Προς το περιεχόμενο

Η μανία με την εξόρυξη κρυπτονομισμάτων έχει στείλει τις τιμές των GPUs στα ύψη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

59 λεπτά πριν, ziaba είπε

με το συγκεκριμένο σπορ συνήθως ασχολούνται όσοι έχουν τζάμπα ρεύμα ή το κλέβουν

Όπου τσάμπα = το πληρώνουμε οι υπόλοιποι,όπως και το ρεύμα σε ιδρύματα- πανεπιστήμια όπου γίνεται πάρτυ εξόρυξης. 

Κάπου πρέπει να σταματήσει αυτό το αστείο. Όχι το mining και η ύπαρξη νομισμάτων γενικά. Θα πρέπει να αναλάβουν οι εκάστοτε αρμόδιοι και να μπουν πλαίσια,νομικά-φορολογικα και οτιδήποτε χρειάζεται .

Όσο για τις gpu και το ρεύμα,δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει. Ας δηλώνονται στην εφορία,Τι να πω?

Εργαλείο κέρδους δεν είναι πλέον?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάσταση είναι απίστευτα ενοχλητική. Διαθεσιμότητα δεν υπάρχει και οι τιμές είναι κοροϊδία. Η όλη κατάσταση δεν νομίζω να αλλάξει σύντομα μιας και βγάζουν συνεχώς καινούρια νομίσματα. Πέφτει η απόδοση του mining στο ένα, μεταπηδούν σε καινούριο. Η μόνη λύση είναι να σκάσει το όλο θέμα ή να βγάλουν dedicated hardware για mining. Αλλά και να σκάσει και πλημμυρίσει η αγορά με GPUs ποίος θα ρισκάρει να αγοράσει λιωμένες GPUs;

Μαύρα τα πράγματα για τους gamers.        

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Όπου τσάμπα = το πληρώνουμε οι υπόλοιποι,όπως και το ρεύμα σε ιδρύματα- πανεπιστήμια όπου γίνεται πάρτυ εξόρυξης. 

Κάπου πρέπει να σταματήσει αυτό το αστείο. Όχι το mining και η ύπαρξη νομισμάτων γενικά. Θα πρέπει να αναλάβουν οι εκάστοτε αρμόδιοι και να μπουν πλαίσια,νομικά-φορολογικα και οτιδήποτε χρειάζεται .

Όσο για τις gpu και το ρεύμα,δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει. Ας δηλώνονται στην εφορία,Τι να πω?

Εργαλείο κέρδους δεν είναι πλέον?

Από τόσες μλκιες του κράτους  που πληρώνουμε στην ΔΕΗ το τζάμπα ρεύμα του mining είναι ένα τίποτα μπροστά σε όλα αυτά όχι ότι δεν έχεις δίκιο σ αυτά που λες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος προχθές στη δουλειά μου ζήτησε εάν έχω την 580.Λεω την έχω οκ κλπ, πάω να του δώσω μια από το ραφι και λέει θέλω 6!!!Με τα πολλά κάνουμε παραγγελία και βλέπω στις αγορές του άλλες 14!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, White Wolf είπε

Οποιος μου εξηγησει με απλο τροπο τι στο διαολο ειναι αυτη η βλακεια και πως καταφερε να αποκτησει αξια...πραγματικα ζουμε σε μια εποχη που το τιποτα αποκτα αξια.

Δυστυχώς φίλε μου δεν είναι "τίποτα".. είναι αληθινά χρήματα απο πίσω.. Μιλάμε για πόσα δις ΑΛΗΘΙΝΑ χρήματα που έχουν ρευστοποιηθεί σε crypto. Δεν είναι μακάκες αυτοί που παίζουν "σοβαρά"... 

 

9 ώρες πριν, kostika80 είπε

Προσωπικά πιστεύω πως το bitcoin  mining είναι σαν το χρηματιστήριο.Πολλοί το γνωρίζουν,πολλοί το δουλεύουν, ελάχιστοι κερδίζουν...Επίσης πιστεύω πως στην Ελλάδα ακόμη είναι απρόσιτο...

λόγω κόστους euro/kwh... ΤRUE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως ειναι σαν το χρηματιστηριο? Το να αγορασεις δεκαδες καρτες οι οποιες θα σου φερνουν καποια κρυπτο τα οποια τα ρευστοποιεις σε εναλλακτηριο ονλαιν?? Οχι το μαινινγκ δεν ειναι χρηματιστηριο. Χρηματιστηριο ειναι να πας να βαλεις λεφτα απευθειας σε ενα νομισμα με την προοπτικη να ανεβει. Μην σας φταινε για ολα οι miners. Και οι gamer θα μπορουσαν να καθονται να κανουν 3πλα sli. Και στατιστικα εναι πολλοι περισσοτεροι απο τους miners. Και εγω αμα ειχα την δυνατοτητα να παρω 10 καρτες μια χαρα θα τις επαιρνα και θα τις εβαζα να σκαβουν. Η απληστια των καταστηματων, ειδικα των συνανθρωπων μας που μου πουλανε στις αγγελειες καρτες και 100 ευρω ακριβοτερα απο το σκρουτζ μονο και μονο επειδη την εχουν αμεσα διαθεσιμη. Και οχι, αυτοι που πουλανε τις καρτες μεταχειρες πανακριβα δεν ειναι μονο μαινερς, αλλα και gamers που  βρηκαν την ευκαιρια να εκμεταλλευτουν και αυτοι την κατασταση. Η μονη λυση ειναι οι εταιριες να βγαλουν ξεχωριστα optimized καρτες για κρυπτο. Αν και αυτο δεν προκειται να γινει γιατι τα κερδη τους ειναι πολλα περιασοτερα με την κατασταση που επικρατει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα περιμενω καποιον να μου πει πως αυτη η μπουρδα απεκτησε χρηματικη αξια και οδηγησε ολους αυτους τους καμμενους να το κανουν επαγγελμα....πραγματικα ειναι να τραβας τα μαλλια σου με το τι αποκτα αξια στο σημερινο κοσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mindtrapper είπε

Αυτό που νομίζουν ότι τα Bitcoin βγαίνουν ακόμα με gpu mining, με ξεπερνάει. 

Όλοι που παίρνουν 15 κάρτες γραφικών μαζί και είναι σε mining pools δεν ξέρουν τι παίζει. μόνο εσύ γνωρίζεις την αλήθεια.

3 ώρες πριν, vali είπε

Εντάξει πάω πάσο, δεν είχα αντιληφθεί ότι το mining είναι είδος διασκέδασης, που όπως και άλλα είδη διασκέδασης έχει περιβαλλοντικό αντίκτυπο. 

Θέλει να βγάλει λεφτά ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ Ο MINER. Το καταλαβαίνεις;

Δηλαδή άμα δεις κάποιον να καίει βενζίνη για να πάει στην δουλειά του θα ορμήσεις να τον κατεβάσεις από το αμάξι επειδή έχει περιβαλλοντικό αντίκτυπο χωρίς διασκέδαση αυτό που κάνει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kluader είπε

Όλοι που παίρνουν 15 κάρτες γραφικών μαζί και είναι σε mining pools δεν ξέρουν τι παίζει. μόνο εσύ γνωρίζεις την αλήθεια.

14 ώρες πριν, voltmod είπε

Εκείνοι που ασχολούνται με την εξόρυξη κρυπτονομισμάτων χρησιμοποιούν πολλές κάρτες γραφικών μαζί για να δημιουργήσουν νέα νομίσματα, και επειδή υπάρχει ένας πεπερασμένος αριθμός τους (π.χ στη περίπτωση του bitcoin), αλλά και εξαιτίας του τρόπου που είναι σχεδιασμένο το δίκτυο, απαιτείται πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα για την εξόρυξη ενός bitcoin, με αποτέλεσμα αυτό να έχει οδηγήσει στην αυξημένη ζήτηση για όσο το δυνατόν ισχυρότερες κάρτες γραφικών με στόχο την εξόρυξη πολλαπλών κρυπτονομισμάτων.

Ναι, εγώ φταίω που γράφει ανακρίβειες το άρθρο. Πήγαινε κάνε mining με GPU για να βγάλεις Bitcoin και πες μας μετά πόσα χρόνια σου πήρε. Άλλα νομίσματα βγάζουν με τις κάρτες γραφικών, όχι bitcoin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vali είπε

Όχι δεν ξέρω, το μόνο που ξέρω είναι ότι των τραπεζών κάνουν συναλλαγές, για να μπορέσει να λειτουργήσει , όπως λειτουργεί τέλος πάντων η οικονομία και επίσης η κάρτα γραφικών που διαθέτουν , μπορεί να σηκώσει μια πασιέντζα, βαριά βαριά. Τώρα πως η εξόρυξη θεωρείται συναλλαγή και πως διευκολύνει την οικονομία, προσωπικά δεν το έχω κατανοήσει.

Αν το ρεύμα καεί για να παίξει κάποιος παιχνίδι, να παίξει μουσική σε μια συναυλία, να φωτίσει ένα γήπεδο ποδοσφαίρου για να παιχτεί ένας αγώνας, ή για να φωτιστούν οι δρόμοι τη νύχτα αποσκοπεί στη διασκέδαση των ανθρώπων, ή στην ασφάλεια της κυκλοφορίας ή γενικά για να γίνει η ζωή μας πιο καλή. Πιστεύω όλοι μπορούμε να το κατανοήσουμε αυτό.

Αν εσύ γνωρίζεις τα οφέλη του mining στην κοινωνία, παρακαλώ ,γράψε το και εδώ μπας και το καταλάβω.

Άρα δεν ξέρεις πώς λειτουργούν τα κρυπτονομίσματα. Άρα μην ποστάρεις καλύτερα στο thread. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, White Wolf είπε

Ακομα περιμενω καποιον να μου πει πως αυτη η μπουρδα απεκτησε χρηματικη αξια και οδηγησε ολους αυτους τους καμμενους να το κανουν επαγγελμα....πραγματικα ειναι να τραβας τα μαλλια σου με το τι αποκτα αξια στο σημερινο κοσμο.

 

https://www.quora.com/How-is-the-value-of-Bitcoin-calculated

 

Οριστε ενα λινκ για την μπουρδα απο εναν καμμενο.

Επεξ/σία από kaklikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουτε καν ξερεις τι σημαινει "συνεσταλμενος" ετσι;

 

Υ.Γ
Επισης πολυ ωραιο αρθρο με λινκ σε καθε παραγραφο "you can get free bitcoins now".....

Επεξ/σία από White Wolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Ναι, εγώ φταίω που γράφει ανακρίβειες το άρθρο. Πήγαινε κάνε mining με GPU για να βγάλεις Bitcoin και πες μας μετά πόσα χρόνια σου πήρε. Άλλα νομίσματα βγάζουν με τις κάρτες γραφικών, όχι bitcoin.

Έχει υπολογιστεί το κέρδος που βγάζουν και είναι αξιοπρεπές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...