευει σωστα Η μπαινουμε στο https://apkpure.com/cosmote-tv-go-for-tablet/gr.ote.otetvgo.androidpad και κατεβαζουμε την εκδοση για ΤABLET που δουλευει τελεια, εγω εχω κατεβασει την εκδοση για TABLET απο το link.

ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ (Ελπιζω να βοηθησα) ;)

35058192_10215358036560803_8205745777348

καλησπερα 

αν περασω την ρομ στο usb στικακι θα ειναι σε ραρ ?

κανει αυτη   GT1 ULT 708D0 A σε καινουριο κουτι??

θα χρειαστω  καλωδιο usb??

ευχαριστω!!!

Επεξ/σία από tsec1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεός. -

Σήμερα παρέλαβα το gs1, ακολούθησα τις οδηγίες και όλα δούλεψαν ρολόι. Σε εμένα δεν είχε φάκελο "/system/sbin", αλλά "/system/xbin". Ευχαριστώ για άλλη μία φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, procostas1 είπε

καλημέρα

σε Nexbox-A95X το έχει δοκιμάσει κανείς???? 

Αν θες να το δοκιμάσεις καλύτερα αποθήκευσε η κατέβασε την rom και ξεκινά "δουλειά".....😁

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, procostas1 είπε

έχεις κάναν (αναλυτικό 😄) οδηγό ???

ευχαριστώ

http://www.ismallrt.com/nexbox-a95xs905x-firmware-guides/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitris_sal είπε

Καλησπέρα

Εχει δοκιμάσει κανείς την διαδικασία unroot στο MecoolK KIII να μου δώσει τα φώτα του;

Και εσύ το ίδιο.

Κατέβασε την rom να την έχεις καβατζα και ξεκινά δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, saruman123 είπε

Και εσύ το ίδιο.

Κατέβασε την rom να την έχεις καβατζα και ξεκινά δουλειά.

Με nandroid απο twrp δεν θα μπορέσω να το επαναφέρω αν κάτι "στραβώσει"?

Μόνο με reflash?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Με nandroid απο twrp δεν θα μπορέσω να το επαναφέρω αν κάτι "στραβώσει"?

Μόνο με reflash?

Λογικά κάτι τέτοιο https://www.google.gr/amp/s/chinagadgetsreviews.com/how-to-unbrick-any-amlogic-devices-create-an-bootable-magic-micro-sd-card-in-minutes.html/amp?espv=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...