Προς το περιεχόμενο

Η μανία με την εξόρυξη κρυπτονομισμάτων έχει στείλει τις τιμές των GPUs στα ύψη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Human Soul είπε

Το amazon Κάνει 100000 συναλλαγές το δευτερόλεπτο σε περίοδο εορτών ενώ το bitcoin έχει ένα άνω όριο 7 . Συγκρίνεις το εργοστάσιο και τα αμάξια με το Death star.

Παρόλ αυτά ας δούμε λίγο αυτό το ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με το πόσο ενέργεια καταναλώνει το bitcoin,το πόσο ενέργεια θα καταναλώνει αν εφαρμοστεί το lightning network και γενικά το πόσο ενέργεια πρέπει να καταναλώνει ένα δίκτυο παγκόσμιων συναλλαγών :

https://hackernoon.com/the-bitcoin-vs-visa-electricity-consumption-fallacy-8cf194987a50

Με αυτήν την απάντηση κατάλαβα ότι δεν πρόκειται να καταλάβεις τι εννοώ οπότε μείνε με τη δική σου αντίληψη πάνω στο θέμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Θα στο εξηγήσω εγώ: ένα κομμάτι χαρτί μπορεί να είναι οτιδήποτε που να συμβολίζει την "υποχρέωση" κάποιου να σε πληρώσει: από ένα χαρτονόμισμα, μέχρι ένα γραμμάτιο. Η ουσία σε όλη αυτή τη διαδικασία είναι η λεγόμενη "καλή πίστη", δηλαδή η εμπιστοσύνη που έχει αυτός που λαμβάνει το χαρτί ότι αυτό το χαρτί θα έχει πάντα αυτήν την αξία. Αν είναι γραμμάτιο, τότε αντικατροπτρίζει την εμπιστοσύνη στο πρόσωπο που σε πλήρωσε ότι θα σου δώσει πίσω τα λεφτά. Αν είναι νόμισμα, συμβολίζει την εμπιστοσύνη στην κεντρική τράπεζα (και συνήθως στην αντίστοιχη οικονομία που "αντιπροσωπεύει") ότι θα είναι αξιόπιστη και, επομένως, ότι το νόμισμα θα μπορείς να το ανταλλάξεις στο μέλλον για κάποια αγορά.

Για να το καταλάβεις καλύτερα, σκέψου τη διαφορά που έχει η αξία ενός Bolivar (που δεν το δέχεται κανένας), έναντι ενός Δολλαρίου (που το δέχονται σχεδόν όλοι). Επειδή εμπιστεύεσαι ότι το Δολλάριο θα το δεχθούν και άλλοι (επειδή αντιστοιχή σε μία ισχυρή οικονομία, όπου θα μπορείς σίγουρα να βρεις κάποιον να το δεχθεί) γι αυτό είναι το νόμισμα βάσει του οποίου συγκρίνονται όλα τα άλλα. Αν το Δολλάριο είχε σκαμπανευάσματα σαν το Bitcoin, τότε δε θα το δεχόταν (σχεδόν) κανένας.

Ο λόγος που τα κρυπτονομίσματα είναι "φούσκα" (κατά την άποψή μου) είναι γιατί έχουν δυσανάλογη δημοφιλία εν σχέση με την πραγματική χρησιμότητά τους. Εν ολίγοις, υπάρχουν ελάχιστα πράγματα που μπορώ να αγοράσω με ένα Bitcoin, ενώ η αξία του είναι τρομερά υψηλή! Ένα Bitcoin είναι ένα σχεδόν άχρηστο νόμισμα, με πολύ υψηλή αξία! Επί τη ουσίας, αυτή τη στιγμή λειτουργεί ως ένα είδος "τζόγου" και όχι ως νομίσμα. Είναι περισσότερο σαν τις ιπποδρομίες...

Όλα αυτά, βέβαια, είναι άσχετα με την πραγματικά τρομακτικά ενδιαφέρουσα και πολλά υποσχόμενη τεχνολογία του blockchain που τα υποστηρίζει. Ενδεχομένως τα κρυπτονομίσματα να είναι το μέλλον, αλλά στην παρούσα τους μορφή απλά έχουν γιγαντωθεί σε ένα ακόμα προϊόν οικονομικού τζόγου (όπως οι αγορές ομολόγων) μέσα από το οποίο προσπαθούν να πλουτήσουν μεγάλες τράπεζες και οικονομικοί οργανισμοί. Επειδή, όμως, η πραγματική του χρησιμότητα είναι (τουλάχιστον προς το παρόν) πολύ περιορισμένη, γι αυτό και είναι παράλογο αυτό που γίνεται.

 Disclaimer: Δεν είμαι οικονομολόγος, συνεπώς διατηρώ το δικαίωμα να κάνω λάθος.

καλά τα λες... απλά η χρησιμότητα του bitcoin και των λοιπών κρυπτονομισμάτων είναι μεγάλη σε όσους θέλουν να ξεπλύνουν μαύρο χρήμα από ναρκωτικά, τζόγο και παράνομο εμπόριο όπλων, λευκής σαρκός κλπ.

Αν πιστεύεις ότι κάτι από τα παραπάνω θα εξαλειφθούν το επόμενο διάστημα, τότε θα εξαλειφθεί και η χρησιμότητα των κρυπτονομισμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Miner φταινε που ανεβαινουν οι τιμες για τις καρτες γραφικων. Επισης δεν φταιμε εμεις που ειμαστε χοντροι αλλα τα κουταλια! Θα τρελαθουμε με αυτα που διαβαζουμε απο μερικους εδω μεσα! Ο Miner φταιει που η παραγωγη ειναι στο ναδιρ και οι εταιρειες δημιουργουν τεχνητη ελλειψη μη αυξανοντας την παραγωγη ωστε να αυξησουν τα κερδη τους. Επισης ο Miner φταιει που οταν αγορασα μια 480 νιτρο+ 280 ευρω την πουλησα μετα απο 6 μηνες 400 ευρω μεταχειρισμενη και ετριβα τα χερια μου γτ εβαλα αλλα 100 ευρω και πηρα μια 1080 Gigabyte με 500 που τωρα που μιλαμε η ιδια καινουργια στοιχιζει κοντα στα 700 ευρω ισως και παραπανω. Δεν ειστε στα καλα σας μου φαινεται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν μπορω να καταλαβω γτ θα πρεπει να χαρακτιριζουμε καποιον καμενο επιδει κανει mining.δλδ ο gamer που παθαίνει επιλυψεια απο το πολυωρο gaming δεν ειναι καμενος;;;

καταλαβαινω πως ειναι σπαστικο οπως κα ιεμενα δεν μου αρεσει που δεν μπορω να βρω καν μτχ καρτα σ τιμη λογικη,αλλα δεν καθομαι κα κραζω και να χαρακτιριζω κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν λέει ότι είναι παράνομη η εξόρυξη κρυπτονομισμάτων, δεν είναι όμως ηθικό να προκαλείς την μόλυνση του πλανήτη και κατά συνέπεια το μέλλον των παιδιών σου, απλά και μόνο για προσωπικό κέρδος χωρίς παράλληλα να υπάρχει και κάποιο όφελος για το κοινωνικό σύνολο. Αν εγώ επενδύσω σε ένα φορτηγό και για οικονομικούς λόγους δεν αλλάξω φίλτρο σωματιδίων όταν βουλώσει, απλός θα το αφαιρέσω και εσείς θα αναπνέετε καθαρό καρκίνο, θα το θεωρούσε κανείς σωστό; Γιατί λοιπόν είναι σωστό να αναπνέουμε τα ντουμάνια των εργοστασίων ενέργειας επειδή κάποιοι θέλετε να τα οικονομάτε. Τώρα αν μπορέσει κάποιος να μου αποδείξει, ότι έκτος από ατομικό όφελος ή εξόρυξη είναι επωφελής και για το κοινωνικό σύνολο, τότε ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tui112 είπε

Το συγκεκριμένο κομμάτι χαρτί των 100 ευρώ αποτελεί μια απαίτηση σε ένα δάνειο που έλαβε κάποιος δανειολήπτης ή σε ένα ομόλογο που εξέδωσε ένα εθνικό κράτος και ανέλαβε την υποχρέωση να φορολογήσει τους πολίτες του για να το αποπληρώνει. Σε κάθε περίπτωση έχει κάτι από πίσω, άσχετα αν αυτή η υποσχετική σε πολλές περιπτώσεις δεν εξοφλείται στο ακέραιο. Γενικά πάντως το χρήμα έχει πίσω του κάποια θεμέλια, έστω και σαθρά σε κάποιες περιπτώσεις. Είναι λάθος εντύπωση ότι απλά κάποιος έγραψε 100 πάνω σε ένα χαρτί και το κυκλοφόρησε. 

Δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ από πίσω, περάσαν καμιά 80ρια χρόνια που καταργήθηκε ο κανόνας του χρυσού. Πλέον σου παράγουν ένα κομμάτι χαρτί και στο δίνουν. Η τεχνολογία του bitcoin είναι έτη φωτός μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Οι Miner φταινε που ανεβαινουν οι τιμες για τις καρτες γραφικων. Επισης δεν φταιμε εμεις που ειμαστε χοντροι αλλα τα κουταλια! Θα τρελαθουμε με αυτα που διαβαζουμε απο μερικους εδω μεσα! Ο Miner φταιει που η παραγωγη ειναι στο ναδιρ και οι εταιρειες δημιουργουν τεχνητη ελλειψη μη αυξανοντας την παραγωγη ωστε να αυξησουν τα κερδη τους. Επισης ο Miner φταιει που οταν αγορασα μια 480 νιτρο+ 280 ευρω την πουλησα μετα απο 6 μηνες 400 ευρω μεταχειρισμενη και ετριβα τα χερια μου γτ εβαλα αλλα 100 ευρω και πηρα μια 1080 Gigabyte με 500 που τωρα που μιλαμε η ιδια καινουργια στοιχιζει κοντα στα 700 ευρω ισως και παραπανω. Δεν ειστε στα καλα σας μου φαινεται!

Δεν είπε κανείς ότι φταίνε οι miners. 

Το ξεκίνημα και η λειτουργία του mining όμως δημιούργησε αυτή την κατάσταση με τις gpu. 

Οι miners καλά κάνουν. Δεν έχουν σχέση με τις τιμές. 

Στην ερώτηση όμως του γιατί δεν υπάρχουν κάρτες και όσες υπάρχουν είναι πανάκριβες,ποια είναι η απάντηση;

Λόγω mining. Είναι απλό. 

Και αυτό θα μείνει στην ιστορία μετά από χρόνια. Ότι κάποτε λόγω mining ανέβηκαν οι τιμές. 

Τα υπόλοιπα δεν ενδιαφέρουν τον απλό gamer- χομπιστα. Τον νοιάζει μόνο ότι δεν βρίσκει κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liberostelios είπε

Ο λόγος που τα κρυπτονομίσματα είναι "φούσκα" (κατά την άποψή μου) είναι γιατί έχουν δυσανάλογη δημοφιλία εν σχέση με την πραγματική χρησιμότητά τους. Εν ολίγοις, υπάρχουν ελάχιστα πράγματα που μπορώ να αγοράσω με ένα Bitcoin, ενώ η αξία του είναι τρομερά υψηλή! Ένα Bitcoin είναι ένα σχεδόν άχρηστο νόμισμα, με πολύ υψηλή αξία! Επί τη ουσίας, αυτή τη στιγμή λειτουργεί ως ένα είδος "τζόγου" και όχι ως νομίσμα. Είναι περισσότερο σαν τις ιπποδρομίες...

Ούτε με τα ομόλογα μπορείς να αγοράσεις κάτι, ούτε με τα χαρτονομίσματα αν βρεθείς σε φυλή στον Αμαζόνιο που δεν τα αναγνωρίζει.

Άρα το τι έχει αξία και τι όχι, το καθορίζει η ΑΓΟΡΑ.

Και τα κρυπτονομίσματα μέχρι στιγμής, μια χαρά τα αναγνωρίζει σαν αξία και μάλιστα έπεται τρελή άνοδος των τιμών μέσα στην χρονιά.

1 ώρα πριν, possiz είπε

Ευτυχώς το bitcoin κατέβηκε από τα $10k και ολοταχώς για φούντο. 

Θα μας κάνεις την τιμή να δημοσιεύσεις τα papers με τις στατιστικές αναλύσεις σου στο Eviews από τις οποίες εξήγαγες αυτό το συμπέρασμα;

Ευχαριστώ.

30 λεπτά πριν, stud1118 είπε

καλά τα λες... απλά η χρησιμότητα του bitcoin και των λοιπών κρυπτονομισμάτων είναι μεγάλη σε όσους θέλουν να ξεπλύνουν μαύρο χρήμα από ναρκωτικά, τζόγο και παράνομο εμπόριο όπλων, λευκής σαρκός κλπ.

Αν πιστεύεις ότι κάτι από τα παραπάνω θα εξαλειφθούν το επόμενο διάστημα, τότε θα εξαλειφθεί και η χρησιμότητα των κρυπτονομισμάτων.

Το είδα και γω φίλε αυτό στην τιβι, και επειδή ξέρω ότι η τιβι ειναι πάντα καλή και λέει αλήθειες, το πίστεψα.

 

Απλά δεν έχω καταλάβει την διαδικασία ξεπλύματος, αν μπορείς να μου εξηγήσεις τον τρόπο εσύ που ξέρεις καλύτερα το θέμα, θα μουν ευγνώμων. Δηλαδή ας υποθέσουμε ότι εγώ τώρα πουλάω μπαζούκας και πυραύλους παράνομα στην Καισαριανή. Πως θα μπορώ να ξεπλύνω τα βρώμικα λεφτά μου με bitcoin;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kemerios2 είπε

5 χρόνια να προσπαθώ να αναβαθμήσω την κάρτα γραφικών απο gtx 650 σε κάτι καλύτερο και φέτος που όλα πήγαν καλά και υπήρχαν λεφτά, δεν υπάρχουν κομμάτια αλλά και η τιμές στα ύψη.Να αρχίσω να ρίχνω κατάρες μπας και τους καούν;

Τώρα αν σου πω να βρείς άλλη δουλειά ή εφόσον δεν βγαίνεις οικονομικά τι την θέλεις την GPU θα σε αρέσει; 

Μάλλον όχι οπότε δεν το λέω, αλλά ρε φίλε 5 χρόνια σχεδιάζεις για αναβάθμιση;

Εντάξει παίζει να έσπασες ρεκόρ!!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, x-man είπε

Ούτε με τα ομόλογα μπορείς να αγοράσεις κάτι, ούτε με τα χαρτονομίσματα αν βρεθείς σε φυλή στον Αμαζόνιο που δεν τα αναγνωρίζει.

Άρα το τι έχει αξία και τι όχι, το καθορίζει η ΑΓΟΡΑ.

Και τα κρυπτονομίσματα μέχρι στιγμής, μια χαρά τα αναγνωρίζει σαν αξία και μάλιστα έπεται τρελή άνοδος των τιμών μέσα στην χρονιά.

Θα μας κάνεις την τιμή να δημοσιεύσεις τα papers με τις στατιστικές αναλύσεις σου στο Eviews από τις οποίες εξήγαγες αυτό το συμπέρασμα;

Ευχαριστώ.

Το είδα και γω φίλε αυτό στην τιβι, και επειδή ξέρω ότι η τιβι ειναι πάντα καλή και λέει αλήθειες, το πίστεψα.

 

Απλά δεν έχω καταλάβει την διαδικασία ξεπλύματος, αν μπορείς να μου εξηγήσεις τον τρόπο εσύ που ξέρεις καλύτερα το θέμα, θα μουν ευγνώμων. Δηλαδή ας υποθέσουμε ότι εγώ τώρα πουλάω μπαζούκας και πυραύλους παράνομα στην Καισαριανή. Πως θα μπορώ να ξεπλύνω τα βρώμικα λεφτά μου με bitcoin;

Δεν νομίζω οτι μπορείς να τα ξεπλύνεις. Μπορείς να κάνεις συναλλαγές όμως γιατι το ονομα σου δεν συνδεεται αμεσα με το ψηφιακο "πορτοφολι"

π.χ. παράνομες συναλλαγές δεν θα δείξουν συγκεκριμένα ατομα, μεχρι τη στιγμη που θελησει καποιος να τα "τραβηξει"

Το ξέπλυμα ειναι κατι άλλο που δεν νομίζω οτι γίνεται με crypto coin

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ~Palpatin~ είπε

Τώρα αν σου πω να βρείς άλλη δουλειά ή εφόσον δεν βγαίνεις οικονομικά τι την θέλεις την GPU θα σε αρέσει; 

Μάλλον όχι οπότε δεν το λέω, αλλά ρε φίλε 5 χρόνια σχεδιάζεις για αναβάθμιση;

Εντάξει παίζει να έσπασες ρεκόρ!!!

Αχχαχαχα,άστα να πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gpolic είπε

Δεν νομίζω οτι μπορείς να τα ξεπλύνεις. Μπορείς να κάνεις συναλλαγές όμως γιατι το ονομα σου δεν συνδεεται αμεσα με το ψηφιακο "πορτοφολι"

π.χ. παράνομες συναλλαγές δεν θα δείξουν συγκεκριμένα ατομα, μεχρι τη στιγμη που θελησει καποιος να τα "τραβηξει"

Το ξέπλυμα ειναι κατι άλλο που δεν νομίζω οτι γίνεται με crypto coin

Ναι αλλά ο φίλος είπε για ξέπλυμα και εγώ θέλω να τα ξεπλύνω, έστω και με tide ή ariel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Δεν χρειάζεται ούτε κράτος, ούτε νόμισμα για να γίνει μια συναλλαγή, αυτό σου διαφεύγει. Και φυσικά δεν είναι τα κράτη που ορίζουν τι έχει αξία ή όχι, μίλα με κάνα Βενεζουελάνο να σου πει τι "αξία" έχουν τα "κρατικά καθιερωμένα" bolivar.

Εσυ οταν κανεις συναλλαγες δεν χρησιμοποιεις λεφτα;Κανεις μονο ανταλλαγες;Τα νομισματα της καθες χωρας τα καθιερωσαν τα κρατη και την αξια τους τη χρηματιστηριακη την καθοριζουν οι αγορες...ολα αυτα υποκεινται σε κανονες που ισχυουν σε ολο το κοσμο και ειναι αποδεκτοι απο ολα τα κρατη.


Το ρημαδι το bitcoin απο που στο διαολο προεκυψε θα βρεθει ενας να μου πει σοβαρα και χωρις επιχειρηματα 15χρονου;Μια μελετη ενος ανθρωπου με ψευδωνυμο και ανωνυμια για ενα ηλεκτρονικο νομισμα πως απεκτησε χρηματιστηριακη αξια και οδηγησε σε ολες αυτες τις γραφικοτητες που βλεπουμε με καποιους να το εχουν κανει επαγγελμα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέμε ότι είναι ακριβές οι GPU αλλά δεν λέμε ότι στην Ελλάδα είναι απλησίαστες.

Για παράδειγμα ο ελάχιστος μισθός στην Ελβετία είναι 4800€ ας μας πουν τώρα οι επιστήμονες εδώ μέσα ο Ελβετός έχει θέμα (πέραν του ηθικού) να πληρώσει μια 580 και 700€;

Συγνώμη αλλά η Γη δεν περιστρέφεται μόνο γύρω μας και ειδικά από μερικούς που βγάζουν χολή μόνο και μόνο γιατί δεν μπορούν να πάρουν μια κάρτα να παίζουν, ε δεν πάμε καλά.

 

PS δεν έχω κάνει ποτέ mining αν και το γνωρίζω σχεδόν από την αρχή αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός το θεωρώ το μέλλον, αποκεντρωμένο χρήμα ο φόβος και ο τρόμος των τραπεζών!!!

Επεξ/σία από ~Palpatin~
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα να μην υπάρχουν σαφείς κανόνες! :angry:

 

Εκεί που πήγα να ανταλλάξω το λάδι μου για καλαμπόκια με τον Ρωμαίο στρατιώτη και τον Γαλάτη έμπορο, βρέθηκε ένας τρελός και ήθελε να δώσει πράσινα χαρτιά που έλεγε ότι είναι χαρτομισμανο, χαρτοσομανο, χαρτονομισμα, κάπως έτσι. Από που προέκυψε το ρημάδι αυτό; Πάω να πάρω το ρόπαλό μου, νευρίασα.

 

Ουγκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...