Προς το περιεχόμενο

καταναλωση φυσικου αεριου


nikos121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα σας,

ειμαι κ γω νεος χρηστης φυσικου αεριου. Προσφατα ηρθα σε πολυκατοικια καινουργια κατασκευης του 2010 με μονωσεις, αλουμινια κ ολα τα σχετικα. Οροφος 5ος, 67τμ, περιοχη Νεαπολη Νικαιας. Αριστερα κ δεξια δεν εχει αλλα κτιρια στον οροφο μου. Εκανα το καλοκαιρι εγκατασταση αυτονομιας φυς αεριου με λεβητα συμπηκνωσης κ αντισταθμισης καινουργιο τον Daikin (24).
Στις 11/11 μου ανοιξαν απ την εταιρια αεριου την παροχη κ ειχα βρει κ παροχο την βολτερα. Σημερα 25/11 (δλδ σε 15 ημερες) τσεκαρα τον μετρητη κ εχω καψει 43m3. Το σπιτι εχει μονιμα θερμοκρασια χωρου απ οτι μου δειχνει ο ψηφιακος θερμοστατης siemens που μου εβαλαν 21,5 βαθμους. Θερμανση την ρυθμιζω στους 22,5 βαθμους απ το μεσημερι 2-3 η ωρα κ ισως κατα τις 7 το απογευμα εως κ τις 12 το βραδυ να το παω στους 23 περιπου που κυριολεκτικα ειμαι πολυ ανετα στο χωρο μου ακομα κ με τη φανελα.. επειτα το κατεβαζω στους 21 που εως την επομενη ημερα το μεσημερι/απογευμα ο λεβητας δεν αναβει καθολου μιας κ μεσα ο χωρος κραταει θερμοκρασιες 21.5-22 βαθμους. Ο λεβητας υποστηριζει θερμανση κ ζεστο νερο αλλα εγω τον εχω συνδεσει αποκλειστικα μονο για θερμανση καθως εχω συγχρονο μεγαλο ηλιακο θερμοσιφωνα κ δε με ενδιεφερε περαιτερω το ζεστο νερο χρησης. Ο καυστηρατζης που ειπε οταν αναψε/ρυθμισε τον λεβητα οτι μου εχει την θερμανση στους 65βαθμους στις ρυθμισεις του λεβητα κ στο ζεστο νερο επισης στους 65 που εγω επειτα μειωσα βαση του εγχειριδιου στο λιγοτερο δυνατο που ηταν το 35. Το 65 του νερου θερμανσης το αφησα ως ειχε. Ακομα δεν εχει ερθει πρωτος λογαριασμος αφου συνδεθηκα στις 11/11 αρα θα μου ερθει μετα τις 11/1/21 εφοσον εκδιδεται ανα διμηνο. Εσεις ως πιο εμπειροι χρηστες ποσο θεωρειται οτι θα ερχεται ο λογαριασμος μου με το προγραμμα που εχει παγιο 0€ και συνολικη χρεωση 0,026€/kwh (δλδ 0,011€+0,015€)??

Επισης οι ρυθμισεις στο 65 του λεβητα ειναι μια καλη ρυθμιση ή μηπως για μεγαλυτερη οικονομια πρεπει να το μειωσω??

Σας ευχαριστω για τυχον απαντησεις σας

Επεξ/σία από lesa1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 484
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλεγα να βάλω γιατί πρόσφατα έφεραν και στην περιοχή μου αλλά κάποιοι υπερβάλλουν ή δεν λένε αλήθεια. Κάποιοι  μιλάνε για θερμοκρασία θερμοστάτη στην Αθήνα από 18,5 μέχρι 21 (σιγά τη ζέστη) 😁λέγοντας ότι πληρώνουν ελάχιστα στο Φ.Α.. Μα το 21 το πιάνω και μία σομπούλα υγραερίου που έχω στο σαλόνι στο 1 μάλιστα μάτι και όχι στα 3 και τη λειτουργώ σαν συμπληρωματική του καλοριφέρ για οικονομία.

Μία γνωστή που ρώτησα για διαμέρισμα 100 περίπου τ.μ. πέρυσι της ήρθε το φ.α. 100 ευρώ  το μήνα και όχι με τίποτε τρελές θερμοκρασίες στο θερμοστάτη  με κοντά φανελάκια και σορτσάκια που λένε κάποιοι.Άραγε που είναι η αλήθεια. Συμφέρει η απλά το βάζουμε για ευκολία να μην τρέχουμε για πετρέλαιο;;;;;

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποκλειεται μια "σομπουλα υγραεριου" που εχεις στο σαλονι να ζεσταινει ολοκληρο σπιτι ... συγκρινεις ασχετα πραγματα μεταξυ τους. Σα να σου πει ο αλλος εγω με 5 κουβερτες εχω 36 βαθμους στο κρεββατι μου και δε καιω τιποτα. Χαιρω πολυ. Και μολις βγει απο το κρεβατι και παει στο μπανιο ψαχνει με μεγενθυτικο φακο να βρει τη τσουτσου του να κατουρησει απο το κρυο.

Το ΦΑ ειναι καπου 20-30% φθηνοτερο του πετρελαιου ανα Kwh, αυτα γλυτωνεις. Να σημειωσουμε βεβαια οτι η πλειοψηφια αυτων ειναι φοροι, αρα εμμεσα το κρατος "επιδοτει" το ΦΑ φορολογοντας το λιγοτερο, και αυτο αυριο-μεθαυριο μπορει να αλλαξει, αλλα αλλο αυτο. Συν οτι δε το προ-πληρωνεις για να το καταναλωσεις, το πληρωνεις αφου το εχεις καταναλωσει. Ειναι πιο ευκολο να πει ο αλλος βαζω 20-30 ευρω την εβδομαδα στην ακρη για το λογαριασμο ΦΑ που θαρθει σε 2 μηνες, παρα βρες 500 ευρω να βαλεις πετρελαιο αφου τροπος να σου φερνει ο βενζινας 30-40 λιτρα πετρελαιο την εβδομαδα δεν υπαρχει.

Απο κει και περα οικονομια γινεται γιατι σε ενα διαμερισμα αυτονομουμενο, η θερμανση βαζοντας ατομικο λεβητα, γινεται αυτοματα πιο αποδοτικη. Αλλο κοστος ανα ωρα εχει ενα λεβητακι 20,000Kcal που ζεσταινει μονο οσο νερο χρειαζεσαι εσυ, αλλο κοστος ενας κεντρικος λεβητας 200,000 Kcal που στην κεντρικη θερμανση ειτε ενα διαμερισμα ζηταει θερμανση ειτε 10 πρεπει να ζεστανει 500 λιτρα νερο. Προφανως σε μονοκατοικιες τετοια διαφορα δε θα δεις.

Τωρα αν εισαι διατεθειμενος να θυσιασεις ανεση, βαζεις σομπα, κουβερτες, καταναλωνεις ατελειωτες φασολαδες, οτι σε συμφερει. Η συζητηση αφορα τι συμφερει για να διατηρησεις καποια επιπεδα ανεσης.

Απο κει και περα το τι ενεργεια (πετρελαιο, φα, ρευμα κλπ) καταναλωνει ο καθενας ειναι συναρτηση της κατασκευης του σπιτιου του. Αλλη καταναλωση εχει ενα σπιτι του 70 με ξυλινα παραθυρα που μπαζουν, αλλη ενα μονομενο καλα σπιτι με ενεργειακα παραθυρα κλπ. Στο ενα σπιτι μπορει οι 24 βαθμοι ολη μερα να κοστιζουν 50 ευρω το μηνα σε ενεργεια, στο αλλο 500.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/11/2020 στις 5:45 ΜΜ, lesa1982 είπε

Παιδια καλησπερα σας,

ειμαι κ γω νεος χρηστης φυσικου αεριου. Προσφατα ηρθα σε πολυκατοικια καινουργια κατασκευης του 2010 με μονωσεις, αλουμινια κ ολα τα σχετικα. Οροφος 5ος, 67τμ, περιοχη Νεαπολη Νικαιας. Αριστερα κ δεξια δεν εχει αλλα κτιρια στον οροφο μου. Εκανα το καλοκαιρι εγκατασταση αυτονομιας φυς αεριου με λεβητα συμπηκνωσης κ αντισταθμισης καινουργιο τον Daikin (24).
Στις 11/11 μου ανοιξαν απ την εταιρια αεριου την παροχη κ ειχα βρει κ παροχο την βολτερα. Σημερα 25/11 (δλδ σε 15 ημερες) τσεκαρα τον μετρητη κ εχω καψει 43m3. Το σπιτι εχει μονιμα θερμοκρασια χωρου απ οτι μου δειχνει ο ψηφιακος θερμοστατης siemens που μου εβαλαν 21,5 βαθμους. Θερμανση την ρυθμιζω στους 22,5 βαθμους απ το μεσημερι 2-3 η ωρα κ ισως κατα τις 7 το απογευμα εως κ τις 12 το βραδυ να το παω στους 23 περιπου που κυριολεκτικα ειμαι πολυ ανετα στο χωρο μου ακομα κ με τη φανελα.. επειτα το κατεβαζω στους 21 που εως την επομενη ημερα το μεσημερι/απογευμα ο λεβητας δεν αναβει καθολου μιας κ μεσα ο χωρος κραταει θερμοκρασιες 21.5-22 βαθμους. Ο λεβητας υποστηριζει θερμανση κ ζεστο νερο αλλα εγω τον εχω συνδεσει αποκλειστικα μονο για θερμανση καθως εχω συγχρονο μεγαλο ηλιακο θερμοσιφωνα κ δε με ενδιεφερε περαιτερω το ζεστο νερο χρησης. Ο καυστηρατζης που ειπε οταν αναψε/ρυθμισε τον λεβητα οτι μου εχει την θερμανση στους 65βαθμους στις ρυθμισεις του λεβητα κ στο ζεστο νερο επισης στους 65 που εγω επειτα μειωσα βαση του εγχειριδιου στο λιγοτερο δυνατο που ηταν το 35. Το 65 του νερου θερμανσης το αφησα ως ειχε. Ακομα δεν εχει ερθει πρωτος λογαριασμος αφου συνδεθηκα στις 11/11 αρα θα μου ερθει μετα τις 11/1/21 εφοσον εκδιδεται ανα διμηνο. Εσεις ως πιο εμπειροι χρηστες ποσο θεωρειται οτι θα ερχεται ο λογαριασμος μου με το προγραμμα που εχει παγιο 0€ και συνολικη χρεωση 0,026€/kwh (δλδ 0,011€+0,015€)??

Επισης οι ρυθμισεις στο 65 του λεβητα ειναι μια καλη ρυθμιση ή μηπως για μεγαλυτερη οικονομια πρεπει να το μειωσω??

Σας ευχαριστω για τυχον απαντησεις σας

Αν δε κάνω λάθος. Χοντρικά το κυβικό κοστίζει από 0.4 έως 0.6 ευρώ ανάλογα τη τιμή του αερίου τη κατανάλωση κλπ. Αυτό τελική τιμή με όλα μέσα. Οπότε τα 43 m3 να είναι περίπου 20 ευρώ. 

Επεξ/σία από thewizard.mac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σε πόλη της Β.Ελλαδας το έχω 21 σταθερά και το βράδυ πριν πεσω για υπνο το ρίχνω στους 19 μέχρι τη μια το μεσημέρι που θα γυρισω απ'τη δουλεια και είμαι με τις πιτζάμες στο σπίτι χωρις να νιωσω ούτε υποψία ψύχρας.
Σε σπίτι 140τμ κατασκευής '93 αλλά με καλή θερμομόνωση (ιδιοκτητη τριπλοκατοικια οχι εργολαβικη οικοδομη).
Το ανάβω στις 20 Νοεμβρίου περίπου και το κλείνω αρχές Μαρτίου. Μου βγαίνει συνολικά γύρω στα 400-450 ευρώ όλο τον χειμώνα. 

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημασία έχει η μόνωση του σπιτιού. Εκεί παίζεται το παιχνίδι της οικονομίας και της θερμοκρασίας που αισθάνεσαι άνετα.

Από κει και πέρα, εγώ αυτονομήθηκα στην πολυκατοικία οπότε κέρδισα την επιλογή να το ανοίγω οπότε θέλω. Τα 70€ το μήνα για κεντρική θέρμανση, τώρα έγιναν 100€ για ατομική, αλλά το έχω όλη μέρα ανοιχτό κι όχι 3 4 ώρες το απόγευμα όπως ήταν η κεντρική. (Σκυλιασαν οι υπόλοιποι ένοικοι που έφυγα από την κεντρική)

Το διαμέρισμα είναι του 70 με εξωτερικούς βορεινους τοίχους. Μπορεί να το ρυθμίζω στους 21.5 αλλά δεν κυκλοφορώ με το φανελάκι. Λόγω έλλειψης μόνωσης πλησιάζοντας τους τοίχους σου έρχεται μια αίσθηση παγωνιάς αφού είναι εκτεθειμένοι στον καιρό. 

Αυτό που κερδίζεις σε σχέση με κλιματιστικό, σόμπες κλπ είναι η ομοιόμορφη θέρμανση του σπιτιού.

Το παιχνίδι δεν παίζεται στη μέγιστη οικονομία αλλά στη άνεση και στη βελτίωση της ποιότητας ζωής.

ΥΓ: συνδεσα το αέριο και στην κουζίνα για εστίες. Έβαλα βαλβίδα εκτροπής από τον ηλιακό. Αν είναι πάνω από 45° το στέλνει απευθείας σπίτι, αν είναι κάτω από 45° το περνάει μέσα από το λέβητα για να το ζεστάνει

Επεξ/σία από panostom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Έλεγα να βάλω γιατί πρόσφατα έφεραν και στην περιοχή μου αλλά κάποιοι υπερβάλλουν ή δεν λένε αλήθεια. Κάποιοι  μιλάνε για θερμοκρασία θερμοστάτη στην Αθήνα από 18,5 μέχρι 21 (σιγά τη ζέστη) 😁λέγοντας ότι πληρώνουν ελάχιστα στο Φ.Α.. Μα το 21 το πιάνω και μία σομπούλα υγραερίου που έχω στο σαλόνι στο 1 μάλιστα μάτι και όχι στα 3 και τη λειτουργώ σαν συμπληρωματική του καλοριφέρ για οικονομία.

Μία γνωστή που ρώτησα για διαμέρισμα 100 περίπου τ.μ. πέρυσι της ήρθε το φ.α. 100 ευρώ  το μήνα και όχι με τίποτε τρελές θερμοκρασίες στο θερμοστάτη  με κοντά φανελάκια και σορτσάκια που λένε κάποιοι.Άραγε που είναι η αλήθεια. Συμφέρει η απλά το βάζουμε για ευκολία να μην τρέχουμε για πετρέλαιο;;;;;

Στο Γέρακα που είσαι παππού λίγο δύσκολο έως απίθανο να πιάνεις 21°C με μια σομπούλα. Βέβαια λες ότι τη χρησιμοποιείς παράλληλα με το καλοριφέρ.

Όπως και να 'χει, οι 21°C, άντε 22°C είναι η ενδεδειγμένη θερμοκρασία για ένα διαμέρισμα το χειμώνα σύμφωνα με γιατρούς κ.λπ.. Από 'κει και πάνω πιο πολύ ζημιά κάνεις στον οργανισμό σου, εκτός απ' την τσέπη σου προφανώς.

Το χειμώνα βάζουμε και καμιά μακρυμάνικη πιτζάμα, δεν κυκλοφορούμε με το φανελάκι και μετά μας φαίνονται λίγοι οι 21°C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Έλεγα να βάλω γιατί πρόσφατα έφεραν και στην περιοχή μου αλλά κάποιοι υπερβάλλουν ή δεν λένε αλήθεια. Κάποιοι  μιλάνε για θερμοκρασία θερμοστάτη στην Αθήνα από 18,5 μέχρι 21 (σιγά τη ζέστη) 😁λέγοντας ότι πληρώνουν ελάχιστα στο Φ.Α.. Μα το 21 το πιάνω και μία σομπούλα υγραερίου που έχω στο σαλόνι στο 1 μάλιστα μάτι και όχι στα 3 και τη λειτουργώ σαν συμπληρωματική του καλοριφέρ για οικονομία.

Μία γνωστή που ρώτησα για διαμέρισμα 100 περίπου τ.μ. πέρυσι της ήρθε το φ.α. 100 ευρώ  το μήνα και όχι με τίποτε τρελές θερμοκρασίες στο θερμοστάτη  με κοντά φανελάκια και σορτσάκια που λένε κάποιοι.Άραγε που είναι η αλήθεια. Συμφέρει η απλά το βάζουμε για ευκολία να μην τρέχουμε για πετρέλαιο;;;;;

Η σύγκριση μάλλον πρέπει να γίνει ανάμεσα στο πόσο ξοδεύεις σε ετήσια βάση για καλοριφέρ+σομπα υγραερίου σε σχέση με το φ.α. και σε συνδυασμό με την ευκολία και την άνεση ότι δεν χρειάζεται να έχεις την έννοια ότι τέλειωσε το πετρέλαιο ή/και το υγραέριο!

Γυρνάς έναν διακόπτη, ρυθμίζεις τον θερμοστάτη και δεν ξαναασχολήσε  μέχρι να ζεστάνει ο καιρός που θα κλείσεις τον διακόπτη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Έλεγα να βάλω γιατί πρόσφατα έφεραν και στην περιοχή μου αλλά κάποιοι υπερβάλλουν ή δεν λένε αλήθεια. Κάποιοι  μιλάνε για θερμοκρασία θερμοστάτη στην Αθήνα από 18,5 μέχρι 21 (σιγά τη ζέστη) 😁λέγοντας ότι πληρώνουν ελάχιστα στο Φ.Α.. Μα το 21 το πιάνω και μία σομπούλα υγραερίου που έχω στο σαλόνι στο 1 μάλιστα μάτι και όχι στα 3 και τη λειτουργώ σαν συμπληρωματική του καλοριφέρ για οικονομία.

Μία γνωστή που ρώτησα για διαμέρισμα 100 περίπου τ.μ. πέρυσι της ήρθε το φ.α. 100 ευρώ  το μήνα και όχι με τίποτε τρελές θερμοκρασίες στο θερμοστάτη  με κοντά φανελάκια και σορτσάκια που λένε κάποιοι.Άραγε που είναι η αλήθεια. Συμφέρει η απλά το βάζουμε για ευκολία να μην τρέχουμε για πετρέλαιο;;;;;

Ειναι παρα πολλοι παραγοντες που πρεπει να ληφθουν υποψη,πχ σε ποιο μερος ειναι το σπιτι,τι μονωση εχει,ειναι μονοκατοικια κτλ

Αν ειναι αυτονομο ή αν βγαινει η καταναλωση βαση χιλιοστων πολυκατοικιας

Ακομα και διαφορετικοι θερμοστατες στον ιδιο χωρο δινουν διαφορετικα αποτελεσματα.

Αυτο που μπορω να βεβαιωσω ειναι οτι το αεριο ειδικα τα τελευταια χρονια με τις διαφορες αλλαγες (φορος πετρελαιου θερμανσης κτλ) καρασυμφερει,τωρα αν ειναι 20 ή 40% εξαρταται και απο τον παροχο,παντως κατω απο 20% δεν ειναι με τιποτα,υπο καμια συνθηκη.

Και φυσικα οι ευκολιες του αεριου ειναι καλοδεχουμενες (οχι παραγγελιες,οχι κλοπες,οχι καπνα,εχεις ζεστο νερο και το καλοκαιρι)

 

Επεξ/σία από vagos789
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thewizard.mac είπε

Αν δε κάνω λάθος. Χοντρικά το κυβικό κοστίζει από 0.4 έως 0.6 ευρώ ανάλογα τη τιμή του αερίου τη κατανάλωση κλπ. Αυτό τελική τιμή με όλα μέσα. Οπότε τα 43 m3 να είναι περίπου 20 ευρώ. 

Εγω ειδα τον μετρητη, ηταν 43,50μ3 επειτα σε σαιτ εκανα μετατροπη σε kwh ηταν 453 κ πολλαπλασιασα επι την τελικη τιμη που μου χουν πει απ τον παροχο δλδ το 0,026€ ισον 11,7€ στις 15 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, phanispal είπε

Στο Γέρακα που είσαι παππού λίγο δύσκολο έως απίθανο να πιάνεις 21°C με μια σομπούλα. Βέβαια λες ότι τη χρησιμοποιείς παράλληλα με το καλοριφέρ.

Όπως και να 'χει, οι 21°C, άντε 22°C είναι η ενδεδειγμένη θερμοκρασία για ένα διαμέρισμα το χειμώνα σύμφωνα με γιατρούς κ.λπ.. Από 'κει και πάνω πιο πολύ ζημιά κάνεις στον οργανισμό σου, εκτός απ' την τσέπη σου προφανώς.

Το χειμώνα βάζουμε και καμιά μακρυμάνικη πιτζάμα, δεν κυκλοφορούμε με το φανελάκι και μετά μας φαίνονται λίγοι οι 21°C.

Το ότι βολεύει από πολλές πλευρές και είναι ένα φθηνό σχετικά καύσιμο δεν τίθεται θέμα. Οικονομικό σίγουρα είναι για αυτόν που μένει στην Πεντέλη στους Θρακομακεδόνες , Εκάλη , Διόνυσο γενικά στη Βόρειο Ελλάδα που έχει αρκετό κρύο άρα και μεγάλη κατανάλωση . Επίσης βολεύει πολυκατοικίες που κάποιοι δεν θέλουν να πληρώσουν κλαι έτσι δεν μπορούν οι υπόλοιποι να ζεσταθούν με άλλο τρόπο.

Εμένα με προβληματίζει ότι θέλω τρείς ανεξάρτητες κατασκευές για τρία διαμερίσματα (δικό μου της κόρης και του γιού) άρα ένα πακέτο κοντά στις 10.000 ευρώ το οποίο δεν υπάρχει αλλά και να υπήρχε θα γινόταν ποτέ απόσβεση;;;;  Για ενιαίο δεν υπάρχει ο χώρος. Έτσι με τρεις επιδοτήσεις βάζω αρκετό πετρέλαιο με κόστος 34 λεπτά το λίτρο και τη βγάζω άνετα με συμπληρωματική υγραέριο και ξύλα. 

Ο  Γέρακας λακούβα είναι με μεγαλύτερη ζέστη  από το Χολαργό - Νομισματοκοπείο π.χ. μετρημένο πολλές φορές. Μεσόγεια = λακούβα - χαβούζα από όλες τις απόψεις. 

Όσο για τη σόμπα υγραερίου ζεσταίνει μια χαρά. Δες εδώ. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2020 στις 5:45 ΜΜ, lesa1982 είπε

... στις ρυθμισεις του λεβητα κ στο ζεστο νερο επισης στους 65 ...

Το σκέφτηκε πολύ ο υδραυλικός; Αν κατά λάθος ανοίξει ένα παιδί το ζεστό νερό μόνο, το έγκαυμα δεν το γλυτώνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, acomaedo είπε

Το σκέφτηκε πολύ ο υδραυλικός; Αν κατά λάθος ανοίξει ένα παιδί το ζεστό νερό μόνο, το έγκαυμα δεν το γλυτώνει!

Φιλε μου στην αρχικη αναρτηση μου γραφω οτι εβαλα λεβητα μονο για θερμανση μιας κ εχω μεγαλο ηλιακο κ δεν ηθελα περαιτερω μερεμετια κ εξοδα.. ασε που ακομα δεν εχουμε αποκτησει παιδακι. Εγω απλα προβληματιζομουν αν η θερμοκρασια του νερου για θερμανση μεσα στα σωματα απο τον λεβητα επρεπε να ειναι στο 65 κ για αποδοση αλλα κ για οικονομια. Εχθες λοιπον το ρυθμισα απ το εγχειριδιο στους 60 κ ηταν σαν να μην αλλαξα τιποτα σε αποδοση θερμανσης. Μετα απο δυο μερες θα πειραματιστω στους 55 να δω τι αποδοση θα εχει σε θερμανση μιας κ σε οικονομια θεωρω οτι σιγουρα θα καιει λιγοτερο. Αν ξερει καποιος να μας διαφωτισει

51 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Το ότι βολεύει από πολλές πλευρές και είναι ένα φθηνό σχετικά καύσιμο δεν τίθεται θέμα. Οικονομικό σίγουρα είναι για αυτόν που μένει στην Πεντέλη στους Θρακομακεδόνες , Εκάλη , Διόνυσο γενικά στη Βόρειο Ελλάδα που έχει αρκετό κρύο άρα και μεγάλη κατανάλωση . Επίσης βολεύει πολυκατοικίες που κάποιοι δεν θέλουν να πληρώσουν κλαι έτσι δεν μπορούν οι υπόλοιποι να ζεσταθούν με άλλο τρόπο.

Εμένα με προβληματίζει ότι θέλω τρείς ανεξάρτητες κατασκευές για τρία διαμερίσματα (δικό μου της κόρης και του γιού) άρα ένα πακέτο κοντά στις 10.000 ευρώ το οποίο δεν υπάρχει αλλά και να υπήρχε θα γινόταν ποτέ απόσβεση;;;;  Για ενιαίο δεν υπάρχει ο χώρος. Έτσι με τρεις επιδοτήσεις βάζω αρκετό πετρέλαιο με κόστος 34 λεπτά το λίτρο και τη βγάζω άνετα με συμπληρωματική υγραέριο και ξύλα. 

Ο  Γέρακας λακούβα είναι με μεγαλύτερη ζέστη  από το Χολαργό - Νομισματοκοπείο π.χ. μετρημένο πολλές φορές. Μεσόγεια = λακούβα - χαβούζα από όλες τις απόψεις. 

Όσο για τη σόμπα υγραερίου ζεσταίνει μια χαρά. Δες εδώ. 😁

Για τρεις επιτοιχιους λεβητες εναν ανα οροφο θα χρειαστεις γυρω στα 3000-3500€. Απο εκει κ περα αν εχεις κολεκτερ η δαπανη θα ειναι μονο οι εξωτερικες σωληνωσεις. Αν ειναι πιο παλια κατασκευη το κτιριο κ δεν εχεις κολεκτερ τοτε θα ανεβει το κοστος κ για την εσωτερικη σωληνωση του καθε οροφου. Για την σκεψη σου περι κεντρικου λεβητα κ την ελλειψη χωρου σκεψου την ταρατσα που συνηθως παντα υπαρχει χωρος ή καποιο δωματιο. Σε μενα ενδεικτικα κοστισε απο τον δρομο-πυλωτη-5ος οροφος σωληνωση εξωτερικη εως το κολεκτερ μου γυρω στα 25€/μετρο. Και 1200€ λεβητας + 35€ θερμοστατης χωρου. Απλα για να εχεις μια εικονα κοστους. Γνωμη μου να επαιρνες καμια προσφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lesa1982 είπε

Φιλε μου στην αρχικη αναρτηση μου γραφω οτι εβαλα λεβητα μονο για θερμανση μιας κ εχω μεγαλο ηλιακο κ δεν ηθελα περαιτερω μερεμετια κ εξοδα.. ασε που ακομα δεν εχουμε αποκτησει παιδακι. Εγω απλα προβληματιζομουν αν η θερμοκρασια του νερου για θερμανση μεσα στα σωματα απο τον λεβητα επρεπε να ειναι στο 65 κ για αποδοση αλλα κ για οικονομια. Εχθες λοιπον το ρυθμισα απ το εγχειριδιο στους 60 κ ηταν σαν να μην αλλαξα τιποτα σε αποδοση θερμανσης. Μετα απο δυο μερες θα πειραματιστω στους 55 να δω τι αποδοση θα εχει σε θερμανση μιας κ σε οικονομια θεωρω οτι σιγουρα θα καιει λιγοτερο. Αν ξερει καποιος να μας διαφωτισει

Η θερμοκρασία για τον λεβητα εξαρτάται από το είδος του λέβητα και από το είδος των πάνελ που έχεις. Αν τα πάνελ είναι χαμηλής θερμοκρασίας και ο λέβητας συμπυκνωσης (χλωμό να μην είναι) συνήθεις θερμοκρασίες είναι 55 με 45 επιστροφή ώστε να λειτουργεί και η συμπύκνωση. Αν τα πάνελ ΔΕΝ είναι χαμηλής θερμοκρασίας τότε συνήθως 80-70 με 60 επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...